Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Nezdary a problémy
Sdílet:

Nezdary a problémy

Psi
Všeobecné

14. Co když musím seznámit psa se svým prvním dítětem – mám se psa zbavit?

Žárlivost na novorozence je velmi neobvyklá, přestože z ní mají mnozí prvorodiče strach. Je velmi nepravděpodobné, že by dobře udržovaný zdravý pes představoval pro dítě nějaké riziko onemocnění. Je velmi smutné dát pryč psa, který byl vaším dobrým přítelem a byl by v budoucnu i dobrým přítelem vašeho dítěte, a je ostuda, že spoustě prvorodičů takto radí příbuzní a přátelé, kteří mají vůči psům předsudky. K žárlivosti by vůbec nemělo dojít, pokud příchod nového človíčka do domácnosti se psem pečlivě naplánujete a když jste psa již vychovali jako dobrého psího společníka. Pomoci vám také mohou následující rady:

1. Nechte psa sedět vedle sebe, když se věnujete dítěti, a mluvte na něj tak, jak je zvyklý.

2. Dětský pláč může být pro psa úplně nový zvuk a může na něj působit jako „tísňové volání“. Naučte psa, že se může dívat, ale že se dítěte nesmí dotýkat ani vyskakovat na kočárek nebo postýlku.

3. Je-li pes velký a plný energie, zajistěte mu dostatek pohybu, protože procházka s kočárkem mu nemusí stačit.

4. Je dost nebezpečné přivázat psa ke kočárku a nechat ho bez dozoru.

5. Nedovolte psovi, aby dítě olizoval.

6. Nedovolte malým dětem, aby psa tahaly za uši nebo za ocas.

7. Vyhraďte psovi místo, kam může před dítětem utéct.

8. Nikdy nenechávejte psa s dítětem o samotě v domě, autě nebo na zahradě, obzvlášť když je dítě ve vývojové fázi, kdy leze po čtyřech. Uvědomte si, že psi, především ti větší, mohou být při svých hrách dost divocí.

9. Nepokoušejte prozřetelnost a nedovolte dítěti, aby lezlo nebo si hrálo v blízkosti misky s krmením. Psa je nutné krmit odděleně a potravu, která zůstane v misce, okamžitě vyhodit.

10. Když odcházíte z místnosti, i jen na pár minut, vezměte miminko nebo psa s sebou. Je lepší být opatrný příliš než později litovat.

15. Co když mé štěně odmítá nosit obojek a bojuje s vodítkem?

Zdá se, že některá štěňata důrazně odmítají nosit cokoli kolem krku, ale kšíry v tomto případě nejsou dobrý nápad. Vyzkoušejte následující strategii. Nasaďte štěněti obojek s vodítkem těsně před krmením. Misku s potravou položte na opačný konec místnosti tak, aby ji pes viděl. Zatímco pes zamíří za jídlem, jděte s ním a držte ho přitom na vodítku, které pak nechte ležet na zemi, zatímco pes žere. Tento postup opakujte při několika krmeních, abyste pozornost štěněte od obojku odvedli a spojili mu nošení obojku s něčím příjemným.

16. Co když mé štěně okusuje nohy židlí a dveře?

Štěňata mají vrozenou potřebu něco žvýkat, dosahuje svého vrcholu v 6–10 měsících věku, i když některá štěňata jsou posedlá touhou žvýkat, kousat, okusovat už v šesti týdnech. Trik, jak zabránit, aby se z okusování stal narůstající problém, je dát psovi pouze omezený počet hraček, které může žvýkat. Není vůbec dobrý nápad dát mu starou bačkoru nebo kartáč, protože pes není schopný rozlišovat mezi starými a novými botami nebo dosud použitelným kartáčem. Předměty určené ke žvýkání by neměly mít žádnou souvislost s předměty v domácnosti.

Zjednejte okamžitou nápravu po něm hozeným předmětem. Naaranžujte situaci, a jakmile pes začne hryzat předmět, který okusovat neměl, potrestejte ho dobře namířeným hozeným předmětem. Můžete také koupit velké morkové kosti, a jakmile zaregistrujete, že štěně útočí na nábytek, odvraťte jeho pozornost ke kostem. Pokud i toto selže, zvažte zavírání štěněte do drátěné klece na krátké časové úseky, kdy ho nemůžete sledovat, a nepřenosné kusy nábytku opatřete dočasnou ochranou, například rohy skříněk kovovými úhelníky, dolní polovinu dveří plechem nebo plexisklem.

V prodejnách s chovatelskými potřebami lze koupit spreje proti okusování – ty nejdražší fungují, ty levnější většinou ne. Z dlouhodobého hlediska je ale rozhodně lepší poučit psa, že vám okusování vadí a že se mu vyplatí, když nic okusovat nebude. Je také rozumné psa neučit, aby si uvědomoval funkčnost své tlamy tím, že do her zařadíte přetahování o různé předměty.

Štěně také žvýká a kouše věci proto, aby si ulevilo od bolesti při prořezávání zoubků. Pomoci mu můžete vtíráním zklidňujícího gelu, který se používá při prořezávání zoubků u malých dětí. Informace můžete získat u veterináře.

17. Co když je třeba seznámit psa s kotětem?

Pes si může kočku žijící ve stejné domácnosti velice oblíbit a chovat se k ní něžně, i když za normálních okolností je chronický pronásledovatel koček, které nezná. Strategie při seznamování psa s kotětem je základem pohodového vztahu.

1. Přineste kotě domů v přepravním boxu, který umístěte tak, aby pes na kotě viděl a mohl si zvyknout na jeho pach.

2. Dbejte na to, aby kotě z dosahu psa mohlo uniknout, například na příborník.

3. Záchod pro kočku a misku s potravou umístěte někam z dosahu psa; výkaly kočky psa přitahují.

4. Nenechávejte psa a kočku spolu o samotě a bez dozoru, dokud si nejste jistí, že si vybudovali vzájemný respekt.

5. Většina koťat se o sebe dokáže dobře postarat, když odolává jednomu psovi, ale společná akce několika psů znamená větší riziko.

6. A konečně – psa pochvalte a dejte mu nějaký dobrý pamlsek, když se ke kotěti chová hezky, ale okamžitě ho napomeňte, pokud kotě honí nebo odmítá jeho přítomnost.

18. Co když je třeba uvést mé nové štěně do domu, kde již bydlí kočka?

Jednotlivá dospělá zvířata reagují na přírůstek do domácnosti různě a není možné odhadnout, jak se konkrétní kočka zachová. Hodně koček se nejprve bude tvářit rezervovaně a naštvaně, ale většina se se situací smíří a brzy začne s novým členem domácnosti sdílet pelech. Některé kočky vyjadřují svou nelibost nad jakoukoli změnou v domácnosti tak, že si začnou značkovat vnitřek domu. Určitě stojí za to se na příchod nového člena s rozmyslem připravit.

1. Dostatečně dlouho před příchodem štěněte umístěte záchod pro kočku a misku na potravu tam, kam se pes nedostane.

2. Zajistěte kočce pohodlné vyvýšené místo, kde může v klidu sedět.

3. Ujistěte se, že kočka nemá blechy ani ušní parazity, protože se mohou přenést na psa.

4. Máte-li ve dveřích dvířka pro kočku, možná je budete muset zavřít, dokud je štěně malé, a naučit chodit kočku ven oknem.

19. Co když se můj pes nechce nechat upravovat, nenechá si prohlédnout uši, zuby nebo tlapy?

Štěňata se musí naučit nechat se vykartáčovat a prohlédnout si různé části těla už od prvních dní u nás doma, i když mají v té době jen velmi málo srsti. Psa kartáčujte buď na podlaze, nebo položte na stůl něco, co nebude klouzat a čeho se štěně může zachytit. Ideální je starší kus koberce s gumovou podložkou. Někdy se radí postavit psa na kluzký povrch stolu, aby se cítil nejistý a zůstal v klidu. Pokud se budete řídit touto radou, buďte velmi opatrní, aby štěně nesklouzlo ze stolu a nezranilo se. Problém u této metody je to, že se pes pravděpodobně co nejvíc přikrčí a znesnadní vám kartáčování.

Pokud psa kartáčujete pravidelně, je menší pravděpodobnost, že strávíte nepříjemné chvíle rozmotáváním dlouhých zacuchaných chlupů. Práci vám usnadní různé pomůcky a přípravky na údržbu srsti. Nejste-li si jistí, poraďte se s chovatelem, v prodejně s chovatelskými potřebami nebo v salonu pro psy. Nezapomeňte psa pochválit a odměnit za dobré chování a adekvátně ho potrestejte, když vrčí nebo dělá problémy. Pokud má pes snahu chovat se špatně, nebo po vás v takové situaci dokonce chňapne, připomeňte si znovu cviky na posílení dominance.

20. Co když můj pes odmítá polykat tablety?

Podávání tablet procvičujte se psem už od štěněčího věku. Vitaminové a minerální doplňky záměrně vkládejte psovi až do krku, i když jsou dost chutné na to, aby je sežral dobrovolně. Léčivé přípravky ve formě tablet je totiž lepší vkládat psovi do krku celé než mu je podávat rozdrcené a vmíchané do potravy nebo jinak maskované.

1. Prsty shora obemkněte tlamu štěněte a zatlačte mu pysky do mezery těsně před třenové zuby v horní čelisti a vsuňte do tlamy hned za špičák palec chráněný pyskem.

2. Druhou rukou doširoka otevřete tlamu tak, že malíčkem nebo prsteníčkem tlačíte za řezáky čelist dolů a tabletu položíte psovi doprostřed jazyka, co nejdál to jde. Pokud tabletu položíte na správné místo, psovi nezbude nic jiného než ji spolknout.

3. Držte psovi tlamu zavřenou a hlaďte ho po krku, dokud tabletu nespolkne. Pak tlamu uvolněte a psa pochvalte.

21. Co když můj pes slintá na oblečení?

Některým psům s povislými pysky tečou z tlamy sliny z anatomických důvodů. Pokud psa dráždíte jídlem, jeho sklony ke slintání se ještě zvýší.

Opatření

Nechte psí sliny ulpělé na oblečení vyschnout a pak je vykartáčujte hustým nepoddajným kartáčem. Zaschlé sliny můžete také vymnout třením látky o sebe.

Následné opatření

Nevhodně oblečené návštěvy vybavte kusem čisté látky (utěrkou apod.), který si položí na klín, popřípadě psovi přikažte, aby zůstal ve svém koši, pelechu nebo kleci.

22. Co když mé štěně kouše svými ostrými zoubky ruce všech, kdo se ocitnou v jeho dosahu?

Najde se spousta lidí, kteří nabídnou štěněti k okusování prst, až se to pro něj stane zvykem. Tahle psí zábava se ale určitě nebude líbit například starým lidem s vystouplými žílami a jemnou tenkou kůží.

Opatření

Povel „Fuj!“ společně s okamžitým klepnutím psa po tlamě by měl psa zastavit. Jako náhradu mu dejte nějaký předmět, který může žvýkat. Požádejte ostatní členy rodiny, aby psa v kousání nepodporovali.

23. Co když můj pes trpí přílišnou „pozorností“ nějakého malého dítěte?

Naučit malé dítě, co je bezcitné, kruté nebo nebezpečné, ve stadiu vývoje, kdy objevuje a rozvíjí své schopnosti, takřka není možné. Mnoho psů toleruje, když je trápí malé dítě, ačkoli od nikoho jiného by si to nenechali líbit.

Pes by měl mít vždy volnou únikovou cestu, aby se mohl stáhnout, když obtěžování ze strany dítěte začne být příliš otravné, nebo dokonce bolestivé.

Vždy je třeba na dítě a psa nenápadně dohlížet.

Pokud má pes dlouhou srst, pravidelně kontrolujte, zda mu dítě např. nenavléklo na krk nebo nohu gumičku nebo zda se mu k srsti nepřichytily nějaké předměty. Drobné plastové hračky dítěte musí být z dosahu psa – spolknuté kousky plastu mohou vytvořit překážku v trávicím ústrojí.

24. Co když můj pes zničí nějakou cennou dekoraci?

Pro domácnosti se psem je nezbytně nutné, aby měly uzavřeno pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou třetí straně. Pes, který honí ovce nebo se připlete pod nohy postarší dámě, může svému majiteli způsobit značnou finanční škodu.

Pojistka se může rovněž vztahovat na škodu, kterou pes způsobí na něčím domě nebo autě. Některé pojišťovny nabízejí i rozšíření pojištění na domácnost, které se vztahuje na náhodné zničení vybavení interiéru.

Prevence

Pokud jsou přítomny malé děti nebo štěňata, je nejlepší prevence škod přemístění vzácných a rozbitných věcí z dosahu jejich her. Psovi nedovolte, aby se příliš „odvázal“ v pokoji plném drahých, křehkých věcí a nábytku. Když se s ním chystáte jít ven nebo mu připravujete potravu, vezměte ho s sebou do kuchyně. Hry by měl mít povolené pouze na „bezpečných“ místech.

25. Co když můj pes krade jídlo?

Je zcela přirozené, že pes sežere cokoli poživatelného, co se nachází v jeho dosahu. Na krádeže jídla jsou přímo experti lovečtí psi, kteří dokážou ukrást i maso z grilu!

Psa lze vycvičit do té míry, že se nepřiblíží k prostřenému stolu, i když se z místnosti vzdálí všichni lidé, ale zde už mluvíme o velmi vysokém standardu sebekontroly. Snadnější je naučit psa, aby šel na své místo a zůstal tam, dokud mu opět nedovolíte z něj odejít. Psa byste také měli vždycky vykázat na jemu vyhrazené místo v kuchyni, zatímco vaříte.

Mnozí zastávají názor, že v těchto situacích je neocenitelná skládací drátěná klec, zde již zmíněná jako výcviková pomůcka, ale pokud je výcvik veden správně a pes uznává svého pána jako vůdce smečky, není žádná klec nutná.

(Ukázka z knihy Průvodce péčí o psa, kterou vydalo Nakladatelství Brázda.)

Autor textu: Kolektiv autorů redakce iFauna.cz
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru