Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Devět lidí s postižením si převzalo psí parťáky z organizace Helppes – Praha, 18. září 2021
Sdílet:

Devět lidí s postižením si převzalo psí parťáky z organizace Helppes – Praha, 18. září 2021

V sobotu 18. 9. 2021 proběhla v motolském výcvikovém centru Helppes již devatenáctá slavnostní promoce čtyřnohých absolventů akademie Helppes. Devět nově vycvičených asistenčníchpsů bylo za účasti známých osobností předáno lidem s postižením, kterým psí pomocníci usnadní a zpříjemní obtížné fungování v běžném životě.

Sobotní akce, kterou pořadatelé příznačně nazývají Super den, se zúčastnili nejen fanoušci, sponzoři a podporovatelé organizace, ale i celá řada osob s postižením, kterým Helppes za dobu svého fungování pomohl. Během hlavního programu si převzalo devět lidí s postižením své psí anděly z rukou patronů, kteří projekt Pomoc přichází na čtyřech tlapkách podpořili svým benefičním vystoupením. 

Příběhy klientů organizace Helppes jsou tísnivé, ale zároveň plné naděje. Jedenáctiletá Madlenka se narodila jako zdravé miminko, už jako batole milovala knihy a ještě ve školce se sama naučila číst. Šikovná byla i v kreslení, tanci a různých druzích sportu. V osmi letech se však najednou začala hůře pohybovat, přidaly se potíže s pohybem pravé ruky a zakopáváním. Diagnóza byla neúprosná – nádor v oblasti prodloužené míchy. Přestože léčbu i rehabilitace zvládá Madlenka s neuvěřitelnou trpělivostí, život se jí obrátil vzhůru nohama. Asistenční labradorka Tia, kterou Madlence předala Bára Nesvadbová, jí teď bude pomáhat v běžných denních činnostech. Pomůže se svlékáním, otevře dveře či šuplík, podá věci ze země, a hlavně bude Madlence kamarádkou a průvodkyní na cestě nelehkým životem. 

Na akci vystoupila celá řada známých tváří, které patří k dlouhodobým podporovatelům organizace Helppes. Právě tyto osobnosti také předávaly vycvičené asistenční psy jejich novým páníčkům. Kromě Báry Nesvadbové k nim patří například Jakub Kohák, Adam Mišík, Marta Jandová, Marta Kubišová, Leona Šenková, Viktor Sodoma, Václav Vydra, Jan Potměšil a Jan Burian. Programem provázela osvědčená moderátorská trojice Patricie Pagáčová, Jan Čenský a Miroslav Konvalina. 

Letošní rok byl o to slavnostnější, že organizace Helppes slaví významné jubileum. Helppes – Centrum výcviku psů pro postižené, o.p.s. pomáhá již 20 let osobám s postižením zvyšovat kvalitu jejich života prostřednictvím speciálně vycvičených psů. Za dobu svého fungování dokázal Helppes vycvičit a předat téměř 300 psích pomocníků, kteří se stali partnery lidí s nejrůznějšími typy zdravotního postižení.

TZ

Autor textu: Kateřina Kubíčková
Autor fotografií zdroj: Jan Růžička
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru