Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Prevence narůstání populace bezprizorních psů a koček
Sdílet:

Prevence narůstání populace bezprizorních psů a koček

Psi
Všeobecné

Na podzim se ve městech zvýší počet koček, které se volně potulují v parcích, na venkově pak počet toulavých psů.O prázdninách si děti hrály s koťat...

Na podzim se ve městech zvýší počet koček, které se volně potulují v parcích, na venkově pak počet toulavých psů.O prázdninách si děti hrály s koťaty a štěňaty, pak si je vzaly do bytů a najednou rodina zjistí, že se psem je nutno chodit ven za každého počasí, kočka hlasitě projevuje říji a moč kocoura silně páchne. Bezohledný člověk situaci vyřeší tak, že kočku vyhodí před dům a psa odvede na odlehlé místo.Tato zvířata se stávají základem, nebo se zařadí do stávající skupiny bezprizorních. Psi se časem dostanou do útulku, kočky většinou nelze běžně odchytit. Protože zvířata žijící v blízkosti lidí mají dostatek potravy, množí se.'

Zvláště markantní je tento stav u koček. Divoké kočky mají říji nejvýše 2x do roka a mají ve vrhu maximálně 4 koťata. Domácí kočka je lépe živena a tím se mnohonásobně zvýšila frekvence říjí a její plodnost. Zdivočelé domácí kočky žijí ve velkých skupinách v parcích, na ulici, na sídlištích. Na jedné straně plní úlohu deratizátorů, na druhé straně obtěžují svými zvukovými projevy při říji a páření a zamořují okolí pachy při značení teritoria.

A "pseudomilovníci koček" jim nosí další a další krmení, tím mají kočky život bezstarostnější a tím více se množí. Odchytat takovéto kočky a uzavřít do klecí, kotců nebo jimi přeplnit byty je prakticky prohřešek proti fyziologii života kočky a hraničí s týráním.

Umístění psů do útulků, kde jsou společně držena zvířata obou pohlaví je velmi nedomyšlené. Zklamání lidí, kteří chtějí pomoci a vezmou si z útulku fenku a ta jim v krátké době porodí štěňata, je velké. A opět jsou další jedinci pro zvýšení počtu zvířat bez domova.

Jediným způsobem, jak zabránit množení zvířat, pro jejichž potomky nemáme možnost uplatnění a umístění v adekvátním prostředí, je kastrace. Tímto svým názorem narážím na jemnocit taky milovníků zvířat. V civilizovaných zemích ale prakticky nepotkáte venku nekastrovanou kočku nebo kocoura, a také psi a feny, kteří nejsou určeni k chovu, jsou kastrováni.

Obecně lze zamezit činnosti pohlavních žláz chemicky, hormonálně, radiací nebo chirurgickým zákrokem. Zatímco u člověka se nejvíce používají první tři metody, u zvířat se prakticky nepoužívají. Tyto metody buď nejsou plně spolehlivé, nebo aplikace preparátů musí být pravidelná, dlouhodobá nebo trvalá. V každém případě je enormně finančně nákladná a někdy technicky nedostupná.

Všeobecně se u zvířat praktikuje chirurgická kastrace, tj. totální odnětí pohlavních žláz. Tím se zamezí projevům říje a rozmnožování. Někteří lidé namítají, že je to zásah do identity zvířete, narušení jeho funkcí a vůbec zásah do přírody. Není však větším zásahem do přírody přemnožení zvířat v určitých lokalitách, kde chybí jejich přirození nepřátelé a konkurenti nebo zabíjení narozených mláďat?

Pokud je zvíře kastrováno v dospělosti, i časné, nemění se povaha. Kocouři i kočky nadále loví, psi hlídají a cvičí a pokud je člověk nepřekrmuje, ani nemají tendenci tloustnout. Také se kastráti dožívají vyššího věku.

Podle mého názoru, který jsem si potvrdila u vyspělých chovatelů a ochránců zvířat, je vhodnější finanční prostředky věnovat na kastraci stávajících zvířat, než na krmivo a přístřeší pro stále nekontrolovatelně narůstající množství zvířat bez majitele. Je lépe se kvalitně postarat o menší počet zvířat, než nechat živořit veliké množství jedinců, kteří produkují další a další adepty problematického života. To, že domácí zvířata nepotřebují jen nakrmit a střechu nad hlavou, ale také psychickou pohodu a vazbu na "svého" člověka, je bez diskuze.

Domnívám se, že ochrana zvířat by se měla zaměřit na odchyt volně žijících koček, zajistit kastraci a to jak kocourů tak i koček. Po zhojení je vypustit zpět do jejich původního prostředí. Stejně tak by z útulků pro psy neměl odejít - s výjimkou štěňat - žádný pes nebo fena s možností rozmnožování.

Námitky některých neinformovaných lidí, že si zvířata "neužijí" neobstojí. Je opravdu nutné, aby psi a feny, nutkání pohlavním pudem, prchali od majitele, skákali pod auta nebo obtěžovali rvačkami a hlasitými projevy před domem háravé feny? Je opravdu nutné, aby se kocouři rvali za zvukového doprovodu o teritorium, které si perfektně označili páchnoucí močí? Je nutné provádět zdravotně velmi riskantní potraty nebo zabíjet zdravě narozená mláďata?

Malý chirurgický zákrok šikovného zvěrolékaře provedený v celkové anestezii, tedy naprosto bezbolestně a 2-3denní omezení volného pohybu ke kontrole hojení je pro zvíře určitě menší stres. Je to také vhodnější způsob ochrany zvířat a péče o jejich klidný a spokojený život vedle člověka nebo s ním, bez vzájemné iritace zvíře - lidská společnost.

 
Autor textu: MVDr. Květa Mahelková
Autor fotografií zdroj: Pixabay
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru