Zvířata

Zvířata na krytíChovatelské stanice

Články a atlasy

Kontakt

Podpora a bezpečnost - kontakt
Zvířata na prodejVšechna zvířata na prodej
iFaunaiFauna
Základy psí reprodukce: Falešná březost
Sdílet:

Základy psí reprodukce: Falešná březost

Psi
Všeobecné

Zdá se vám, že se vaše fena začala chovat zvláštně– je ukňouraná, umazlená, možná i tahá plyšové hračky po domě víc než obvykle? Ani pokud si k tomu všimnete, že začíná mít mléko, nemusíte panikařit. Nemůžete-li si vzpomenout na žádný okamžik, kdy jste fenku neuhlídali, může jít o klasické projevy falešné březosti

Pseudogravidita neboli falešná březost u feny je stav, kdy se nebřezí fena chová, jako kdyby březí byla, a to v důsledku změny hormonálních hladin v těle. V těle fenky klesá hladina progesteronu – hormonu, který má zásadní roli jak v samotném období gravidity, tak v reprodukčním cyklu obecně. Naopak hladina prolaktinu v krvi feny stoupá a její organismus si tak myslí, že je březí.

Falešná březost se vyskytuje jak u fen, které vůbec kryté nebyly, tak u těch, které kryté byly, ale k zabřeznutí nedošlo. Častěji se týká fen dobře živených a opečovávaných.

Délka falešné březosti

Jak dlouho trvá falešná březost u feny? Co se jejího nástupu týče, nejčastěji může majitel pozorovat změny 2–8 týdnů po hárání. Délka falešné březosti u fen jako taková je ale individuální, a co platí u jedné feny, neplatí u feny druhé. 

Jaké má falešná březost příznaky?

Ne nadarmo se tento stav nazývá falešnou březostí – příznaky se totiž od opravdové gravidity příliš neliší. Fence se zvětší mléčná žláza, začne se tvořit mléko a změní se také její chování – je více mazlivá, dotěrná, vynucuje si pozornost majitele, často je unavenější a pomalejší. Někdy hrabe pelech, jako kdyby připravovala hnízdo, a nosí si do něj hračky, které chrání jako štěňátka. 

Stejně tak jako je individuální délka, tak i příznaky falešné březosti feny nejsou shodné pro všechny takto postižené samice. Některé fenky jsou jen více mazlivé, jiné doslova imitují porod a následně se starají o hračky, jako by se opravdu jednalo o jejich potomky. 

Jak zmírnit falešnou březost u feny?

Fence můžete pomoci tím, že odstraníte z dosahu všechny hračky, které jí mohou připomínat štěňátka, a zamezíte jí tím o ně pečovat. Dále je vhodné ubrat krmení a přidat fyzickou i mentální aktivitu. Tedy místo 15minutové procházky se projděte delší dobu a cestou ještě potrénujte nějaké povely, abyste fence, se kterou doslova třískají hormony, zaměstnali hlavu.

Názory na chlazení mléčné žlázy a natírání chladivými preparáty či například tvarohem se velmi různí. Je-li mléčná žláza oteklá, má změněnou barvu, je namístě se poradit s veterinárním lékařem, který může předepsat léky na zastavení produkce hormonu prolaktinu. 

Pokud by vás napadlo feně pomoci odstříkáváním mléka, vyhněte se takovému nápadu obloukem. Odstříkávání pouze stimuluje další tvorbu mléka, což organismu s překonáním falešné březosti nijak nepomůže. Ze stejného důvodu se snažte feně zabránit, aby si struky sama vylizovala.

Někteří chovatelé používají pro zmírnění příznaků falešné březosti také homeopatika. Jestliže by trpěla falešnou březostí opakovaně, je vhodné zamyslet se nad kastrací feny.

V případě kastrovaných jedinců nemůže falešná březost a s ní spojené komplikace nastat. Časté záněty způsobené falešnou březostí navíc přispívají ke vzniku pyometry – hnisavého zánětu dělohy, který může být pro fenu i život ohrožující. Kastrace navíc představuje účinnou a v podstatě jedinou prevenci nádorů mléčné žlázy u feny

Autor textu: Iva Baráková
Autor fotografií zdroj: Shutterstock
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru
Přihlaste se k odběru