Nejmladší odchovance (Vlaška oranžově zbarvená, oranžovokrká a stříbrně zbarvená)
jsem o víkendu přestěhoval z odchoven do maštale, odchovny vyčistil a povypínal topné
desky. Uf, to se mi ulevilo. Všechna zvířata tak jsou na jednom místě a je to velice
osvobozující i praktické.
Kuřátka hnedle využila volného prostoru ke svým aktivitám.
K zábavě jim slouží hobliny, seno a písek - původně striktně odděleno,
ale malé Vlašky si o tom myslely své a hned se jaly všechny ingredience řádně promíchat.
Jejda to je náhoda, taky jsem stěhovala- kuřata v odchovnách, ale je do vyšší třídy a Oravky č.1 ke kohoutovi, parádně se povedlo, kohout je přijal a je to napohled pohodové hejno, jenže tam budu ještě přidávat později nyní 12 týdenní, tak uvidím.
Manžel mi upravuje a zlepšuje ustájení v kurníku na rovnocené dva prostory, pro Vlašky a Oravky, podle možností co nám dává býv.ovčín, doufám že se mi podaří vyfotit.
Zajímalo by mě jak staré jsou Vlašinky u toho krmítka a ty co jsou na hřadě. Nemáte sražené hrany, ale máte hřady zřejmě širší, kolik cm prosím mají. u Vás je to nádhera. Já zatím s Vlašátkama bojuju o uklidnění o možnost vyfocení o útěku z výběhu venku a o rozeznání našedlé a nahnědlé hlavičky, což nějak nejde rozpoznat. Chvilku se mi zdá, že to vidím, ale
Jó, vlašandy jsou komtesy, a né žádné ošípané.
Jinak také existuje zázrak zvaný smeták.
Stěny jsou pak bílé, zato já vypadám jako ošípané.
Kohouti si dopřávají trochu rybízových vitamínů v rámci enríčmentu.
Co budou zobat, až rybíz dojde a tráva docela vyschne, netuším.
Snad né mě.
bery25
napsal(a):
asi som mimo, preco by to malo padnut, mohli by ste to tochu rozviest, dakujem.
Jeníku, to chce klid. Jura (Mysak) asi více intenzivněji prožívá nový seznam rázů,
který vydala jakási komise a musí to plést i sem, i když je tu pro to vlastní téma.
U velkých Vlašek komise zakázala k 1.7.2018 posuzovat mj. i oranžovokrké a oranžově
zbarvené vlašky (z nějakého "interního" důvodu, který mi zatím není znám).
No a Jura to podal tak, jako by snad mě a má zvířata nějaká komise zajímala.
Naopak, máme teď mezi sebou s Vlaškami ještě důvěrnější a vřelejší vztah,
jsou mi ještě milejší a hlavně vzácnější. To víš, chovám je 30 let.
Jsou věci a vztahy, které žádné náhlé hnutí nemůže ovlivnit.
U nás na vsi byly dávno před revolucí, ve vedlejší vsi se chovaly také.
Rázy "duckwings" byly na britských ostrovech známy již v 18. století.
Česká komise je se svým prozatím nezdůvodněným rozhodnutím hodně nízko.
A všichni víme, co Vlašky dělají na věci, které jsou hluboko pod nimi. Se.rou.
No nemáte zač, Jeníku. Doufám, že toto téma bude čistě optimistické
a plné informací a fotek o Vlaškách.
Třeba se časem někdo přidá i se svými odchovy, statistikami,
kolik letos a čeho nalíhnul, jak komu nesou, a tak dále.
Život přináší mnohá nečekaná překvapení, ale dají se pochopit,
jsou-li náležitě podána a odůvodněna.
Pokud někdo vydá duchaprostý canc, nemůže se divit emocím.
Hurá, hurá, včera jsem přenesla do ohrádky na zahradě Vlašinky, aby se vyvenčily, nejenže mi za celý den neutekly, nepodlezly ani nepřeletěly, ale dobrovolně /skoro/ šupajdily do přepravky. Tak snad, přestože nemám vychované a ukázněné Vlašky od Olánka, bude líp. Nejvíc mi v minulosti vadilo vejít do kurníku a tam poplach.Oravky si na mě už zvykly a tak v kurníku je pohoda.
Dnes mají Vlašinky 6 týdnů a v ohrádce jsou už v pohodě. Zatím je musím přenášet, což není úplně v pohodě, za 14 dnů půjdou do venkovního kurníčku se zastřešeným výběhem- budou další stěhovací manévry.
Uživatel s deaktivovaným účtem

A proto mám chocholky, protože to je bez poplachu. Prostě když chci nějakou slepici, tak si jí prostě vezmu na do ruky.
akorát to má nevýhodu, že nelze ta zvířata kamkoliv přehnat a když člověk něco dělá, asistují.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Začínám letos s vlaškami stříbrně zbarvenými. Letos mám dvě nepříbuzné várky kuřat, z první (vyseděla je hedvábnička) mám 1,3 kohouta si nechám pro sebe, jeho tři sestry dám svojí prababičce na snášení. Z druhé várky (z líhně ze Znojma) mám 6 slepiček a asi 7 kohoutů, nebo možná 8. Ještě přibudou dvě slípky (sestry těch šesti, ale odchované u babičky) takže budu mít nepříbuzné 1,8 a na jaře hurá do líhnutí. Ten kohoutek je vážně fešák, sice hřeben má pravděpodobně dvojzub, nebo se to dá možná v lepším případě nazvat nepravidelně řezanými zuby, ale jinak se mi líbí. Asi budu muset pěkně nalíhnout (na jaře), abych získal jedince s výstavními hřebeny.
Moje vlašky jsou pěkně plaché, lítají, ve dne je téměř nelze chytit (ještě že mám ten 3 metrový podběrák) zdálky se lidem vyhýbají, jedinou výjimkou je krmení, to pak mi pobíhají metr od noh
Až se půjdete v Praze na Letné do dvora areálu Národního zemědělského muzea
podívat na 2,6 Vlašky oranžově zbarvené, nezapomeňte se nově pokochat
právě zkolaudovanou "babiččinou zahrádkou".
Moje babička Věrka měla v zahrádce, krom Vlašek, pažitku a floxy,
tamní letenská babička má v zahrádce Vlašky, altánky a kolotoč.
https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/478078-ziva-zahrada-ve-stylu-prvni-republiky-s-kvetinami-ktere-pestovaly-nase-babicky.html?source=FBS
SuperElita (tak ji pojmenoval kamarád) si tu kloaku strhla asi už úplně.
Jako by jí nestačilo, že od prosince produkuje 85-88 g vejce.
Teď snesla 111 g, nemá rozum. Tak tomu říkám hozená rukavice.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Ještě o vlašákovi napíšu, že včera (ve věku 4 měsíců) začal skákat! Normálně uviděl tříletou slípku češku, chvilu ji honil, pak ji chytl za páčo (krční peří) a úspěšně se s ní spářil!Nechce se mi tomu věřit, že už ve čtyřech měsících takto řádí A po té stejné slepici jsem viděl včera jít i jednoho tříměsíčního, ale tomu se to nepovedlo až do konce, na to je asi moc malej a slípka moc rychlá Další stejně staří koukali, co to brácha vyvádí, snažili se ho napodobovat a slepičku prohánět s naježeným krkem, ale už nechtěla. Mám já to doma ale divočáky, z toho mého nejstaršího bude šikovný chovný kohout, i když vlastně někdy první vyhrání z kapsy vyhání. Ale pro tento případ to zjevně neplatí, protože včera asi půl hodiny po kohoutovu prvním skoku jsem ho viděl znova se stejnou. A dneska ráno zase. Budu muset od babičky dovézt ještě pár tříletých ČZK jinak ta jedna z mladíkova nadšení brzo ztratí krásu svého opeření. A snad brzo prodám kohoutí mládež, dva už jsou zamluvení u mojí prababičky a pak zbývají ještě čtyři, z toho dva fešáci s úžasnými hřebeny, jeden kousek viditelně slabé konstituce (zamlouvá si ho mrazák, později trouba) a jeden sice hezký, ale se škaredým hřebínkem-řezání zubů hrůza, mrazák nebo někdo s hybridama bez kohouta.Jeden z těch pro prababičku je s něčím křížený, je o dost světlejší, má bíločevené ušnice, klasický listový hřeben, rousy na masově zbarvených běhácích a kokrhá ze všech nejpříšerněji, leze z toho mráz po zádech, naštěstí má prababička kurník vevnitř hospodářské budovy . U toho křížence bude jeden rodič stříbrně zbarvená vlaška a druhý může být nejspíš maranska (masově zbarvené opeřené běháky).
Uživatel s deaktivovaným účtem

Jinak pro honzupm, k té slípce musela vlézt to kukaně husa a položit to tam, to je až nemožné, aby něco takového přežila. Zřejmě je to nějaká porucha, nebo se ta slípka vsadila s husou, kdo snese větší vejce husa by zatím (stále) vedla. Doufám, že se nikomu nebude slípka vsázet se pštrosicí, to by ji roztrhalo zaživa jak jestřáb.
Letos v lednu jsem daroval pár vajíček kamarádovi do Ljublaně.
Tohle jsou aktuální fotky kohoutů z mých vajec.
Potěšilo mě, že hřebeny narostly pěkně vysoké.
To u mě na horách nehrozí.
Je povzbuzující vědět, že geneticky to tam je.
Chtěla bych ven, ale je tam na padnutí.
Zůstanu raději v chládku kamenné maštalé.
Tak se mi podařilo prošvihnout nakroužkování Vlašátek. Až po té, co se mi nepodařilo nasadit ani 16 ani 18 označovací hliníkový kroužek ani po namazání sádlem, jsem si našla starší vlákno o kroužkování. Dnes je zlatíčkům 9 týdnů, tak jsem myslela, že na to jdu včas. Zbytečně jsem je chytáním vyděsila, jsou to bojovníci, někteří mě i klovli. Tak musím koupit spirálové kroužky abych rozeznala stáří.
Mám u Vlašátek šikanu. Včera bylo jedno kuře přes noc venku na boudičce v ohradě, bylo tam schované za krmivem. Dnes jsem zjistila, že se všech bojí, když jsem ho sundala na zem mezi ostatní, hned se skrčilo do rohu a ostatní nejblíže do něj klovali. Śla jsem mu na pomoc, hned všichni poplach a tohle kuře odstartovalo prakticky z místa na plot ohrady ve výšce 1,80. Zastřihla jsem nu na jedné straně křídlo, nepomohlo to opět startovalo na plot. Teď má zastřižené obě strany a je zavřené samo v boudičce. Jsem bezradná, co teď. U Oravek se občas nějaký klovanec vyskytne, většinou je hned opětován, ale takovéhle pronásledování-to mi zůstává rozum stát. Můžete mi někdo poradit co dál. Ve starším vlákně někdo radil přidat kohouta, ale to bylo u slepic. tohle jsou 9 týdenní kuřata. Děkuju předem za každou radu.
Panejo, vy tam máte ale Vlašek, pane Vašek. Děkujem za fotky.
Ale oranžové by vám tam určitě udělaly větší parádu, nebo se pletu?
Uživatel s deaktivovaným účtem

Kutilka
napsal(a):
Mám u Vlašátek šikanu. Včera bylo jedno kuře přes noc venku na boudičce v ohradě, bylo tam schované za krmivem. Dnes jsem zjistila, že se všech bojí, když jsem ho sundala na zem mezi ostatní, hned se skrčilo do rohu a ostatní nejblíže do něj klovali. Śla jsem mu na pomoc, hned všichni poplach a tohle kuře odstartovalo prakticky z místa na plot ohrady ve výšce 1,80. Zastřihla jsem nu na jedné straně křídlo, nepomohlo to opět startovalo na plot. Teď má zastřižené obě strany a je zavřené samo v boudičce. Jsem bezradná, co teď. U Oravek se občas nějaký klovanec vyskytne, většinou je hned opětován, ale takovéhle pronásledování-to mi zůstává rozum stát. Můžete mi někdo poradit co dál. Ve starším vlákně někdo radil přidat kohouta, ale to bylo u slepic. tohle jsou 9 týdenní kuřata. Děkuju předem za každou radu.
Prostě je asi něčím jiné. Obvykle je nejslabší kus identifikován a šikanován, v hejnu vítaná šance nebýt v hierarchii ten poslední. Pokud to nepřestane, asi není šance jiná, než se ho zbavit. Spíše jste ho měla dát do klece/boudičky mezi ostatní. Pozorovat, co se děje. Jinak zastřižením obou letek je stav stejný, jako nezastřižené. Jedno se stříhá kvůli nerovnováze, ale to u dospělých slepic. Kuřata jsou lehká, prostě lítají jako ptáci.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Vlašky rostou, kohoutek už dávno skáče, kuřičky však nechcou, proto kouká po staré češce, která se před jeho choutkami schovává.. Ostatních kohoutů jsem se již zbavil, z čehož jsem rád. A už se těším na podzim, až začnou snášet.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Tento kohout je jediný nepříbuzný ke kuřičkám, nemám žádného jeho bratra (měl tři sestry) a už žádného dalšího mít nebude, jelikož jeho otec již nežije . Takže vůbec nemám na výběr. U jeho mladých budu přísný a všechny kohouty s vadami hřebene ani neokroužkuji a sním nebo někomu nechám na ozdobu dvora, slepičky taky ne, prodám je jen na snášení.
Měl jsem kohouta pěkného, s hezkým hřebínkem, byl to ale bratr kuřic, proto jsem ho nechtěl nechávat. Je lepší použít nepříbuzného s vadou, než příbuzného, který je lepší. Protože příbuzenskou plemenitbou se snižuje vitalita, plodnost a v případě úzce příbuzných zvířat se objevují genetické vady. Sice při páření příbuzných jedinců (ale lépe otec na dcery, bratra na sestry ne) je celý odchov podobný, ale zase se musí pak použít cizí krev, aby se genetické vady nevyskytovaly.
S vlaškami stříbrně zbarvenými letos začínám, chci z nich i líhnout, u nás v okolí nemůžu sehnat lepšího kohouta (chovají se tady skoro jen koroptví a křížit to nechci). Jako mladý chovatel nemám možnost pro kohouta jezdit kamsi daleko. Pro příště si objednám někde z druhého konce republiky poštou NV a pak kohouta vyberu třeba z deseti a kvalita bude lepší a bude nepříbuzný ke slípkám. Dvojzub sice je výluková vada, ale při selekci mladých se dá odstranit. Kohouta budu mít pravděpodobně 2 roky a pak půjde pryč a nahradí ho nový.
Samozřejmě počítám s tím, že po takovém kohoutovi nebudu prodávat NV, protože nevím, kolik kuřat po něm bude mít stejnou vadu a kolik ne. Slepičky dvojzuby nemají, možná jedna nebo dvě. Měl jsem na výběr z více slepiček a něco jsem vyřadil kvůli dvojzubům. Takže se nechám překvapit, jestli bude po další sezoně plný mrazák výluk, nebo se třeba bude dařit...
Jakub Erlec.
U v.stř.rodob.se ukažou i bila prsa u slepic foto1 a správná tmavá prsa u foto2.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Vlašákovi dorůstají rejdováky a srpy. Brzo začnou ostruhy, musím mu posunout kroužek navrch. Už teď tam něco má.
Čistě na snášení počítám se dvěma plymutkami bílými. Mám krom nich i jejich bráchu, už je zamluvený. Taky jsem si na snášku dovezl kříženku leghornky a araukany, která má snášet modrá vejce.
Jakube, roste vám to pěkně.
Jinak té příbuzenky se zas až tolik neobávejte.
Je otázka, jestli je lepší nechat příbuzného kohouta bez vad
nebo "nepříbuzného" s vadami.
Nejsou všechny vady děditelné beze zbytku.
To, že si člověk pořídí zvířata ze dvou zdrojů nikdy automaticky neznamená,
že jsou nepříbuzná. Záruku to neskýtá.
Často lidé také člověku napovídají to, co si myslí, že chce slyšet.
Čili ad absurdum to může být i tak, že člověk nechává příbuzné horší zvíře.
Někdy je dobré si nalíhnout dostatečnou samičí základnu i po jednorázové
příbuzence, aby člověk měl nějakou představu a základní materiál
a až napřesrok se poohlédnout po skutečně cizí krvi.
Budu vám fandit a těším se na další progres na vašem dvoře.
Já včera taky kohoutům přetahoval kroužky přes ostruhu.
Je zajímavé sledovat, jak se každému ostruha vyvíjí jinak rychle.
Někteří nejstarší ještě na přetažení dlouho nebudou, jiní, i mladší,
už měli nejvyšší čas. Aspoň má člověk pořád co dělat, že?
Vzal jsem si do maštale i notes a sepsal, kolik čeho mám.
Sám jsem to nevěděl a docela mě to i zajímalo, abych měl představu,
kolik toho krmím a proč je všude tolik peří a bordelu. :)
Stříbrně zbarvené vlašky - mládež 8,24 a jedna loňská slepice.
Oranžovokrké a oranžově zbarvené vlašky 27,91.
Koroptví 0,3.
Celkem tedy mám 35 kohoutů a 118 slepic čtyř rázů Vlašek.
Měl jsem možnost zahlédnout u souseda stříbrně zbarvenou slepici,
kterou jsem mu dával, když jí byly tři roky. Teď je jí 5,5 roku a vypadá
naprosto skvěle a stále nese velká vajíčka. Fotku nemám, ale přidám
její vnoučata a další 3 linie.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Honzo, já bych se použití příbuzných zvířat bál jen v případě úzké příbuzenky. Třeba bratranec x sestřenice bych ještě bral bez problémů, nikoliv však bratra na sestry, raději ne ani tety x synovec (a syn jedné z nich) a nemusel bych chtít ani otce na dcery.
Nepříbuznost sice zaručenou nemám, ale ručím za to, že z jednoho hejna nepocházejí, hejno co dalo toho stříbrného kohouta se nachází u mojí prababičky na dvoře (kohout již ne, ale už má nové kohouty). Druhé hejno, co dalo slepičky, se podle líhnaře nachází u někoho z Jižních Čech. Je možné, že jsou příbuzné, ale bude to menší zlo než použít jistého bratra.
Ze zkušenosti své babičky ze Znojma vím, že bratra na sestry ne. Ona si pořídila od jedněch lídí ve Znojmě české slepice jako nv. Po vylíhnutí a již celkovém opeření kuřat jsem u těch lidí s babičkou byl a ptal se jich na chovné hejno. Paní říkala, že jsou někde ze Šumavy. A jak jste sehnali kohouta? jsem se zeptal a ona: Nechali jsme si z kuřat nejhezčího. Poté, co kuřata byla skoro dospělá, začínaly být viditelné vady. Jedna měla vážně nepěkný až odporný obličej, jiné zas byly slabé, byly tam i další hrůzy. Všechny slepice měly ostruhy, takže to měly v sobě a příbuzenkou se to posílilo. To rodičovské hejno vypadalo i pro výstavy docela hezky, ale ty mladé slepičky byly úplně (s prominutím) na p... a snášely jen od dubna do listopadu, od 15 slepic denně 5-7 vajec, v zimě ani jedno jediné! A to krmila všechno dobré, zelené, zrno, směs, vhodné zbytky, i maso jako bílkoviny, skořápky. Předtím mívala třeba různé kříženky i hybridy, a všechno byly lepší nosnice než češky, ty ani svých 180 nedosáhly. Společně se mnou si pořídila taky vlašky.
U mojí prababičky na dvoře (bydlí nedaleko, takže tam často zajdu) jsou právě ty stříbrně zbarvené vlašky, loňské a ona je nemůže vynachválit. Že od doby, co se roznesly (asi 5 měsíců stáří) až do příchodu velkých veder v červenci sbírá od sedmi slepic 6-7 vajec denně! Teď sbírá 5-6 vajec, občas i sedm, ale vedra (nejen) slepičkám znepříjemňují život. Nekrmí je jen směsí, dává ráno míchanice, pořád mají pšenici, jsou na suchém kamenitém dvoře, takže vozí i trávu, mají napáječku, ze které s nimi pijí i pižmovky (troška hlíny ve vodě), přelétavají do hnojiště a celkově jsou značně aktivní a živé. Tu luxusní snášku možná podpořila přisvícením na 12 hodin i v zimě. Po takové nádherné snášce sním taky, plemeno jsem si pořídil, hejno mladých 1,8 mám zdravé a pěkné,. kroužkované, slepičky by měly být proti paramyxoviru vakcinované už jako kuřata.
Líhnout je chci také kvůli propagaci plemene, které se přeci do chovů na snášku hodí, možná víc než na krmivo nároční hybridi. Úzce příbuzenské plemenitbě se chci vyhnout taky protože to snižuje snášku, což je jasná nevýhoda hlavně kvůli propagaci, protože kdo bude chtít hůře dostupnou a dražší slepici, která snese méně vajec, když si může pořídit tu lehce dostupnou hybridku (která se taky umí krásně odvděčit snáškou). Nezdegerovaná vlaška snese mnohem více. A u potomků po sourozencích půjde vybrat možná pět slepiček dobrých z 25, u další časté kombinace otec na dcery třeba i 15 a budou si podobnější. Navíc jako líheň mám hedvábničku, a tam je škoda zjistit, že z 10 vajec třeba 4 zárodky uhynuly. Při tom poměru co mám (včetně těch jiných jen na vejce) budu mít 1,11 což bude snad skoro úplně všechno plné a živé.
Na výstavy mám husy a kachny, slepice tam spíše dávat nechci, možná jen několik kohoutů na prodej. Spíše je tedy chovám pro radost, vejce, mladé kuřičky na prodej (kromě hedvábničky se ještě domluvím u líhnaře ) a kvůli hezkým kohoutům, kde budu moct vybrat kvalitu a prodat. Musím toho nadělat co mi kapacity dovolí, protože se mi to zdá levné na krmení a drahé na kšeft. Chovám jako drahý koníček holuby (všelijaké) a tak někde ty prachy brát musím, jelikož tam cpu do krmení co se dá, ti přece nebudou zobat trávník. A navíc jsem ještě nezletilý, nemůžu pracovat, rodiče mi koníčka chovatelství neplatí, ale tata mi postavil zařízení, bez čehož bych nechoval, takže stejně někde ty peníze brát musím. A vlašky mají tu výhodu, že jsou dobré nosnice a jako mládež se snadno odchovají. Letos od tří týdnů venku, do doby, než začaly žrát pšenici směs K1, pak už dostávaly jenom pšenici a pastvu. Teď dostávají ječmen, grit, pšenici a pořád mají výběh, dokonce jim zalívám trávník a můžou tedy mít zelené. Chodí do zeleniny, požírají semínka laskavce, avšak nic jinak nezobou, hrabají ve štěpce, v kompostě, létají přes plot jak bažanti a dokonce slepičky už teď povídají (zanedlouho 4 měsíce). Na pohmat v ruce jsou dobré, žádné zdechliny. Toto plemeno mě svojí soběstačností, snáškou a vzhledem dostalo.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Teda, že to napíšu takto dlouhé jsem nečekal. Mohl bych být spisovatel
Kdo hledá kvalitu, může uspět a nakoupit nový chovný materiál
např. u tohoto zkušeného chovatele. Doporučuji.
https://www.deine-tierwelt.de/kleinanzeigen/raritaeten-orangehalsig-und-rebhuhnhalsige-italiener-a83417128/
Evropská výstava - Herning, Dánsko (983 km z Prahy)
09.11.2018 - 11.11.2018
http://europaschau2018.eu/english/
Mladá drůbež (velmi doporučuji), Hannover, Německo (505 km od Prahy)
24.11.2018 - 25.11.2018
- hala 4 a 5
- přes 12.000 ks drůbeže
https://www.gzv-hannover.de/deutsche-junggefl%C3%BCgelschau/
100. Národní výstava, Soutěž vítězů jednotlivých spolkových zemí
Lipsko, Německo (253 km od Prahy)
07.12.2018 - 09.12.2018
- soupis přihlášených zvířat a jejich počty a prodejnost sledujte on-line
- již nyní je přihlášeno 704 ks drůbeže (4 měsíce dopředu!)
- poprvé autobus odjíždí z Prahy, využijte ho
- je potřeba naplnit jeho kapacitu 48 míst, rezervujte si místo předem
(možnost skupin, ZO, klubů, možnost přidat nástupní-výstupní místa)
https://www.lipsia-rassegefluegel.de/bustouren
https://www.lipsia-rassegefluegel.de/
.
Holandský klub chovatelů Vlašek (u nich Leghornek) vydal ke svému 100letému
výročí nádhernou publikaci. F případě, že vládnete holandštinou, vřele doporučuji.
Knihu vám z klubu rádi pošlou. Cena knihy je 40 Eur, poštovné 18,50 Eur.
Objednávky přijímá sám Geri Glastra na e-mailu: secretaris zavináč leghorn tečka nl
No a když jsme u Geriho, tak vložím zajímavý odkaz v angličtině:
Vlaška šedá oranžovokrká (dle našeho aktualizovaného Vzorníku)
http://www.aviculture-europe.nl/nummers/10E05A04.pdf
.
Přikládám seznam barevných rázů vlašek, který by měl nahradit ten ze Směrnice platné od 1.7.2018
Následně by měl být součástí českého vzorníku.
Vojta.
Tak už jim je 12 týdnů a hejno působí jako směska. Nějaké divné křížení, nějaké křivé prsty a ten černý obličej u kohoutka, převaha listových hřebenů, strakaté peří. Tak to nevím jestli se mi může podařit a kolik let bude trvat abych měla pěkné hejno na pohled jak se na i fauně ukazuje.
Zajímalo by mě, jestli se kuře v tomto věku ještě nějak dobarvuje, protože mě moje Vlašky teda některé připadají jako křížené s Orlovkou jak jsem viděla na teplákovce. Kohoutci Javorky jsou krásní jeden jako druhý, o Vlaškách z gaučíku se ani zmiňovat netroufám, jen by mě zajímalo, jestli je normální, že mám takovou směs. Na hřebínky listový, růžicový jsem zatím rezignovala.
Nějak mi to rozum nebere, že jsem si tohle vylíhla, a jak dál pokračovat.
Vase vlasky budou asi trochu smes a trochu nekvalitni vajicka..ta slepicka s krivymi prsty, to je asi degenerativni, zrejme setim to bude objevovat v generaci I nove, asi bych ji nenechala v chovu..a smes hrebinku listove a ruzicove?no to uz vubec...asi jste koupila vejce od nepoctiveho chovatele..co s tim?vejce snaset budou, tak si na jare koupite vejce nebo kurata nova a date si pozor, od koho kupujete...
Děkuji za reakci, pro vajíčka jsem si dojela, viděla jsem i hejno, mluvila jsem i s chovatelem, který mi na to řekl, že musí dát pro změnu krve i příbuzné jedince.Ale ještě se mu nestalo, to co mě. Záměr jsem měla, dál nerozmnožovat, ale mít na 4-5 let hejno Vlašek slepiček s růžicovým hřebenem.
Oranžovokrký a Oranžově zbarvený se mi konečně vešli do jednoho záběru.
Dobrý večer,Na začátku září se mi z 24 vajíček vyklubalo 14 kuřátek, bohužel dvě nepřežila. Jedno za sebou tahalo nohu a druhé nejedlo a nepilo. Nepomohlo ani dokrmování námi.
Je tenhle poměr vylihnutych x nevylihnutych běžný? Taky se lihli cca o dva dny dřív.
Těším se co mi z nich vyroste. Foto když jim bylo týden a půl.
Příští jaro chci zkusit znovu. Máte doporučení na nějaké chovatele, kteří prodávají vajíčka vlašek?
Případně nějaké rady pro začínajícího chovatele?
Moniko, to je hodně otázek. Rad pro začínajícího chovatele je nejen na iFauně mnoho.Důvodů, proč je výsledek líhnutí horší, také.
To, že zářijový termín pro malá kuřata není ideální, to asi nemusím opakovat, to víte.
Mě se i v Srpnu ptalo několik lidí na násadová vajíčka, odmítl jsem je.
Chovatel už by vejce po červnu uvolňovat neměl, a i to je hodně pozdní doba.
Jaký ráz jste si pořídila a nalíhla?
Snad na jaře uspějete a pořídíte si další krásné Vlašky.
Kutilka
napsal(a):
Děkuji za reakci, pro vajíčka jsem si dojela, viděla jsem i hejno, mluvila jsem i s chovatelem, který mi na to řekl, že musí dát pro změnu krve i příbuzné jedince.Ale ještě se mu nestalo, to co mě. Záměr jsem měla, dál nerozmnožovat, ale mít na 4-5 let hejno Vlašek slepiček s růžicovým hřebenem.
Pro HonzuPM-toto je pomlouvání chovatele? Proto jsem to zde napsala jako reakci na ančovičku 1, když napsala abych si dávala pozor od koho kupuji. Proti panu chovateli nemám vůbec a tím myslím vůbec žádnou výhradu jen mě vzhled mého hejna zaskočil i chovatel se divil tolika listovým hřebenům. Prostě se to asi stává. Je s podivem proč stížnost na údajné pomlouvání chovatele dáváte na diskusi - ovce, což jsem dnes náhodou zjistila.Proč jste se k mému zklamání nad vzhledem Vlašek nevyjádřil -Vy, takový odborník.
Honzo, už jsem stačila iFaunu trochu pročíst a zjistila jsem, že líhnutí není jen tak. Že je tam opravdu spoustu proměnných. Na jaře budu chytřejší.Začíná mě to trochu mrzet, že jsem se nechala ukecat a nechala nasadit vejce v srpnu. Nicméně i toto je zkušenost, za kterou jsem vděčná.
Moje sousedka má 4 Vlašky a chuť vajíček je neskutečná, nedá se s ostatními domácími vejci srovnat.
Když jsem hledala na jaře, nemohla jsem nikde sehnat - měla jsem v plánu koupit na slepicar.cz - zrovna neměli, slibovali na červen. Do té doby, jsem stačila zjistit na ifauně, co jsou zač.
Měla bych mít Vlašký koroptví. Mám je jen na vajíčka, ale čím dál víc tomu propadám a zajímá mě víc a víc. Momentálně zjišťují jak krmit kuřice, aby mi předčasně nevyspěly. Nemám žádné chovatelské ambice. Možná za čas, až toho budu vědět o Vlaškách mnohem víc. :)
Vaše Vlašky jsou nádherné.
Moniko, kuřátkům dopřejte kvalitní K1 - snad ji v tomto období seženete.Já třeba letos dával na doporučení Začátka značku Mifuma - ale v paní jsem
už v srpnu mluvil, a ptala se, zda ještě budu K1 potřebovat, že ji beru jen já,
ostatní už jsou na K2, takže by ji už z Německa nevozili, až za rok.
Podle návodu na balení - některé firmy mají K1 do 4. týdnů, Mifuma až do 8. týdnů.
Dříve býval standard do těch 6. týdnů. Potom K2, doporučuju si udělat zásobu,
v zimě už nemusí být snadno k sehnání - viz. příklad výše.
Pak bylo ideální podával KZK - právě proti předčasnému vyspívání kuřic,
ale to, myslím, na zimu nehrozí. Takže rovnou N1 nebo N2 - podle vašich prodejců.
Určitě bude vhodné jim svícením prodlužovat den. Kohouty bych, jakmile to půjde poznat,
od slepiček oddělil, není vhodné je mít pohromadě, kohouti jsou větší jedlíci a slepičky
při společném chovu s nimi pomaleji rostou. Navíc kohouty na zimu bych asi nenechával
vůbec. Koroptvího na zimních výstavách seženete, pokud byste kohouta nutně potřebovala.
Na líhnutí to na jaře spíš nebude, vajíčka takhle pozdní slepičky ponesou asi moc malá.
Ale to už předbíhám hodně, však postupně sama uvidíte.
S tou odlišnou-výtečnou chutí vlaščích vajíček jste mě překvapila.
Asi to nemám s čím srovnávat, Vlašky mám odmalička (k nim jen hybridky,
žádné jiné plemeno u nás nikdy nebylo). Radši to ani nebudu komtesám říkat,
abych nezpychly.
Od Slepičáře se držte dál, to máte recht. Chovu zdar.
Honzo, Krmím K1 - jen nevím jakou značkou. Zatím jsem kupovala 2x po 5kg kdy mi to do pytlíku nasypou z velkeho pytle. Přes týden se zeptám a zjistím co to mají zač a kolik toho maji.
Kdesi jsem vyčetla, že předčasné dospívání nastává právě z krmných směsí. Ale předpokládám, že na to bude mít vliv i doba líhnutí, světelný den a zase spousta ostatních vlivů.
Do směsi K1 jim strouhal mrkev nebo řepu, sem tam přidám tvaroh a nebo dávám obraně maso z vývaru, které u nás nikdo nejí.
Na jaře jsem nechtěla líhnout z vlastních slepic, ale vajíčka zase koupit.
Kuřata mají 3 týdny dnes. Kohoutům už začíná růst hřebínek. Ještě týden počkám a pak je rozdělím. Jednoho kohouta chtěla sousedka. Tak ji nějakého nechám a já si chtěla nechat jednoho jen "hlídacího" taky. Nemám v plánu líhnout z vlastních vajec.
honzapm
napsal(a):
Vlašky v seriálu Byli jednou dva písaři z roku 1972.
Ano, v tom seriálu jsem to také sledoval a pak jsou vlašky (a velké holanďanky) ještě na dvorku Rudolfa Hrušínského ze známé scény "Dědku!" - tedy z Filmu Slavnosti sněženek a ještě někde jsou koroptví. Ale to už si nemohu vzpomenout. Snad u Trautenberka na dvorečku. Anče: "jemináčku vždyť je to náš kohout z předloňskejch kuřat!" Nicméně tyto kulisní exteriéry filmů českého venkova jsou dobrým dokladem toho, jak vlaška skutečně vypadala.
Ona ta Vlaška ze seriálu Byli jednou dva písaři připomíná dnešní tzv. "britský typ".
Moc krásně a názorně je to uvedeno např. v té nové knize, kterou letos ke svému
stému výročí publikoval holandský Klub vlašek. Tam jsou ty typy napříč světem
(i americký) krásně vyobrazeny a popsány. Německý typ je samozřejmě jiný,
a ten u nás nyní logicky převládá - je to náš blízký a obrovský soused, takže influenci
se zabránit nedá. Českému typu lehkých zvířat s velkou hlavou a úzkým ocasem
budiž země lehká.
Letošní slepičky už se po hlavě pustily do produkce vajíček. Je to vždycky radost.
Letos o to větší, že mladá komtesa Koroptví se po pár vejcích naprosto sebevědomě
dostala na včerejší úctyhodný kousek - 56 gramů. Uf. Vejce je krásně bílé a lesklé.
Nesou i dvě stříbrně zbarvené, taky moc pěkná vajíčka i velikost.
Oranžády to mají za pár. Prý čekají až vystříkám kukaně Arpalitem a nastelu novým senem.
Provedu!
Uživatel s deaktivovaným účtem

Mě ještě slípky stříbrně zbarvené nesnáší, mají pět měsíců. Krmím spolu s holubama pšenici, ječmen, kukuřici, slunečnici, vápenný grit a občas nějaký ztvrdlý chleba. Krmím tak, aby nebylo v misce prázdno, sypu několikrát během dne. Ještě nejsou velké jako dospělé. Jenom teda kohout, který má již šest měsíců. Plymutky ani kříženka araukany taky nic, taky to ještě není dorostlé.
Jakube, však se brzy dočkáte. Jsem zvědavý, jak vám stříbrnky ponesou a zda budete spokojen.U mě dnes svou kloaku odpanila první oranžáda - z linie Straubing - takže vajíčko je krémové.
Aspoň se to pozná.
Na Vlaškárium se po 5leté pauze vrátily Královny - Vlašky Koroptví.
Myslel jsem, že jich bude jen pár... Ups, nakonec jich je rovný tucet.
Jsou nádherné, dělají mi radost.
Uživatel s deaktivovaným účtem

Nechci to uspěchat, u mojí prababičky již nějakou chvíli bydlí tři stříbrňačky (sestry mého kohouta) a mají šest měsíců. Ještě nenesou, ale už jim rostou hřebeny. A u babičky, která má zas sestry mých slepiček, bylo před měsícem vajíčko! A pak už nic. U mě to žere s holuby a spí na stromech, takže je to jiné než u babičky, kde jsou ve voliéře s kurníkem a ona jim cpe všecko pod nos. U mě si musí nahledat hodně samy, i když jsem s ochlazením výrazněji přidal na krmení. S tátou musíme udělat kurník z desek, než začne mrznout, aby neomrzaly hřebeny slípkám a hlavně kohoutovi. Ten je jako jediný už v dospělé velikosti, slípky o měsíc mladší jsou mnohem menší. Snad to zimy dotáhnou. Hodně se mi honí hlavou, co bude v zimě, a jak to udělám, abych je mohl pouštět a hřebeny neomrzly. Snad vyrobit nějakou čepici, ale pak si ji slípka zvlhčí ve sněhu a hřeben upadne zcela. Nechci je mít zavřené. Jestli to nevyřeším, tak budou muset být při mrazech uzavřené. Měl jsem na to myslet už při pořizování a koupit si něco s růžicovým hřebenem, třeba rýnky, vyandotky nebo i vlašky s růžicovým, nebo araukany (hráškový hřeben) aj. Ale už jsem zvolil vlašky s hřebenem listovým a u nich zůstanu.
Na Německou národní výstavu do Lipska 07.12.2018 - 09.12.2018
se stále přihlašují další a další zvířata. Ke včerejšímu dni byl stav přihlášených Vlašek:
Vlašky velké v hlavní soutěži:
59 Italiener rebhuhnhalsig (koroptví)
50 Italiener goldfarbig (zlaté zbarvené)
34 Italiener silberfarbig (stříbrně zbarvené)
29 Italiener schwarz (černé)
30 Italiener schwarz-weiß gescheckt (černé bíle skvrnité)
39 Italiener gelb (žluté)
20 Italiener gestreift (žíhané)
7 Italiener kennfarbig (rodobarvé šedoprsé)
10 Italiener blau-rebhuhnhalsig (modře koroptví)
11 Italiener orangehalsig (oranžovokrké)
9 Italiener rotgesattelt (červeně sedlaté zlatokrké)
9 Italiener blau (modré)
7 Italiener weiß (bílé)
9 Italiener weiß-schwarzcolumbia (bílé černě kolumbijské)
21 Italiener goldbraun-porzellanfarbig (porcelánové)
2 Italiener blau-weißgescheckt (modré bíle skvrnité)
5 Italiener gold-schwarzgesäumt (zlaté černě lemované)
4 Italiener gold-blaugesäumt (zlaté modře lemované)
6 Italiener mit Rosenkamm schwarz (černé s růžicovým hřebenem)
Zdrobnělé v hlavní soutěži:
5 Zwerg-Italiener rebhuhnhalsig
2 Zwerg-Italiener blau-rebhuhnhalsig
21 Zwerg-Italiener goldfarbig
27 Zwerg-Italiener orangefarbig
8 Zwerg-Italiener perlgrau-orangefarbig
19 Zwerg-Italiener silberfarbig
10 Zwerg-Italiener rotgesattelt
58 Zwerg-Italiener schwarz
13 Zwerg-Italiener weiß
8 Zwerg-Italiener blau
29 Zwerg-Italiener gelb
10 Zwerg-Italiener weiß-schwarzcolumbia
11 Zwerg-Italiener schwarz-weiß gescheckt
6 Zwerg-Italiener goldbraun-porzellanfarbig
4 Zwerg-Italiener mit Rosenkamm goldbraun-porzellanfarbig
Soutěž mladých chovatelů, velké:
10 Italiener schwarz
6 Italiener orangehalsig
5 Italiener perlgrau-orangehalsig (šedé oranžovokrké)
Soutěž mladých chovatelů, zdrobnělé:
5 Zwerg-Italiener rebhuhnhalsig
5 Zwerg-Italiener weiß
5 Zwerg-Italiener gestreift
V dílčích soutěžích:
Soutěž posuzovatelů - kmeny:
1 Italiener rebhuhnhalsig
1 Italiener silberfarbig
1 Zwerg-Italiener orangefarbig (oranžově zbarvené)
Plemenná kniha - kmeny:
1 Italiener gelb
1 Italiener orangehalsig
1 Italiener weiß
1 Zwerg-Italiener rotgesattelt
1 Zwerg-Italiener schwarz
Obecná - kmeny:
1 Italiener rot (červená)
1 Zwerg-Italiener rotgesattelt
1 Zwerg-Italiener schwarz
1 Zwerg-Italiener kennfarbig
V sobotu 1. prosince 2018 se v Nezvěsticích u Plzně (hala má č.p. 338) koná
Speciální klubová výstava Vlašek (a Soutěžní přehlídka především zdrobnělých vyandotek).
Více informací a přihlášky (přihlásit se a vystavovat své odchovy mohou i nečlenové Klubu vlašek):
https://klub-chovatelu-vlasek.webnode.cz/
https://zocsch-chvalenice.webnode.cz/