Pomer kohútikov a sliepočiek

Přidejte téma
Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků
9.8.2022 15:18
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Nechcem odviesť pozornosť od Jirkovej témy zápalu očí, tak sa presúvam sem.

Určite existuje overená informácia o tom, aký býva pomer vyliahnutých kohútikov a sliepočiek vo veľkochovoch, ja by som tipovala, že to bude približne 1:1. (Hľadala som chvíľu, ale nenašla som odpoveď).
Chovatelia ale potrebujú mať iný pomer pohlaví a preto ich prežitie býva už v inom pomere.

Ja som tento rok z ôsmych kuriat, ktoré som vychovala do adolescentného veku, vychovala 4 mládky a 4 kohútov. Vidím, že ešte mám aj šťastie, lebo niektorí sa sťažujú na prebytok kohútov. Nevidela som ale, že by sa niekto vytešoval, že kohútov takmer nemá, alebo že ich má tak akurát ( len na výmenu a nie na likvidáciu).

Zaujímalo by ma, ako sa darilo tunajším prispievateľom. Nechcete sa podeliť, ako sa darilo Vám?, mohli by sme si urobiť takú malú štatistiku.

9.8.2022 18:31
frufru

XXX.XXX.12.6

zvedavecBA napsal(a):
Nechcem odviesť pozornosť od Jirkovej témy zápalu očí, tak sa presúvam sem.

Určite existuje overená informácia o tom, aký býva pomer vyliahnutých kohútikov a sliepočiek vo veľkochovoch, ja by som tipovala, že to bude približne 1:1. (Hľadala som chvíľu, ale nenašla som odpoveď).
Chovatelia ale potrebujú mať iný pomer pohlaví a preto ich prežitie býva už v inom pomere.

Ja som tento rok z ôsmych kuriat, ktoré som vychovala do adolescentného veku, vychovala 4 mládky a 4 kohútov. Vidím, že ešte mám aj šťastie, lebo niektorí sa sťažujú na prebytok kohútov. Nevidela som ale, že by sa niekto vytešoval, že kohútov takmer nemá, alebo že ich má tak akurát ( len na výmenu a nie na likvidáciu).

Zaujímalo by ma, ako sa darilo tunajším prispievateľom. Nechcete sa podeliť, ako sa darilo Vám?, mohli by sme si urobiť takú malú štatistiku.

Nikdo to neřeší, ve velkochovu sexují po vylíhnutí. Prostě to tak je, že kohoutů se lilhne většinou víc. Třeba bude mít “bodlinka” nějaké přesné info.

9.8.2022 18:51
přezdívka

XXX.XXX.105.195

Letos ještě neznám přesný počet kohoutů. V loňském roce Ze 4 Barneveldek 3 kohouti, z 5 Araukan 4 kohouti, z 8 Cream legbar 5 kohoutů. Jen u Maransek byl poměr obrácený z 15 jen 5 kohoutů. No a když to spočítám dohromady, tak z 32 kuřat bylo 17 kohoutů.

9.8.2022 22:14
Štefan1

XXX.XXX.208.238

Vloni jsem měl ze dvou líhnutí po 8 kuřatech a každém odchovu byly 4 slepičky a 4 kohoutci - takže přesně 1:1. Letos z prvního líhnutí 5 kohoutků a 4 slepice, z druhého odchovu 4 kohoutci a 2 slepičky - takže převaha kohoutků.

10.8.2022 06:28
Jirka 54

XXX.XXX.163.53

zvedavecBA do ankety jsem také připojím u mě zatím nastává lehce převaha kohoutů. A vím možná se zeptám nemístně ale nechá se pohlaví kuřat ovlivnit v podmínkách v líhni když se líhně uměle ?? A o své zkušenosti se můžete se mnou podělit do sokrom.zprav. ať zde nejste poté za nějaké alchymisty 🙂.

10.8.2022 06:40
bodlinka

XXX.XXX.6.40

Jirka 54 napsal(a):
zvedavecBA do ankety jsem také připojím u mě zatím nastává lehce převaha kohoutů. A vím možná se zeptám nemístně ale nechá se pohlaví kuřat ovlivnit v podmínkách v líhni když se líhně uměle ?? A o své zkušenosti se můžete se mnou podělit do sokrom.zprav. ať zde nejste poté za nějaké alchymisty 🙂.

ovlivnit se to nedá, pohlaví zárodku je určeno okamžikem oplození.

10.8.2022 07:27
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Ďakujem sa reakcie!

Zatiaľ ešte nik nenapísal, že by mal prevahu sliepočiek.

Stretla som sa ale s názorom, že na jar býva viac kohútov a na jeseň sa pomer obracia. Vedel by to niekto svojou skúsenosťou potvrdiť, alebo vyvrátiť?

Teoreticky by na tom niečo byť mohlo (i keď v prípade sliepok mechanizmus nepoznám).
Čítala som vedecky podložený názor (Prof. Czeizel Endre), že v prípade ľudí je o niečo väčšia šanca počať dievča, ak sú pokusy menej časté, pretože spermie s chromozómom "X" sú ťažšie a menej pohyblivé, ale dlhšie prežívajú ako tie s "Y". Tie s chromozómom "Y" sú zase vrtkejšie a ak dochádza k častým pokusom, rýchlejšie sa dostanú vo chvíli ovulácie k uvoľnenému vajíčku práve tie s "Y". Ale ak pokusy nie sú časté, v okamihu ovulácie môžu byť už spermie s "Y" síce rýchlo v cieli, ale už mŕtve, ale tie pomalé s "X" môžu byť na správnom mieste a ešte živé a pripravené na oplodnenie.

10.8.2022 07:36
Jirka 54

XXX.XXX.166.36

bodlinka napsal(a):
ovlivnit se to nedá, pohlaví zárodku je určeno okamžikem oplození.

Děkuji Vám za odpověď. K tomuto dotazů mě dovedlo to že některé živorodé zvířata to tak mají .

10.8.2022 08:17
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Taká laická úvaha: Nadviažem na myšlienku z môjho predchádzajúceho príspevku (07:27):

Je možné, že aj kohút je na jar veľmi aktívny a teda je viac možné, že viac vajec sa oplodní "Y" spermiou. Na jeseň môže aj preperovať a teda mať menej chuti na sex.

Čítala som, že sliepka si spermie drží aj 12 dní v nejakom "vačku". Otázkou je, čo sa stane, keď by sme na čas sliepku oddelili od kohúta?

Možno by v tom vačku po čase tiež prežili hlavne "X" spermie. A my by sme zbierali vajíčka a pokúšali by sme sa ich liahnuť napr. v liahni. Celkom zaujímavý pokus by to bol, zistiť, koľko by bolo v takom prípade samcov a koľko samičiek.

Poprípade časť sliepok ponechať s kohútom a časť od kohúta oddeliť. A porovnať aký pomer vyliahnutých sliepok a kohútov je v oboch skupinách.

10.8.2022 09:18
Buggyra

XXX.XXX.198.226

Jirka 54 napsal(a):
Děkuji Vám za odpověď. K tomuto dotazů mě dovedlo to že některé živorodé zvířata to tak mají .

Živorodé spíš ne.
Environmentální určení pohlaví mají právě v drtivé většině vejcorodá zvířata a většinou o tom rozhoduje, v jakých podmínkách se inkubují vejce.

10.8.2022 09:22
Buggyra

XXX.XXX.198.226

zvedavecBA: v angličtině najdete zdrojů takových studií dost a dost

10.8.2022 09:45
Jirka 54

XXX.XXX.167.33

Buggyra napsal(a):
Živorodé spíš ne.
Environmentální určení pohlaví mají právě v drtivé většině vejcorodá zvířata a většinou o tom rozhoduje, v jakých podmínkách se inkubují vejce.

Jo mělo to být vejcorodé 😄 špatně jsem to formuloval sorry .

10.8.2022 10:37
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Buggyra napsal(a):
zvedavecBA: v angličtině najdete zdrojů takových studií dost a dost

AJ príliš neovládam, ale skúsila som , prekladač je výborná vec

Na čo som hneď spočiatku narazila, bolo toto fórum:

https://www.backyardchickens.com/threads/hatching-hen-to-rooster-ratio.1337661/

a tu Laurel09 zo Zimbabwe sa sťažuje, že u nich je problém získať kohúta

preklad prekladača takto transformoval jeho príspevok:

Do pekla všetci

Čítal som veľa článkov o pomere sliepky a kohúta, ktorý dostanete po vyliahnutí, a zdá sa, že každý hovorí, že je to takmer 50/50 a pravdepodobne bude viac samcov ako samíc.

Ale........TU TO LEN NIE JE ROVNAKÉ

Žijem v Zimbabwe a tu sa zdá, že vyliahnuť kohúta je tá najťažšia vec. Nielen mne, ale takmer všetkým chovateľom sliepok, ktorých poznám, je pravdepodobnosť, že dostane kohúta z vyliahnutia 10 kurčiat, blízka nule. Kohúti sú tu veľmi drahé a ak potrebujete 1, budete pravdepodobne potrebovať šialené množstvo peňazí, v porovnaní s ktorými dostanete sliepku. Hotovosť, ktorú zaplatíte za mladého kohúta, je dostatočná na to, aby ste si tu kúpili asi 4 dospelé sliepky.

Neviem prečo to tak je, ale je to tu tak. A ja sám si želám jedného dňa vyliahnuť kohúta, pretože zo 7 úspešných som ho ešte nikdy nevyliahol. poklopy som mal.

Mohol by sa niekto pokúsiť vysvetliť, prečo je to tak, pretože ľudia si tu často od niekoho požičajú na určitý čas kohúta, aby ste mohli mať oplodnené vajíčka. Je tak ťažké mať kohúta, a aj keď máte peniaze na jeho kúpu, s najväčšou pravdepodobnosťou vám nikto nebude chcieť kohúta predať. Aj keď sa pokúsite vymeniť kohúta za 5 sliepok, pravdepodobne túto ponuku odmietnu.

Poznámka: Väčšina chovateľov sliepok tu takmer nikdy nepoužíva inkubátory, ja mám malý inkubátor so 16 vajcami, ale tiež ho nikdy nepoužívam. Nechávame mamy robiť si svoju prácu a opäť je tu takmer 100% isté, že keď sliepka znesie, bude rodiť. ak neodstránite vajcia. A komerčné krmivo sa tu používa veľmi málo, pokiaľ sa nevenujú vtákom len na mäso alebo vajcia.

Mohlo by byť problémom kŕmenie organickým krmivom a používanie sliepok na vyliahnutie kurčiat? Je to dôvod, prečo je vždy isté, že všetky kurčatá budete sliepky.

Ak sú tu vajíčka-perti alebo niekto s akoukoľvek teóriou, prosím zdieľajte

10.8.2022 10:45
Buggyra

XXX.XXX.198.226

Otázka je, co to tam mají v Zimbabwe v té vesnici za slepice. Jestli to nejsou nějací zplozenci úzké příbuzenské plemenitby, která by poměr ovlivnila (samčí zárodky nepřežijí, samčí gamety se netvoří, apod.). Tam asi chovatelské zásady nikdo neřeší.

10.8.2022 11:07
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Buggyra napsal(a):
Otázka je, co to tam mají v Zimbabwe v té vesnici za slepice. Jestli to nejsou nějací zplozenci úzké příbuzenské plemenitby, která by poměr ovlivnila (samčí zárodky nepřežijí, samčí gamety se netvoří, apod.). Tam asi chovatelské zásady nikdo neřeší.

aj to je jedna z možností, na tú som nepomyslela

10.8.2022 12:39
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

jedna z odpovedí na tom fóre poukazuje na výskum inkubovania istého druhu kačíc a
- percento samcov a samíc, ktoré sa vyliahli pri rôznej inkubačnej teplote (prvý obr.),
aj
- percento embryí samcov a samíc lesnej kačice, ktoré uhynuli pri každej inkubačnej teplote (druhý obr.).

https://journals.biologists.com/jeb/article/219/13/1961/15232/Incubation-temperature-causes-skewed-sex-ratios-in

Z uvedeného vyplýva, že u kačíc nie je jedno, pri akej teplote inkubujeme vajcia, lebo podľa teploty inkubácie sa mení pomer vyliahnutých pohlaví.

A možno inkubačná teplota môže byť aj v našich chovoch sliepok určujúca vzhľadom na počet vyliahnutých jedincov určitého pohlavia.

10.8.2022 14:10
Buggyra

XXX.XXX.198.226

Tak jasná, může být. Ale tazatel se ptal na to, zda by šlo ovlivnit, aby se při stejném počtu vylíhnutých vajec v líhni (čiže třeba 30vejcová líheň) změnil během inkubace poměr pohlaví v rámci toho počtu vložených vajec (tj. normální líhnivost př. 14/17 slepice/ kohouti -> vylepšená změnou teploty na líhnivost 20/10 sl/k). Nemá asi v úmyslu o část vajec přijít, a tím změnit poměr vylíhnutých jedinců, protože to přehřátí/nedopečení vydrží lépe jen jedno pohlaví (tj. výsledek třeba 13/8). To bych osobně teda volila radši vylíhnout všechno v ideálních podmínkách, a kohouty naházet Noře, žeano.

10.8.2022 14:34
ančovička1

XXX.XXX.220.190

Přesně tak..a nejlépe je líhnout plemena rodobarva a kohoutky hned po vylíhnutí zlikvidovat, vámi popsaným způsobem 🤣🤣🤣

Vrků

10.8.2022 15:57
Vrků

XXX.XXX.32.115

ančovička1 napsal(a):
Přesně tak..a nejlépe je líhnout plemena rodobarva a kohoutky hned po vylíhnutí zlikvidovat, vámi popsaným způsobem 🤣🤣🤣

Zlikvidovat kohoutky feministko

10.8.2022 16:25
ančovička1

XXX.XXX.220.190

Vrků napsal(a):
Zlikvidovat kohoutky feministko

No,co s nimi??. stačí jeden😂😂😂

10.8.2022 16:34
Jirka 54

XXX.XXX.120.185

Buggyra napsal(a):
Tak jasná, může být. Ale tazatel se ptal na to, zda by šlo ovlivnit, aby se při stejném počtu vylíhnutých vajec v líhni (čiže třeba 30vejcová líheň) změnil během inkubace poměr pohlaví v rámci toho počtu vložených vajec (tj. normální líhnivost př. 14/17 slepice/ kohouti -> vylepšená změnou teploty na líhnivost 20/10 sl/k). Nemá asi v úmyslu o část vajec přijít, a tím změnit poměr vylíhnutých jedinců, protože to přehřátí/nedopečení vydrží lépe jen jedno pohlaví (tj. výsledek třeba 13/8). To bych osobně teda volila radši vylíhnout všechno v ideálních podmínkách, a kohouty naházet Noře, žeano.

Jo jestli jsem já tím tazatelem 😂. Tak jsem myslel hned při vložení vajec takže úplně od začátku kdy se v oplozeném vajíčku vlivem teploty začne vyvíjet zárodek. A né úprava až v inkubace.

10.8.2022 17:43
frufru

XXX.XXX.44.128

Jirka 54 napsal(a):
Jo jestli jsem já tím tazatelem 😂. Tak jsem myslel hned při vložení vajec takže úplně od začátku kdy se v oplozeném vajíčku vlivem teploty začne vyvíjet zárodek. A né úprava až v inkubace.

Myslím, že chtěla bodlinka výše sdělit, že pohlaví kuřete je dáno v okamžiku zplození, tedy splynutí samčí a samičí pohlavní buňky. Jako u lidí, kdy pohlaví určuje zjednodušeně otec svojí spermií a nikoliv matka způsobem života po oplodnění😉

10.8.2022 18:26
bodlinka

XXX.XXX.6.59

zvedavecBA napsal(a):
Taká laická úvaha: Nadviažem na myšlienku z môjho predchádzajúceho príspevku (07:27):

Je možné, že aj kohút je na jar veľmi aktívny a teda je viac možné, že viac vajec sa oplodní "Y" spermiou. Na jeseň môže aj preperovať a teda mať menej chuti na sex.

Čítala som, že sliepka si spermie drží aj 12 dní v nejakom "vačku". Otázkou je, čo sa stane, keď by sme na čas sliepku oddelili od kohúta?

Možno by v tom vačku po čase tiež prežili hlavne "X" spermie. A my by sme zbierali vajíčka a pokúšali by sme sa ich liahnuť napr. v liahni. Celkom zaujímavý pokus by to bol, zistiť, koľko by bolo v takom prípade samcov a koľko samičiek.

Poprípade časť sliepok ponechať s kohútom a časť od kohúta oddeliť. A porovnať aký pomer vyliahnutých sliepok a kohútov je v oboch skupinách.

nápad dobrej,

ale bohužel založený na zcela špatném předpokladu.

pták je typ abraxas, heregametické pohlaví je samice. kohout má všechny pohlavní buňky stejné, ZZ, je to slepice, která je Zw a která ovuluje buď gamety, které po oplození budou slepička, nebo gamety, které po oplození budou kohout

takže vlastně pohlaví vejce je dané okamžikem ovulace.

10.8.2022 18:54
Jirka 54

XXX.XXX.120.185

frufru napsal(a):
Myslím, že chtěla bodlinka výše sdělit, že pohlaví kuřete je dáno v okamžiku zplození, tedy splynutí samčí a samičí pohlavní buňky. Jako u lidí, kdy pohlaví určuje zjednodušeně otec svojí spermií a nikoliv matka způsobem života po oplodnění😉

😂 zajimavej pohled na věc . Ale něco na tom bude 😄 protože jsem nikdy neviděl při plození kuřat aby kohout létal z kalendářem 🤪 a to samé je i u lidí muž taky z kalendářem kvůli optimálnímu dní také nelítá a to už nemůže být náhoda 🤣😂

10.8.2022 19:03
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Vďaka Bodlinke za podstatnú odbornú informáciu.

Fantázia! Kohút o ničom nerozhoduje. Jasné, že je to chybná úvaha.

Som rada, že nám sem prispieva odborník, ktorý napr. aj moje fantázie dokáže skorigovať.

11.8.2022 07:26
frufru

XXX.XXX.198.194

Jirka 54 napsal(a):
😂 zajimavej pohled na věc . Ale něco na tom bude 😄 protože jsem nikdy neviděl při plození kuřat aby kohout létal z kalendářem 🤪 a to samé je i u lidí muž taky z kalendářem kvůli optimálnímu dní také nelítá a to už nemůže být náhoda 🤣😂

Nechápu, čemu se smějete, protože den početí nemá s pohlavím nic společného, pokud holému faktu genetiky , tak by to chtělo asi trochu oprášit znalosti biologie.

11.8.2022 07:37
Buggyra

XXX.XXX.198.226

Jirka 54 napsal(a):

Ono i u těch želv je to posunuté, a nerozhoduje o tom, v jakém stavu vloží samice vejce do písku. O pohlaví potomka rozhoduje teplota (a další podmínky) až v dalším průběhu inkubace, a nikoli teplota v okamžiku, kdy se "líheň zapne" (kdybyste plánoval třeba líhnout krokodýly) - proces bude jistě někde popsaný.

11.8.2022 07:41
Jirka 54

XXX.XXX.174.59

frufru napsal(a):
Nechápu, čemu se smějete, protože den početí nemá s pohlavím nic společného, pokud holému faktu genetiky , tak by to chtělo asi trochu oprášit znalosti biologie.

Já jsem se zasmál tomu jak dáváte lidský příklad 🙂. A že pohlaví neurčuje oplodněná matka způsobem života aspoň tedy u lidí podle Vás. A nejsme v zemi krále Miroslava takže se může ještě člověk 😄 a i veřejně.

11.8.2022 07:46
Jirka 54

XXX.XXX.174.59

Buggyra napsal(a):
Ono i u těch želv je to posunuté, a nerozhoduje o tom, v jakém stavu vloží samice vejce do písku. O pohlaví potomka rozhoduje teplota (a další podmínky) až v dalším průběhu inkubace, a nikoli teplota v okamžiku, kdy se "líheň zapne" (kdybyste plánoval třeba líhnout krokodýly) - proces bude jistě někde popsaný.

Ne Vy jste zde psala že když v průběhu inkubace se změní teplota + - takže podle směru by to vydrželo převážně jen jedno pohlaví a druhé by zahynulo ve stádiu vývoje.

11.8.2022 08:09
Buggyra

XXX.XXX.198.226

Jirka 54 napsal(a):
Ne Vy jste zde psala že když v průběhu inkubace se změní teplota + - takže podle směru by to vydrželo převážně jen jedno pohlaví a druhé by zahynulo ve stádiu vývoje.

To bylo jen vysvětlení toho článku, který vkládala zvedavecBA. A psalo se pochopitelně o ptácích. To vám asi uniklo.

U environmentálně určeného pohlaví (část plazů, možná nějaké ryby a nějací ti bezobratlí) to skutečně probíhá až v průběhu inkubace (či později).

Víte, já než jsem začala k tématu přispívat, svoje chabé vzpomínky ze školních škamen jsem oprášila tím, že jsem hodila téma do googlu a něco jsem si o tom osvěžila. Možná byste na to také mohl juknout a hned byste měl jasno

Budete se každopádně muset smířit s tím, že na nepoškozených ptačích vejcích prostě pohlaví zárodku neurčíte ani neovlivníte. Pokud tedy nebudete bydlet v jedné konkrétní vesnici v Zimbabwe.

11.8.2022 08:27
bery25

XXX.XXX.33.7

ked už sa o tom bavime,tak ja ked som chcel syna,bol syn,ked dceru, mal som dceru,tak ja v tom nevidim problem

11.8.2022 08:29
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Ja osobne mám stále problém so zabíjaním zdravých mladých kohútov. Pozorujem kuriatka od vyliahnutia, piplem sa s nimi, bývajú krotké, prítulné a dôverujú mi. Spočiatku neviem určiť, kto bude sliepočka a kto kohútik. (Inak, kohúti mi okrem iného svojím správaním pripadajú ešte aj zaujímavejší, ako sliepky.)

Viem, že je to "len hydina" a je určená aj na jedenie. A nie som vegetarián. Keď si kúpim v obchode kura, ktoré navyše počas svojho krátkeho života pred smrťou asi nemalo najkrajší život, tak sa tým netrápim.

Ale žiaľ, vytváram si k svojim zvieratám vzťah. Už teraz sa desím, ako im budem musieť brať život. Krásnym mladým tvorom, ktorí ma majú radi a dôverujú mi. Ale nič iné s nimi urobiť nemôžem. Ešte inzerát... zatiaľ nie je záujem.

Takže preto by som bola nesmierne rada, keby sa našiel spôsob (a hľadám ho), ako eliminovať zbytočné smrte mojich vtáčích kamarátov.

Keby som tak vedela, prečo v Zimbabwe je to s kohútikmi inak.

11.8.2022 08:34
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

"Budete se každopádně muset smířit s tím, že na nepoškozených ptačích vejcích prostě pohlaví zárodku neurčíte ani neovlivníte. Pokud tedy nebudete bydlet v jedné konkrétní vesnici v Zimbabwe. "

Neviem, či ide len o jednu konkrétnu dedinu v Zimbabwe, to tam nebolo rozpitvávané

V každom prípade je to zaujímavé a nejaký dôvod to má, len my nevieme, aký.

11.8.2022 08:55
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Toto bude od témy, prepáčte:

Moje sliepky (dospelé) ma občas naozaj hnevajú, pretože sa permanentne ďobú. Viem, nie zbytočne, pretože si chcú vyjasniť hierarchiu. Ale ja by som (z ľudskej perspektívy) chcela mať komunitu sliepok, ktoré sa nebijú, znášajú a majú radi. Ako keď boli kuriatka. Podľa mňa - keď už si musia vyjasňovať hierarchiu, mohlo by im to stačiť raz a navždy, potom už mierumilovne a v pohode spolunažívať. (nereálna idylka)

Netuším, prečo aj my do našich - pre mňa naozaj zaujímavých a poučných tém - vnášame občas aj akúsi nevraživosť.

11.8.2022 09:09
Buggyra

XXX.XXX.198.226

Protože společenští obratlovci v rámci zvýšení šance na přežití - resp. pronesení svého genomu do další generace - stále hledají cestu jak ve svém společenství postoupit v žebříčku nahoru. Proto musejí neustále dokazovat, že mají právo na místo, které si vydobyli/zasloužili. A proto se tvorové z okrajových skupin, kteří nemají mnoho šancí na předání genů, snaží prodrat ve společenském žebříčku nahoru a nebo si alespoň zbývajícími silami udržet získanou pozici. Kdo je na kraji, dostane se nejpozději k nejméně kvalitnímu krmení, bude mít k odpočinku nejméně pohodlné místo, a nejdřív ho (u lovených zvířat) něco sežere. Slepice si opravdu neuvědomují, že jsou teoreticky v prostředí, kde jim nic nehrozí a potravy budou mít vždy dostatek. Slepice se chová pudově, a pud velí hájit si, co jsem si nahrabala, a hledět, abych si nahrabala ještě víc.

To máte jako u lidí. Pudy nám velí získávat co možná společenské postavení (i v rámci virtuálního prostoru), abychom snáze předali naše geny (nikdo z nás si to neuvědomuje, a usiluje o uznání ve skupině i přesto, že třeba geny předávat nepotřebuje a nebo už je má dávno předané). Takže pokud se svezu po začátečníkovi, ukazuji tím, že jsem zdatnější, zasloužím si větší uznání, a moje geny mají větší hodnotu. A i když si nad takovou reakcí někdo odfrkne, a vědomě si řekne, že tu hodnotu třeba nemám, jeho podvědomí si staví vlastní hodnotový žebříček.

11.8.2022 10:03
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Zaujímavé u tých sliepok je, že vyššie postavenie v kŕdli nie je celkom závislé od skutočnej sily a ani veľkosti.

11.8.2022 12:02
Buggyra

XXX.XXX.198.226

Však u většiny společenských zvířat taky ne.

To je tak otázka třeba samců a soubojů o páření, ale ženské "vědí, že mozek je cennější než svaly" :-)

Strategie společenských zvířat zpravidla spočívá v tom, že potřebujeme udržet na živu a množeníschopných co nejvíc samic a dostačující počet samců. Což může být klidně i jeden.

Vrků

11.8.2022 13:37
Vrků

XXX.XXX.32.115

Rozpoznání pohlaví dělají úspěšně prosvícením v Izraeli kohouti mají navíc cizí gen,jak mně sdělil prof.Petr

11.8.2022 13:54
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Vrků napsal(a):
Rozpoznání pohlaví dělají úspěšně prosvícením v Izraeli kohouti mají navíc cizí gen,jak mně sdělil prof.Petr

Keď pozerám na autora príspevku, rozmýšľam, či ide o vtip, ale zistila som, že profesor Petr existuje a keďže som našla jeho príspevok o tom, že sírovodík chráni spermie cicavcov, tak asi aj túto informáciu môžem brať vážne.

A viac podrobností by ste, milý Vrků, uviesť nevedeli?

Vrků

11.8.2022 14:37
Vrků

XXX.XXX.32.115

Jsem genetickou nedotčen z rozhovoru s prof.Petrem jsem pochopil až závěr.Jaká je intenzita prosvícení netuším,o jaký cizí gen se jedná nevím.Spojení jsem našel Výzkumný ústav .....v

11.8.2022 14:52
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

To je naozaj zaujímavá informácia. Vďaka Vám obom, Vrků aj Buggyra.

Článok je z r. 2018, spomína sa rok 2020, dokedy sa problém mal vyriešiť, zdá sa, že metóda z nejakých dôvodov nebola prijatá. Žeby kvôli genetickej modifikácii druhu?

11.8.2022 15:08
Buggyra

XXX.XXX.198.226

Tady z toho jsem konečně pochopila, jak chtějí udělat to, aby slepice byly geneticky nemodifikované. Uff To mi docela vrtalo hlavou.
https://faseb.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdfdirect/10.1096/fj.201802671R

11.8.2022 15:18
Buggyra

XXX.XXX.198.226

Tady je článek z loňska, že se do toho projektu zapojil investor a je v plánu jít s tím na trh, zatím dodavatelsky. Tak třeba je to někde v malém měřítku rozjeté. Každopádně žádná zmínka o tom, že by to bylo oficiálně schválené pro EU.

A pochopitelně se to bude týkat pouze hybridek, nikoli nativních plemen. A jestli se tyhle geneticky upravené hybridky dostanou do rukou soukromníků, to bude asi další otázka.

https://www.fastcompany.com/90633326/this-genetic-tech-could-help-save-billions-of-baby-chickens-from-unnecessary-death

11.8.2022 16:25
bodlinka

XXX.XXX.6.2

V EU má cokoliv geneticky modifikovaného dost smolíka a soukromníkům to tuplem do ruky nikdo nikdy nedá.

to by dopadlo jak s těmi petuniemi před několika lety.

jinak metody sexování vajec i bez GMO existují a možná to za pár let bude i použitelné. zatím je to pro účely líhně příliš pomalé, příliš pozdě a příliš nespolehlivé.

11.8.2022 20:20
kometa

XXX.XXX.147.163

zvedavecBA napsal(a):
Ďakujem sa reakcie!

Zatiaľ ešte nik nenapísal, že by mal prevahu sliepočiek.

Stretla som sa ale s názorom, že na jar býva viac kohútov a na jeseň sa pomer obracia. Vedel by to niekto svojou skúsenosťou potvrdiť, alebo vyvrátiť?

Teoreticky by na tom niečo byť mohlo (i keď v prípade sliepok mechanizmus nepoznám).
Čítala som vedecky podložený názor (Prof. Czeizel Endre), že v prípade ľudí je o niečo väčšia šanca počať dievča, ak sú pokusy menej časté, pretože spermie s chromozómom "X" sú ťažšie a menej pohyblivé, ale dlhšie prežívajú ako tie s "Y". Tie s chromozómom "Y" sú zase vrtkejšie a ak dochádza k častým pokusom, rýchlejšie sa dostanú vo chvíli ovulácie k uvoľnenému vajíčku práve tie s "Y". Ale ak pokusy nie sú časté, v okamihu ovulácie môžu byť už spermie s "Y" síce rýchlo v cieli, ale už mŕtve, ale tie pomalé s "X" môžu byť na správnom mieste a ešte živé a pripravené na oplodnenie.

Ano, u savců je to tak. Spermie Y jsou rychlejší, ale méně vydrží.

11.8.2022 20:23
kometa

XXX.XXX.147.163

Jirka 54 napsal(a):
Jo mělo to být vejcorodé 😄 špatně jsem to formuloval sorry .

Funguje třeba u želv, ne u slepic.

11.8.2022 20:27
kometa

XXX.XXX.147.163

Jirka 54 napsal(a):
Já jsem se zasmál tomu jak dáváte lidský příklad 🙂. A že pohlaví neurčuje oplodněná matka způsobem života aspoň tedy u lidí podle Vás. A nejsme v zemi krále Miroslava takže se může ještě člověk 😄 a i veřejně.

Ne podle frufru, ale podle přírody. U savců o pohlaví rozhoduje otec, u ptáků matka. Ale to jste asi nepochopil.

11.8.2022 20:28
kometa

XXX.XXX.147.163

Jirka 54 napsal(a):

S kalendářem. A nic jste nepochopil.

12.8.2022 10:03
Buggyra

XXX.XXX.198.226

Chápu, že se nechce komisím povolit určování pohlaví z tekutiny proto, že se musí narušit skořápka - vstupní brána pro cokoli. A z pohledu konzumenta nemohu než souhlasit...

Snad ta spektroskopie (prosvěcování a určování pohlaví na základě prosvíceného spektra).

12.8.2022 10:26
bodlinka

XXX.XXX.6.216

Buggyra napsal(a):
Chápu, že se nechce komisím povolit určování pohlaví z tekutiny proto, že se musí narušit skořápka - vstupní brána pro cokoli. A z pohledu konzumenta nemohu než souhlasit...

Snad ta spektroskopie (prosvěcování a určování pohlaví na základě prosvíceného spektra).

narušení skořápky fakt není problém. to není to, o co tady běží. vždyť konzument je od tohohle procesu fakt hodně daleko! trochu to snižuje líhnivost, takže pokud by bylo na výběr, neinvazivní metoda by byla lepší, ale jediná, co je zatím aspoň trochu komerčně využitelná, skořápku narušuje.

ale je to prostě pomalé. zoufale pomalé. v líhních jsou statisíce vajec, 10 tisíc za hodinu je nevyhovující rychlost.

12.8.2022 11:04
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

bodlinka napsal(a):
narušení skořápky fakt není problém. to není to, o co tady běží. vždyť konzument je od tohohle procesu fakt hodně daleko! trochu to snižuje líhnivost, takže pokud by bylo na výběr, neinvazivní metoda by byla lepší, ale jediná, co je zatím aspoň trochu komerčně využitelná, skořápku narušuje.

ale je to prostě pomalé. zoufale pomalé. v líhních jsou statisíce vajec, 10 tisíc za hodinu je nevyhovující rychlost.

Tých 10 000/hod. dosahuje jeden automatický stroj?

12.8.2022 13:33
bodlinka

XXX.XXX.6.216

zvedavecBA napsal(a):
Tých 10 000/hod. dosahuje jeden automatický stroj?

je to nějaká mašina, no. velká.

ale jen tak pro představu. jediný komerčně použitelný stroj, který na světe je, umožňuje líhni vylíhnout max 40 tisíc kuřiček za týden

já pracuju pro líheň s maximální kapacitou 130 000 kuřiček za týden, sesterská líheň líhne 180 000 a nejsou to žádné peaky, ale většinu roku jede víceméně tenhle output.

salable hatchability je nějakých 33%, takže na 130 000 kuřic máte nějakých 400 000 nasazených. Na to prostě mašinka, která funguje v rychlostech v řádu tisíců vajec za hodinu nestačí. jakýmsi technologickým cílem, kterého se ale nedaří dosáhnout, je rychlost 30 000 za hodinu a i to znamená, že by přesazování trvalo úplně celou směnu.

a to se bavíme o malých líhních, jsou líhně s kapacitou milionu kuřic.

12.8.2022 19:17
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Vďaka

a ten stroj je asi aj veľmi drahý, predpokladám, a preto sa nenasadzuje viac strojov do takej liahne?

12.8.2022 19:31
bodlinka

XXX.XXX.6.187

zvedavecBA napsal(a):
Vďaka

a ten stroj je asi aj veľmi drahý, predpokladám, a preto sa nenasadzuje viac strojov do takej liahne?

drahý a běhá kolem toho člověk a není to přenosné do ruky.

12.8.2022 19:35
bodlinka

XXX.XXX.6.187

jako já jsem velký fanda, protože použitelné sexování vajec je přece super věc - už třeba jen proto, že tím pádem v dolíhních by mohla být kapacita jen na kuřice, i nosnice by se mohly očkovat automatem in ovo, odpadlo by hromada úkonů, jako několikahodinové sexování při líhnutí hybridů s feathersexingem, prostě pecka

ale to ještě není a možná ani nebude, bez ohledu na to, co se tlačí ochránci kohoutů na sílu.

v německu, kde si utrácení kohoutů vesele zakázali s tím, že přece metody existují, se to řeší mimo jiné tím, že se vylíhlá kuřata převezou do zahraničí, tam se přeberou, kohouti se utratí tam a kuřičky se odvezou k zákazníkům.

12.8.2022 19:39
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

"v německu, kde si utrácení kohoutů vesele zakázali s tím, že přece metody existují, se to řeší mimo jiné tím, že se vylíhlá kuřata převezou do zahraničí, tam se přeberou, kohouti se utratí tam a kuřičky se odvezou k zákazníkům. "

faloš a pretvárka

12.8.2022 20:13
bery25

XXX.XXX.33.7

Pomer kohútikov a sliepočiek podla mna nazbytočnejšia debata aka tu na ifaune je zatial som ju nepochopil,dam sedem vajičok pod hodvabničku a čakam,čakam,čakam,chodime tu normalny chovatelia,načo by nam to asi bolo,ale nikdy nehovor nikdy,mozno raz dam sedem vajičok a urobim čary mary a bude sedem sliepočiek ale to by som svojmu druhu nikdy neurobil

12.8.2022 22:38
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Pre mňa zase táto diskusia zmysel mala a som za ňu vďačná.

1. Veľa nového som sa dozvedela. Mám silnú túžbu po poznaní.
2. Nie každý z nás chce chovať hydinu na mäso. Lenže ak dnes liahnem, musím rátať s tým, že väčšine kohútom musím vziať život.
3. Nie každý je spokojný so stavom, keď sa milióny kuriat celkom nezmyselne prinútia k životu len na to, aby boli hneď po vyliahnutí usmrtené. (dozvedela som sa, že dá sa tomu aj vyhnúť)
4. A ešte som zachytila jeden zmysel liahnutia takého množstva samičích a samčích vajec, koľko potrebujem - mohlo by to byť aj ekonomickejšie.

13.8.2022 06:47
Olánek

XXX.XXX.58.67

zvedavecBA napsal(a):
Pre mňa zase táto diskusia zmysel mala a som za ňu vďačná.

1. Veľa nového som sa dozvedela. Mám silnú túžbu po poznaní.
2. Nie každý z nás chce chovať hydinu na mäso. Lenže ak dnes liahnem, musím rátať s tým, že väčšine kohútom musím vziať život.
3. Nie každý je spokojný so stavom, keď sa milióny kuriat celkom nezmyselne prinútia k životu len na to, aby boli hneď po vyliahnutí usmrtené. (dozvedela som sa, že dá sa tomu aj vyhnúť)
4. A ešte som zachytila jeden zmysel liahnutia takého množstva samičích a samčích vajec, koľko potrebujem - mohlo by to byť aj ekonomickejšie.

Jak se poměr bude měnit,možná i ve prospěch kohoutů s nárustem počtu lidí na planetě,případně válkou to ukáže budoucnost.

13.8.2022 08:20
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

To je tiež možné.

Aj dosiaľ sme my ľudia zasahovali do diania v prírode, vytvorili sme rôzne druhy obilia, zeleniny, priemyselne využívaných rastlín, hospodárskych zvierat (vrátane rôznych druhov sliepok a inej hydiny), dokonca okrasných rastlín... aby sme prežili.

Ale teší ma, že dnes už (ako som sa dozvedela), je možné zasiahnuť do toho, aby sa liahlo viac želaného a pre ľudí výhodného pohlavia hydiny (v prípade nosníc podstatne menej kohútov a v prípade hydiny určenej na mäso, viac želaného pohlavia, možno kohútov).

Vajcia človek konzumuje a inak využíva tiež. Tie ostatné neinkubované vajcia možno použiť na tie iné účely. Bolo by to konanie bez toho, aby sme spôsobovali zbytočné utrpenie či zabíjali nechcených, nami privolaných k životu.

13.8.2022 08:25
bodlinka

XXX.XXX.7.250

tak oni ti kohouti zase tak nechtěný nejsou, ráno před líhněma už jsou fronty lidí, co si jedou pro pytle s kohouty. lidi to sice nejedí, ale spoustu jiných zvířátek ano.

13.8.2022 09:04
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

aj to je zaujímavé sa dozvedieť

16.8.2022 19:18
Žaneta Matysová

XXX.XXX.19.247

Z 9 australek 1 slepice

16.8.2022 22:28
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Žaneta Matysová napsal(a):
Z 9 australek 1 slepice

vďaka

iga

17.8.2022 13:22
iga

XXX.XXX.220.85

Líhnutí slepiček/kohoutů. Na zahraničních fórech jsem našla radu, jak upřednostnit aby se vylíhlo více slepiček než kohoutů. Rada byla, že z páru stará slepice/mladý kohout se líhnou především slepičky. Pak tam napsal biolog, že stáří kohouta není podstatné, že pohlaví kuřete určuje pouze slepice, a že opravdu starší slepice tvoří více vajec se samičím pohlavím. Stáří slepice asi musí být větší než 3 roky...

Vrků

17.8.2022 14:29
Vrků

XXX.XXX.13.97

iga napsal(a):
Líhnutí slepiček/kohoutů. Na zahraničních fórech jsem našla radu, jak upřednostnit aby se vylíhlo více slepiček než kohoutů. Rada byla, že z páru stará slepice/mladý kohout se líhnou především slepičky. Pak tam napsal biolog, že stáří kohouta není podstatné, že pohlaví kuřete určuje pouze slepice, a že opravdu starší slepice tvoří více vajec se samičím pohlavím. Stáří slepice asi musí být větší než 3 roky...

A ještě je dobré směřovat snášcí hnízda na sever kvůli magnetickému poli.

17.8.2022 15:39
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Vrků napsal(a):
A ještě je dobré směřovat snášcí hnízda na sever kvůli magnetickému poli.

Vrků, to asi nie , keď je pohlavie kuraťa/zárodku určené vajíčkom, ktoré sa uvoľní sliepke.

---

Avšak môže existovať nejaký dôvod, pre ktorý sa starej sliepke uvoľňuje viac vajíčok, ktoré sa po oplodnení môžu vyvinúť v samicu.

Napr-vymýšľam si, ale čo keď je to tak nejak: Keď u cicavcov prežívajú dlhšie spermie so samičím X-chormozómom a kratšie so samčím Y-chromozómom, možno aj u sliepky vydržia dlhšie tie vajíčka, z ktorých sa vyvinú slepačie dievčatá.

Či je to pravda, alebo nie, to ja netuším, ani to, či je vedecky overená pravda, že u staršej sliepky je viac vajíčok so samičím chromozómom. To by vedeli potvrdiť/vyvrátiť biológovia, ktorí majú pod drobnohľadom sliepky.

Mladý kohút je možno dobrý na to, aby bol ten zárodok určite oplodnený.

17.8.2022 16:32
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

iga napsal(a):

zaujala ma táto informácia, vďaka

18.8.2022 09:32
Buggyra

XXX.XXX.198.226

U savčích vajíček a spermií se to má tak, že z jedné pohlavně zárodečné buňky se vytvoří 4 spermie, zatímco u samice se z jedné pohlavně zárodečné buňky vytvoří 1 vajíčko (proces je tak náročný a investice organismu tak veliká, že se vyplatí nechat zbylé tři potenciální gamety zaniknout).
Hádám u slepice to bude dost podobné, tedy že z jedné zárodečné buňky vzniknou u samce 4 spermie (všechny teda se samčím pohl. chromozomem) a u slepice 1 vajíčko (které má s pravděpodobností 50/50 buď samčí nebo samičí pohlavní chromozom).

V gametogenezi by muselo dojít k závažnému narušení, aby se upřednostnila gameta určitého pohlaví. Takové narušení by mohlo způsobit, že samčí pohlavní chromozom bude zcela vadný a během gametogeneze všechny potenciální gamety nesoucí samčí chromozom zaniknou. (nebo v případě, že se budou líhnout jen kohoutci, bude to naopak) Takový problém, kdy k "třídění" dojde ještě v procesu gametogeneze, by nemusel narušit snáškovost (počet snesených vajec). Dovyvinuly by se vždy pouze životaschopné gamety.

(Takové narušení genetické informace by mohlo proběhnout čistě náhodnou genetickou změnou (velmi nepravděpodobné, možná případ té vesnice v Africe) a nebo vlivem nějakého mutagenního faktoru (který ale samozřejmě může způsobit i další změny a nebo nakonec i neživotaschopnost zvířete samotného).)

A pak je druhá možnost, a to ta, která snáškovost ovlivní, a to tedy tak, že k zaniknutí gamety-vajíčka (nesoucího informaci, zda bude výsledek samec nebo samice) dojde díky zmíněné variantě "vydržia dlhšie" - tedy že zanikne již po uvolnění z vaječníku, někde v pohlavních cestách. Vstřebalo by se nebo vyšlo s trusem jako hlen atp.

Že by proces gametogeneze byl ovlivněn plynule během života samice, považuji za značně nepravděpodobné.

Sice jsem biolog, ale nikoli specialista na gametogenezi, takže to je vlastně taky jen taková úvaha "nahlas".

18.8.2022 13:00
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Veď ja neoponujem, ja vôbec nie som biológ a ešte menej som biológ špecialista na sliepky, práve preto som napísala "Avšak môže existovať nejaký dôvod" a tiež "Napr-vymýšľam si", atď.

Niektorí čosi podľa svojej dosť chudobnej praxe tvrdia (lebo prax v malochovoch je v týchto súvislostiach chudobná prax) a niekto z nás aj biológ.

Podľa mňa preverenie podobných skúseností v množstve prípadov nemusí vyjsť, ale niekedy vyjsť môže. Lebo nemusí ísť vždy o "čarovanie", môže to mať - síce zatiaľ neznámy, ale dôvod.
(Kedysi sa napr. zdalo úplne nepravdepodobné aj odborníkom, že očkovanie vírusom kravských kiahní môže zabrániť nákaze pravými kiahňami, ako sa skúsenosťou ukazovalo).

19.8.2022 09:42
bodlinka

XXX.XXX.13.189

Buggyra napsal(a):
U savčích vajíček a spermií se to má tak, že z jedné pohlavně zárodečné buňky se vytvoří 4 spermie, zatímco u samice se z jedné pohlavně zárodečné buňky vytvoří 1 vajíčko (proces je tak náročný a investice organismu tak veliká, že se vyplatí nechat zbylé tři potenciální gamety zaniknout).
Hádám u slepice to bude dost podobné, tedy že z jedné zárodečné buňky vzniknou u samce 4 spermie (všechny teda se samčím pohl. chromozomem) a u slepice 1 vajíčko (které má s pravděpodobností 50/50 buď samčí nebo samičí pohlavní chromozom).

V gametogenezi by muselo dojít k závažnému narušení, aby se upřednostnila gameta určitého pohlaví. Takové narušení by mohlo způsobit, že samčí pohlavní chromozom bude zcela vadný a během gametogeneze všechny potenciální gamety nesoucí samčí chromozom zaniknou. (nebo v případě, že se budou líhnout jen kohoutci, bude to naopak) Takový problém, kdy k "třídění" dojde ještě v procesu gametogeneze, by nemusel narušit snáškovost (počet snesených vajec). Dovyvinuly by se vždy pouze životaschopné gamety.

(Takové narušení genetické informace by mohlo proběhnout čistě náhodnou genetickou změnou (velmi nepravděpodobné, možná případ té vesnice v Africe) a nebo vlivem nějakého mutagenního faktoru (který ale samozřejmě může způsobit i další změny a nebo nakonec i neživotaschopnost zvířete samotného).)

A pak je druhá možnost, a to ta, která snáškovost ovlivní, a to tedy tak, že k zaniknutí gamety-vajíčka (nesoucího informaci, zda bude výsledek samec nebo samice) dojde díky zmíněné variantě "vydržia dlhšie" - tedy že zanikne již po uvolnění z vaječníku, někde v pohlavních cestách. Vstřebalo by se nebo vyšlo s trusem jako hlen atp.

Že by proces gametogeneze byl ovlivněn plynule během života samice, považuji za značně nepravděpodobné.

Sice jsem biolog, ale nikoli specialista na gametogenezi, takže to je vlastně taky jen taková úvaha "nahlas".

k oplození u ptáků dojde bezprostředně po ovulaci, vaječná koule se nikde neskladuje, "nečeká", ale prakticky hned začne tvorba bílku a skořápky, což dodatečné oplození zcela znemožňuje. znemožňuje to i jakékoliv "vstřebání".

jinak teda ptáci pohlaví svého potomstva ovlivňovat mohou. mnohem lépe než savci, kde je to opravdu o náhodě, která spermie. akorát se neví, jak to dělají.

Vrků

19.8.2022 11:38
Vrků

XXX.XXX.37.75

bodlinka napsal(a):
k oplození u ptáků dojde bezprostředně po ovulaci, vaječná koule se nikde neskladuje, "nečeká", ale prakticky hned začne tvorba bílku a skořápky, což dodatečné oplození zcela znemožňuje. znemožňuje to i jakékoliv "vstřebání".

jinak teda ptáci pohlaví svého potomstva ovlivňovat mohou. mnohem lépe než savci, kde je to opravdu o náhodě, která spermie. akorát se neví, jak to dělají.

Jak jsou ty spermie šikovné,že najdou tak rychle vajíčko.

19.8.2022 12:00
bodlinka

XXX.XXX.13.189

Vrků napsal(a):
Jak jsou ty spermie šikovné,že najdou tak rychle vajíčko.

houby šikovné. samice je tam má schované právě k tomuto účelu.

22.8.2022 08:07
Buggyra

XXX.XXX.198.226

bodlinka napsal(a):

Pokud je to tak, ovlivňují tedy v rámci gametogeneze, jiná možnost není... No a proč ne, některé organismy umějí zapínat a vypínat geny podle potřeb, proč ne zrovna vťáci.

Ale asi nevíte o tom, že by bylo v současnosti možné ovlivnit pohlaví zvnějšku nebo výběrem "staré slepice"?

Jak vlastně probíhá ve velkochovu oplození při produkci hybridek? To asi nebude ponecháno přirozenosti, že? A pokud jsem teda slepice ve velkochovu, která žije se samými slepicemi, nebudu mít při možnosti ovlivnit pohlaví potomka větší tendenci produkovat kohoutky?

22.8.2022 15:43
bodlinka

XXX.XXX.13.12

Buggyra napsal(a):
Pokud je to tak, ovlivňují tedy v rámci gametogeneze, jiná možnost není... No a proč ne, některé organismy umějí zapínat a vypínat geny podle potřeb, proč ne zrovna vťáci.

Ale asi nevíte o tom, že by bylo v současnosti možné ovlivnit pohlaví zvnějšku nebo výběrem "staré slepice"?

Jak vlastně probíhá ve velkochovu oplození při produkci hybridek? To asi nebude ponecháno přirozenosti, že? A pokud jsem teda slepice ve velkochovu, která žije se samými slepicemi, nebudu mít při možnosti ovlivnit pohlaví potomka větší tendenci produkovat kohoutky?

ne, není to v gametogenezi, prostě umí zovulovat vaječnou kouli, která je samičí nebo samčí.

ale neplatí to u všech druhů ptáků, většina jede prostě 50:50 a ty výjimky jsou spíš kuriozita, jakože jak to dělají.

U slepic se ví, že mírně narůstá počet kohoutů - synů slepic, které jsou v dobrém zdravotním a výživném stavu. Třeba.

No a rodičovská hejna jsou ponechaná přirozenosti, jak jinak byste to chtěla dělat? Alternativou je jen klecové ustájení a inseminace a to bylo moderní před 40 lety.

22.8.2022 15:44
bodlinka

XXX.XXX.13.12

No a když jsme u těch rodičů. Domnívám se, že jakékoliv použitelné metody ovlivnění pohlavní potomstva u slepic už by se dávno používaly ve velkém. Že se nepoužívají znamená jediné - nefunguje to.

22.8.2022 17:26
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

bodlinka napsal(a):
No a když jsme u těch rodičů. Domnívám se, že jakékoliv použitelné metody ovlivnění pohlavní potomstva u slepic už by se dávno používaly ve velkém. Že se nepoužívají znamená jediné - nefunguje to.

Je to dosť pravdepodobné, ale podľa mňa nie isté. Lebo ak by si každý povedal "nepoužívajú to in í veľkochovatelia, tak to znamená jediné - nefunguje to", tak by metódu nik z veľkochovateľov nepreskúmal.

22.8.2022 17:36
bodlinka

XXX.XXX.13.12

zvedavecBA napsal(a):
Je to dosť pravdepodobné, ale podľa mňa nie isté. Lebo ak by si každý povedal "nepoužívajú to in í veľkochovatelia, tak to znamená jediné - nefunguje to", tak by metódu nik z veľkochovateľov nepreskúmal.

ale no tak. právě že se to zkoumá a jeden z důvodů je právě to, že by se to docela hodilo v tom velkochovu, kdyby si člověk mohl určit, jaké pohlaví potomstva chce. asi tak podobně jako existují sexované inseminační dávky pro skot

úspěch by takový výzkum bohatě zaplatil.

no a co máme? nic nemáme. kohoutci se vylíhnou a utratí.

22.8.2022 17:49
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

mne by sa veľmi páčila možnosť liahnuť bez zbytočného utrácania, nerada sa vzdávam nádeje a držím sa jej zubami-nechtami - tak preto ten príspevok

ale vedci asi nepreskúmali oblasť Zimbawe,

ak je vôbec ten príspevok založený na faktoch, tak bolo by zaujímavé zistiť, prečo nevedia tamojší obyvatelia vyliahnuť potrebný počet kohútov

22.8.2022 18:56
bodlinka

XXX.XXX.13.12

zvedavecBA napsal(a):
mne by sa veľmi páčila možnosť liahnuť bez zbytočného utrácania, nerada sa vzdávam nádeje a držím sa jej zubami-nechtami - tak preto ten príspevok

ale vedci asi nepreskúmali oblasť Zimbawe,

ak je vôbec ten príspevok založený na faktoch, tak bolo by zaujímavé zistiť, prečo nevedia tamojší obyvatelia vyliahnuť potrebný počet kohútov

svět není malý a drůbežářství funguje i v africe,

takže je v mých očích dost nepravděpodobné, že by zimbawská záhada měla reálný základ nebo praktické využití.

22.8.2022 19:08
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Bodlinka, pekne ste to naformulovali, "v mojich očiach" je to kvalitný príspevok

a aj tak si ponechávam iskierku nádeje, že riešenie, ktoré zohľadňuje potreby všetkých, aj kohútov, existuje

mám takú víziu, že keby sme sa dokázali pozrieť na väčšinu problémov "zhora", doslova zhora, vedeli by sme, ako ich vyriešiť, lebo by nám v našom životnom bludisku "nezavadzali" rôzne skutočnosti, ktoré nám takto bránia vo výhľade a nedovidíme na cesty vedúce naozaj k túženému cieľu

23.8.2022 07:37
frufru

XXX.XXX.198.194

bodlinka napsal(a):
svět není malý a drůbežářství funguje i v africe,

takže je v mých očích dost nepravděpodobné, že by zimbawská záhada měla reálný základ nebo praktické využití.

Je to marný, bodlinko, je to marný. Některé myšlenky prostě některým nevyvrátíte, ikdybyste předložila jasné a jednoznačné nevyvratitelné důkazy. Prostě někteří budou stále věřit tomu, že Země je placatá a slunce ji obíhá. V jistém okamžiku se taková diskuze stává neplodnou. Jedno české přísloví praví cosi o házení luštěniny na zeď.....

Vrků

23.8.2022 07:56
Vrků

XXX.XXX.32.171

Jiskérku naděje si nenechte uzmout bez ní život šťastný není.

23.8.2022 08:06
Buggyra

XXX.XXX.198.226

ne, není to v gametogenezi, prostě umí zovulovat vaječnou kouli, která je samičí nebo samčí
U slepice teda ve vaječníku probíhá více gametogenezí najednou a vzniká více "zralých vajíček" současně? A co se stane s těmi vajíčky, která slepice neuvolní, protože upřednostní jiné? Čekají na "svou šanci" déle a nebo zaniknou?

Tedy pokud vás svými laickými úvahami neobtěžuji.

23.8.2022 08:14
Buggyra

XXX.XXX.198.226

Zvědavče, pořiďte si tu aktivní látku, která obarví obsah vejce podle pohlaví zárodku, a můžete si pohlaví určovat doma. A kohoutky vyřadit ještě než nabudou vědomí. Jen musíte zařídit sterilní prostředí a následně vejce znovu šikovně zazátkovat (tedy ta, co budete vracet).

(proč mi místní korekce označila slovo "nabudou"? To je naprosto spisovná forma...)

23.8.2022 08:41
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Vrků napsal(a):
Jiskérku naděje si nenechte uzmout bez ní život šťastný není.

tak je.

Žiaľ, nie som odborník a z finančných dôvodov nemôžem robiť ani výskumy tohto druhu.
Ale čítam napor. o zvláštnej o oblasti v Zimbabwe a pod.

Teraz niečo z Wikipédie

Objev vakcinace

Edward Jenner už od dětství slýchal, že dojičky krav, které prodělaly kravské neštovice, těmi pravými neštovicemi nikdy neonemocněly.[9] Z toho vyvodil, že kravské neštovice vytvářejí u lidí odolnost proti pravým (černým) neštovicím.[10] Když v roce 1796 pracoval jako praktický lékař v Berkeley v hrabství Gloucestershire, potkal mladou dojičku Sarah Nelmsovou, která měla na rukách a pažích čerstvý výsev kravských neštovic. Hnis z jejích čerstvých puchýřků 14. května 1796 záměrně naočkoval osmiletému Jamesi Phippsovi. Chlapec měl krátce po očkování zvýšenou teplotu a nepříjemný pocit v podpaží. Devátý den trpěl nechutenstvím, ale další den už se cítil mnohem lépe. Po šesti týdnech, kdy se úspěšně vyléčil, mu Jenner podal virus pravých neštovic, ale chlapec podle jeho předpokladu neonemocněl.[9] Tento pokus je považován za první skutečnou vakcinaci. V Phippsově domě je nyní Jennerovo muzeum.
„ Nevím, zda jsem přece jen neudělal chybu a nestvořil něco úděsného “
— Edward Jenner

Jenner poté použil tuto metodu ještě mnohokrát a na základě těchto pozorování sepsal práci, kterou poslal britské Královské společnosti, ale ta ji odmítla publikovat. Jenner se však nevzdal a práci publikoval v roce 1798 na vlastní náklady a nazval v ní svoji metodu vakcinací (z latinského slova vacca, česky kráva).[10] V následujících dvou letech vydal ještě další dva články. Jeho metoda získala záhy velkou popularitu a rozšířila se nejen v Británii, ale i v Evropě. Během tří let byly proti pravým neštovicím očkovány statisíce lidí. V Čechách se s očkováním začalo v roce 1821 na základě císařského dokumentu a ukončeno bylo až v roce 1980, po celosvětovém vymýcení pravých neštovic.[9]

23.8.2022 08:48
kometa

XXX.XXX.147.163

zvedavecBA napsal(a):
tak je.

Žiaľ, nie som odborník a z finančných dôvodov nemôžem robiť ani výskumy tohto druhu.
Ale čítam napor. o zvláštnej o oblasti v Zimbabwe a pod.

Teraz niečo z Wikipédie

Objev vakcinace

Edward Jenner už od dětství slýchal, že dojičky krav, které prodělaly kravské neštovice, těmi pravými neštovicemi nikdy neonemocněly.[9] Z toho vyvodil, že kravské neštovice vytvářejí u lidí odolnost proti pravým (černým) neštovicím.[10] Když v roce 1796 pracoval jako praktický lékař v Berkeley v hrabství Gloucestershire, potkal mladou dojičku Sarah Nelmsovou, která měla na rukách a pažích čerstvý výsev kravských neštovic. Hnis z jejích čerstvých puchýřků 14. května 1796 záměrně naočkoval osmiletému Jamesi Phippsovi. Chlapec měl krátce po očkování zvýšenou teplotu a nepříjemný pocit v podpaží. Devátý den trpěl nechutenstvím, ale další den už se cítil mnohem lépe. Po šesti týdnech, kdy se úspěšně vyléčil, mu Jenner podal virus pravých neštovic, ale chlapec podle jeho předpokladu neonemocněl.[9] Tento pokus je považován za první skutečnou vakcinaci. V Phippsově domě je nyní Jennerovo muzeum.
„ Nevím, zda jsem přece jen neudělal chybu a nestvořil něco úděsného “
— Edward Jenner

Jenner poté použil tuto metodu ještě mnohokrát a na základě těchto pozorování sepsal práci, kterou poslal britské Královské společnosti, ale ta ji odmítla publikovat. Jenner se však nevzdal a práci publikoval v roce 1798 na vlastní náklady a nazval v ní svoji metodu vakcinací (z latinského slova vacca, česky kráva).[10] V následujících dvou letech vydal ještě další dva články. Jeho metoda získala záhy velkou popularitu a rozšířila se nejen v Británii, ale i v Evropě. Během tří let byly proti pravým neštovicím očkovány statisíce lidí. V Čechách se s očkováním začalo v roce 1821 na základě císařského dokumentu a ukončeno bylo až v roce 1980, po celosvětovém vymýcení pravých neštovic.[9]

A? To víme.

23.8.2022 08:50
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

Buggyra napsal(a):
Zvědavče, pořiďte si tu aktivní látku, která obarví obsah vejce podle pohlaví zárodku, a můžete si pohlaví určovat doma. A kohoutky vyřadit ještě než nabudou vědomí. Jen musíte zařídit sterilní prostředí a následně vejce znovu šikovně zazátkovat (tedy ta, co budete vracet).

(proč mi místní korekce označila slovo "nabudou"? To je naprosto spisovná forma...)

Myslím, že ani na toto nemám.

Ale rozhodla som sa, že si v budúcnosti farizejsky kúpim už sexované kuriatka napr. tu:

https://liahencapkovic.weblahko.sk/Cennik-cistokrvnych-kurciat.html

Tým samozrejme nezachránim ani jedného kohúta, ale aspoň nebudem riešiť usmrcovanie ja.

Dokonca som už aj tento rok prikladala k mojim vyliahnutým kuratám sliepočky z tohto zdroja, kvočka ich prijala ( len potom "osud" zasiahol a ochorela som a aj kvočku, aj kuratá som presunula inému chovateľovi).

23.8.2022 09:08
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

kometa napsal(a):
A? To víme.

a... Edward Jenner vyskúšal niečo, čo sa medzi ľuďmi ako riešenie spomínalo, ale vedecká obec to odmietala skúmať, dokonca aj Jennerov výskum považovali za šarlatánstvo, ktorým sa netreba zapodievať. Neuverejnili ho.

Ak sa niečo, o čom sa medzi laikmi v oblasti určovania pohlavia sliepok hovorí, ešte vedeckou obcou neodobrilo, nemusí to stopercentne znamenať, že pokusy v tejto oblasti vôbec prebehli a to ani v prípade, že vytvorená metóda by bola ekonomicky alebo inak výhodná.
Dokonca aj využitie očkovania proti pravým kiahňam bolo aj ekonomicky výhodné.

23.8.2022 09:16
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

frufru napsal(a):
Je to marný, bodlinko, je to marný. Některé myšlenky prostě některým nevyvrátíte, ikdybyste předložila jasné a jednoznačné nevyvratitelné důkazy. Prostě někteří budou stále věřit tomu, že Země je placatá a slunce ji obíhá. V jistém okamžiku se taková diskuze stává neplodnou. Jedno české přísloví praví cosi o házení luštěniny na zeď.....

Jednoznačne nevyvrátiteľné dôkazy ešte predložené neboli a pokiaľ som správne pochopila, Bodlinka nič také ani netvrdila, len vyjadrila svoj skepticizmus a myslí si, že pravdepodobnosť je minimálna, takmer žiadna. Čo je pre mňa úplne v poriadku.

Neverím, že zem je placatá a Sluce...boli predložené nevyvrátiteľné dôkazy, že tomu tak nie je.

23.8.2022 09:20
frufru

XXX.XXX.198.194

zvedavecBA napsal(a):
Jednoznačne nevyvrátiteľné dôkazy ešte predložené neboli a pokiaľ som správne pochopila, Bodlinka nič také ani netvrdila, len vyjadrila svoj skepticizmus a myslí si, že pravdepodobnosť je minimálna, takmer žiadna. Čo je pre mňa úplne v poriadku.

Neverím, že zem je placatá a Sluce...boli predložené nevyvrátiteľné dôkazy, že tomu tak nie je.

a přesto tomu mnozí nevěří... ona je to vlastně diskuze o h...u, protože NIKDO zde nemá možnosti zkoušet a vyvracet zda to funguje nebo ne. Ale neustále se přesvědčovat, že když to funguje v Zimbabwe (OMG, zrovna v Zimbabwe!!! Kdyby to fakt bylo celosvětově proveditelné a masově funkční, již by to dávno prodali, protože mají hyperinflaci a jsou celkově v řiti). A vy sama o sobě tvrdíte, že jste začátečník a bez zkušeností, o to víc je zajímavé, jak vehementně se snažíte diskuzi udržet při životě. Ale možná je to cíl, svět žije z hoaxů a "provokatérů".....

23.8.2022 09:44
zvedavecBA

XXX.XXX.152.217

:) frufru, ale veď sa nedajte provokovať, diskusia v žiadnej téme nie je povinná

23.8.2022 10:17
skeeve

XXX.XXX.137.2

Už jsem to psal jinde, ale z chovů jiných druhů zvířat jsou známé případy, kdy jsou naprostá většina potomků samci ( halančíci rodu Nothobranchius atd.) a předpokládá se existence samčí linie, nebo je k tomu stimulují podmínky chovu - v podstatě nelze exaktně zkoumat, musely by se zmapovat podmínky na lokalitách v přírodě, vliv krmení a milion dalších drobností

23.8.2022 11:15
bodlinka

XXX.XXX.12.38

Buggyra napsal(a):
ne, není to v gametogenezi, prostě umí zovulovat vaječnou kouli, která je samičí nebo samčí
U slepice teda ve vaječníku probíhá více gametogenezí najednou a vzniká více "zralých vajíček" současně? A co se stane s těmi vajíčky, která slepice neuvolní, protože upřednostní jiné? Čekají na "svou šanci" déle a nebo zaniknou?

Tedy pokud vás svými laickými úvahami neobtěžuji.

i ve vašem vaječníku je více vajíček současně, gametogeneze proběhla už kdysi dávno. u slepice je to stejné. žloutková koule pak opravdu jen dozrává a výběr té koule k dozrávání může záviset i na jejím pohlaví, ale jak, co se neví.

23.8.2022 11:19
bodlinka

XXX.XXX.12.38

nicméně teda kur domácí není zrovna ten druh, kde je ten poměr pohlaví při vylíhnutí nějak nápadně jiný oproti 1:1.

a různé ty lidové pověry typu stará slepice, starý kohout a různé kombinace opravdu není problém vyzkoušet v praxi a statisticky to vyhodnotit.

Vrků

23.8.2022 15:42
Vrků

XXX.XXX.32.171

Je za dveřmi a vše vyřeší umělá inteligence.

24.8.2022 07:59
Buggyra

XXX.XXX.198.226

bodlinka napsal(a):
i ve vašem vaječníku je více vajíček současně, gametogeneze proběhla už kdysi dávno. u slepice je to stejné. žloutková koule pak opravdu jen dozrává a výběr té koule k dozrávání může záviset i na jejím pohlaví, ale jak, co se neví.

Já si k tomu něco přečetla, a v embryo vývoji se zastaví gametogeneze po mitoze v přípravě na meio 1. Obě meiozy probíhají podle toho až před ovulací. Takže vlastně celá druhá půlka gametogeneze probíhá v průběhu života podle potřeby. Zdá se, že u člověka i u vtáka je to v tomhle velice podobné.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vaje%C4%8Dn%C3%ADk_pt%C3%A1k%C5%AF

Tak ta slepice má připravené ty primární folikuly ("vajíčka"?) ještě jako 2N, čiže pohlaví se rozhodí až za života slepice při meio 1. Takže to je první chvíle, kdy by slepice měla eventuálně vliv na pohlaví.
"Období redukčního dělení je ukončeno asi 2 hodiny před ovulací." (Wiki)

Třeba to mají na wiki blbě, zrovna tohle není ozdrojované... Ale už končím

25.8.2022 15:08
leithian

XXX.XXX.49.149

bodlinka napsal(a):
tak oni ti kohouti zase tak nechtěný nejsou, ráno před líhněma už jsou fronty lidí, co si jedou pro pytle s kohouty. lidi to sice nejedí, ale spoustu jiných zvířátek ano.

Přesně. Různé šelmy, plazi. Leccos ppvere kohoutky od 1dne do stáří. Využití pro ne je dost a dost.

5.9.2022 15:42
zvedavecBA

XXX.XXX.13.119

"A vy sama o sobě tvrdíte, že jste začátečník a bez zkušeností, o to víc je zajímavé, jak vehementně se snažíte diskuzi udržet při životě. Ale možná je to cíl, svět žije z hoaxů a "provokatérů"..... "

Fru-fru: Nikde a nikdy som netvrdila, že som bez skúseností! Toto by mohol byť hoax, ale verím, že ste si dali len dohromady pojmy "začiatočník" - "bez skúseností".

Vo svojom profile som tvrdila, že som začiatočník. A keďže sa o túto informáciu v pozmenej podobe ("bez skúseností") opierate a šírite ju vo viacerých témach, doplnila som (na svojom profile) informáciu o tom, že trochu praxe a skúseností zato mám. Pôvodne som si myslela, že nemusím rozvádzať celú históriu svojho chovateľstva.

Přidejte reakci

Přidat smajlík