Před rokem a půl jsem si přivezl od kolegy šlechtitele a chovatele M. Zelenky 10 ks. "šupinatých" žlutých pštrosů.
Protože jsem zjistil, že o genetice a šlechtění šupinatých rázů, ví málo, jak jejich šlechtitelé, tak i světoví genetici, rozhodl jsem se napsat několik postřehů.
Píšu to proto, že v řadách chovatelů těchto rázů MP se objevili noví, mladí, nadějní chovatelé
M. Stehno, T. Vlach, kluci Vítovcovi ..........a jsem rád , že i IFAUNA napomohla zájmu o tyto rázy.
JN
CO JSEM SLYŠEL
- budeš mít spoustu odpadu i po pěkném páru
-1 použitelný holoubě z 20-30-40-50 kusů..
-dej do páru příliš světlého s rovným, ........ jo , pak se to štěpí v několika generacích
-je to neustálený
-před 40 lety jsme to s tátou měly, docela pěkně kreslený holoubata nám po přepeření téměř zbělěla. ...... Barevná zůstala jen hlava , nebo hlava a ocas
-křížení s černými šupinatými? ....kříženci byli černí nebo šedí šupinatí,.......co další
generace?..........Já to zabil............
-křížení světlých černých šupinatých a rovných černých - štěpí se to v několika generacích
-nedávno to mělo opeřené nohy.......jo, asi v tom byly čejky
-holoubata s trženýma zádama a příliš světlá zabiju hned, zbytek po přepeření (něco zesvětlá a něco se rozmaže)
-................
CO JSEM VIDĚL
Hejna různě zbarvených flekáčů.
Co v nich bylo?
-Barevná hlava a zbytek těla téměř bílý
-Barevná hlava a ocas, zbytek těla téměř bílý
-Různé náznaky mezi rozmazaností, flekatostí a šupinatostí
-Záda bílá, tržená nebo plnobarevná, kreslená záda jsem viděl jen u holoubat (po přepeření zbělely)
-Oči s klínkem
-I při pěkné šupinatosti, neprobělené ocasy
-Chyby v kresbě, dlouhý obojek, krátký obojek, copánek, jednotlivá bar. pera v ocase a v letkách.
......
......
A vždy jen několik holubů na které se dalo koukat
Tak se podíváme na gen C - vzorek na křídle
CT - vzorek tmavý (při vybělení světlý)
C - kapratý
Spářil jsem kapratého holuba - Dom. opál s kříženkou po holubovi téměř bílém - Pc
Holoubata ukázala, že ti velmi světlí šupináči mají gen CT
a třeba by byl vhodnější gen C - kapratý
Zdravím všechny chovatele MP šupinatých ve vzácných barevných rázech. Jsem velmi potěšen, že se zde založilo nové vlákno o MP a to konkrétně o perlách našeho národního plemene.
V tuto dobu chovám na svém holubníku 10 párů modrých šupinatých. Tento ráz je naše dlouholetá rodinná tradice. Chov jsem po 30 letech obnovil zpět. Pomohli mi holubi od p.Janka, kterého velmi uctívám a vážím si jeho chovatelské a šlechtitelské práci a také holubi od chovatelů ze Slovenska.
Vzhledem k tomu, že se plánuje 2. Evropská výstava Moravských pštrosů v Brně doufám že bude k vidění více chovatelů MP šupinatých ve vzácných rázech a pestrost vzácných rázů není zrovna málo. Dovolil bych si říci, že to bude velmi dobrá propagace klubu MP a doufám, že mladší chovatele naleznou oblibu v tomto krásném plemeni!
S pozdravem Vlach T.
Vrátíme se ke genu C.
To , že gen C má vliv na projev šupinatosti nám dává smysl, když se podíváme, že u některých plemen - třeba česká bagdeta - se nám objevují bělopruzí a u některých ne.
Posílám fotky holoubat a holuba, jehož babička byla černá šupinatá
Gen Ug
Vzal jsem holubici tygru, která měla gen Ug (probělené letky) a spářil jsem jí se žlutým šupináčem.
Hned 1. generace kříženců ukázala šupinatost.
Při křížení rovných pštrosů se šupinatými se mi šupinatost v 1. generaci nikdy neobjevila
Zdravím, také jsem chovatelem žlutých šupinatých skoro od stejného datumu jako vy. Mám 8 páru. Hodně z nich padají tzv. Straky (vybelena kresba). Ty můžeme použít do chovu, ale jsem zastánce že straka může být pouze holubice. Pokud máme čistě šupinatý žlutý pár bude z nich 75 %šupinatých a 25 %strak. Pokud bude pár šupinatý holub x straka =50 % šupinatých, a50%strak. Pokud z tohoto páru zařadíme do chovu straku (což už nedoporučuji) vypadnou ze 75%Straky, a z 25 %Šupinatý. Holubi z mého pohledu mají určitě gen CT. neboť skoro všichni vybeluji. Z hlediska křížení doporučuji křížení - žlutý Supinaty holub x černá supinata holubice. Na potomky opět dát žluté šupinate, nebo pokud potřebujeme zlepšit typ dame na f1 žluté rovné. Na f2 dáme čistého žlutého šupinatého a v f3 - f4 by měl vypadnout čistý žlutý Supinaty.
Ke křížení můžeme použít také červeného šupinatého holuba který ale musí mít prokreslena záda a kostřec. Da se udělat žlutý Supinaty i bez žlutého šupinatého. A to pomocí červených Supinatych holubů s nitkovou kresbou a žlutých rovných holubic. Křížení s hnědým není moc dobré kvůli počtu generaci. Při křížení hnědý x Žlutý vypadne červeny. Žlutý se může ukázat až v 5-6 generaci.
U žlutých je důležité zapracovat na kresbě tu zlepšíme pouze přes černé nebo červené šupinaté. V typu bych neviděl problém. Díky křížení se žlutými rovnými se dostalo velmi dobrého typu. Nedostatky jsou v zobu, hlavách a očích (kdy někteří mají hlavu jako prk(kostku).
CITACE KOLEGY M. Stehna
Z hlediska křížení doporučuji křížení - žlutý šupinatý holub x černá šupinatá holubice. Na potomky opět dát žluté šupinaté
PŘESNĚ TAK, K TOMU NENÍ CO DODAT
JN
Tak krásně prokreslená křídla, záda a ocas, jako černý šupinatý pštros, nemá žádné plemeno s genem pencil na světě
CITACE KOLEGY M. Stehna
Při křížení hnědý x Žlutý vypadne červeny. Žlutý se může ukázat až v 5-6 generaci.
Tady nemáš úplně pravdu.
Budeme tedy vycházet z toho, že v hnědém rázu je schován i 1 gen pro recesivní červenou
a pod žlutou je schována černá.
Pokud dáš žlutého. š. holuba na hnědou š. holubici
Budou po nich holoubci černí a červení
a holubičky šedohnědé a žluté -už v 1. generaci
JN
UKÁZKA ŠTĚPENÍ HNĚDÝCH ŠUPINATÝCH
Táta, máma, bráchové, ségra
Poslední holubička je po přepeření téměř bílá, má jen barevnou hlavu
Na předešlých fotkách na dvoře je vidět na 1. a 2. obrázku nalevo
A určitě k tomuto tématu patří krásný příspěvek od Mgr A Veselého
(nejlepšího autora s holubářskou tématikou posledních dvaceti let)
z tématu - křížení barev.
A díky jeho příspěvku jsem vyrazil za kolegou Jankem do Ořechova..............
25.12.2018 07:22
Ahoj, vůbec se nebojte černé barvy, ta ke žluté recesivní pasuje u desítek plemen. Problém vzniká dle mého tehdy, když jsou používáni ke křížení černí štěpáci na modrou barvu a ti vám pak u červených a žlutých udělají začouzené ocasy, to se pak čistí přes šedohnědé.....
Mám rád moravské pštrosy a v minulosti jsem si hrál s myšlenkou, jak bych udělal dobré žluté šupinaté. Zbarvení je to velmi atraktivní, ale v současné populaci není nic kvalitního.
Proto bych tento ráz u jejich šlechtění úplně vynechal!
Použil bych žluté rovné samce a černé šupinaté holubice, lze i hnědé šupinaté holubice, ty chová př. Janek a bývaly výborné. Do začátku bych udělal třeba tři páry, vždy samec žlutý, holubice šupinatá.
Jejich odchovy s největší pravděpodobností budou černí samci a šedohnědé holubice, to bude v případě, že žlutí rovní pštrosi překrývají černou pigmentaci (nemám osobně ověřeno). Všechna mláďata budou mít vlohy pro recesivně červenou/žlutou a pro pencil (šupinatost).
Když dáte tato holoubata (raději nepříbuzná) k sobě, dostanete z jejich spojení čtvrtinu intenzivně zbarvených samců štěpitelných na rozředěnou, mohou být mezi nimi černí i recesivně červení, plnobarevní i šupinatí, pak dostanete čtvrtinu samců rozředěných, takže šedohnědých nebo žlutých recesivních, plnobarevných nebo šupinatých, holubice dostanete čtvrtinu černých nebo červených recesivních, i ty jsou plnobarevné nebo šupinaté a čtvrtinu šedohnědých nebo žlutých recesivních, i zde platí, že jsou buď šupinaté nebo plnobarevné.
Tady začíná ten správný adrenalin, protože v další generaci už získáte v typu výborné žluté šupinaté odchovy, používáme jen ty mladé, kde se projevují vlohy pro šupinatost a používáme výhradně rozředěné holubice (šedohnědé či žluté), u samců je nám to v podstatě jedno, lepší v kvalitě nejspíš budou ti intenzivně zbarvení (štěpitelní na rozředěnou), nebojte se jich, ale vhodnější budou ti rozředění.
Pokud si s křížením pospíšíte, uděláte již začátkem léta z prvních vzrostlých výletků druhou generaci a pokud i druhý rok zvládnete dvě generace, máte finální produkt za dva roky. A to i bez použití nekvalitních žlutých šupinatých.
S přáním pohodového dne S. Veselý.
To.V
napsal(a):
Zdravím všechny chovatele MP šupinatých ve vzácných barevných rázech. Jsem velmi potěšen, že se zde založilo nové vlákno o MP a to konkrétně o perlách našeho národního plemene.
V tuto dobu chovám na svém holubníku 10 párů modrých šupinatých. Tento ráz je naše dlouholetá rodinná tradice. Chov jsem po 30 letech obnovil zpět. Pomohli mi holubi od p.Janka, kterého velmi uctívám a vážím si jeho chovatelské a šlechtitelské práci a také holubi od chovatelů ze Slovenska.
Vzhledem k tomu, že se plánuje 2. Evropská výstava Moravských pštrosů v Brně doufám že bude k vidění více chovatelů MP šupinatých ve vzácných rázech a pestrost vzácných rázů není zrovna málo. Dovolil bych si říci, že to bude velmi dobrá propagace klubu MP a doufám, že mladší chovatele naleznou oblibu v tomto krásném plemeni!
S pozdravem Vlach T.
Ahoj Tomáši.
Hezká pozvánka na Evropskou výstavu MP, Ale o tobě jsme se toho moc nedozvěděli.
Kde jsou fotky tvých letošních holoubat?
Štěpí se ti v modrých šupinatých i nějací bělopruzí?
Jak vypadají tví černí šupinatí ve 3-4-5 letech, Mají pěknou šupinatost, nebo jdou do bíla...
Ještě, že jsi měl článek v Chovateli, jinak bychom nic nevěděli
Já a Michael se tu pěkně odkopáváme .......a co ty?
JN
Vyjádřím se na reakci p.Nováka, zda se štěpi modří belopruzi u modrých šupinatých.
Dominant opál - modrý beloopruhy ( u tohoto faktoru je známo, že vyběluje)
U všech šupinatých je nutno se zaměřovat na kresbu štítů, zad, kostřece, letek I. a II. Řádu.
V posledních letech se kresba zad u modrých šupinatých konečně ustálila a bílá záda téměř v chovech vymizela!! Modří bělopruzi mají záda a kostřece světlejší. A u supinatych je známo čím světlejší holubi tím dříve se jim kresba vytratí. TAKŽE MODŘÍ BĚLOPRUZI SE U MODRÝCH ŠUPINATÝCH NEŠTĚPÍ, POKUD JEJ CHOVATEL DO CHOVU NEZAŘADÍ.
Mláďata před Přepeřením vypadají opravdu jako modří bělopruzi, ale když vezme pírko ze štítů tak můžeme vidět, že u základu je lehké probeleni, které se rozpíná směrem nahoru a po Přepeření toto pírko vybělí na cca 1.5 mm tlustý proužek, který je na rozpíná na okraji.
hopi
napsal(a):
Ptáte se Tomáše,štěpí se ti v modrých šupinatých modří bělopruzí. To mě zarazilo,to snad nejde,co mám já zkušenost,tak to je pouze řetízkový pruh,né čistý. Vyvrátíte mi to?
Máte pravdu, ptám se na řetízkový pruh.
Označení bělopruhý se používá pro různé genetické faktory
Komplex TS
Dominantní opál
Pencil - řetízkový pruh - např. česká bagdeta bělopruhá,
JN
To.V
napsal(a):
Vyjádřím se na reakci p.Nováka, zda se štěpi modří belopruzi u modrých šupinatých.
Dominant opál - modrý beloopruhy ( u tohoto faktoru je známo, že vyběluje)
U všech šupinatých je nutno se zaměřovat na kresbu štítů, zad, kostřece, letek I. a II. Řádu.
V posledních letech se kresba zad u modrých šupinatých konečně ustálila a bílá záda téměř v chovech vymizela!! Modří bělopruzi mají záda a kostřece světlejší. A u supinatych je známo čím světlejší holubi tím dříve se jim kresba vytratí. TAKŽE MODŘÍ BĚLOPRUZI SE U MODRÝCH ŠUPINATÝCH NEŠTĚPÍ, POKUD JEJ CHOVATEL DO CHOVU NEZAŘADÍ.
Mláďata před Přepeřením vypadají opravdu jako modří bělopruzi, ale když vezme pírko ze štítů tak můžeme vidět, že u základu je lehké probeleni, které se rozpíná směrem nahoru a po Přepeření toto pírko vybělí na cca 1.5 mm tlustý proužek, který je na rozpíná na okraji.
Díky za reakci.
Mě zajímá jestli při křížení šupinatých s rovnými se neobjevil pruh.
(pokud jsi křížil)
U mě se při různých pokusech objevilo pouze jedno bělopruhé šedohnědé holoubě.
A po přepeření mělo tmavší šupinatost
Mě to zajímá, kvůli myšlence opakované u č. bagdet
- hetero pencil - bělopruhost
- homo pencil - šupinatost
U pštrosů to tak nefunguje.
Ovšem plnobarevé rázy českých bagdet mají většinou gen Ug (probělení letek), takže už v 1. generaci k nějakému projevu pencilu dochází.
A třeba na to má vliv i varianta genu C(vzorek na štítech křídel)
JN
A CO CHOVATELÉ ČERNÉHO ŠUPINATÉHO RÁZU?
Jak to děláte, že máte, krásný hejno bez světlých holubů?
Jak jste dokázal, že vám to nevyběluje?
- Jo hochu, spoustu let přísný selekce. Vyběleného holuba nesmíš nechat v chovu. Úporně se to přenáší.
A zkřížit holuba s tmavou šupinatostí a světlého?
- Vybělený to převálcuje.
A přibarvit to rovným?
- 2. generace kříženců může být poměrně pěkná, Ale v dalších generacích se to většinou začne štěpit
jirinovak
napsal(a):
Díky za reakci.
Mě zajímá jestli při křížení šupinatých s rovnými se neobjevil pruh.
(pokud jsi křížil)
U mě se při různých pokusech objevilo pouze jedno bělopruhé šedohnědé holoubě.
A po přepeření mělo tmavší šupinatost
Mě to zajímá, kvůli myšlence opakované u č. bagdet
- hetero pencil - bělopruhost
- homo pencil - šupinatost
U pštrosů to tak nefunguje.
Ovšem plnobarevé rázy českých bagdet mají většinou gen Ug (probělení letek), takže už v 1. generaci k nějakému projevu pencilu dochází.
A třeba na to má vliv i varianta genu C(vzorek na štítech křídel)
JN
Bělopruhé holoubě
A CO GENETICI?
-Nelogická teorie o GENU Z.
Teorie o tom, že gen z (gazzi) a pc (pencil) jsou aley (MANGILE A HENDRICKS)
byla odmítnuta genetiky GIBSONEM, SPADONIM, SELLEM a LEISSEM.
Příkladem pro toto odmítnutí je Hanácký voláč šupinatý a MP šupinatý, kde jsou oba geny v čistokrevné podobě (zz pcpc).
Dokonce přejmenovali označení genů.
z - gazzi.
zpc - penciled.
zwh - bílá barva.
ztm - bílý barevnoocasý.
Někteří genetici mlčí, někteří zjednodušují.
Ale např. dr. SELL píše, že účinky a vzájemný vliv genů pc a Ug by bylo potřeba ještě prozkoumat.
Tak jsme se toho moc nedověděli.
Šlechtění nových a nových barevných a vzorkových rázů je jistě zajímavá činnost a osobně obdivuji nadšence, kteří se tomu věnují, ale...Je třeba si položit otázku, zda je dostatečná chovatelská základna, aby novošlechtění a nebo "kříšení" zaniklého (nebyli chovatelé) mělo dlouhodobý efekt. Osobně se spíše přikláním k tomu, že tyto snahy ubírají prostor prošlechtěným barvám a vzorkům a tím může dojít i u nich ke stavu, kdy se o nich bude mluvit, jako o vzácných. Ale je to jen můj názor.
jirinovak
napsal(a):
Díky za reakci.
Mě zajímá jestli při křížení šupinatých s rovnými se neobjevil pruh.
(pokud jsi křížil)
U mě se při různých pokusech objevilo pouze jedno bělopruhé šedohnědé holoubě.
A po přepeření mělo tmavší šupinatost
Mě to zajímá, kvůli myšlence opakované u č. bagdet
- hetero pencil - bělopruhost
- homo pencil - šupinatost
U pštrosů to tak nefunguje.
Ovšem plnobarevé rázy českých bagdet mají většinou gen Ug (probělení letek), takže už v 1. generaci k nějakému projevu pencilu dochází.
A třeba na to má vliv i varianta genu C(vzorek na štítech křídel)
JN
Zde holoube modré šupinaté.
Otec modrý cernopruhovy ( rodiče modrý šupinatý x modrá rovná)
Matka modrá šupinatá
Na fotce je viditelné že se jedna o dva pruhy se rzí , po Přepeření je možné že se řez vytratí ale supinatost bude tmavá
To.V
napsal(a):
Zde holoube modré šupinaté.
Otec modrý cernopruhovy ( rodiče modrý šupinatý x modrá rovná)
Matka modrá šupinatá
Na fotce je viditelné že se jedna o dva pruhy se rzí , po Přepeření je možné že se řez vytratí ale supinatost bude tmavá
Díky, hezký holoubě.
Je to tak, na lemech vybělených per je vidět náznak černé.
Otec modrý cernopruhovy ( rodiče modrý šupinatý x modrá rovná)
Z tohoto tvého křížení vyplývá, že tvůj modrý šupinatý měl minimálně
jeden gen C+ to je pruhový vzorek,
holubice modrá rovná má geny cc vzorek bezpruhý.
Zkoumání genu C při křížení s rovnými žlutými nebo červenými je problém (vzorek nevidíme)
JN
jo012810
napsal(a):
Šlechtění nových a nových barevných a vzorkových rázů je jistě zajímavá činnost a osobně obdivuji nadšence, kteří se tomu věnují, ale...Je třeba si položit otázku, zda je dostatečná chovatelská základna, aby novošlechtění a nebo "kříšení" zaniklého (nebyli chovatelé) mělo dlouhodobý efekt. Osobně se spíše přikláním k tomu, že tyto snahy ubírají prostor prošlechtěným barvám a vzorkům a tím může dojít i u nich ke stavu, kdy se o nich bude mluvit, jako o vzácných. Ale je to jen můj názor.
Já a M. Stehno se zabýváme žlutými šupinatými a T. Vlach modrými šupinatými.
A to jsou rázy, které tu jsou desítky let.
To, že tu ukazujeme i bělopruhost na bázi pencilu a Ug, je jen proto, že se snažíme pochopit některé genetické souvislosti.
Je pravda , že např. šlechtitel Jiří Ort vytvořil několik barevných rázů BN holubů, které zmizely brzy po jeho smrti.
Ale dělal to, co bavilo, a z čeho měl radost. A to je důležité.
JN
jirinovak
napsal(a):
Já a M. Stehno se zabýváme žlutými šupinatými a T. Vlach modrými šupinatými.
A to jsou rázy, které tu jsou desítky let.
To, že tu ukazujeme i bělopruhost na bázi pencilu a Ug, je jen proto, že se snažíme pochopit některé genetické souvislosti.
Je pravda , že např. šlechtitel Jiří Ort vytvořil několik barevných rázů BN holubů, které zmizely brzy po jeho smrti.
Ale dělal to, co bavilo, a z čeho měl radost. A to je důležité.
JN
Ano souhlasím jde o to že to člověka baví. Myslím ale že tyto rázy mají budoucnost. Jsou vzhledově atraktivní a když se jim dá tak ještě 20 let. Budou vzhledově dokonalí. Chovatelů těchto rázu přibývá. Což mě těší.
Chovatelé všech plemen s šupinatostí na bázi genů pencil a Ug
mají problém s přílišným vybělováním až mizením šupinatosti
už při prvním přepeření.
Chovatelé českých bagdet to řeší křížením šupinatých a bělopruhých s poměrně dobrými výsledky.
Na zušlechtění žlutého šupinatého rázu, je skutečně nejlepší cesta použití černých šupinatých holubic a našich polotovarů.
Je nutné použít holubice s tmavší šupinatostí, která nemizí s věkem.
V chovech červeného, žlutého a hnědého rázu je nutno počítat s velkým procentem odpadu.
U modrého nevím.
Černý ráz je už velmi dobře prošlechtěn.
jirinovak
napsal(a):
Chovatelé všech plemen s šupinatostí na bázi genů pencil a Ug
mají problém s přílišným vybělováním až mizením šupinatosti
už při prvním přepeření.
Chovatelé českých bagdet to řeší křížením šupinatých a bělopruhých s poměrně dobrými výsledky.
Na zušlechtění žlutého šupinatého rázu, je skutečně nejlepší cesta použití černých šupinatých holubic a našich polotovarů.
Je nutné použít holubice s tmavší šupinatostí, která nemizí s věkem.
V chovech červeného, žlutého a hnědého rázu je nutno počítat s velkým procentem odpadu.
U modrého nevím.
Černý ráz je už velmi dobře prošlechtěn.
V chovech červeného hnědého, žlutého je spousta odpadu. - ano
modrý šupinatý -má také spoutu odpadu ale méně než žlutý, červený,hnědy
černý má také hodně odpadu hlavně jsou tam problémy s trženými zády.
Ukázka vývoje 4 generací.
1. Praděda + černá š. pštroska
2. Děda + žlutá š. pštroska
3. Táta + žlutá š. pštroska
4. Holoubátko
Úryvek z článku Mgr. A. Veselého o dalším plemeni s faktorem pencil
Saský brüster
Z hlediska genetiky se u všech rázů projevuje faktor penciled, který můžeme označit jako čárkovaný, lemovaný či šupinatý. Tento faktor známe v České republice u šupinatých hanáckých voláčů, českých bagdet a moravských pštrosů, kde způsobuje typické lemování na opeření křídelních štítů, ocasu, případně rousů. Jedná se o faktor recesivní, nevázaný na pohlaví. Jeho účinek na letkách, ocasu, případně rousech, potencuje spolufaktor undergrizzly, který je však založený dominantně. Saský barevnoprsý holub je zajímavý tím, že mláďata se rodí plnobarevná, po těle čárkovaná (šupinatá). S prvním pelicháním vzniká barevnoprsá kresba, kdy hlava, krk a horní hruď zůstávají vybarvené, a to dokonce tak intenzivně, že na těchto partiích nejsou vidět žádná probělená pera. Ostatní části téměř zcela vybělují, kdy u černých a modrých holubů zůstávají viditelně probarvené lemy letek, ocasu, kostřece a rousů a u žlutých a červených se jeví tyto plochy téměř bílé, jen s opravdu nepatrným lemováním v ocasu a letkách, přičemž křídelní štíty jsou zcela probělené. Lemování, způsobené s největší pravděpodobností dominantním spoluúčinkem faktoru undergrizzly, je méně intenzivní než u výletků a netrestá se.
......
Odchov provází významná nevyrovnanost, kdy se dá použít k výstavním účelům jen zlomek odchovaných holoubat, ale ta všechnu snahu a péči vynahradí.
Holoubě (holubička) po holubici červené šupinaté (vyštěpené z hnědých šup.pštrosů)
a holubovi (žlutý šup. x žlutá rovná pštroska)
jirinovak
napsal(a):
Gen Ug
Vzal jsem holubici tygru, která měla gen Ug (probělené letky) a spářil jsem jí se žlutým šupináčem.
Hned 1. generace kříženců ukázala šupinatost.
Při křížení rovných pštrosů se šupinatými se mi šupinatost v 1. generaci nikdy neobjevila
nemate z tygru neco volneho dekuji
havok
napsal(a):
nemate z tygru neco volneho dekuji
Červenou tygru ti můžu prodat.
Z 2 mladých tygříků, jsem červeného holoubka prodal a žlutou holubičku si chci nechat. Je bělohlavá a štíty křídel zbělely. Chci ji dát na žlutého benešáka,
Další holoubata byla červená plnobarevná - skončila na talíři s nádivkou.
Poslední holoubata jsou 4 dny stará, Tak zatím nevím, jaká budou.
Můžeš se ozvat soukromě, nebo zavolat.
JN
Známe se. Viděli jsme se na poslední výstavě MORAVIA v Brně.
jirinovak
napsal(a):
Červenou tygru ti můžu prodat.
Z 2 mladých tygříků, jsem červeného holoubka prodal a žlutou holubičku si chci nechat. Je bělohlavá a štíty křídel zbělely. Chci ji dát na žlutého benešáka,
Další holoubata byla červená plnobarevná - skončila na talíři s nádivkou.
Poslední holoubata jsou 4 dny stará, Tak zatím nevím, jaká budou.
Můžeš se ozvat soukromě, nebo zavolat.
JN
Známe se. Viděli jsme se na poslední výstavě MORAVIA v Brně.
urcite bych ji koupil slo by ji poslat pres jendu vagnera dekuji uz mi psal ano pamatuju si na vas s moravie moc by mi v chovu pomohla
jirinovak
napsal(a):
2 UKÁZKY VYBĚLOVÁNÍ
Francouzi mají s genem pencil, stejný problém u štraserů.
Při přepeření vybělují.
JN
jirinovak
napsal(a):
Francouzi mají s genem pencil, stejný problém u štraserů.
Při přepeření vybělují.
JN
Záda
Les influences du facteur Orient Stencil :
Chez ces 3 strassers (noir, rouge et jaune), le liseré est réparti de manière égale sur l’ensemble du
manteau : on peut supposer qu’ils sont porteurs du gène Orient Stencil. Les 3 animaux ci-dessus sont
véritablement exceptionnels pour des strassers.
Skutečně ORIENT STENCIL ???
MP (dle Francouzů)
Krásná šupinatost štítů křídel, ale záda a ocas bez probělení.
Výstava Vlašim.
Jirka Dudák byl k mým křížencům velkorysý.
-95 b; 94b - moji letošní holoubci
-92 b; křivá prsní kost - koupený holub- žlutý kroužek..
-NV
-výluka - bílé letky - 9. a 10. - po přepeření - častý problém.
JN
Několik ukázek odchovu 2020.
Je to samá chyba.
-rozmazaná kresba, několik bílých letek, šikmý čelo
jirinovak
napsal(a):
A tento holub se docela povedl.
Škoda, že takových není víc.
JN
Zdravim,
vzal bych nejlepsi krev cervenych MP od Arnosta Kristufka a uz bych to tam tlacil :D
At se dari
MP
jirinovak
napsal(a):
Posila chovu od kluků Vítovcových už sedí na vajíčkách
Vajíčka vyseděli a 1 holoubě jsem nechal vylítnout.
5555
napsal(a):
opál jak vyšitý, někdy mám pocit, že pokud se ho nezbavíte, bude to cesta do pekel....MP je holubem kvalitní barvy, té nejkvalitnější ve světě.....S.
Já si opálem jistý nejsem.
Co když je to jen kombinace pencilu a bronzu, který je v rec. červenožluté řadě schován a projeví se jen v kombinaci s černou.
Souhlasím, že mor. pštros musí mít špičkovou barvu.
JN
jirinovak
napsal(a):
Já si opálem jistý nejsem.
Co když je to jen kombinace pencilu a bronzu, který je v rec. červenožluté řadě schován a projeví se jen v kombinaci s černou.
Souhlasím, že mor. pštros musí mít špičkovou barvu.
JN
A co jeho vlastnosti? Záleží dnes jen na barvě a zkrácené postavě? Každý si může hrát s čím chce a chovat, jak chce, ale naši předci předali holubi s určitými typickými vlastnostmi a to nejen u MP...Dokáže dnešní generace chovatelů, alespoň v menšině podržet vlastnosti....?
jo012810
napsal(a):
A co jeho vlastnosti? Záleží dnes jen na barvě a zkrácené postavě? Každý si může hrát s čím chce a chovat, jak chce, ale naši předci předali holubi s určitými typickými vlastnostmi a to nejen u MP...Dokáže dnešní generace chovatelů, alespoň v menšině podržet vlastnosti....?
Co se týče etologie, jsou na tom kříženci šupinatých a šupinatí MP většinou lépe než plnobarevné, prošlechtěné rázy.
Dobře létají, jsou plašší, nanosí si sami na hnízdo ...
A k Vaší otázce.
Ve voliérách, o spoustu, i plemenných vlastností, naši holubi přijdou. ale ještě pár let přežijí.
JN
Uživatel s deaktivovaným účtem

jo012810
napsal(a):
A co jeho vlastnosti? Záleží dnes jen na barvě a zkrácené postavě? Každý si může hrát s čím chce a chovat, jak chce, ale naši předci předali holubi s určitými typickými vlastnostmi a to nejen u MP...Dokáže dnešní generace chovatelů, alespoň v menšině podržet vlastnosti....?
Tohle mě vždy fascinuje, připadá mi to jako když jak se říká čekáte za rohem na svoji příležitost kdy se konečně objeví zmínka o barvě,typu nebo postavě aby jste mohl přispěchat se svojí už otřepanou frází o zkrácených postavách,vlastnostech a předcích ....
jirinovak
napsal(a):
Já si opálem jistý nejsem.
Co když je to jen kombinace pencilu a bronzu, který je v rec. červenožluté řadě schován a projeví se jen v kombinaci s černou.
Souhlasím, že mor. pštros musí mít špičkovou barvu.
JN
A mám tu výhodu, že vím jak vypadají rodiče.
Máma - černá šupinatá pštroska - sytá černá barva.
Táta - žlutý rovný pštros s pěknou žlutou, s recesivním (skrytým) , (hetero) pencilem (šupinatostí).
A když dominantní opál nevidím na rodičích, nemají ho ani potomci.
JN
5555
napsal(a):
opál jak vyšitý, někdy mám pocit, že pokud se ho nezbavíte, bude to cesta do pekel....MP je holubem kvalitní barvy, té nejkvalitnější ve světě.....S.
I opálová je barva a pokud je čistá a z leskem tak je super a do dalšího chovu bych ho určitě aspoň
zkusil . Zkuste vysvětlit tu cestu do pekel rád se dovím něco nového .
M.P. má kvalitní barvu ale tvrdit že je nejlepší na světě to snad ne .
Opál je pro jiný ráz než modrý bělopruhý u MP cestou do pekel, co tento barevný efekt umí, bylo již mnohokrát popsáno. Určitě se nesnoubí s kvalitní barvou ani leskem. Určitý lesk mají jen holubi, kteří vedle opálu mají i jiný gen (například toy stencil), kde opál je maximálně potlačen. Pro Jirku Nováka..... podíval jsem se na toho holuba ještě jednou a Vámi udávané spojení je OK, to zbarvení výletka způsobuje štěpitelnost na dilute a recesivně červenou. Typ už vypadá dobře, tak máte univerzála do dalšího chovu, o něčem takovém jsme tu psali před rokem, dvěma...... Zdravím.
5555
napsal(a):
Opál je pro jiný ráz než modrý bělopruhý u MP cestou do pekel, co tento barevný efekt umí, bylo již mnohokrát popsáno. Určitě se nesnoubí s kvalitní barvou ani leskem. Určitý lesk mají jen holubi, kteří vedle opálu mají i jiný gen (například toy stencil), kde opál je maximálně potlačen. Pro Jirku Nováka..... podíval jsem se na toho holuba ještě jednou a Vámi udávané spojení je OK, to zbarvení výletka způsobuje štěpitelnost na dilute a recesivně červenou. Typ už vypadá dobře, tak máte univerzála do dalšího chovu, o něčem takovém jsme tu psali před rokem, dvěma...... Zdravím.
Děkuju za odpověď.
Máte pravdu. kombinace genů Dd černou trochu zesvětlí.
A pak to může být zaměnitelné s dom. opálem.
Toto holoubě (holoubek) má víc prosvětleny štíty křídel. Jsem zvědav, jak budou vypadat šedohnědé holubičky.
Při křížení žlutých s černými se mi vždy v 1. generaci objevil nějaký náznak bronzu, nebo rzi.
Při křížení žlutého rovného holuba s černou šupinatou holubicí, měli potomci ve štítech křídel vždy jednotlivá černá (nebo šedohnědá) pera lemovaná uzoučkým proužkem bronzu. Což bylo viditelné jen z blízka.
Při křížení žlutého šupinatého holuba s hnědou šupinatou holubicí, bylo holoubě šedohnědé se světle bronzovými štíty křídel s náznakem šupinatosti.
Utíká to.
Je to už 2 roky, když jste tady nastínil šlechtitelský plán pro regeneraci MP žlutého šupinatého.
A já jsem pořád na začátku.
S pozdravem JN
paskov244
napsal(a):
I opálová je barva a pokud je čistá a z leskem tak je super a do dalšího chovu bych ho určitě aspoň
zkusil . Zkuste vysvětlit tu cestu do pekel rád se dovím něco nového .
M.P. má kvalitní barvu ale tvrdit že je nejlepší na světě to snad ne .
Ukázka rozdílu dom. opálu a pěkné žluté barvy.
Holoubata po dom. opálovi mohou dopadnout třeba takto. (po mámě gen CT - to je vzorek na křídlech tmavý)
Zabývám se žlutými šupinatými a šupinatost vynikne lépe na tmavší žluté.
Není důvod ji ještě zesvětlovat dom. opálem a motat ho do pencilu.
Pokud se podíváte na článek S. Veselého o izabelách, tak tam jsou fotky pěkných bělopruhých káníků (chovatel Nedělka). Ti jsou krásní.
A je tam možné porovnat různé odstíny dom. opálu na recesivní žluto-červené barevné řadě.
Při křížení žlutých s černými se mi vždy v 1. generaci objevil nějaký náznak bronzu, nebo rzi.
Při křížení žlutého rovného holuba s černou šupinatou holubicí, měli potomci ve štítech křídel vždy jednotlivá černá (nebo šedohnědá) pera lemovaná uzoučkým proužkem bronzu. Což bylo viditelné jen z blízka.
Při křížení žlutého šupinatého holuba s hnědou šupinatou holubicí, bylo holoubě šedohnědé se světle bronzovými štíty křídel s náznakem šupinatosti.
Tak já se tady s BRONZEM (RZÍ) složitě vysvětluju a stačilo dnes sáhnout pod černou šupinatou holubici a holoubátka vyndat na slunce.
Tak, kluci,
v roce 2021 přeju hodně zdraví , štěstí, spokojenosti....... a i radosti s naší úchylkou.
JN
jirinovak
napsal(a):
Podle mě, projev šupinatostí řídí minimálně 3 geny - pc; Ug a C.
A pokud máme v chovu gen CT, tak nás to nutí k určité nečistokrevnosti genu Ug a pc.
(aby nedošlo k přílišnému vybělení štítů)
A potom se nám to logicky štěpí.
2. teoretická varianta .
Gen C (vzorek na štítech křídlech) NEMÁ vliv na vzhled šupinatosti.
Ten je ovlivněn hlavně geny :
UNDERGRIZLY - Ug
a Pencil - pc.
Vzhled šupinatosti je pak dán čistokrevností a vzájemným působením těchto 2 gen. faktorů.
Pak by to mohlo vypadat třeba takto:
pcpc UgUg - téměř bílý holub s barevnou hlavou
pcpc Ug-- - světlá šupinatost
pcpc ---- - tmavá šupinatost
pc-- ---- - bez šupinatosti a vybělení
---- Ug-- - částečně probělené letky a ocas
---- UgUg - probělené letky a ocas
pc--Ug-- - probělené letky a ocas a lehké probělení ve štítech křídel
pc--UgUg - bělopruhost
Pak to , že při křížení č. bagdet pigrů a plnobarevných s probělenými letkami, nám vznikají bělopruhé.
A to , že při křížení šupinatých MP s rovnými, se bělopruhost neobjeví, začíná být logické.
A znamenalo by to, že pro tmavší a ustálenou šupinatost se potřebujeme genu Ug zbavit.
A pak nám po přepeření většina holoubat nevybělí.
JN
jirinovak
napsal(a):
A mám tu výhodu, že vím jak vypadají rodiče.
Máma - černá šupinatá pštroska - sytá černá barva.
Táta - žlutý rovný pštros s pěknou žlutou, s recesivním (skrytým) , (hetero) pencilem (šupinatostí).
A když dominantní opál nevidím na rodičích, nemají ho ani potomci.
JN
Posílám fotky výše diskutovaného křížence po přepeření.
M. Stehno ho jako rozmazané holoubě zveřejnil i v Chovateli.
JN
jirinovak
napsal(a):
Před rokem a půl jsem si přivezl od kolegy šlechtitele a chovatele M. Zelenky 10 ks. "šupinatých" žlutých pštrosů.
Protože jsem zjistil, že o genetice a šlechtění šupinatých rázů, ví málo, jak jejich šlechtitelé, tak i světoví genetici, rozhodl jsem se napsat několik postřehů.
Píšu to proto, že v řadách chovatelů těchto rázů MP se objevili noví, mladí, nadějní chovatelé
M. Stehno, T. Vlach, kluci Vítovcovi ..........a jsem rád , že i IFAUNA napomohla zájmu o tyto rázy.
JN
a proč jsi tam pro ně jezdil když o šlechteni nic nevi a jsi přivezl asi kvalitu
krivak
napsal(a):
a proč jsi tam pro ně jezdil když o šlechteni nic nevi a jsi přivezl asi kvalitu
Protože byl jediný, kdo se tímto rázem dlouhodobě zabývá.
Kolega, M. Zelenka přesně vystihl stav tohoto barevného rázu,
když mi holuby předával. Řekl mi:
JE TO NEUSTÁLENÝ.
A já se ptám proč, a se svými úvahami a pokusy se tu dělím s ostatními, aby z mých chyb mohli čerpat mladí chovatelé.
JN
A kvalitu si musí každý holubář vychovat sám.
Zdravím šlechtitele, vedle zkušeností s chovy př. Kelbla, Balšínka, Láníka a dalších chovatelů šupinatých MP, v poslední době zejména z velechovu př. Junka, jsem se s šupinatými setkával zejména jako chovatel hanáckých voláčů, kde šupinaté odchovy padají takřka ze všeho "plnobarevného". Někdy jsou to i v barvě černé či červené, ev. žluté, mimořádně kvalitní hanáci. Pencil byl integrován i do dominantních opálů, takže třeba u mne padají z páru opálů i holoubata šupinatá. U hanáků je to tím, že původně byli nejvíce rozšíření černí šupinatí a z nich to pak přešlo na další rázy. Díky recesivní a na pohlaví nevázané dědičnosti pencilu se to pak roztáhlo všude možně.
V chovu pštrosů to se šupinatými půjde, pokud se tomu člověk bude věnovat intenzivně a opravdově, taky dobře. Šupinatost (pencil) ideálně přenášet z černých šupinatých, barvu a typ z rovných v příslušných barvách. Tak, jak to naši šlechtitelé už dělají. Po čase se to musí podařit. O tom svědčí už i některé fotky na tomto fóru, kde jsou vidět povzbudivé výsledky. Za vším je ale obrovská práce, která někdy trvá i pět, šest let....Chovu zdar. S.
Citace S. Veselého
Šupinatost (pencil) ideálně přenášet z černých šupinatých, barvu a typ z rovných v příslušných barvách.
TOTO JE PODSTATNÁ MYŠLENKA TOHOTO VLÁKNA !!!!
+ ČAS A TRPĚLIVOST.
A chovatelé červených, žlutých a hnědých šupinatých, s kterými jsem osobně mluvil, se černé barvy bojí, a genetiku neřeší.
Přitom, třeba žlutá je ve 2. generaci čistá.
Nicméně posílám Vám fotky prosincové holubičky.
Jejími předky jsou jen holubi od M. Zelenky + 1 babička je žlutá rovná pštroska.
JN
+ porovnání s, žlutou rovnou holubicí.
Také jsem začal před několika roky s křížením Mp černých šupinatých s černými z důvodu získat cizí krev do svého chovu černých šupinatých. Na fotkách je dospělý 0.1 F2 a dvouměsíční výletek F1.
Jš
jarsm
napsal(a):
Také jsem začal před několika roky s křížením Mp černých šupinatých s černými z důvodu získat cizí krev do svého chovu černých šupinatých. Na fotkách je dospělý 0.1 F2 a dvouměsíční výletek F1.
Jš
Kolego, tie vaše pštrosy sú trieda. Na fotkách síce nazaujímajú postoj, ale aj tak vidím v nich śpičkový typ. Žiadne prehnane široké nízkonohé postavy, ale majestátne holuby silných typov ktoré vyjadrujú dobré etologické vlastnosti. Hlavy a zobáky presne podla mojich predstáv vo vzťahu k velkosti tela. Často totiž vídam pštrosy ktoré majú nepomerne malú hlavu k zbytočne velkému a neohrabanémy telu. To vyzerá naozaj zle.
Dúfam, že smerom akým idete Vy sa bude ďalej šlachtenie MP uberať.
Šupinatost může vypadat různě.
Pro mě je ideálem černý šupinatý holub na obrázku.
Nejen šupinatostí, ale i typem, postavou .......
JN
M.stehno
napsal(a):
Jsem jiného názoru.
Dle mého názoru je použití nitkového lemu nutností. Silným lemem si moc nepomůžeme. 😉
Díky za reakci a za pěkný článek v Chovateli
Nitkový lem je na žluté barvě špatně vidět.
Na černé a červené se dá použít a je nyní preferován.
Na skutečně žluté barvě je nutné aby byl silnější.
Viz. foto - pro porovnání.
Tak, kterého by sis vybral ?????
JN
jirinovak
napsal(a):
Díky za reakci a za pěkný článek v Chovateli
Nitkový lem je na žluté barvě špatně vidět.
Na černé a červené se dá použít a je nyní preferován.
Na skutečně žluté barvě je nutné aby byl silnější.
Viz. foto - pro porovnání.
Tak, kterého by sis vybral ?????
JN
Otázka, kterého bych potřeboval.
Ale do křížení vždy zvířata s nitkovým lemem (myslím černé nebo červené šupinaté) .
jirinovak
napsal(a):
2. teoretická varianta .
Gen C (vzorek na štítech křídlech) NEMÁ vliv na vzhled šupinatosti.
Ten je ovlivněn hlavně geny :
UNDERGRIZLY - Ug
a Pencil - pc.
Vzhled šupinatosti je pak dán čistokrevností a vzájemným působením těchto 2 gen. faktorů.
Pak by to mohlo vypadat třeba takto:
pcpc UgUg - téměř bílý holub s barevnou hlavou
pcpc Ug-- - světlá šupinatost
pcpc ---- - tmavá šupinatost
pc-- ---- - bez šupinatosti a vybělení
---- Ug-- - částečně probělené letky a ocas
---- UgUg - probělené letky a ocas
pc--Ug-- - probělené letky a ocas a lehké probělení ve štítech křídel
pc--UgUg - bělopruhost
Pak to , že při křížení č. bagdet pigrů a plnobarevných s probělenými letkami, nám vznikají bělopruhé.
A to , že při křížení šupinatých MP s rovnými, se bělopruhost neobjeví, začíná být logické.
A znamenalo by to, že pro tmavší a ustálenou šupinatost se potřebujeme genu Ug zbavit.
A pak nám po přepeření většina holoubat nevybělí.
JN
Vzhledem k tomu, že se mi za 2,5 roku křížení neobjevilo nic bělopruhého,
tak si myslím že Gen C (vzorek na štítech křídlech)
MÁ také vliv na vzhled šupinatosti.
Takže je nutné vyladit působení 3 genů
C, pc a Ug
JN
CV Chovatel 2022
Letošní holubička a loňský holub - MP žlutý šupinatý.
Osobně bych se nepachtil s těmito geny, nikdy se nedosáhne ostrého a čistého vybělení. Pro šlechtění šupinatých bych použil gen sooty tj. skvrnitost namísto genu C - kapratosti v kombinaci s Toy stencil. Nebo druhá možnost použít gen CT tedy tmavý stupeň vzorků opět v kombinaci s Toy stencil. Pak zůstane ostré lemování, čisté vybělení, oko nebude nikdy tržené a neposlední řadě zůstanou sytě probarvené letky i ocas. Bral bych si příklad z šupinatých německých modenek a modenek triganino.
Juraj_Kafka
napsal(a):
Osobně bych se nepachtil s těmito geny, nikdy se nedosáhne ostrého a čistého vybělení. Pro šlechtění šupinatých bych použil gen sooty tj. skvrnitost namísto genu C - kapratosti v kombinaci s Toy stencil. Nebo druhá možnost použít gen CT tedy tmavý stupeň vzorků opět v kombinaci s Toy stencil. Pak zůstane ostré lemování, čisté vybělení, oko nebude nikdy tržené a neposlední řadě zůstanou sytě probarvené letky i ocas. Bral bych si příklad z šupinatých německých modenek a modenek triganino.
Pokusy s genem Ts na MP žlutých a červených dělá Dr. Tyller..
I tyto pokusy přináší spoustu problémů.
Nejde o to, vyšlechtit holuba v kresbě a barvě pštrosa, ale i zachovat základní etologické vlastnosti MP a taky postavu. hlavu, zobák.......
Máte pravdu, že chov šupinatých pštrosů v červené, žluté, modré a hnědé barvě se dá nazvat pachtěním.
Ale gen Pc byl na MP přenesen z tureckého holuba již před více než 100 lety. A když se podařila špičková šupinatost v černé varietě, není důvod házet flintu do žita a utíkat ke genu Ts.
Ale každý má možnost to zkusit. I vy. Já zůstanu u genu Pc.....
JN
jirinovak
napsal(a):
Pokusy s genem Ts na MP žlutých a červených dělá Dr. Tyller..
I tyto pokusy přináší spoustu problémů.
Nejde o to, vyšlechtit holuba v kresbě a barvě pštrosa, ale i zachovat základní etologické vlastnosti MP a taky postavu. hlavu, zobák.......
Máte pravdu, že chov šupinatých pštrosů v červené, žluté, modré a hnědé barvě se dá nazvat pachtěním.
Ale gen Pc byl na MP přenesen z tureckého holuba již před více než 100 lety. A když se podařila špičková šupinatost v černé varietě, není důvod házet flintu do žita a utíkat ke genu Ts.
Ale každý má možnost to zkusit. I vy. Já zůstanu u genu Pc.....
JN
Ad Pokusy pana Dr. Tyllera) Které problémy máte na mysli?
Ad špičková šupinatost v černé varietě) Černý MP šupinatý je pořád čárkovitě šupinatý. Včetně letek a ocasu. U Toi Stencil máte krásnou ostře kreslenou šupinatost. A vše ostatní normálně probarvené.
Juraj_Kafka
napsal(a):
Ad Pokusy pana Dr. Tyllera) Které problémy máte na mysli?
Ad špičková šupinatost v černé varietě) Černý MP šupinatý je pořád čárkovitě šupinatý. Včetně letek a ocasu. U Toi Stencil máte krásnou ostře kreslenou šupinatost. A vše ostatní normálně probarvené.
Výsledky pokusů - holubi jsou slabší, delší a mají slabé zobáky.
Ts je komplex 3 genů. Než je přenesete , tak holuba úplně změníte.
Co byste použil na křížení za plemena? Rysa, čejku, modenu, modenku...??
Mě se černý šupinatý pštros líbí. A to včetně šupinatosti na zádech a ocasu. Je to výsledek práce českých chovatelů, která nemá ve světě žádnou srovnatelnou konkurenci, v prošlechtění genu Pc !!!!
JN
jirinovak
napsal(a):
Výsledky pokusů - holubi jsou slabší, delší a mají slabé zobáky.
Ts je komplex 3 genů. Než je přenesete , tak holuba úplně změníte.
Co byste použil na křížení za plemena? Rysa, čejku, modenu, modenku...??
Mě se černý šupinatý pštros líbí. A to včetně šupinatosti na zádech a ocasu. Je to výsledek práce českých chovatelů, která nemá ve světě žádnou srovnatelnou konkurenci, v prošlechtění genu Pc !!!!
JN
Ano, černý m. pštros je v tomto rázu nejdál, je to pravda. Jenže u žlutých musíte počítat s slabým kontrastem. Takže ti jakoby nejkvalitnější šupinatí mají tak tenké lemy, že to není skoro vidět. A jakmile to zesílíte, tak tam vznikají i celobarevná pera. A to se točíme sto let pořád na stejném místě. Protože co pigr - to originál. Ten pencil faktor to jinak neumí. Pak čteme na posuzovatelských lístcích - světlejší letka a pod.
jirinovak
napsal(a):
Výsledky pokusů - holubi jsou slabší, delší a mají slabé zobáky.
Ts je komplex 3 genů. Než je přenesete , tak holuba úplně změníte.
Co byste použil na křížení za plemena? Rysa, čejku, modenu, modenku...??
Mě se černý šupinatý pštros líbí. A to včetně šupinatosti na zádech a ocasu. Je to výsledek práce českých chovatelů, která nemá ve světě žádnou srovnatelnou konkurenci, v prošlechtění genu Pc !!!!
JN
Co bych použil? Nejspíš právě tu modenku. Tam je, totiž to, o čem jsem psal, lemování (existují samozřejmě i šupkaté (s trojuhelníčky), ale nás zajímá lemování čili šupinatost. Nejlepší jsou ty šupinaté modenky také v černé pigmentaci. Pravděpodobně, protože mají plavý (modrý ocas) na jinak plnobarevném černém trupu, jsou právě vzorku tmavého CT nikoli C (kapratého). Tudíž Toy stencil vybělí nikoli oválné dvě skrvny kapratosti, ale téměř celé pero kromě jeho okraje. A to ostře a pravidelně. Já vím, že Toy stencil je alelicky složitý, ale říkám si, že když už se to někde někomu povedlo, tak to přeci musí jít také u MP nebo kdekoli jinde. Že jsou problémy u šlechtěnců př. Tyllera v podobě slabších postav či zobáků, toho bych se nebál. Holub je tak tvárné zvíře, že ty znaky máte zpátky při vhodném použití přesílených (plus variant) kusů, troufám si říct, během pěti let. Ale je mi jasné, že v každém chovu mp se takzvaných "štik" nachová neurekom, kdežto přesílený "kameňák" se odchová jednou za čas. Prostě do křížení použít extrémního "typáka", aby byl jakýsi náskok, když potom nutně dojde k zeštíhlení, či natažení postav, aby tito kříženci měli v genetické výbavě i silnou postavu. A pak už jen odchovávat a vybírat. Jde o snahu prakticky jen přenést ty vlohy z cizího plemene pro cílové zbarvení. Za udržení typu. Tak jako se přenesla pencil z tureckého holuba. Taky muselo dojít k přenesení i nežádoucích znaků. Odbočím: Ono kdoví jak to bylo. S tím názvoslovím tenkrát. Vzpomeňme na ještě celkem nedávný zmatek šupinatá šupkatá u rysa. Modrej byl šupkatej s trojuhelníčky, kdežto červení, žlutí byli šupinatí tj, zaokrouhleně lemovaní. Dneska mají trojúhelníčky všechny barvy. Tak kdoví jak to kdo tenkrát před sto lety viděl, a jak to popsal a pojmenoval a jak se to možná plácalo dohromady z neuvědomění co vlastně ti lidé měli na holubníku. Dneska máme výhodu, že to někdo vyzkoumal, seřadil, srovnal, takže víme aspoň někteří, co se s tím dá nebo nedá dělat.
No nic, šlechtěte dál. Neberte to jako útok na Vaše snažení, jen prostě chci, by bylo jasný, že vede cesta ještě jinudy. Nakonec nic Vám a ani nikomu nebrání zkusit vedle hlavního rázu a metody ještě jinou. A hlavně neztrácet hlavu při F jedničkách a použít je dál. Mě to někdy přijde, že naši chovatelé se bojí šlápnout do prázdna. Někde něco zkusí zkřížit, výsledek se jim pochopitelně nelíbí a tak raději šup honem zpátky, křížence zabijí a pokus zůstane nedokončený. Takových případů znám. Ale takhle se nic neudělá. Tak ať se Vám daří... a ať jsou plný hnízda i střecha.
jirinovak
napsal(a):
Výsledky pokusů - holubi jsou slabší, delší a mají slabé zobáky.
Ts je komplex 3 genů. Než je přenesete , tak holuba úplně změníte.
Co byste použil na křížení za plemena? Rysa, čejku, modenu, modenku...??
Mě se černý šupinatý pštros líbí. A to včetně šupinatosti na zádech a ocasu. Je to výsledek práce českých chovatelů, která nemá ve světě žádnou srovnatelnou konkurenci, v prošlechtění genu Pc !!!!
JN
Tady jsem si dovolil nakopírovat pár fotek těch šupinatých modenek. Ptal jste se, co bych použil. Já jsem to u jiného plemene zatím neviděl. Jestli někdo tady z lidí jo, tak prosím, sem s tím. Jak vidíme, v gazzi kresbě ani v německu mnoho zvířat není. Spíš shietti. No krásně je vidět ta kresba na černé pigmentaci, tam to mají asi lépe prošlechtěné, a taky je to tím kontrastem viz. níže. Ty žluté prostě, to je tak koukat na to s holubem v ruce, né na střeše. Ale pořád je ta kresba přesná. Bez rozmazání, bez čárek. Bez celých barevných per a pod. Ocasy jsou probarvené.
Homo indigo dilute fsTs
Ne, je to Homo indigo ředí Frill Stencil
?????????
Podobný vzhled - šupinatost nám vytvoří i další geny - Indigo, Fs, Ts (popřípadě jejich kombinace) a příslušný vzorek.
Jen kdyby mi bylo 20.
JN
Já se rozhodl pro gen Pencil...... a jeho prošlechtění na MP žlutém (popř. červeném) šupinatém.
Ve žluté barvě musí zůstat lemování silnější, jinak nebude vidět.
A i šupinatý pštros může mít pěknou hlavu. zobák a postavu.
Panu Juraji Kavkovi děkuju za připomenutí dalších možností šlechtění šupinatosti.
JN
Dobrý deň p. Novák. A čierne šupinaté ste neskúšali? Verím, že by žltým pomohli .
Prikladám foto výletkov 2022. Tiež vzácne rázy. Ale to budú za pár rokov aj všetky rovné.
jirinovak
napsal(a):
Já se rozhodl pro gen Pencil...... a jeho prošlechtění na MP žlutém (popř. červeném) šupinatém.
Ve žluté barvě musí zůstat lemování silnější, jinak nebude vidět.
A i šupinatý pštros může mít pěknou hlavu. zobák a postavu.
Panu Juraji Kavkovi děkuju za připomenutí dalších možností šlechtění šupinatosti.
JN
O tom přece nikdo nepochybuje, že by neměl mít pěknou hlavu, zobák atd.
Občas se mi něco povede.
A já si myslím, že takto žlutý šupinatý pštros může vypadat.
Historická fotografie pro porovnání, jak se nám zlepšila šupinatost.....
jirinovak
napsal(a):
Historická fotografie pro porovnání, jak se nám zlepšila šupinatost.....
Zato ale celý holub se zničil...už to jsou spíše slepičáci...ocas nahoru, křídla dolů,
unifikace užitkových plemen na výstavní na úkor všeho kromě vzhledu...hluboké, těžké , nelétavé, méně plodné, závislé na veterinářích...u modrých se obětovala i barva ...
Co jsme to těm holubům udělali !
Tak vyšlechtěme Euroholuba výstavního typu a zrušme ty trosky plemen , které se podobou blíží k sobě , vždyť je to jedno. Stejně to tak skončí...až vyhynou dnešní chovatelé a nezbude udržitelný chov v každém plemeni. Všechna budou vzácná !
MP nebude asi nikdy svojí barevností a důrazem na znaky hlavy tzv. euroholubem, ale to jsem odbočil. U všech rázů šupinatých bych zbarvení přenesl z černého šupinatého a barvu z "rovných" konkrétních rázů, třeba modrých bezpruhých. Dávají se tam Od, to je katastrofa, mizí typické projevy pencilu a toy stencil či něco jiného - to už vůbec. K pencilu patří holubi v kvalitním plnobarevném zbarvení, v první generaci vybíráme co nejtypičtější odchovy, ve druhé se zaměříme na "bělopruhé" a na barvu, ve třetí na šupinatost, to už by mohlo být v podstatě i hotovo. Žlutí šupinatí z tohoto vlákna dokládají, že to funguje. A mohlo by to fungovat třeba i u modrých šupinatých. Ale chovatelé si nenechají poradit, znají to vždy mnohem lépe .......
Ani genový komplex Ts, spolu s genem Fs nejsou zárukou hezké šupinatosti. Vždy je to náročné.
A u těchto fotek je otázkou, jaká je "čistokrevnost" těchto genů, a záleží také na příslušném vzorku.
foto nemám, ale rys červený barevnohrotý reces. šupkatý vystavil Vykoukal Jaroslav, z Vizovic tel. 776551441 spolu s černým batevnohrotým šupkatým , dále rysy žluté barevnohroté šupkaté vystavil Jurčík Miroslav z Bzence tel. 605111986...
Moravia byla super, škoda , že jste to neviděli - je to jedna nejlepších ne-li nejlepší výstava v ČR....perfektní presentace a propagace chovů a chovatelů ....s velkou návštěvností i veřejnosti, nejen chovatelů , díky předvánočním trhům v areálu výstaviště a dalším doprovodným akcím.
Juraj_Kafka
napsal(a):
Ten s tím žlutým kroužkem se mě líbí.
Toho mi prodal pan Zelenka.
V příspěvku z 27.11.22 jsou jeho synové.
Většina mých holubů jsou jeho děti, vnuci, pravnuci ...Proto musím opět přidat černé šupinaté holubice a snažit se dál....Možná zkusím i 1 červenou šupinatou.
Takto vypadá nyní, ale koncem léta se šupinatost ztrácí. Slunce ji zesvětlí.
Z deseti prosincových holoubátek nechám vylétnout tyto tři.
A uvidíme.