Angora (A)

Angora modrá z chovu Jany Závadové (2019)
Angora bílá červenooká 0,1 95,5 b., pohár, CV Lysá n. L. 2013, chovatel Jaroslav Šťastný
Angora durynská 0,1 96,0 b. z chovu Ing. Jany Jiráskové (2020)

Základní informace

Zkratka A
Velikostní zařazení střední plemena
Hmotnost 4 kg
Typ srsti dlouhá
Zbarvení srsti více barevných rázů
Stupeň rozšíření v ČR ojedinělé plemeno
Průměrná plodnost 6-7 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 3 - značně náročné plemeno vhodné pro zkušené chovatele

O plemenu

Angora se řadí mezi ojedinělá plemena králíků v ČR. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 242 mláďat, z toho 150 z nich bylo v původní bílé červenooké varietě.

Vznik

Angoru lze označit za velmi starou, ne-li nejstarší kulturní formu králíka. Mutace odrážející se v dlouhé srsti vznikla dávno, přesnější zmínky o předcích angor jsou však až ze začátku 18. století. 

Největší kus práce na šlechtění angor pro výstavy udělali Angličané. V Německu se chová od roku 1777. K nám se první angora dostala již v roce 1785, konkrétně do Prahy. 

Angora tak u nás představuje velmi tradiční plemeno, původně chované za účelem produkce angorské srsti, která náleží k nejjemnějším přírodním vláknům, má vynikající termoizolační vlastnosti. Z angorské vlny se proto vyráběly především oděvní doplňky na zimu. 

Plemeno u nás doznalo rozmachu hlavně v první polovině 20. století, chovu angor a jejím kontrolovanému šlechtění se v Československu věnovala velká pozornost. Po druhé světové válce patřilo Československo spolu s Chile a Japonskem mezi přední světové producenty vlny angorských králíků. Od 80. let však její tuzemský produkční význam a chov začal upadat.

Moderní chovy angor v ČR jsou vyloženě zájmového směru s cílem produkce kvalitních chovných zvířat pro šlechtění a výstavy. Chovatelů angor není mnoho, ale o to více je potřeba s jich vážit, neboť chov angor je dosti náročný. 

Chovu angor se věnují převážně ženy. Řada z nich pak ostříhanou vlnu spřádá v malém a vyrábí z ní velmi hřejivé a atraktivní oděvní doplňky pro rodinu a blízké.

Popis a charakteristika

Angora (zkratka A) je dlouhosrsté plemeno středního tělesného rámce s angorským typem osrstění. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 3,50 - 5,0 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých angorských králíků je okolo 4 kg. 

Tělo je mírně protažené, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené. Hlava je výrazná, široká v čele i nose, s plnými skráněmi. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 11,0 - 12,0 cm. 

Dlouhá srst je hustá, vyrovnaná po celém těle s vysokým podílem jemných podsadových vlníků. Optimální délka srsti pro výstavní účely je okolo 6 cm. Podíl pesíků v rounu je zcela minimální (cca 2 %).

Delší srst na konkrétních tělesných částech má své specifické názvy – licousy (skráně), praporky (konce uší), čelenka (čelo a hřbet nosu) a bačkory (spodní části končetin). 

Plemeno je uznáno ve více barevných rázech, za nejrozšířenější a nejprošlechtěnější lze označit angory bílé červenooké.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro angory by měla být min. 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. 

Vzhledem k dlouhé srsti je běžnou praxí chovat angory na roštové podlaze (rošty dřevěné anebo drátěné), která je nejhygieničtějším řešením s ohledem na péči o srst. Stříž se realizuje pomocí nůžek anebo speciálních strojků třikrát až čtyřikrát ročně. 

V zimním období musejí být ostříhané angory ustájeny min. 2 – 3 týdny tak, aby se předešlo působení drsných mrazů a tím chladovému stresu.

Krmení

Angory představují králíky náročnější na krmení. Z hlediska dobré kvality srsti jsou vhodnější diety s vyšším obsahem tuku anebo začlenění vybraných olejnin, především před výstavním obdobím. 

Rovněž se vyplatí zkrmování diet s vyšším obsahem sirných aminokyselin a vybraných mikroprvků, které působí v metabolizmu kůže a srsti.

Manipulace a zdraví

Angora náleží mezi plemena vhodná pro zkušené chovatele. Péče o rouno angor (pročesávání) musí být pravidelná, dále jsou angory náročné na hygienu chovného zařízení. 

Rovněž musí chovatel angor dokonale ovládat správné zacházení s angorou. Mimoto, je nutné stříž časovat tak, aby na hlavní výstavní sezonu byli králíci v optimální délce vlny. 

Angora je plemeno poměrně odolné a zdravé. Vzhledem k dlouhé srsti je potřeba zabezpečit technologii napájení tak, aby nedocházelo k potřísnění vlny v obličejové části, neboť zejména v letní období je riziko zapaření. Také okraje misek na krmivo a niply napáječek je nutné často čistit a zbavovat ulpělých chlupů.

Podobná plemena

V zahraničí existuje více plemen angor – např. anglické, francouzské, saténové aj.

Zajímavosti

Angora je jediným plemenem králíka, který poskytuje užitek již za svého života. Světový rekord drží králice francouzské angory jménem Francheska, chovaná v Kalifornii, s vlnou v délce skoro 37 cm! Taková délka je však skutečně ojedinělá.

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů králíků angor, webová stránka: http://www.angora.cz/klub-chovatelu-angorskych-kraliku. Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.