Novozélandský červený (Nč)

Novozélandský červený z chovu Davida Petržely, výstava Moravia Brno 2018
Novozélandsklý červený, 0,1 Šampion ČR 96,0 b., CV Lysá n. Labem, chovatel Ladislav Dobrovolný

Základní informace

Zkratka
Velikostní zařazení střední plemena
Hmotnost 4,50 kg
Typ srsti normální
Zbarvení srsti sytě červené
Stupeň rozšíření v ČR velmi časté plemeno
Průměrná plodnost 7-9 mláďat
Stupeň náročnosti na chov 1 - vhodné pro začátečníky

O plemenu

Plemeno novozélandský červený se řadí mezi velmi častá střední plemena králíků v ČR se značnou a zvyšující se popularitou. V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 2576 mláďat. 

V České republice je rovněž uznáno větší množství plemenných chovů novozélandských červených (7 plemenných chovů/r. 2020).

Vznik

Vzdor svému názvu, novozélandský červený nepochází z Nového Zélandu, ale ze Spojených států amerických. Nejčastěji je za lokalitu jeho vzniku označována Kalifornie, s tím, že za jejich vznikem zřejmě stojí plemena zaječí, belgický obr a neušlechtilí načervenalí králíci. 

Podle některých hypotéz se na šlechtění plemene měli částečně podílet i králíci dovezení z Nového Zélandu, avšak toto téma je poměrně diskutabilní. Poprvé bylo nové plemeno inzerováno v roce 1908, na výstavě se objevilo v roce 1910 a o devět let později se dostalo do Evropy. Tam si cestu k příznivcům razilo jen zdlouhavě, díky tomu, že v Evropě již jistí načervenalí králíci tou dobou existovali. 

Do tuzemska se nové plemeno dostalo v meziválečném období. Faktem zůstává, že se z novozélandského červeného postupně stalo velmi oblíbené plemeno, zejména ve střední Evropě.

Popis a charakteristika

Novozélandský červený (zkratka Nč) je střední plemeno, které se vyznačuje červeným zbarvením. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 4,00 - 5,00 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých novozélandských červených králíků je okolo 4,50 kg. 

Tělo je mírně zavalité, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené. Hlava je výrazná, široká v čele i nose, s plnými skráněmi. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 11,0 - 12,5 cm. 

Srst je normální. Plemenným znakem je zbarvení, resp. sytě červená barva. Na spodině těla je tato barva poněkud matnější, předností je co nejvíce intenzivní odstín i na těchto místech. Oči jsou tmavě hnědé, drápy mají tmavě rohovitou barvu. Barva podsady má co nejvíce odpovídat barvě krycí srsti.

Ustájení

Běžná velikost kotců králíkárny pro novozélandské červené králíky by měla být min. 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně. 

Negativně vyselektované králíky (např. bílá skupina chlupů, černé lemování uší apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.

Krmení

Novozélandský červený nemá žádné zvláštní nutriční požadavky.

Manipulace a zdraví

Novozélandský červený náleží mezi plemena, která lze jednoznačně doporučit pro začátečníky. V nedávné době lze na výstavách celostátního formátu nalézt 100 i více králíků novozélandských červených. Zájemce o chov láká netradiční zbarvení v kombinaci s produkčním tělesným rámcem plemene. 

Zacházení s tímto středním plemenem je poměrně snadné. U novozélandského červeného není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.

Podobná plemena

Novozélandskému červenému je nejvíce podobné plemeno tzv. původní burgundský (Fauve de Bourgogne). Jedná se o zástupce originální populace burgundských králíků z Francie. Rámcově jsou tito králíci podobní, avšak reprezentativní jedinci jsou poněkud jemnějšího typu a mají značně kvalitní - hustou a přiléhavou - srst. 

Jejich zbarvení je podobné novozélandskému červenému, avšak spíše oranžového odstínu namísto sytého červeného odstínu známému u novozélandských červených. Místa divokých znaků jsou u původních burgundských přirozeně poněkud světlejší. Tito původní burgundští králíci v České republice nejsou uznáni.

Zajímavosti

Intenzitu červené barvy srsti lze u výstavních králíků posílit - zvýraznit - pravidelným zkrmováním plodin s vysokým obsahem červených barviv (např. řepa, mrkev apod.).

Kontakty

Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů králíků novozélandských červených, webová stránka: https://www.novozelandsky-cerveny.webnode.cz . Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.

 

Použitá literatura je dostupná u autora.

MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.