Kalifornský (Kal)
Sháníte kalifornského (kal)?
Základní informace
Zkratka | Kal |
---|---|
Velikostní zařazení | střední plemena |
Hmotnost | 4,50 kg |
Typ srsti | normální |
Zbarvení srsti | ruské znaky v černé, modré anebo havanovité barvě |
Stupeň rozšíření v ČR | velmi časté plemeno |
Průměrná plodnost | 7-9 mláďat |
Stupeň náročnosti na chov | 1 - vhodné pro začátečníky |
O plemenu
Plemeno kalifornský se řadí mezi tradiční a značně oblíbená střední plemena králíků v ČR se stabilní popularitou a dobrou dostupností (téměř na každé výstavě).
V roce 2019 bylo prostřednictvím okresní a klubové registrace Českého svazu chovatelů, z. s. (dále jen ČSCH) registrováno celkem 4418 mláďat, což z něj činí 2. nejvíce chované plemeno v České republice.
Dílčí registrace barevných rázů – černý - 4418 jedinců, modrý - 118 jedinců, havanovitý - 85 jedinců. I přes drtivou převahu černého rázu lze konstatovat, že v nedávné době zažívá modrý a havanovitý ráz větší oblibu v chovu i vystavování, než tomu bylo v minulosti.
Vznik
Není mnoho králičích plemen, které mají v tuzemsku takovou dlouhotrvající oblibu jako právě plemeno kalifornský. Jde o plemeno amerického původu vyšlechtěné významným chovatelem Georgem S. Westem z Lynwoodu ve státě Kalifornie.
Hlavním jeho cílem bylo vyšlechtit univerzální plemeno pro produkci kvalitní kožešiny a masa. Křížení prováděl od roku 1923, především pomocí činčil malých, ruských a novozélandských bílých králíků. Nové plemeno bylo poprvé vystaveno v South Gate v roce 1928, uznáno tam bylo až o 11 let později. Do Velké Británie se plemeno dostalo v roce 1958; právě tam mělo dojít k vyšlechtění modré, havanovité a tzv. lilové variety.
Původní linie kalifornského plemene se staly základem pro vybrané linie brojlerových či laboratorních králíků. Co se týče čistokrevné produkční podoby plemene, plemeno k nám bylo dovezeno v druhé polovině 60. let, nejprve do Jednotného rolnického družstva Skačany pro ověření růstových vlastností ve v podmínkách tuzemského faremního chovu.
Kalifornští králíci se však poměrně rychle rozšířili i do drobnochovů, kde se stali značně populárními.
Popis a charakteristika
Kalifornský (zkratka Kal) je oblíbené střední plemeno, které se vyznačuje ruskými znaky a dobrou užitkovostí. Požadovaná živá hmotnost se má podle standardu plemene pohybovat v rozmezí 4,00 - 5,00 kg, s tím, že běžně dosahovaná hmotnost dospělých kalifornských králíků je okolo 4,50 kg.
Tělo je zavalité, válcovitého tvaru, rovnoměrně osvalené. Hlava je výrazná, široká v čele i nose, s plnými skráněmi. Uši jsou vzpřímené, pevné a měří 10,5 - 11,5 cm.
Srst je normální. Plemenným znakem je ruské zbarvení. To je jedním z více typů projevu tzv. akromelanismu, což obecně znamená, že barva srsti na těle není jednolitá, ale okrajové části (nosní maska, uši, spodní části končetin, pírko – ocas – králíka) těla jsou sytě tmavé a ostře ohraničené. V případě ruského zbarvení má zbytek těla bílou barvu. Oči jsou červené. Drápy jsou rohovité.
Ustájení
Běžná velikost kotců králíkárny pro kalifornské králíky by měla být min. 80 – 100 × 70 – 80 × 70 cm (délka, hloubka, výška). Mladé králíky určené pro výstavy je nejvhodnější od 3. měsíce věku ustájit individuálně.
V případě chovu králíků pro výstavy je nutné směřovat průčelí kotců do stínu, neboť dlouhodobé vystavení přímému slunečnímu světlu může způsobit specifickou vadu srsti v oblasti tmavých znaků, tzv. rez.
Negativně vyselektované králíky (např. bílá skupina chlupů v kresebném znaku, slabé kresebné znaky, bílý dráp apod.) je vhodné po odstavu převést na krátkodobý výkrm do věku 3,5 - 4 měsíců. Pro ustájení těchto králíků pro jateční účely lze s úspěchem využít adaptované stájové kotce po malých přežvýkavcích či stájové boxy s hlubokou podestýlkou.
Krmení
Kalifornský nemá žádné zvláštní nutriční požadavky.
Manipulace a zdraví
Kalifornský náleží mezi plemena, která lze jednoznačně doporučit pro začátečníky. Zájemce o chov láká především produkční potenciál plemene podložený v tuzemsku značně úspěšným renomé. Králice vynikají dobrým mateřským pudem a plodností.
Zacházení s tímto středním plemenem je poměrně snadné. U kalifornského není známa plemenná vnímavost vůči specifickým nemocem, celkově se jedná o poměrně odolné plemeno s živým temperamentem.
Podobná plemena
Kalifornskému králíkovi není v České republice přímo podobné žádné střední plemeno. Stejný typ znaků existuje u plemene ruský – toto má však přibližně jen poloviční hmotnost a zcela rozdílnou typičnost.
Ve Francii existuje plemeno velký ruský (4,00 - 4,75 kg), které se s kalifornským (ve Francii rovněž uznáno) v podstatě překrývá, typologie plemene je však poněkud odlišná.
Mimoto, v nedávné době bylo v Rumunsku vyšlechtěno plemene s ruskými znaky a celkově mohutným tělesným rámcem, tzv. transylvánský obr. U nás se toto plemeno nechová.
Zajímavosti
Díky zvláštními zbarvení srsti se králíčata rodí bílá. Tmavé znaky se jim postupně vyvíjejí. Největší intenzitu tmavé barvy mají v zimním období.
Kontakty
Pod hlavičkou králíkářské sekce ČSCH působí Klub chovatelů králíků masných plemen, webová stránka: http://www.kchkmp.wz.cz .
Členy tohoto klubu se mohou stát členové ČSCH v rámci nadstavby jejich svazového členství.
Použitá literatura je dostupná u autora.
MVDr. Vlastimil Šimek, Ph.D.