
300RUM
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 16. 3. 2015 16:57:08
Naposledy přihlášen: 21. 2. 2019 08:08:57
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
pavelmasek
napsal(a):
jednu samici jsem koupil na trhu chovatelů a to za 250kč připuštěnou a je celá černá. Samce VSS a samice Čs a Stříbrná žlutá (připadá i jak Český červený) tak za ty jsem dal dohromady 700 kč. očkované atd.
Muj sen je Moravský modrý ale nevim jestli stačí jen samice a křížit s velkým světlím nabo koupit i samce.
Mezi jinými mám i dvě MM a křížím je s VSS samcem. Jsou krásně osvalnění, barva černostříbrná. Samice mají 5-7 mladých (jiné samice kříženky po stejném samci až 13). Porážím je v 5ti měsících. Krmím trávou, senem, obilí, kousek starého chleba. Chtěl jsem si nechat samice ale zaúřadovala kuna. Jednu jsem nechal kamarádovi a má 9 mladých všechny odchované. Chtěl jsem tyto kříženky připouštět samcem MM ale při razii kuny ve výběhu se samec vedle zabil.
Dřevěné králíkárny určitě nevymizí, už jen proto, že každý kdo na venkově pěstuje králíky pro svou potřebu nebude stavět králičinec. Každopádně vyšlechtěná plemena pro roštové chovy v klecích jsou určitě chovány ve vyšší hygieně i když jsou na menším prostoru.
Dle mého názoru srovnávat brojlerové kuřata a brojlerové králíky v našich chovech úplně nelze. Myslím tím, že se králíkům nedávají růstové hormony a preventivně antibiotika narozdíl od kuřat.
Já je mám ve větších kotcích, odstavené ve výbězích. Krmím zeleným, senem a obilím. Preferuji pohyb pro růst svaloviny a přirozenou živou stravu. Granule považuji za kvalitní ty, které neprojdou vyšší teplotou při lisování.
horal
napsal(a):
Já bych vstoupil do téhle diskuze jenom s malou poznámkou. Jedná se o pistoli omračovací nikoliv zabíjecí. To znamená že je třeba králika ještě vykrvit. Může se stát že po ráně bude mrtvý, ale účelem pistole je králika znehybnit, omráčit, aby se nevykrvoval zaživa.
Omráčit králíka nikoli zabít? To jako prostřelením mozku bude žít dál? Podříznutím králíka - přeřezáním tepny vedoucí do mozku jej nejrychleji vykrvíte.
Já králíky určené na porážku mám ve vyšší přepravce (zakryté další nižší přepravkou s cihlou na zatížení) kde jsou klidníí. Odkryji, přiložím střílku mezi uši mírně zezadu, lece přitlačím a spustím. Nenechával jsem tam ten hrot, králík strne jakoby v křeči, vytáhnu jej za uši, položím na bok a nožem (mám takový úplně zbroušený řeznický) mu vpichnu do krku a od krční páteře ven podříznu hrdlo. Ihned ho chytím za zadní běhy a za uši a proud krve nasměřuji do kýble, do kterého vyvrhuji. Jak přestane s sebou králík cukat a krev už jenom kapká, pověsím ho za zadní nohy a jdu zabít dalšího. Připravím si 2 - 3.
Králíkovi může být vidět bít srdce a tím, že s sebou mlátí, pomáhá to při vykrvování. Neznamená to ale, že by tu ránu do mozku bez podříznutí přežil. Dříve se i jen podřezávalo, králíkovy se svázali přední nohy (sklidnil se a aby náhodu neutekl), V sedě na stoličce si králíka dali naznak mezi nohy na zem a podřízli. Bylo to tkzv. košér, dokonale vykrvácel. Dnes by se to u nás považovalo za týrání zvířat.
Tady má rozumné doby připouštění, v článku dole http://chovamekraliky.webnode.cz/chov-a-odchov-kraliku/pripousteni-a-brezost-kraliku/, tedy nyní 25.9. zhruba čas po línání.
Mě kamarád veterinář poprvé řekl, že mi to dojde ukázat a pak si to budu píchat sám. Nakonec mi to dojde stejně píchat študent, který u něj získává praxi, prej aby se učil píchat. Mě to vyhovuje, protože je lepší to dělat ve dvou, kvůli rychlosti a pohodlí. Je to potřeba vyočkovat do dvou hodin po smíchání, přestože vakcínu má v chladící - izolační tašce. Očkuje mor pod kůži a myxomatózu dvojjehlou do ucha. Při ukázce jak to dělat a poučení, nevidím problém.
Matka si to dělá sama co pamatuji. Je to bývalá laborantka v lékárně. Poslední dobou očkuje dvojkombinací. Za 40 let byl problém jen jednou s morem a to byl všude. To bylo jedno jestli to dělal veterinář nebo sami chovatelé.
U nás dříve si očkovalo hodně chovatelů, poslední dobou očkuje většinou veterinář. Cena dvoukombinace s prací 12 - 15, -CZK.
Jednou jsem chtěl u kamarádky v lékárně objednat nějaký veterinární přípravek a řekla mi, že to nemají v nabídce, že to objednává jen veterina, tak chodím na veterinu. Nevím proč, neptal jsem se. Dříve to šlo normálně. Možná je to kvůli rozvozu jednotlivých smluvních dodavatelů.
Mám samce VSS a naposledy jsem připustil samici Ča 1.6. a 1.7. bylo 9 mladých. Bohužel do týdne byli všichni vytaháni v těch vedrech ven. Byla to nová prvnička a tak jsem ji zkusil, nečekal jsem ty vedra. Připouštím znovu pátý den a samice berou.
Co je ale neomluvitelné, je chování onoho předsedy spolku. Člověk by měl pomáhat, poradit a ne hned vyhrožovat. Jestli se mu to ještě za 60 let nestalo, tak to musí být starý protivný dědek který si už nepamatuje nebo lže.
Nenechte se chovem zklamat, jsou to začátky a jsou i horší věci.
Nemusí jít cena s kvalitou, většinou je to nabídka - poptávka. Záleží také kdo prodává a kdo kupuje. Já třeba prodávám králíka staženého kus 1,6-2kg za 200, - czk a to známým, nepotřebuji na tom vydělávat.
U nás se pomalu k domácím zvířatům lidi vracejí ale ne každý má možnost je chovat. Také každý rozumný člověk uzná co to dá práce a jak je u toho člověk uvázaný. Kdo se dozvěděl, že pěstuji králíky na maso, první se zeptal jestli a kolik jich prodávám. Cena byla druhořadá. Já si ji jen pohodlně stanovil - nemusím vážit a počítat se s drobnýma.
U nás na jihu moravy to také na otavu nevypadá. Ráno krmím zeleným (u odlehčovacího ramene Dyje něco roste včetně vojtěšky), večer senem a jádrem (ve směsi převládá černý oves). Naštěstí v družstvě udělali i malé balíky sena a slámy. Chtějí 50, - czk za malý,500, - za velký včetně slámy (2, -czk/1kg).