
300RUM
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 16. 3. 2015 16:57:08
Naposledy přihlášen: 21. 2. 2019 08:08:57
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Děkuji za přání. Dostal jsem originální(1ks na světě) Valašský batoh na přežití, v té láhvi je slivovice 52% ročník 2001.
Po králíkovy nezbyl ani chlup, takže opravdu 100% výtěžnost.
Včera se mi podařilo vyměnit dva králíky polární (z mražáku) za tresky, co kamarád nachytal v Norsku. Takže chov se vyplácí.
Tak jsem včera dostal k 50-tinám králíka, nevím co je to za plemeno ale výtěžnost 100%. Snědl se opravdu celý beze zbytků i s tou mrkvou a pampeliškami.
Na druhé fotce už chybí kýty a části chrpta, aby jste si nemysleli že je nějaký pohublý.
Příprava ke konzumaci velmi jednoduchá, rozkrájet na plátky a ke kávičce.
Dovolím si nesouhlasit s obsahem purinů v králíčím masem. Trpím dnou, tak puriny sleduji. Hovězí a vepřové se uvádí průměrně 40 purinů ve 100g masa. Králík a divoké prase má 38 purinů. O dně se říkalo králíčí nemoc. Bylo to tedy i vyšší spotřebou králíků chudých lidí.
Dále vyzrálost masa. Ideální je porážet těsně před pohlavní dospělostí. S chutí záleží na každém z nás, na úpravě a dalších faktorech.
Za rozumné považuji prodávat přebytky králičího masa z domácího chovu 130 - 150, -CZK/1kg podle místa bydliště a poptávky. Pokud bych z toho měl odvádět daně, tak v malochovu se ani za 200, -/kg nevyplatí.
Já jsem zatím nechával kamarádům za 200, -/1kus, čistá váha 1,7-2kg. Neřeším to.
Jinak cenu na trhu udává poptávka. A vyčůraným bych také neprodal.
Mě u prvničky ČA,9 mladých narozeni 1.7., denně 1-2 vytáhla z hnízda studenějších, nepomohlo ji to vrátit do hnízda. Včera poslední dva. Domnívám se, že ztratila mléko, asi horkem.
Jinak odrostlí 1-2 měsíční a ani samice beze ztrát. Přes horka jsem 3x denně stříkal zdi a betonové podlahy vodou a snížil dávku obilnin.
Jen kdyby někoho zajímalo jak jsem zvýšil obsah niplové napáječky v tyto vedra, tak jsem tam jednoduše strčil láhev, takže 1l+0,7l.
Dotaz, čím čistíte tyto napáječky? U toho dna se mi to špatně se štětkou na láhve. Zkusím koupit něco v kuchyňských potřebách na nádobí.
Zkoušel jsem samicím i s mladýma do 1 měsíce přilepšovat sunarem ale nepozoroval jsem rozdíl mezi samicemi co to pili i s mladýma (3 hnízda) a co to nepili (2 hnízda, nechtěli) rozdíl v růstu. Měl jsem ale dobrý pocit, že jsem udělal maximum.
Dával jsem i ovesné vločky kupované v akci za 11, -/0,5kg. To žrali všichni. Mačkač si časem pořídím, ale je to jen mačkané obilí, ne vločkované.
Dnes jsem přišel ke králíkům navečer a všiml si králíčků MM na zádech, nahlídl a zjistil, že je samice ještě kojila. Jsou narozeni 6.5., takže je jim 53 dnů. Samice držela. Je to prvnička, a před dvěma dny jsem ji nechal znovu poskočit.
Tom.50. Nepřehlédl, že jste to neměli uloženo na betonu ale venku je to jedno. Větší problém je to zakrytí až po zem. Prostě seno musí dýchat a čím je výš, tím líp (dole je nejvyšší vlhkost). Ideální je balíky na zahradě dát na nějaké kozy s trámky, nahoru opět trámky a vlnitý plech nebo plachtu. Z boku spíše seno zastínit, pokud plachtu, tak také dále od balíků, aby to mohlo dýchat, neuzavřít to.
Snad ta diskuze někomu pomůže. Seník je ideální, dávala se nahoru křidlice (na plechu voda kondenzuje a skapává) a boky jsou z desek se škvírkami pro větrání.
V družstvech, odkud občas bráváme seno, ho mají v malých balících pod přístřeškem nebo v hale přímo na betoně, skladované max dva roky. Nikdy nebylo plesnivé. Chápu to tom.50 tak, že se to pod plachtou postupně zapaří a je to ta vlhkost pro plísně. Stejně tak mají uskladněné seno ve velkých balících. Je na betonu položené a na něm dalších asi pět balíků a jeden stožek vedle druhého od zdi ke zdi.
Já letos skladuji svoje seno v ručně lisovaných balících na paletách, které jsou ještě na cihle aby byly trochu výš od betonu. Zakryté to mám u zdi provizorně plachtou, která je volně na trámcích aby to mohlo dýchat i nahoru. Zatím vše postupně buduji. Chci vybudovat malý seník a něco bude na králíkárnách pod přístřeškem. Rodiče mají seno pod přístřeškem nad výběhy ve výšce asi 1,5m.
Když jsem objednával tyto niplové napáječky, chtěl jsem žluté, aby na slunci rychle nezarůstaly. Došla mi odpověď, že každý chce jen průsvitné (aby viděl kolik má vody) tak je ani neobjednávají. Takže musím obden čistit, dokud to nezastíním další králíkárnou. Zpomaluje růst řas i ocet a podobné kyselé prostředí ale rvát do zbytečně do králíků...
Za ideální považuji centrální rozvod s niplem umístěným v zadní vyspádované části kotce aby ani odkapávající voda zbytečně nepodporovala vlhkost podestýlky. Je to ale dle technických možností.
Já králíky nepořizoval rozhodně kvůli zisku, jako drtivá většina běžných chovatelů. Náklady nepočítám, zisky finanční v pátek první - symbolické pro sousedy a kamarády (200, -/1ks,1ks průměrně 1,9kg s hlavou a játry, samci 3,5 měsíce). Prostě to chovatele musí bavit, jinak to nejde. Největší náklady pro mne jsou ten čas, co tomu věnuji. Naopak největší zisk pro mne je investice do zdraví. Nejen že vím co jím ale také zdravý pohyb kolem přípravy sena na zdravém vzduchu (relativně, navíc mám sennou rýmu), prostě je to živé a donutí vás to vstát a jít to minimálně pokrmit 2x denně. Pracovní činnost u mne je většinou za volantem a u počítače.
Co nás všechny spojuje, je ten králík, co nás dělí je způsob chovu. Svět je barevný, my jsme také každý jiný a tak se názory a potřeby různí. Co by nás mělo všechny spojovat je slušnost. Jsme na veřejném fóru, nic neplatíme a děláme dobrovolně. Už tohoto by jsme si měli vážit, je to demokracie. To že někdo je starší nebo déle chová bez problémů neznamená, že má patent na rozum a umí nejlépe poradit. Vykání na fóru, jinde (na fóru, ne u soudruhů) se upřednostňuje tykání ale nevadí mi to. Jde o podstatu informace. Vadí mi pravopisné chyby, protože se mi to blbě čte ale za horší považuji prázdné slova a zbytečné urážky.
Tak nám popršelo, začínají komáři, tak snad nezačnou ztráty v řadách našich miláčků.
Já zkoušel přilepšit s HAMI na citlivé bříško, dostal jsem prošlé z lékárny.3 odměrky na 0,7l. Samice měla 10 a druhá 12, tak že jim přilepším, dával jsem i ostatním. Zpočátku to moc nechtěli a pak, jak to mladí viděli pít starou, tak to pili také. Z pěti samic to jedna vůbec nepila (co jich měla 10). Nepozoroval jsem žádné zlepšení růstu, jen jsem měl lepší pocit.
Zatím vločky kupuji, v akci za 11, -czk/0,5kg. Dávám je samicím při kojení s mladými do jednoho měsíce. Uvažuji o mačkači od Drimla http://www.driml-napajecky.cz/cz/staj-farma/struhadla-rezacky/rucni-klikovy-mackac-obilovin-50-kg-hod-2012674.html.
Zajímá mne rozdíl užitné hodnoty vloček a namačkaným ovsem, ječmenem. Pro koně je to stravitelnější, jestli to tak funguje i u králíků. Nelíbí se mi ta tepelná úprava. Zajímá mne ten rozdíl, jak píše tom.50, jestli pro králíka je také namačkaný oves stravitelnější nebo je to úplně zbytečně jak popisuje.