angorek

Moje příspěvky

1.9.2015 19:57

Saska28 napsal(a):
Eh´, tak už jsem řekla, tohle je pro mel uzavřené. Náhodou, podle odkazů lupuse se tqké celkem řídím ale je snad pochopitelné, že specializovanému veterinářovi budu věřit více než lidem, které totálně neznám.
UV v teráriu náhodou je, tak nekritizujte člověka kterýho neznáte, uznávám, udělala jsem chyby ale taky mohla ta želvička umřít.

Tak specializovaný veterinář sice zná plazí telo dobře, ale rozhodně se vsadím, že nemá více zkušeností s chovem, jako chovatlé, kteří se chovu věnují x let...

27.8.2015 15:57

Nick napsal(a):
Pokud želvě krom kusu krunýře nechybí také prsty, tak se jedná o želvu čtyřprstou (stepní) Testudo horsfieldii. Určitě navštivte veterináře specialistu.

Tak stepní to samozřejmě být může, a k určení tohoto druhu se asi nejlépe hodí fotka carapaxu, ale podle počtu drápů nelze určit druh želvy. I jiné druhy mají běžně čtyři drápy a stejně tak želvy stepní mohou mít pět drápů, což je sice pravděpodobně genetická chyba, ale tak či tak je tento znak pro určení druhu nevhodný. Docela by mě zajímalo, kde jste na tak zavádějící informaci přišel.

27.8.2015 14:24

Pro posouzení druhu a pohlaví vložte foto se záběrem na oblast ocasu (tak aby byly dobře vidět zadní končetiny, délka ocasu...). Mohla by to být želva zelenavá (T. hermanni), nebo žlutohnědá (T. graeca).

Co se krunýře týče, tak tam bude napadení plísní, ale i mechanické poškození.Jako provizorní řešení to můžete pouze dezinfikovat, ale 100% s tím co nejdříve navštivte veterináře, ale musí t být specialista na plazy, veterináči "pejskaří a kočkaři" želvě mohou více ublížit, než pomoci. Postupujte pak podle toho, co Vám řekne veterinář.

10.8.2015 23:12

Dobrý den,

zajímalo by mě, jakou vlhkost mám udržovat u želv Indotestudo elongata. Dočetl jsem se, že se jejich chov příliš neliší od jiných želv, až na vyšší vlhkost a přídavku živočišné potravy. Mě by zajímalo, jaká je ta vyšší vlhkost?

Děkuji.

26.2.2015 19:07

1. Ano, dospělá želva bude mláděti ubližovat.
2. U tak malé želvy nepoznáte pohlaví, takže pravděpodobnost, že si vyberete samici je 50-50.
3. Želvy jsou soběstačné ihned po vylíhnutí, ale počítejte, že chovatel bude ještě vyřizovat papíry, kde je, nemýlím-li se, čekací lhůta 30 dní.. Takže počítejte nejdříve tak měsíční mláďata, ale dost nechápu, proč chcete tak malou.
4. Má Váš želvák CITES?
5. Zimujete ho?

30.1.2014 09:14

Dobrý den,
ještě mne napadlo - nemáte balkon, terasu? Pokud ano, tak tam, jinak výběh zabezpečit (zdi hluboko, nahoru pletivo, prostě tak, aby se tam nedostaly...). Celoroční chov v teráriu je možný, je top ale náročnější a pro želvu horší varianta. Pokud zvolíte tuto možnost, pak je nutný UV zdroj, prostorné terárko (lépe želví stůl)... Více se dozvíte v literatuře, na internetru. Ovšem toho výběhu bych se tolik nebál, je spousta želvařů, kteří žijí u lesa, potkávaní kun je u nich na denním pořádku želvy mají normálně venku. Jak říkám, balkon nebo terasa by bylo řešení. Venčení je nevhodné - to zavrhvěte.

18.1.2014 21:06

Zdravím,
nepíšete nic o místě. Pokud nechcete želvě udělat venkovní výběh, tak bych o rodu testudo ani neuvažoval (sice se podle literatury dají chovat celoročně v teráriu, ale lepší podmínky poskytnete s venk. výběhem). Zimovat se rod testudo nemusí, ale opět - je to jejich přirozené chování, tak je nejlepší tento přirozený cyklus neporušovat. Pokud tedy chcete chovat v teráriu, tak nějaký exotičtější druh (ale i tyto druhy až na výjimky mohou být přes léto venku), který nezimuje. Zde ale potřebujete patřičné zkušenosti - pokud je nemáte, tak by to šlo asi jen horko těžko (možná uhlířka, pardálka, ale hlouběji bych nešel). Pokud ale máte možnost venkovního výběhu, neváhejte a želvě jej poskytněte. Proti kunám se můžete chránit - zdění zakopat hodně hluboko a z vrchu dát pletivo (napevno, ne jen volně položené). A pro jistotu želvu večer zavřít do boudy (ale nezapomeňte ráno otevřít! Jinak ji přes den v létě upečete!). Popřípadě kvůli rosy atd. by mohla být střecha jen z pletiva... Ale to jsou detaily. Možná by ještě pomohlo dát k výběhu pytlík s lidskými vlasy, protože taková havěť se lidí a jejich pachu bojí, tak se k tomu nebudou přibližovat. Pokud jsou ovšem extrémně zvyklé na lidskou přítomnost, tak to nepomůže.

25.8.2013 13:14

Souhlasím, ta první želva je opravdu v žalostném stavu... Jde o silnou rachitidu. Vápník je Vám nic platný, pokud nemá želva přístup k UV záření (což venku obstarává slunko, vevnitř ho musíte nahradit speciálními žárovkami). Přerostlý zobák je třeba zkrátit, jestli se na to necítíte, zajděte s tím k veterináři - odborníkovi na plazy. Dále bych doporučil změnit veterináře, protože pokud Vám řekl, že je vaše želva v pořádku, tak to zřejmě odborník přes plazy nebude. Vlhký substrát na spaní je nutností. Pokud čínské zelí nechtějí, tak s tím nic nenaděláte, a prostě si ho vezmou, když budou mít hlad (tzn. dát tam to č. zelí a čekat - hlavně se nezlákat a nedat jim ovoce!). Ovoce absolutně vyřaďte z jídelníčku a krmte zdravou stravou (na výše uvedeném odkazu je vhodné potravy vypsáno až až...). Takže studujte toho co nejvíce, držím palce.

14.8.2013 11:49

Aj ten zoban... No až nastane chvíle koupě, tak si to raději domluvím u chovatele... Sice to budou mláďata, ale zase mám jistotu, že jsou z dobrých podmínek...

24.7.2013 11:35

Děkuji, odkazy mám už přečtené, ale za jména chovatelů děkuji. Cena mě celkem překvapila, čekal jsem totiž více...

23.7.2013 20:37

marekzogata napsal(a):
Hezký den přeji, rád bych prodal svou vitrínu, která byla používána na masožravé rostliny. Ale bohužel studuji a masožravé rostliny jsem musel prodat a zbývá mi vitrína. Proto se obrácím na ifaunu, zda by měl někdo zájem o vitrínu s rozměry "D100cm x V60cm x Š45cm) Cena 3 000 Kč.
Pokud by měl někdo zájem pište na mail Zogata.M@seznam.cz.
Přidávám foto, omluvte kvalitu.

Dejte to ještě na inzerci... Jinak by to chtělo informace jako odkud to má přístup a jaké větrání. Předpokládám, že pokud to bylo pro rostliny, tak to nemá nějak extra velké větrání, což je pro teraristiku na nic... Nejpraktičtější u rostlin by byl přístup z vrchu, což u teraristiky není moc vhodné, vzhledem k tomu, že se na strop se připevňují lampy a denní osvětlení...

23.7.2013 17:13

Dobrý den,
zajímám se o želvu indotestudo elongata a zajímá mě pár věcí.
Ta první je asi CITES a výjimka z komerční činnosti - musím mít k této želvě CITES a tzv. žlutý papír (výjimka)?

Druhý dotaz se týká chovatelů v ČR - je někdo v ČR kdo je prodává a kdo by mi mohl pomoct s chovem (odkazy na články mi sem nekopírujte, protože ohledně toho mám načteno dost, ale nevyváží to praxi chovatele), a od kterého bych si mohl mláďata zakoupit i s papíry (pokud je má)? A kolik tak mládě elongaty stojí?

Třetí dotaz se týká chovu - je v pořádku terárium zařízeno takto: Na 2/3 terária (respektive želvího stolu) vlhký substrát, nad kterým je výhřevná lampa (u želv preferuji UV výbojky) pod kterou je 40 - 45°C (?) a zbytku suchá část (oblázky), kde by byla teplota 25 - 28°C a samozřejmě nižší vlhkost. Ve vlhké části by byla vlhkost 80 - 90%, které by pomohly docílit rostliny. Toto platí pro naší zimu a v létě by byly ve venkovním výběhu, kde má / nemá být (?) skleník. (Některé zdroje jej doporučují, jiné říkají, že je želvy nepotřebují). Bouda by byla samozřejmostí a byla by temperována topným kabelem s termostatem nastaveným na 17 - 18°C pro případ chladných nocí a sychravých dní.
Bylo by to takto správně?

Čtvrtý a poslední dotaz - patří tato želva mezi želvy, které se chovají obtížně, středně obtížně (jako třeba pardálky) nebo lehce (hermannky...).
Děkuji za Vaše odpovědi a názory

18.7.2013 10:20

Tak nejlepší je samozřejmě hlína ve venkovním výběhu... Ale co nedokáže hlína s pískem moc udržet je vlhkost - když porovnám lignocel s pískem a hlínu s pískem (namíchal jsem poměr 1:1), tak mi lignocel přijde mnohem více vlhčí... U hlíny je problém ten, že se musí dávat bacha na vlhčení - jakmile se to přelije, je z toho bahno... Lignocel používá i pan Přikryl u mláďat (ptal jsem se na to mailem) a s dovolením zde zkopíruji jeho názor:

Zdravím,
pro mláďata od vylíhnutí používám pouze lignocel ve vrstvě asi 5 cm,stále vlhký.Na části plochy je umístěna obkladačka nebo dlažba,kterou udržuji čistou a na ni předkládám potravu.Nikdy se mě nestalo nějaký ucpání.To bývá způsobeno obvykle druhotně,po nějakém metabolickém problému.Například porucha jater ,nebo ledvin.někdy jsou to vrozené stavy.Větší želvy chovám na vlhkém písku s příměsí jílu a rašeliny ,nebo toho lignocelu.Ve výběhu,kde je želvám nejlépe jsou na trávníku.
S pozdravem Z.Přikryl


Tím, že mám možnost oba substráty porovnat, tak si myslím, že není na škodu tu hlínu kombinovat s lignocelem - minimálně pod výhřevnou lampu a na spací místo bych dal ligno, kvůli vlhkosti...

16.7.2013 21:34

Zdravím,
chci zavést novou diskuzi na téma lignocel pro suchozemky. Ano já vím, že spory o vhodný substrát jsou staré jako Metuzalém a na toto téma už proběhlo x diskuzí, ale právě v této změti se nemohu orientovat. Jádro problému je otázka, zda používat lignocel smíchaný s pískem u suchozemských želv. To co jsem pročetl mluví půl na půl - půlka ano, půlka ne... Ano, vím o schopnostech ucpávání střev, ale ze všeho co jsem četl to byly pouze případy u masožravých plazů (hadi, ještěři) a dnes jsem četl jeden případ suchozemské želvy, která byla ucpaná lignocelem, ale nebylo prokázáno, že neměla jiný problém, který zapříčinil neprůchodnost střev... Ptám se proto Vás, jaké máte s lignocelem zkušenosti (Vy, nebo zkušenosti někoho jiného, to je mi v tuto chvíli jedno)? Víte ještě o nějakém případu ucpání střev u suchozemských želv? (Masožraví mě v tuto chvíli nezajímají).
Předem děkuji za názory a zkušenosti

11.7.2013 19:10

pidla napsal(a):
Ve 14 letech je kočka beznadějně stará? No nevím, kočce našich je 19 a je pořád vcelku čupr - tedy při skocích je ztuhlejší a začíná jí šedý zákal, ale jinak je naprosto v pohodě.
Kočka takhle náhle nehubne jen tak bez příčiny. Trvala bych na podrobnějším vyšetření, klidně i u jiného veterináře, který vás neodbyde.

My máme kočku starou skoro 16 let a je v pohodě... Běhá, je přítulná (někdy až otravuje smajlík)... Na toulky už nechodí a drží se u domu, akorát zuby už nemá, ale dáváme ji měkkou stravu a naučila se jíst přední packou - vždycky si nabere kousek masa packou, dá do huby a stoličkami rozmělní... (Ty ji ještě zůstaly)

9.7.2013 19:51

Tak já si myslím, že suchozemka není špatný nápad. Má zahradu, možnost zimování zřejmě také (když už nic, tak oddělená lednice)... Samozřejmě, pak půjde studovat, do světa, ale myslím si, že pokud rodičům vadí pouze hmyz, tak by se po tu dobu mohli o želvy starat (samozřejmě to není starání na 2 roky, ale tak na 10). Pak by si ji mohl vzít zpět, nebo by už rodičům zůstala, pokud by se o ni chtěli starat i nadále a tu želvu měli rádi...

8.7.2013 22:13

vojtaruzek napsal(a):
Ovšemže teorie stačí, vzhledem k tomu, že tady interpretuji názory těch, jež zkušenosti mají.

A nestačí. Aplikujme to na různé profese - lékař: myslíte si, že lékař může sám operovat hned po medicíně? Nikoliv, sám může operovat až po atestaci, a až když má určitou praxi. Může elektrikář hned po škole "drbat" do velmi vysokého napětí? Asi těžko, pustí ho tam, až když má praxi. A teď jeden přímo z chovatelství plazů, suchozemek - cožpak může někdo někomu radit, jak změnit teploty v teráriu na základě změny chování želvy, pokud s tím nemá patřičné zkušenosti? Asi těžko, protože každá želva, pokud chce změnu, si o to říká změnou chování, která se u každého jedince projeví jinak (někdy méně, někdy více) a k tomu, abych správně vyhodnotil situaci a poradil, potřebuji patřičné zkušenosti a praxi, ne to, co si mohu načíst. Dát někomu radu = dát někomu svůj postřeh, který jsem získal chovem. Myslíte si, že ti lidé, kteří chtějí radu, předtím nehledali a nenačetli si to, co Vy? Ale to je to, co Vy nechápete, ale Vy si to uvědomíte, až někdo dá na Vaši radu, která bude špatná a praxí nepodložená a to zvíře zemře. Bohužel to u Vás asi jinak nejde.

8.7.2013 19:17

Raději to nekomentuji, protože to, co předvedl na TP, to svět neviděl... Vojto, kdy už konečně pochopíte, že k tomu, abyste mohl ohledně teraristiky radit potřebujete PRAXI, a nestačí Vám TEORIE z článků, které máte nepochybně načteny!

8.7.2013 13:00

Sice chameleony nechovám, ale myslím si, že by se ze dvou ploštic neotrávil, i kdyby byly něčím postříkány. Navíc, pokud měly na sobě nějaké hnojiva, tak pouze stopově... Takže bych vyčkal a nenabízel nic jiného, než ony cvrčky...

7.7.2013 23:11

Ano, a to suchozemské želvy. Nicméně pro želvy nikoli terárium, ale želví stůl. Pokud se rozhodnete pro evropské druhy, je velmi vhodný (a žádoucí) venkovní výběh a i zimování (není sice podmínkou jejich života, ale značně jim zkvalitní a prodlouží život). Pokud se však obáváte zimování, můžete si pořídit dle Vašich možností buď Geochelone pardalis, Indotestudo elongata nebo Geochelone carbonaria... I tyto druhy by však měly mít v létě možnost venkovního výběhu. Takže jak píšu - podle Vašich možností se rozhodněte - pokud máte možnost venkovního výběhu a i zimování, tak jednoznačně volte (tím, že nemáte s želvami žádné zkušenosti) Testudo hermanni, pokud nemáte možnost zimování a nemáte moc velký dům (byt), pak volte elongatu, pokud máte větší zahradu a větší dům (nebo velký byt), tak carbonariu, pokud máte velkou zahradu a dům (relativně velký), tak si můžete dovolit pardálku...