
eklektus3
Informace o uživateli:
Amazonek brazilský, Amazonek tmavý
Moje zvířata
Registrace od: 17. 4. 2023 07:24:16
Naposledy přihlášen: 2. 5. 2023 17:05:17
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Podle toho, co bylo dosud zveřejněno se nedá odpovědně posoudit, kdo má větší podíl viny. V případě prvního prodeje mají vinu určitě oba (pokud odborný posudek jednoznačně neurčí viníka) - chovatel, že prodal neodstavené mládě (nechci spekulovat o jeho zdravotním stavu, který se ale v případě neodborné péče může velmi rychle a nevratně změnit) a kupující, že nepodnikl všechny kroky k úspěšnému odstavu (vyšetření a posouzení zdravotního stavu mláděte odborníkem, případně při prvním náznaku problémů tyto neprodleně řešit). V případě druhého prodeje je větší podíl viny na chovateli, který i když viděl co se stalo s prvním mládětem dal všanc život i druhého mláděte.
A to jste ještě neuvedl značky Psittacus nebo Harison, to je teprve pálka. Dokrmovačky jsou předražené, ale doma tak kvalitní směs těžko vyrobíte. Pokud ale díky této směsi odchováte ptáka za více než 2-3 tis. tak se to vrátí. Mě ještě více než dokrmovačka zarazila cena stříkačky se sondou od Psittacus za 700 a více. Tak to je už vyloženě zlodějina a nenažranost nejhrubšho zrna.
Pozor na snadné předávkování. Vím o čem píšu, poradil mi chovatel dražších papoušků a moji amazonci bělobřiší v budce u dvou párů před vylítnutím doslova zkameněli. U třetího páru, který tvrdošíjně odmítal míchanici, kterou jsem obohatil Supervitem D se mláďatům dařilo skvěle až do odstavu. Takže vit. D ano , ale s mírou.
Po domluvě přivezu nepříbuzné páry amazónků bělobřichých. Tel.+420723247327
To jste ještě dopadl dobře, ptáci jsou aspoň mimo toho zraněného samce naživu, ale to jste mohl čekat. Pořád je ještě můžete prodat s minimální ztrátou do výkupu a koupit nové, nejlépe mladé. Horší je když koupíte hodně drahé a na pohled zdravé ptáky a s nimi si jako bonus přivezete cirkovirus nebo bornavirus a až na to přijdete tak se vám evropský špičkový chovatel vysměje a vám nezbude než celý chov otestovat, nakažené ptáky vyřadit a začít budovat celý chov úplně od začátku.
Jenom několik příkladů z praxe.Uměle jsem odchoval kamarádovi 3 amazoňany kubánské, protože jeho dvouletá samice slezla z vajec dva dny před líhnutím.Jednu samičku mi přenechal a já jsem k ní doplnil o rok staršího samce.Za dva roky měli první snůšku-3 vejce, z toho dvě oplozená a odchovali dvě mláďata až k samostatnosti.Na rozdíl od ptáků odchovaných pod rodiči jsem mohl vejce i mláďata kdykoliv zkontrolovat, samice pouze vylezla z budky na bidlo před budku a dívala se co dělám.Já jsem se podíval a pochválil jsem ji jak je šikovná a ona se vrátila do budky.Nikdy jsem neměl pečlivější a tak klidnou samici.Samce jsem ale musel zavírat ve výletu, ten byl více nervozní z kontroly.Pak jsem měl pár modročelých odchovaných pod rodiči a tam se mi stalo, že po kontrole mladých jsem tyto našel další den bez zobáčků a nožiček.Tak jsem je přestal kontrolovat a odchov probíhal v pořádku.Ne vždy se dá odsuzovat umělý odchov a upřednostňovat odchov pod rodiči.Každý pták je jiný a také záleží na tom jak byli dokrmeni a socializovaní.Vyjímky se najdou v obou skupinách.