Informace o uživateli:
Věnujeme se rodinnému chovu úžasných něžných obrů plemene pyrenejský horský pes.
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 15. 2. 2017 16:24:50
Naposledy přihlášen: 27. 12. 2022 13:41:53
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
frikmon
napsal(a):
Průjem u slepic neznačí začervení a máčet chleba můžete jen ho nesmí být moc v krmné dávce, včeobecně v létě je to úplně bez problémů kdy se voda resorbuje z důvodů velkých teplot. Navíc pokud je zvíře na danou krmnou dávku zvyklé tak taky není problém s chlebem. S píš opatrně se psíma granulema-moc bílkovina a jiné složky i když v obyčejných je asi jen obilovina.
A odčervení drůbeže a psi pozor! Po mnoha přípravcích trus odčervené drůbeže může být pro psy až smrtelně jedovatých!
Díky za radu - po odčervení budeme držet slepice uzavřené ve výběhu, kam psi nechodí.
frikmon
napsal(a):
Pro paní víš velikost okem je klamná a je kus od kusu ale zkreslují i proporce a po zvážení zvířat bývám někdy taky překvapen.
Co se týče toho odčervení tak drůbež je začervená vždy a dvakrát ročně odčervit je prevence, některé kusy nebo chov jsou zařervený celoročně a pak i v trusu vidíte hlavně dlouhé bílé provázky-škrkavky. Tohle moc dobře znají holubáři a papouškáři a vůbec to nepodceńují protože u malých ptáků to může být rychlé.
A teď pár fotek focených ráno mobilem takže nic moc ale pro představu
My teda máme i pod hřady trusné stoly, který každý den shrabujeme, takže celkem máme přehled o těch "slepičích prdech" :-D
Donedávna jsme však krmili tak nějak "všelijak" - namočené pečivo s domácími zbytky a v krmítku pšenici smíchanou se směsí pro nosnice - do kterého teda moc nechodily. Ale z těch zbytků byly všechny jen jak prasata a tekla z nich jen srajda. NA doporučení chovatelů, jsme od máčeného pečiva uspustili, hlavně mají tedy krmnou směs pro nosnice a pšenici, k tomu dostávají 2x týdně máčené psí granule s ovesnými vločkami a zeleninu - mrkev, čínské zelí, strouhaná jabka - co je po ruce. Pečivo už dáváme spíš jen nalámané suché pár kousků na zábavu - ozobnutí. Přes sezonu mají trávu a 2000m2 zahrady a vše co si tam najdou.
Ted jak jsme přešli na to suché, tak už i trus vypadá "líp"
frikmon
napsal(a):
Pro paní víš velikost okem je klamná a je kus od kusu ale zkreslují i proporce a po zvážení zvířat bývám někdy taky překvapen.
Co se týče toho odčervení tak drůbež je začervená vždy a dvakrát ročně odčervit je prevence, některé kusy nebo chov jsou zařervený celoročně a pak i v trusu vidíte hlavně dlouhé bílé provázky-škrkavky. Tohle moc dobře znají holubáři a papouškáři a vůbec to nepodceńují protože u malých ptáků to může být rychlé.
A teď pár fotek focených ráno mobilem takže nic moc ale pro představu
No toho začervení se bojím - chováme psy a častokrát chodí po slepicích sbírat trus, co přehlídneme a nestihneme uklidit a tak bych si to přenášela na psiska - ti teda mají preventivně pipety za krk - škoda, že není něco podobného pro slepice
Jinak na té třetí fotce je stejný kohout co na těch prvních dvou? či jiný?
frikmon
napsal(a):
Odčervovat dvakrát do roka jaro/podzim vejce nejíst ale kuřatům klidně krmit když tak budou odčervené taky. Odčervení je oříšek zaleží co má a co doporučí vet. ale je nutno strřídat takže jednou tak podruhé tak. Já požívám chmeislo, helmigal ale je toho spousty.
Dobře zeptám se u veta, co má - četla jsem dost diskuzí na netu, že mnoho veterinářů je zaskočeno, že by se měla odčervovat drůbež, když nemají vyloženě příznaky či dle vyšetření trusu parazity.
Mohu se ještě zeptat - máte fotky těch Vašich kohoutků na prodej?
frikmon
napsal(a):
Udělat si barevný mix je nejhezčí pokud chcete jen hoby chov a nebudete dále šířit zvířata jako barevně čistokrevná. Pokud se kříží mezi sebou barvy mají pak celkově lepší růst, snášku zdraví-takový malý heterozní efekt jak u křížení dvou různých plemen.
Na prostor nejsou nijak náročné postávají celý den kolem kurníku ale nesmí být zase malý jinak si oštipují kypré peří. Mladé určitě oddělit orpiny jsou ač se nezdají mezi sebou dost bojovné slepice pokud není pevně ustavena hyerarchie a staré jsou ke kuřatům dost, klovavé´´.
Hřady můžou být klidně 1m nad zemí není pro ně problém já je mám i 1,20 a v pohodě. Hnízda je třeba trochu větší než je standart a nemusí být na zemi, mě opětovně nesou ve zvýšených na stěně a jen malé procento slepic chodí do těch na zemi. Co se týče hybridek tak to jsou nenažrané, blbky´´ a ty bych s žádným čistým plemenem nesrovnával, je to produkt do hal kde stojí u krmítek a prdí vejce jedno za druhým.
Snášet začínají mezi 7-8 měsícem ale zase pokud jsou později líhnuté a mají 8 mesícu ve studeném lednu tak z pravidla nezačnou nést dřív než se pořádně oteplí takže klidně i v 10ti mesících ale vůbec to nevadí krásně dorostou a nemají potom tak malé vejce. Vajíčka od hybridů poznáte budou určitě menší zvláště od mladých, výrazne světle hnědá a více špičatější ale zase nic není 100% mě jedna slepice nesla tmavé kulaté jak golfový míček. Kvokání je velká neznámá mohou kvokat hned z jara některá dokonce snese prvních pár vajec a kvoká některá až v teplém létě to je fakt nezměřitelné ale jedna daná kvočna jak začně v jakém období většinou kvoká pak každý rok stejně.
Já orpiny nestříhám pro lepší oplozenost pokud je aktivní kohout a přiměřeně slepic není to podle mě potřeba ale není to samozřejmě na škodu. Ještě jsem zapoměl na jednu zvláštnost ale orpiny bývají často a hodně začervené zvlášť v dlouhodobém chovu kde jsou výběhy opakovaně používané tak je na místě je 2x ročně řádně odčervit.
K odčervení - my jsme prošvihli odčervení jak naše hybridky přepeřovaly, tak budeme muset až nyní. Jen s tím nemám zkušenost, jaký přípravek použít?
Orpiny máme od chovatelky, kde bylo o ně řádně pečováno, takže odčervované byly, jen naše hybridky ještě ne - měly ted rok - jsme zaspali
Slyšela jsem, že se pak ta vejce nesmí 2týdny jíst - ale že se mohou dát kuřatům, mohu je tedy vařit a slepicím dávat?
frikmon
napsal(a):
Není zač, rád se podělím je to mé oblíbené plemeno mnoha vlasností a navíc jsou milé a někteří kohouti vyložene mazlící. Mixu se bát nemusíte bežne hlavně kvůli zlepšení se mezi sebou kříží červené a žluté, červené a trojbarevné, černé s modrými atd. a za mě osobně hejno včech barev a jejich potomků by bylo kouzelné. Jinak velikost není tak rozdílná a hmotnostní standart mají všechny barvy stejné ale je fakt že žluté jsou drobnější a trojbarevky zase mohutné ale dělá to spíše opticky daná barva.
Ideální kmen je otázkou a všeobecně je 1+5 ale zase u problémového kohouta jen 1+3 ale zase u velice dobrého jsem měl i 1+7-9slepic a bez problému. Samotná plodnost je taky specifická jelikož často jsou v zimě a v chladném jaru neplodní i když třeba i málo skáčou. Do normálu to jde až s optimální teplotou nebo to chce teplý kurník.
Lemované jsou krásné ale tam je problém s krásnou kresbou malá chovná základna a tohoto rázu narazíte jen s těží na pěného kohouta co se týče exteriéru. Černé jsou pěkné podle vkusu ale mě moc připomínají australky. Navíc tyto rázy jsou u nás málo nebo vůbec i když každým rokem se to zlepšuje ale i tak bude malá chovná základna pro další generace.
Na maso jsou skvělé ale výkrmje delší vykrmuji od jara do podzimu cca 6-7měsíců a není problém aby vykuchaný kohout měl 2,5kg. Maso chutné měké.
Specifika chovu jsou nepřekrmovat- ztuční a nenesou ale jsou pořád hladné takže klidně žaludky docpat ovsem v létě trávou nebo nějakou zeleninou kterou mlují a já jim proto říkám vegetariánky. V chovné sezóně je oves jako večerní krmení oproti pšenici ideální. Jinak travnatý výběh je výhodou jak na pasení tak je lepší na kvalitu peří. V létě dost trpí horkem a není vyjímka úhyn z přehřátí takže vyžadují chladnější stín jsou to prostě angličanky. Na svou váhu jsou dost obratné takže rády hřadují a vyskočí vysoko ale hřady to chce širší a pevné. Krmit je ůplně normálně ale s mírou a přisezení na kuřatech jen ječmen nebo pšenici, kuřata jsou trochu náročnější na bílkoviny takže buď směs a já davám i první týdny pro brojlery nebo domácí šroty obohacovat o vejce, tvaroh.
Pokud Vám začnou snášet a kvokat tak vejce určitě kupte jelikož od mladých jsou velice malé a nevhodné na líhnutí. Kuřata po vylíhnutí jsou opravdu mohutná a velice ochmýřená a už od narození působí jak koule.
Děkuji za cenné info
Tak jsem teď na vážkách, zda udělat nějakou jednu barevnou varietu a nebo si udělat kmen z různých barev, přece jen mi jde o hobby chov na krásu, vajíčko a masíčko. Výstavy určitě jezdit nechceme, jde nám o krásné slepičky. To že jsou žluté drobnější jsem fakt netušil, mě právě žluté přišly větší, ale říkám - vidím je jen na fotkách a to se dá tak jen odhadovat
Chceme orpinkám dělat ze zděné místnosti 4x 4,5m bydlení - kde bude velké okno a výběh do menšího výběhu - cca 5x10m s tím, že denně budou puštěné po zahradě 2000m2. Napadlo nás tuto místnost předělit aby v jednom "boxu" byly dospělé a druhá půlka byla na odchov kuřátek. Aby neměly přes léto horko a hlavně nebylo tam vlhko, podestýlku hobliny. Hřady tedy uděláme nějak rozumně nízko, snášková hnízda asi na zem? Případně jaké velikosti?
Zatím jsou s dominanty a leghorny v dřevěném, ale příjdou mi jakoby si absolutně nerozuměly - orpiny jsou klidné, přemýšlivé, vzájemně k sobě něžné, do krmení se neženou - prostě pravý opak dominantů - ti se žduchají u každého krmítka, předbíhají se kdo kde bude nejdřív, kdykoliv můžou, štípnou někomu pohlavek. Proto jsme se rozhodli, že uděláme orpingtonkám zvlášt.
Kdy případně můžu čekat, že začnou snášet? Poznám rozdílné vajíčko od dominantek? A kdy je šance, že by mohly prvně sednout? Aby jsme si stihli domluvit násadová vajíčka?
Vejce by jsme rádi koupili, protože nemáme svého kohouta, jen se bojíme kříženců, v našem okolí mnoho lidí jakože "má orpiny" ale co konzultuji, vždy jsou to nějací kříženci... škoda, že není nějaký klub, který "orpingtonáře" sdružuje, byla by snazší cesta k čistokrevným vajíčkům.
Co se týká páření - stříháte orpiny pro lepší oplození?
A.
peter z bratislavy
napsal(a):
Určite ejden z najlepších chovov veľkých orpingtoniek na SLovensku má František Nagy z Dunajskej Stredy.
Jeho FB stranka: https://www.facebook.com/profile.php?id=100009594152504&fref=ts.
Moc děkuji za informaci
frikmon
napsal(a):
Orpingtonky chovám už mnoho let tak pár poznatků přímo z chovu. Velice pěkné a navíc užitkové slepice dobré kvočny bez rousů a mezi těžkými plemeny jednička, brahmy a kočinky jsou opravdu jen okrasné slepice bez snášky. V historii u starého typu orpingtonek byla snážka i 200vajec za rok dnes je to méně ale dobré kusy se dostanou i na 180vajec takže snážka jako kombinovaná plemena. Choval jesm žluté, červené teď trojbarevné u kterých zřejmě zůstanu jelikož snážka je největší zřejmě po sasexkách a mají nejvetší až obří vejce mezi 60-70g. Žluté mají nejméně klvalitní peří a v létě vypadají fakt hrozně vejce malá, červené mají krásnou kvalitu peří ale zase snáška je malá ale vejce střední. Samozřejmě vše je kus od kusu a chov(linie) od chovu. Celkově užitkovější zvířata jsou z maďarských, rakouských chovů, exteriérově z chovů německých ale tam se nedá o užitkovosti mluvit proto se těmto zvířatům vyhýbám - kohouti neplodní, nechodící-neskákající, slepice ztučnělé vejce malá a málo vajec, často to jsou ty nejhezčí(největší) a nejdražší zvířata z výstav kdy v jednom roce vypadají nádherně ale jak plně dospějí a zmohutní tak je konec a takovým dovezeným kohoutem si člověk zkazí dlouhá leta chovu nebo je zklamaný že vůbec nebo jen málo pojímá. Viděl jsem v německu i chovy kde jsou krásná(přenádherná) zvířata chovená ve voliérách po párech aby byla oplozená vejce. Ale zase chov od chovu a pro němce průměr nebo odpad je pro mě slušné zvířate.
Jinak pro pána z diskuze teď je v inzerci žlutý kohout ale velice průmerný a ze zábělem v křídlech čehož se špatně zbavuje často až za pomoci přikřížení červených. Já mohu nabídnout loňské kohouty trojbarevných na prodej a i rád vyměním kohouta nejlépe původem z Maďarska, hlavně né čistého němce Jsem ze středočeského kraje.
Díky moc za odpověd. My máme žluté, ale nebráním se jakémukoliv jinému barevnému rázu, protože se nám líbí skoro všechny, jen nechceme mít mix
Mohu se zeptat - jsou všechny barevné rázy stejně velké? Mě příjdou že některé jiných barev jsou menší, ale usuzuji dle fotek, takže možná zdání klame.
Jak velký kmen si myslíte že je ideální? Já si říkal 4-5 slepiček ke kohoutovi, ale není to moc?
Mě se líbí i ty lemované nebo černé. Na vajíčka máme hlavně leghorny, orpiny jsme chtěli na chov a případně maso.
Tak by mě zajímalo, tím že jsou na maso - jaké je jejich maso, kolik například váží po zabití v kuchyňské úpravě? Jak dlouho trvá je vykrmit?
Jaké další speciální nároky na chov potřebují? Čím krmit mladé slepice při snášce, při sezení a kuřatech?
My máme dvě loňské, zatím ještě nenesou, chtěli by jsme jestli sednou si pod ně dát koupená vajíčka orpingtonek, když se zadaří. Líheň nemáme - začínáme
Lilly85
napsal(a):
Děkuji :) jsem zvědavá na ty.naše :).
Vypadaly děsivě, já si nejdříve říkala že jsou nemocné, pak mi seplo, že asi přepeřují - ale nějak mi ta zima k tomu neseděla. V tu dobu si daly pauzu se snášením, asi dva týdny, pak od osmi slepic bylo tak 1-2vajíčka a po dalším týdnu už opět snášely 6-7vajec.
Lilly85
napsal(a):
Výběh mají cca 20m2, mají to na popelistě, krmení, vodu...jinak mají k dispozici velkou zahradu, běhají venku celý den...až kvůli te chřipce a kdyz byly velké mrazy, nepouštěli jsme ven...ale jak říkáte, co se.má stát, stane se...takže jsem je dnes pustila, venku jsou spokojené
Fleky z maceneho pečiva, to mě nenapadlo, zkusím to vynechat a uvidíme :)
Po jake době, cca, vám začaly přepeřovat? Našim je 8 měsíců, snáší cca 3 měsíce
Děkuji :).
My je kupovali začátkem dubna 14ti týdenní a přepeřovaly ted konec prosinec začátek ledna - až jsem byla v šoku že zrovna v těch největších mrazech. Takže cca v tom roce.
Lilly85
napsal(a):
Zdravím...potřebovala bych poradit od zkušeného chovatele...od 07/16 máme 5 lenghorek, koupili jsme z velkochovu, kuřice měly cca 8 týdnů...v listopadu začala nést první, postupně se přidaly všechny...i v mrazech máme v průměru 4 vajíčka denně. Slepičky dostávají rozmočené pečivo, zeleninu, ovoce, slupky od brambor, namíchané krmivo pro nosnice, do krmení přidavám skořápky...Mají nový kurník, podestýlku(seno) měníme každý týden, u kurníku mají oplocený, zastřešený výběh kde mají písek i popel...když je počasí jsou celý den puštěné na zahradě. Teď kvůli ptačí chřipce je necháváme zavřené jen ve výběhu.
K problému..už jsme řešili oklovování do jedné slepičky, vyřešil to sprej proti agresivitě...a zrovna ta klovaná v poslední době zhubla a vajíčko měla lehce deformované...jinak žere normálně, je čilá, nestraní se, průjem nemá ani jedna...jen je pohublá a má na peří hnědé fleky...myslela jsem na čmelíky?Ale žádné breberky na sobě nemá...Napadlo nás jestli to není psychikou, že byly ted asi měsíc v kuse zavřené jen ve vyběhu a nemohly na zahradu
Jsou to naše první slepice, nemáme zkušenosti..poradíte?
Děkuji.
My máme taky leghorny z drůbežárny - zpočátku často měly vajíčko deformované - různě hrubé či skořápku kožnatou a podobně. S věkem se toto ustálilo a už máme jen krásná vajíčka - mají nyní rok. To klování bude asi opravdu nudou, tak je vypusťte - naše taky pouštíme - co se má stát se stane. Jinak jsme právě upustili od máčeného pečiva, kterého jsme měli dostatek, protože byly taky flekaté a špinavé - myslím jak se patlaly v tom namočeném. Ted nám v lednu přepeřovaly a začaly jsme dávat jen suché a od té doby začínají krásně bělat
Jak máte velký ten výběh zastřešený?
Pokud by ani tak nepřestaly klovat - asi bych volila ty brýle. Chce to vyčkat do jara, za chvíli budou mít jiné starosti
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Zdravím, snášely celou zimu.odchovali jsme je taky z násadových vajíček v líhni.Snášková hnízda vidíte na foto nahoře, naprosto vyhovují střídají se s ostatními slepicemi.Teprve letos chceme vylíhnou naše vlastní kuřata
Budu držet pěsti, já budu vajíčka shánět, ale nevím jak budeme úspěšní. Chtěli jsme žluté a čisté, ale zdá se mi, že jich je snad nejmíň ale uvidíme co příjde s jarem
ildika
napsal(a):
O té skořápce jsem také slyšela a rovněž to považuju za mýtus. Spíš záleží na konkrétním kusu, popř. na plemeni (co se týče její síly).
Jinak ve svém okolí si spíš všímám, že lidé chtějí bílá vejce, proto mě to překvapilo.
-
Dekalbky obecně moc silnou skořápku nemají, to je pravda, ale dominantky, které jsme jednu dobu také měli, na tom byly podobně. Řekla bych, že obecně slepice, která intenzivně snáší, bude mít tak trochu problém s pravidelným vytvářením kvalitní skořápky.
Řekla bych, že obecně slepice, která intenzivně snáší, bude mít tak trochu problém s pravidelným vytvářením kvalitní skořápky.
No naše leghrony jsou myslím také intezivní nosnice - i přes zimu mimo cca20dní kdy přepeřovaly - máme od 8mi slepic denně 7vajec a skořápku mají pevnou. Bude to buď plemenem nebo krmivem
ildika
napsal(a):
O té skořápce jsem také slyšela a rovněž to považuju za mýtus. Spíš záleží na konkrétním kusu, popř. na plemeni (co se týče její síly).
Jinak ve svém okolí si spíš všímám, že lidé chtějí bílá vejce, proto mě to překvapilo.
-
Dekalbky obecně moc silnou skořápku nemají, to je pravda, ale dominantky, které jsme jednu dobu také měli, na tom byly podobně. Řekla bych, že obecně slepice, která intenzivně snáší, bude mít tak trochu problém s pravidelným vytvářením kvalitní skořápky.
To je pravda, už se nesmím zmiňovat nikde po přátelích, že máme domácí bílá vajíčka, neb by mi urvali ruce a slípkám prdítka :-D Jakoby to domácí a ještě čistě bílé v nich vyvolávalo opravdovou "pravost"
My máme bílé od leghornek i hnědé od dominantek a jsou stejná, dokonce bych i někdy řekla, že ty bílé mají skořápku pevnější. Nic méně co se ptám lidí z okolí, jsou přesvědčení jak píše pokl, že bílé jsou slabší a tím méně trvanlivé. Ale u nás se o bilá vajíčka jen perou, kolikrát sami nemáme na smaženici :-D.
peter z bratislavy
napsal(a):
Brahmanky ma biele kolumbie a orpingtonky, žlté, čierne, modré a zlaté č.l. Má fakt špičkový chov-toto som fotil už dávnejšie počas návštevy u neho na dvore.
Zdravím Vás, myslíte že je kontakt na pana Nagyho stále aktuální? Nebo nemáte případně email? Hledám pěkné orpingtony díky.