
malá koza
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Naposledy přihlášen: 15. 4. 2016 07:16:26
- Témata ve kterých diskutuji
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Dobrý den, naše holky to dělají taky. Když se jim povede utéct, tak si ze mě dělají legraci. Běhají a různě se u toho nakrucují jako by říkaly "A stejně se mi to povedlo!". Jedna ovce běhá a při tom skáče a dupe a hází při tom hlavou ze strany na stranu. Prostě jsou šťastné jak nás vypekly. Máme i kozu, která ví jak má dlouhý provaz na který ji dáváme ven a když se jí povede utéct, tak nás pustí jen tak na půl metru od konce, abysme ji nechytili. I koza má velkou radost, když se jí povede nějaká lumpárna.
Dobrý den, mám taky zkušenost s obráceným porodem u Zwartblesky.Pořád tlačila a nic. Tak jsem do ní sáhla a jehně bylo obráceně a šlo napřed zadkem. Vet. nemohl přijet a prý mám vytáhnout nohy, ale neřekl, že musím držet kopýtka a tak jsem ovci nechtěně roztrhla. Nebylo tam místo. Dvě šli obráceně. Byli tři a všichni měli okolo 5kg. Máma to ale neustála.
Dobrý den, na kopyta používám raději zahradnické nůžky s oboustranným ostřím. Krmná řepa se pohybuje okolo 2-3, -Kč/kg, mrkev okolo 5, -Kč/kg. My se snažíme být s krmením soběstační, protože víme co krmíme, ale je to více práce.
V létě jsou holky na pastvě, v zimě dáváme seno, krouhanou mrkev, řepu, topinambury namíchané se šrotem a vitamíny. Na kozu tak 1-2kg na den. Záleží jak jsou zvyklé a jak mají chuť. Liz vyjde kostka kolem 100, -Kč,20kg kbelíkové lizy stojí od 500, -Kč, ale obojí vydrží pro dvě zvířata dost dlouho, pokud bude v suchu. A ještě slámu na podestlání. Více slámy je potřeba, když holky tráví většinu dne doma a dostávají zelené.
Dobrý den, Petře 008 je možné, že na Vaše kozy mohlo mít vliv mimo nemoci i počasí. V létě bylo hodně slunce a kozám se to mohlo posunout. U rostlin krátkého dne to vliv má. Byla u nás paní s kozičkou a taky se divila, že se jí kozička prskala až teď. Vím, že se to hezky říká, ale já bych ještě chvíli počkala, aby jste si nezadělal na další problém. Pokud kozy nebudou ve výborné kondici, tak by Vám mohli stejně zmetat.
Může se začít i s jehnicí která má jenom otce sPoP, ale než se člověk dostane na čisté tak je to běh na dlouhou trať. Taková ovce je prý něco jako v přípravce, ale podle mě je lepší začít rovnou s PoP. Na procentech, kdy je zvíře považováno za "100%" záleží na plemeni. Mám kozu, která měla babičku sPoP, ale ona nemá k dohledání otce, takže nemá původ. Její kozlata by začínaly na 50%, když mají otce s papírama. Navíc v současné době je důležitý i status. Pokud ho chovatel nedostane, tak nemůže produkovat zvířata s PoP.
Dobrý den, doporučovala bych zavolat na plemennou knihu ovcí a zeptat se na číslo /číslo, které má beran na ušních známkách/ dotyčného berana, jestli ho vedou jako plemenného nebo ne.Na PK ovcí se přihlásíte do kontroly užitkovosti. Musíte mít zvířata s PoP. Šlechtitel s Vámi podepíše smlouvu o KU a pak můžete žádat o dotace. Žádá se jednou za rok na zvířata na které máte smlouvu. Nám podklady k dotacím chodí poštou.Jenom musím zkontrolovat počet a čísla známek a doplnit údaje a posílám to zpět.N a vážení k Vám jezdí šlechtitel. Nahlásíte mu porody a váhy a on se s Vámi dohodne kdy provede další vážení. Na čas je to náročné podle počtu vážených zvířat.Doporučila bych nakupovat z chovu, který už má přidělený status na Scrapii. Idealní je nakoupit zvířata z chovu, který má 7letý status.
Odčervovala jsem po měsíci. Sháněla jsem jiná odčervovadla. Náš vet. pořád píchal Ivomec, že prý nic lepšího není. Tak jsem se ptala jinde. Dávala jsem 10% Albex, Aldifal.1,5 uvedené vyšší dávky. Zabral až Panacur.Denně chodím a konroluji bobky. Pastviny dezinfikujeme. Máme jižní svah. Písčito-hlinitou zem, letos extrémě suchou. Celoročně dostávají jednou za čas cibuli, bylinky. V létě větve s listím v zimě borovice, smrky. Bohužel nejsme jediní kdo mají s těma potvorama problém. Volala jsem veta, že špatně žerou. Přijel, ptal se jestli jsem odčervovala. Ani je neposlechl a řekl, že to mají z horka. Už volám jinému.
Odčervení je začarovaný kruh.Taky mi doporučovali odčervovat každý měsíc. Paradox je, že kozlata dobře rostla bez příznaků.
Vet. mi to doporučil, protože nezabíralo živ. uhlí na průjem a měl strach, aby nedostaly zánět střev. Zřejmě to bylo i z důvodu silného začervení a rizika poškození střeva. Reagovala jsem na Roklanku, která psala o možnosti zastavení trávení po ATB. Před tím se mi to taky nestalo, ale ať to probírám jak chci pořád mi vychází ATB. Co se týká ATB a zmetání nemám zkušenosti.
Děkuji za typ na průjem. Sháním stále nějaké možnosti jak využívat bylinky místo chemie.
Dobrý den, když chce někdo diskutovat, tak přece musí počítat s tím, že budou i reakce, které se mu nelíbí. Nemyslím tím, že někdo bude někoho urážet. Někteří lidé neřeší jestli má ten kdo to napsal pravdu, ale jak to vyjádřil. Nemám ráda slovíčkaření. Člověka odsoudí za to, že použil špatné slovo. Co jeden bere normálně, tak druhý se hluboce urazí. Taky jsem to zažila.
Dobrý den, píšete, že Vám kozy začali kašlat po týdením dešti. Nemohly Vám zmoknout? Třeba jim mohla vadit změna počasí. Po horkém suchém létě najednou vlhko delší dobu.
U ATB se mi stalo, že se 2 kozlatům zastavily střeva. Bohužel i přes veškerou snahu to bylo fatální. Odčervila jsem. Dostali průjem, po dvou dnech dostaly 5denní ATB.Průjem se zastavil, ale přestávaly jíst. Problém byl, že po nich střeva i bachor, na poslech fungovaly i když slabě. Dostaly podporu na bachor i na pohyb střev. Přesto se jim kus střev zastavil. U kozičky jsem tušila stejný osud, tak jsem ji nechala operovat, jestli to pomůže.Vet. měl podezření na zácpu. Zjistily, že má srůsty na střevech. Musela jsem ji nechat uspat. Dodnes nevím co se stalo. Na ty ATB jsem měla podezření. Jak dostaly průjem, tak jsem je nechala na seně, dostávaly bylinky, na podporu bachoru Metacit, Farmatan. Před ATB dobře baštila.