
marcelpancuska
Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Nenalezeny žádné fotografie zvířat
Registrace od: 18. 5. 2016 16:29:05
Naposledy přihlášen: 24. 1. 2019 15:34:27
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Barnham
napsal(a):
Jak dlouho po sklizni se teda muze ten jecmen skrmovat? Ja jim krmim asi tyden a nic se nestalo.
Záleží to od vlhkosti. Ak bola žatva robená z horúceho, suchého počasia, a obilie malo nízku vlhkosť, je možné ho skrmovať takmer hneď, ak je jeho vlhkosť vyššia (vlhké počasie, nevyzretosť...), je potrebné so skrmovaním počkať - a uskladniť ho v suchom prostredí, občas premiešať lopatou ap.
Pre istotu nové obilie z princípu neskrmovať hneď, zvlášť nie nárazovo, vo väčších dávkach, či ad libidum. Postupný nábeh - primiešavanie - je lepší.
Pozdravujem.
Netreba "nařizovat", a ani "nutit". Čo treba je, aby aspoň v prostredí chovateľov králikov zaznelo, že neočkovanie proti moru a myxomatóze nie je súkromnou vecou toho - ktorého chovateľa, pokým žije v prostredí, kde je možný prenos týchto vírusov.
Pokým chová králiky v izolácii - 20 - 30 km od ostatných - je to jeho vec. Pokým chová králiky na púšti, či na opustenom ostrove kdesi v Pacifiku - je to jeho vec.
Pokým chová králiky v prostredí, kde chovajú králiky aj iní - nie je to jeho súkromnou vecou.
Netreba sa hneď brániť pred "nařizovaní", či "nucením". Stačí pripomenúť spoluzodpovednosť za možné šírenie či nešírenie týchto vírusových ochorení.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Ano, když v okolí očkuje většina lidí, zbytek jen využívá stádové imunity - každá infekční choroba má určitý práh proočkovanosti, který už sám o sobě brání jejímu šíření a tím dochází k ochraně i neočkovaných kusů. je to stejný, jako když šílená matka odmítne očkovat své děti s tím, že se u nás záškrt a spalničky stejně nevyskytují. No, nevyskytují se, nebo se vyskytují málo, právě proto, že většina dětí je očkovaných.
a neočkovaný nemocný zvyšuje infekční tlak a zvýšený infekční tlak může vakcinaci prolomit - určití jedinci nejsou schopní po očkování vytvořit tolik protilátek jak by bylo potřeba a prostě onemocní i po vakcinaci.
ale jak chcete lidem nařídit, aby očkovali? třeba mít naočkované psy proti vzteklině je povinné. a kdybyste věděl, kolik lidí na to kašle...
"Nařídit" nechcem.
Ale odporúčam reagovať, keď niekto verejne vyhlasuje, že je to "jeho vec".
Nie, nie je to jeho vec. Lebo je to vec všetkých, ktorí s ním zdieľajú spoločný životný priestor.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Bohužel mor má pořád prakticky 100% úmrtnost, a ta procenta klesají jen když jsou v chovu nějaká mláďata, která ještě chrání přirozená nevnímavost k nemoci (nemají ještě nějaké receptory či co). Ale to s odolností nemá co dělat, to je prostě taková zvláštnost moru. Bavíme-li se o moru, není možné selektovat na odolnost, protože se vám nevyselektuje nic.
Mor králíků je relativně nová choroba, proto to tak kosí. Až bude koronavirus s králíky žít nějakou delší dobu, časem asi úmrtnost přirozeně klesne - není to jen o selekčním tlaku na králíka, ale i o selekčním tlaku na virus. Když si hostitele zabíjí hodně rychle a ve velkém počtu, není to příliš výhodné, hostitelé rychle docházejí. Nejlepší strategií pro virus je obecně dlouhodobé víceméně bezpříznakové nosičství, kdy je hostitel schopný dlouho virus roznášet dále.
Pozdravujem.
No, podľa toho, čo čítam mi stále vychádza - to len potvrdzujete, že ten, čo neočkuje proti moru, sa prakticky vezie na káre, ktorú ťahajú druhí. Mor sa k nemu nedostane, ak okolo neho všetci očkujú. Mor však môže do vlastného chovu priniesť zvonku - sú rôzne cesty: nákupy, výmeny, hmyz ap. Ak pri napadnutí morom kape všetko, odolnosť chovu sa nedvíha. Naopak, vzniká nové ohnište a je hrozbou pre okolie. Teda - to že niekto neočkuje je aj podľa Vás "jeho vecou"?
A pri tej myxe - je to tiež vírusové ochorenie, prenáša sa hmyzom, priamym kontaktom s nakazeným jedincom, môže sa jednoducho zavliecť zvonku. Ak v okruh 2 km všetci očkujú, ža na jedného, tak ten jeden profituje z toho, vezie sa na káre, ktorú ťahajú ostatní, no a potom ak k nemu zaletí nejaký komár, či si niečo donesie zvonku, vytvorí nové ohnisko, a znovu ohrozuje ostatných.
Preto si myslí, že je dôležité povedať, že to nie je "jeho vecou", že neočkuje.
Všetko dobré prajem.
To, že niekto neočkuje chovné kusy, pokladám stále nie za jeho súkromnú vec. Zvlášť, ak svoje králiky drží v radovej zástavbe na dedine. Samozrejme, že aj ja im prajem, aby sa im mor a myxo vyhýbali, ale nie preto, aby im nič neodišlo, ale preto, aby tým neohrozovali okolie.
Otázka na skúsených - môže sa neočkovaním zvyšovať "odolnosť" králikov na choroby?
Máte to u Vás asi dosť riskantnú metódu "pokus - omyl". Priznám sa, že nemám v tomto smere žiadne skúsenosti, ale už dobrých pár rokov viem, že tis je okrem červenoružového oplodia celý jedovatý. V literatúre sa nepíše, že len pre človeka, a pre niektoré druhy bylinožravcov nie.
Ja by som im tis nikdy nedával - ale je to samozrejme na Vás.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
S morem je to tak, že je to nemoc jater.
Když to na králíka pořádně přijde, tak se mu v podstatě z hodiny na hodinu rozpadnou játra, do krve se uvolní masivně srážecí faktory a tomu králíkovi se srazí krev v cévách, uhyne na trombózu. To žádnou krev u nosu mít nemusí, prostě je po něm. Teprve když má králík štěstí a místo trombózy ve velkých cévách se mu krev srazí jen v malých cévách v plicích, má krev nebo krvavou pěnu u nosu, protože krvácí do plic - nejdřív se udělají sraženiny, tím se srážecí faktory vyčerpají a následuje krvácivý stav.
Jenže aby to nebylo tak jednoduché. Když zvíře trpí přehřátím, poměrně často přehřátí samotné způsobuje DIC - což je právě ten stav, kdy se srážecí faktory v krvi samovolně spustí a pak vyčerpají. DIC vzniká i při moru. Příčiny jsou jiné - rozpad jater nebo spuštění kaskády přehřátím organismu, ale následně je to úplně stejné a králík v obou případech uhyne na to samé, na DIC.
Takže makroskopický pitevní nález při moru a při přehřátí může být úplně, ale úplně stejný. Při moru by měly být větší změny na játrech, protože játry to začíná, ale na králíka to může přijít tak rychle že makroskopické změny, jako je zvětšení jater, se vůbec nemusí mít šanci rozvinout, a na 100% by to rozklouskla jen histolka.
Vďaka za poskytnuté info.
To, čo ste opísala hore, sa asi prihodilo pred istým časom aj mojim dovezeným matkám z horskej oblasti ku mne do nížiny - sucho a horúco. Po pol roku - cez zimu, som si myslel, že sú akože aklimatizované, pripustenie a okotenie normálne. Keď už boli tesne pred odstavom, nastúpili horúčavy, mladé ostali a matky v priebehu týždňa odišli. V krmive to určite nebolo, mor to nebol tiež - nástup teplôt anásledné prehriatie - to by presne vystihovalo ich náhly odchod.
Takže prehriatie, nemusí ísť o ten mor. Odpoveď poskytne aj to, či ostatné králiky budú pokračovať "akoby nič", alebo aj po prípadnom ochladení budú úhyny.
Ešte raz - vďaka.
Lukassssssss
napsal(a):
Tak, že myslíte že je to mor?Sak u cumáku ani kapka krve.A před hodinou jsem menil vodu a jeden králíček se krčil v rohu a nechtěl chodit. Ted bohužel leží mrtev s vyvrácenou hlavou.Kdyby to byl přeci mor tak padaji i dvou měsicní králíci.Ti očkovaní nejsou jelikož jdou za měsíc a kousek na pekáč.
Ja to usudzujem z toho, že Vám odchádzali králiky v takom množstve za taký krátky čas a - ako píšete - v kŕčoch.
Ale, prosím, neberte môj názor ako diagnózu. Podeľte sa s nami o deň, dva, čo bude u Vás nové.
kacka.k
napsal(a):
Nebyl to případ jen z jednoho kotce, ale všech Taky nevím, nezbývá než čekat na výsledky z další pitvy a rozborů
Ak by to bol mor, tak nielen výsledky z ďalšej pitvy to potvrdia alebo vyvrátia, ale aj to, čo sa bude diať s ostatnými. Je to predsa len vírusové ochorenie, a asi by to len tak neskončilo.
Každopádne Vám prajem, aby to nebol v žiadnom prípade mor, ale nejaký parazit. Nemohlo to byť donesené iným zvieraťom zvonka?
gufi
napsal(a):
Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem poslední týden mi chcípli 3 králíci, vždy ob den matku měli každý jinou jenom samec byl stejný, králíci nebyli pokáleni, ani nafouklí a když jsem je otevřel, tak všechny orgány byly v pořádku. Děkuji za odpovědi.
Kde máte umiestnené králiky - vonku, dnu? Majú časť dňa v tieni, alebo sú na slnku?