Informace o uživateli:
Věnuji se výstavně chovu plemen moravský modrý a burgundský. (Dříve jsem se zabývala křížením různých plemen králíků s ohledem na užitkovost.)
Postřehy, které zde zveřejňuji, se vztahují k chovu za masnými účely, nikoli chovu výstavního.
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 10. 11. 2019 18:29:06
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Zdravím tazatele a jardagina.
Co se chovu moravských modrých týká: Jedná se o plemeno, které je na chov poměrně náročné a začátečníkům jej nemohu doporučit (čímž netvrdím, že některý méně zkušený chovatel s dostatkem chovatelského citu, si s ním nemůže poradit lépe, než ten, který by se charakterizoval jako „zkušený“, ač ve skutečnosti není). Spíše tedy Mm patří do rukou kvalitním chovatelům s dlouholetými zkušenostmi. (Osobně znám mnoho těch, kteří úspěšně chovali různá střední plemena, ale „moraváky“ nebyli schopni odchovávat a záhy s nimi skončili.)
Moravský modrý je plemeno velké. S tím souvisí potřeba dostatečně velkých kotců a velká spotřeba krmiva. Přírůstky jsou, za předpokladu, že králíka kvalitně nakrmíte, značné (mezi 2. a 5. měsícem věku kolem 1 kg/měsíc).
Kvalita masa je dobrá. Myslím, že běžný konzument nepostřehne rozdíl mezi chutností masa masných plemen a moravským modrým.
K hlavním problémům, jimž musí chovatel Mm čelit patří:
1) Nižší ochota k připouštění jak u samic, tak u samců.
2) Problémy při samotném zapouštění (občas neschopnost uskutečnit pohlavní styk).
3) Vyšší procento úhynu králic v době březosti, kocení a při odchovu mláďat.
4) Větší vnímavost k trávicím obtížím.
5) Slabá mléčnost králic.
6) Riziko otlaků při nevhodné, nebo nedostatečné podestýlce.
7) Větší výskyt geneticky podmíněných vad.
8) Málo početné vrhy.
9) Horší snášenlivost vyšších teplot.
10) Reznutí srsti při kontaktu s vlhkem a slunečním zářením.
Osobně bych moravské modré v čisté podobě k masné produkci nevolila. Spíše doporučuji Mm do samčí pozice a jako samici některé masné plemeno, ideálně Bu a Kal, nebo českého albína. Samozřejmě nemluvím o situaci, kdy se někomu moravští modří líbí a chce je chovat pro radost, nebo pro výstavní účely. V tomto případě nezbývá než popřát hodně úspěchů a radosti z odchovů.
Pavel 1985
napsal(a):
Dobrý večer
potřeboval bych radu co dělám špatně nebo co mám dělat s úmrtím narozených králíku.
Zrovna v tuto dnes mi rodila samice a mladé roztahala a ty uhynuli. Stalo jse mi to už několika samic. Tato z dneška byla prvorodička ale ostatní samice nebyli jen prvorodičky.
Potřeboval bych poradit co mám dělat. Žádné nemoci nebo něco jiného v chovu nemám. Chovám králíky už čtyři roky.
Děkuji za odpověď Pavel.
Těžko radit, pokud neposkytnete detailní informace, v ideálním případě doplněné fotkami z Vašeho chovu. Pakliže se problém opakuje, patrně nekdě děláte chybu. Takže: Čím krmíte? Jaká je velikost kotců? Co podmínky kolem? Jaké plemeno, či aspoň finální hmotnost chovných zvířat?
Chovat králíky 4 roky nemá žádnou výpovědní hodnotu o kvalitě chovatele. Jsou takoví, kteří jsou na úrovni a chovají rok. Mnozí se bohužel nepoučí ani za dcělý život...
bonaventur
napsal(a):
A ešte dovetok, nechápem to zateplenie. Králik je kožušinové zviera a dokáže prežiť aj za polárnym kruhom.
Souhlasím. Králíci snáší zimu bez problémů, mnohem lépe než teplo. Takže pokud je venku kolem 0 stupňů jak je tomu cca nyní, je to lepší než vytopený byt.
Průměrná samice odchová vrh, i když teplota poklesne na -15 stupňů v prvních dnech po okocení.
manonakids
napsal(a):
Čistim jim klec aby byli v čistém, četla jsem to na internetu, že se mají hodně čistit aby nedostali nějakou infekcí. ráda si od vás nechám poradit, když tak mi Prosím napište jak často se mají čistit, predem Děkuji.
Zdravím Vás, infekce se opravdu není třeba obávat. To ne nesmysl. Pokud nenastane nějaká neobvyklá situace (např. pokud samice nemočí na mláďata, což je spíše výjimkou) není třeba do hnízda zasahovat. Jak píše burgund, hnízdo je vhodné zkontrolovat asi den po porodu, kdy odstraníte případná mrtvá, nebo neživotaschopná i nadpočetná mláďata. Pak stačí letmá kontrola po několika dnech. Což znamená, že jen odkryjete přikrývku a přesvědčíte se, že je vše ok.
Tady tím častým zasahováním a vytahováním mláďat jen stresujete samici a mladé.
Mimochodem, králíčci nejsou nějak extra nakojení, jeden je takřka na hranici přežití.
Uživatel s deaktivovaným účtem
napsal(a):
Dobrý den, měla bych dotaz ohledně náročnosti chovu tohoto plemene. S chovem králíků už mám zkušenosti, ale chystám se pořídit si Belgičáka a chci se zeptat, jestli nemáte někdo zkušenosti s tím, chovat ho doma. Samozřejmě s velikostí klecí, finanční náročností se vším tímhle počítám. Chci se jen zeptat, jak a čím krmíte? Je potřeba dodávat zvlášť nějaké vitamíny? Neexistuje nějaká správně vyvážená krmná směs, která by vyhovala tomuhle plemenu?:D Je potřeba podávat ještě něco speciál?:D a ještě se chci zeptat, je pro chov doma lepší samec nebo samice? Předem děkuji za odpovědi a za rady:).
Soudě dle dotazu mnoho zkušeností nemáte...
Vykašlete se na belgické obry. Opravdu to není hobby plemeno. Vykašlete se obecně na produkci zvířecích mazlíčků pro rozmazlené dětičky, které zvířátko bude bavit, možná měsíc? Králík není plyšák. Když si ho pořídím, musím se mu každý den věnovat, mnoho let... Samec i samice budou strádat, pokud je nevykastrujete..
Belgičák je opravdu totálně nevhodné plemeno coby mazlík.
mirlen
napsal(a):
Nikdy bych nepřenesl přes srdce, kdyby se u mě jakékoli zvíře trápilo, nikdy mě žádný králík nevykrvácel, ale respektuji váš názor, ale jak vysvětlíte kastraci domácích mazlíčků počínaje koček atd., to je podle mě zvěrstvo.
Tak to snad ne! Kastrace domácích mazlíčků - zvěrstvo? Opravdu ne! Tato kastrace je prováděna, jak píše Bodlinka, pod narkózou, profesionálně, bez utrpení zvířete.<br /><br />
Je prováděna protože není jiné východisko. Nekastrovaná kočka se pomnoží minimálně 2x ročně. O kocourovi nemluvě. Výsledkem jsou tisíce nechtěných, živořících koťat (štěňat), strádajících hladem, a HLAVNĚ likvidujících FAUNU NAŠÍ ZEMĚ. Dostatek zájemců o ně není, byť nekvalitních. <br /><br />
Takže řada lidí podlehne iluzi, že lepší je produkce desítek nechtěných a pro přírodu škodlivých predátorů nežli kastrace... <br /><br />
<br /><br />
Kastrace králíků je o neschopnosti. Kastrace nejen koček a psů o zdravém rozumu a respketu přídody.
mirlen
napsal(a):
Nikdy bych nepřenesl přes srdce, kdyby se u mě jakékoli zvíře trápilo, nikdy mě žádný králík nevykrvácel, ale respektuji váš názor, ale jak vysvětlíte kastraci domácích mazlíčků počínaje koček atd., to je podle mě zvěrstvo.
Tak to snad ne! Kastrace domácích mazlíčků - zvěrstvo? Opravdu ne! Tato kastrace je prováděna, jak píše Bodlinka, pod narkózou.
Je prováděna protože není jiné východisko. Nekastrovaná kočka se pomnoží minimálně 2x ročně. O kocourovi nemluvě. Výsledkem jsou tisíce nechtěných, živořících koťat (štěňat), strádajících hladem, a HLAVNĚ likvidujících FAUNU NAŠÍ ZEMĚ. Dostatek zájemců o ně není, byť nekvalitních.
Takže řada lidí podlehne iluzi, že lepší je produkce desítek nechtěných a pro přírodu škodlivých predátorů nežli kastrace...
Kastrace králíků je o neschopnosti. Kastrace nejen koček a psů o zdravém rozumu a respketu přídody.
Ne. Největší nepřátelé kastrace jsou ti, kteří to umí i jinak. Ti kteří vědí, že králíky na maso lze bez problémů porazit mnohem dřív. Bez podobných nesmyslů a trápení zvířat. A kteří vědí, že je to velmi jednoduché, mnohem snadnější než praktikovat podobná zvěrstva...
Nýmandi, kteří neumí králíkovi dát nažrat, necht´ řeší podobné... jako kastrace... Upřímnou soustrast zvířatům, kterým řežou pohlavní orgány ti, co o tom ví prachsprosté kulové a dělají ze sebe znalce!
Jasně, sem tam jim při tom nějaký kus vykrvácí, ale to přeci nebudeme řešit. Je to přeci "jen králík".
Je to jednoduché jak facka. Pokud chci chovat králíky na maso, zvolím masná plemena, která není problém za průměrných podmínek odchovat na porážku do cca 4 měsíců, což není věk kdy by se králíci masných plemen nevydrželi bez problémů pohromadě.
borax
napsal(a):
Ale Mustelo!
Toto je snad zbytečné, ne?
Každé zboží si najde kupce.Výrobce zbraní taky neřeší koho zbraň zabije.
Je snad výrobce špatný, že zbraň vyrobil?
Je snad špatný výrobce lihovin a muze za to, když se někdo upije k smrti?
Atd.
Tazatelka si to určítě zaplatí.A kupec králíka v podstatě taky.
Morálka? Phe
Samozřejmě. Ještě ať tazatelka neopomene dát do inzerátu hlášku "vymazlená miminka"...
Moona
napsal(a):
Právě, že přirozenou nestíhají a je to složité s tím, aby samice chtěla..
A také by bylo fajn mít připuštěno najednou v jeden den. - jde o cca 100 samic, což si myslím, že by se už vyplatilo..
Hm...100 samic zakrslíků plus inseminace, aby se to vyplatilo... Takže typická množírna, kde jde o co nejsnazší výdělek s co nejnižšími náklady. Celkem odvaha vznést takový dotaz poté, co problematika "množíren zvířat" je celkem dost profláknutá a odsuzovaná...
Ale "chápu"... Mortalita králíčků-hraček pro rozpatlané fakánky, kteří musí dostat vše, co si zamanou, je značná.
Bez ohledu na to, že zvíře nepatří do rukou dítěte, bez ohledu na to, že zvíře není hračka, bez ohledu na to, že 90 procent dítek zvířátko velmi záhy omrzí, a rodiče nemají čas se mu patřičně věnovat, jelikož musejí přeci vydělávat peníze, aby mohli zaplatit tu nepřebernou spoustu lákadel, která nabízí dnešní "požehnaná" doba. Bez ohledu na to, že zakrslík je pořizován ve většině případů lidmi, kteří nemají potuchy, co takové zvíře potřebuje...
Hlavně že máte čisté svědomí a můžete si sama sebe vážit...
Chovatel Lada
napsal(a):
Chovatelství zlikvidovali funkcionáři ZO ČSCH, podívejte se kolik zaniklo ZO hned
po roce 1990 a kolik jich zůstalo po přechodu na Spolky v roce 2016...
To by bylo na delší psaní...
Takže, když zanikly po r.1990, tak je zlikvidoval "komunismus", který tu reálně nikdy nebyl? A nebylo to tedy logicky přesně naopak?
Kdo prostě zájem o chovatelství má, tak si k němu cestičku najde. A režim na to nemá žádný vliv!
Je strašně jednoduché, hodit vždy vše na někoho, nebo na něco jiného. A o lidech, kteří to takto dělají, to mnohé vypovídá.
Kdyby každý začal hledat chyby u sebe, a ne u jiných, byli bychom všichni úplně jinde...
Dnešní doba je holt taková, že se každý chce bavit, být "in", úspěšný v práci, být mladý, krásný... Málokdo se realizuje v něčem jako je chovatelství aj... Důraz je kladen na povrchnost. Je to jednoduché, prosté a většina na to slyší, jelikož média v čele, bohužel často, s polovzdělanci toto zdatně podněcují.
burgund6
napsal(a):
No tak když máte padesát samic, tak předpokládám, že byste měl mít nějakou zkušenost a ne se tady ptát, jak připouštět králíky.
Přesně!
Proč 14 samců? Nevím, s jakou intenzitou chcete zapouštět, co je dost podstatné info. Ale na tento počet by stačil násobně menší počet samců.
Obecně: Jeden podprůměrný samec denně bez problémů připustí dvě samice... Minimálně! Spíš o dost víc.
Chce si to nastudovat a zorientovat se v základech, a hlavně si udělat ČAS! A teprv pak se pouštět do "velkochovu", či jak to nazvat...
Zdravím všechny diskutující... Mám dotaz: Vím, že pro mnoho diskutujích je to k s smíchu, ale s ovcemi začínám a jsem vděčná za všechny konstruktivní připomínky... Ano, literatury jsem přečetla snad ne málo, ale tuto informaci jsem zatím nedohledala. Proto se POKORNĚ táži...
Mám možnost vpustit ovečky do výběhu, kde jsou kvanta nádherné trávy... Ale též rostliny jedovaté... Tis, lýkovec, třemdava...
Můj dotaz tedy zní: Pustí se ovce do těchto bylin, pokud budou mít dostatek jiné, kvalitní pastvy? Hrozí jim nějaké nebezpečí?
Děkuji moc za veškeré odpovědi...
mikimajky
napsal(a):
Ano beriem že toto je pre začiatočníkov. Sám som začiatočník.
Uviedol som že najväčší mal takú váhu a anei že všetci, alebo priemer ;) Aj keď tí ostatní neboli až tak rozdielni.
Na druhú starnu ekonomika chovu mi nie je prednostná. Preto som týchto choval o mesiac viac ako je bežné a robím to pre seba. Pre svoje potešenie. Nerátam každé € a každý gram krmiva. Nieje to podstatné ( je, ale nie až tak veľmi) aby som to robil. Mám radosť pri pohľade do králikárny a keď sa darí.
Chápem že niektorí to môžu zle pochopiť, ale to je daň dnešnej doby.
Ja som niekoľko mesiacov čítal fóra kým som začal chovať. Teda kým som začal chovať druhý raz, lebo prvý raz som urobil klasickú chybu a skúsil to bez informácíí.
A bola to tragédia.:/ za čo nie som vôbec na seba pyšný( obrovské úhyny pri odstave, choroby, neočkovanie).
Preto radím treba čítať a vzdelávať sa. Ak už niečo má načítané tak ho moje príspevky nedokážu prekvapiť. :)
Chovu zdar
Zdravím Vás, naprosto souhlasím, je třeba číst a vzdělávat se, kde to jen jde. O tom žádná, jinak nemohu být ani průměrným chovatelem...Ale věřte, že pro začátečníka není lehké zorientovat se v množství naprosto rozdílných doporučení...
Také jsem dřív chovala jen králíky a nechápala co zde lidé stále řeší...
Nyní jsem pořídila okrajově ovce, s nimiž nemám žádnou zkušenost, samozřejmě čtu, studuji co se jen dá, ale mnohdy nerozumím a neumím se v diskuzích zorientovat...
Takže o to víc chápu, cením začátečníků, kteří chtějí, ale není, a nemůže být v jejich silách zadat správně formulovaný dotaz a najít korektní odpověď na zadaný dotaz...