Informace o uživateli:
Odchoval jsem papoušky zpěvavé, agapornise růžohrdlé, rýžovníky šedé, křepelky čínské, holoubky diamantové a amadiny Gouldové.
Nyní chovám 2,2 amadina Gouldové a 1,1 papoušek zpěvavý, 1,1 korela choholatá.
V současnosti mám k tomu 5,1 amadina Gouldové (z vlastního odchovu), 3,3 andulka vlnkovaná (koupená mláďata), 1,0 holoubek diamantový.
Moje zvířata
Naposledy přihlášen: 4. 5. 2023 08:24:45
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Dobrý den!
Chtěl bych se zeptat na svého papouška (roselu pestrou). Je zřejmě nemocný. Do úterý totiž "mluvil" - opakoval jedno slovo, ale zejména pískal několik tónů (třeba uměl SMSku). V úterý mu to najednou přestalo jít a projevilo se to tak jako u člověka, když je nastydlý. Dnes ráno dokonce již i při dýchání sípal. Sice to asi po půlhodince přestalo, přesto ale "nevydá ani hlásku". Nepíská si ani po papouškovsku. Protože mám též amadiny Gouldové vím, že u nich existuje nemoc, která se tuším nazývá invazivní tracheobronchitida (tu jsem vždy poznal večer, kdy už všichni ptáci byli uloženi ke spánku a nemocní jedinci sípali), kterou jsem u amadin již několikrát úspěšně vyléčil přípravkem na bázi ivermectinu. Zajímá mne, jestli tím mohou trpět i papoušci a co byste případně doporučovali. Přiznám se, že když jsem dnes slyšel to typické sípání, co nejdříve jsem se pokusil aplikovat výše popsaný přípravek na krk. To bylo u papouška velmi obtížné, protože narozdíl od amadin si papoušek krk brání zobákem. Nejsem si tedy jist, jestli se těch pár kapek dostalo tam, kam mělo, nebo jestli vše jen ulpělo na peří. Děkuji.
Dobrý den!
Chtěl bych se Vás zeptat, zda lze poznat mladou andulku podle nohou. Nedávno jsem koupil snad letošního samečka. Je však již přepeřen (nemá vlnkování na čele) a má již sytě modré ozobí. Duhovku již má rovněž jasně viditelnou. Podle těchto znaků nedokážu poznat stáří. Napadlo mne však, že narozdíl od mých ostatních (starších) andulek má tmavé nohy. Chci proto zeptat, zda lze takto (podle nohou) usuzovat na jeho mládí. Pro úplnost uvedu, že je pravděpodobně tmavomodré mutace s klasickým vlnkováním (není to straka aj.) - nevím, jak by se odlišila 1faktorová fialová od tmavomodré - nicméně to spíše vypadá na tmavomodrou.
Děkuji všem za odpovědi.
zebricka
napsal(a):
Není to asi na fotce moc vidět, ale potencionální samec má opravdu výraznější okruží, je pestřeji vybarven a má mohutnější zobák. Hnízdit je nechám až na jaře, ale zkusím dát samce do jiné klece, jestli bude něco dělat. Děkuji za radu a také přeji hodně úspěchů v chovu
Nic proti rozlišování pohlaví podle vzhledu (u Vašich svěřenců to vypadá celkem jednoznačně), ale moc tomu nevěřím. Už například proto, že se domnívám, že záleží hodně na aktuální kondici ptáka, což může mít vliv třeba na intenzitu červeného zbarvení okruží. Je ale fakt, že mnohaletí chovatelé rozeznají samce rýžovníka (např. dle tvaru hlavy) s velkou přesností. Já chci jen podotknout, že jsem vždy spoléhal pouze na zpěv.
milan365
napsal(a):
Viděl jsem je na burze ve Zwola a stáli 120Eur pár,ale také tam byl chovatel a měl je s oranžovou maskou a jejich cena byla 500Eur.
Děkuji Vám oběma.
Cena je pro mne zatím dost vysoká. Mně se strašně zalíbili a hlavně jsem nedávno četl v nové knize pana Podpěry, že by snad jejich chov měl být bezproblémový (spíše asi odchov, protože je jediným problémem sehnat nepříbuzné jedince). Žádné červi apod. do paneláku už tahat nechci (amadiny Gouldové odchovávají jen na míchanici). Ty mravenčí kukly jste zřejmě sám sbíral - sušené jste nedával? (Mám je koupené, ale Amadiny Gouldové o ně vůbec neměli zájem.) V Čechách jsem je ještě neviděl ani na internetu (jen asi dvakrát v inzerci).
markyz
napsal(a):
Ani jsem si neuvědomil, že sem nenapsal celé jméno. Jedná seo astrilda rudokrkého.
Chtěl bych se zeptat, zda jste při jejich odchovu byl nucen podávat živý hmyz či nikoli. A ještě mne napadla jedna otázečka: V jaké jsou cenové relaci (ani nevím jestli to chci vědět!). Jsou velice zajímaví a určitě by se hodili do voliérky společně amadinami Gouldové a astrildy rákosními.
Děkuji za odpověď.
Přeji mnoho úspěchu nejen při chovu astrildů rudokrkých!
Tomáš Frýba.
1309
napsal(a):
Chovám pár neofém bourkův. Letos dvakrát zahnízdily, vejce byla plná, ale mláďata se nevyklubala. Prosím o radu ty, kteří se s něčím podobným ve svém chovu setkali. Zatím mockrát díky za vaše odpovědi.
Já osobně, protože bydlím v paneláku, jsem měl problémy s vlhkostí v budkách. Aby se z vajec vylíhla mláďata, je potřebná určitá vlhkost - problém se u mě (u pap. zpěvavých) vyřešil občasným stříknutím injekčníkční stříkačky (bez jehly) vody do rohu budky. Nyní již budku zvlhčuji i rozprašovačem na květiny (někdy zevnitř, jindy z venku, přímo na vejce raději jen výjimečně). Momentálně chovám amadiny Gouldové a u nich si nejsem jist, jak moc zvlhčování provádět, protože tito ptáci dost dobře vlhkost nesnášejí. Jinak samozřejmě příčiny mohou být jiné, jak uvádí pan Šaroun.
hovorka
napsal(a):
Roselka
Dobrý den!
Jak se Vám ji proboha podařilo ochočit? Nebo byla ručně dokrmená??? Já jsem se o to kdysi pokoušel. Výsledkem bylo, že loni (po sedmi letech) si ode mne samec rosely pestré dvakrát vzal senegalské proso z ruky. Nic víc, nic míň. Pravda je, že je chovám v páru. I přesto jsem je doteď považoval za neochočitelné. Už předtím jsem měl jednoho samce rosely pestré samostatně.
S pozdravem Tomáš Frýba.
Dobrý den!
Chtěl by Vás požádat, zda náhodou někdo nemáte fotografie, z nichž by byl zřejmý rozdíl mezi "jednofaktorovou" a "dvoufaktorovou" fialovou andulkou, popř. též slovní popis - ovšem jedna fotografie toho někdy řekne víc než celá kniha. Momentálně mám jednu fialovou recesivní straku a chtěl bych vědět, jaká to vlastně je. Vzhledem k tomu, že se z ní vyklubala samička, mám dvě samičky a budu k nim shánět samce (přestože ji můj známý nekoupil právě proto, že nechtěl samce, kterých má dost).
Děkuji.
mhabrcetl
napsal(a):
Ve složení páru dvou recesivních strak na sebe nevidím nic špatného. Nejde-li Vám o získání určitých vlastností typového charakteru, je složení páru ze dvou barevně identických jedinců možné. Co Vám z toho vzejde je otázkou přesného genetického kódu obou rodičů.
Př.1
1.0 tmavá(1f) modrá fialová(1f) (dán)rec.straka
x 0.1 tmavá(1f) modrá fialová(1f) (dán)rec.straka
% ze všech 1.0
6.25% 1.0 modrá (dán)rec.straka
6.25% 1.0 modrá fialová(2f) (dán)rec.straka
12.5% 1.0 modrá fialová(1f) (dán)rec.straka
6.25% 1.0 tmavá(2f) modrá (dán)rec.straka
6.25% 1.0 tmavá(2f) modrá fialová(2f) (dán)rec.straka
12.5% 1.0 tmavá(2f) modrá fialová(1f) (dán)rec.straka
12.5% 1.0 tmavá(1f) modrá (dán)rec.straka
12.5% 1.0 tmavá(1f) modrá fialová(2f) (dán)rec.straka
25.0% 1.0 tmavá(1f) modrá fialová(1f) (dán)rec.straka
% ze všech 0.1
6.25% 0.1 modrá (dán)rec.straka
6.25% 0.1 modrá fialová(2f) (dán)rec.straka
12.5% 0.1 modrá fialová(1f) (dán)rec.straka
6.25% 0.1 tmavá(2f) modrá (dán)rec.straka
6.25% 0.1 tmavá(2f) modrá fialová(2f) (dán)rec.straka
12.5% 0.1 tmavá(2f) modrá fialová(1f) (dán)rec.straka
12.5% 0.1 tmavá(1f) modrá (dán)rec.straka
12.5% 0.1 tmavá(1f) modrá fialová(2f) (dán)rec.straka
25.0% 0.1 tmavá(1f) modrá fialová(1f) (dán)rec.straka
Vypočteno 27 Jan 2006 10:22:46 , Praha
a tak se dá pokračovat v závislosti na počtů tmavých a fialových faktorů.
Dáváte-li na sebe dvě stejné barvy nemá to vliv na vitalitu či kvalitu odchovů narozdíl od používání úzké příbuzenské plemenitby. Tedy až budete vybírat samečka, vybírejte z nepříbuzného chovu.
Milan www.andulky.cz
Děkuji, přesně ty poslední věty jsem chtěl někde vidět. Jde mi skutečně jen o to, aby mláďata byla chovuschopná. Přiznávám, že by možná nebylo špatné posílit chov výstavním samcem např. od pana Říčaře. Je ovšem otázkou, z jaké části republiky je (počítám, že nebude ze severních Čech). Navíc budou zřejmě výstavní rec. straky (navíc fialové) velice drahé.
S pozdravem T. Frýba.
mhabrcetl
napsal(a):
A ještě dovětek k ostatním otázkám.
Máte-li oba rodiče modré nemůžete dostat zelená mláďata. Dále je-li andulka fialová je vlastně tmavě modrá s fialovým faktorem.
Chov recesivních strak je pro chovatele výstavních andulek pěkný oříšek. Jednak jde o to, že jak již sám název napovídá, jde o recesivní vlastnost a dále recesivní ptáci znamenají mít silnou základnu chovného hejna. Je zde mnoho nepoužitelných odchovů pro účely výstav a tak se tomuto věnují jen opravdoví specialisté. Mohu Vám doporučit pana Říčaře, který se chovu rec. strak systematicky věnuje již řadu let.
Obavy s přidáním výstavního samce na nevýstavní samičku nemusíte mít obavy. Naopak v mém okolí je mnoho chovatelů obyčejných andulek, kteří si každoročně dokupují dvě nebo tři výstavní andulky, kterými doplňují chovné hejno a posilují tak stavbu těla. Anduly sice nedosahují výstavních parametrů hlavně co se týče hlavy, masky nebo ramenou, ale jsou o něco robustnější než normální andulky.
A z chrysantém mít obavy rovněž mít nemusíte. Jejich odchov je velmi vzácný a navíc není to odchov cílený (není cílem vyšlechtit andulky chrysantémy). Tyto mutanti se vyskytují jen v chovech, kde jsou k tomu gentické předpoklady (dlouhé buff peří). Dáte-li třeba i jednoho z rodičů chrysantémy na normální andulku, nikdy vám chryzantému neodchovají,neboť druhý z rodičů nemá vhodné genetické vlastnosti.
P.S: na obrázku je tm.zelená skořicová recesivní straka z chovu D. Lütolfa ze Švýcarska. Jsou to zatím nejlepší rec. straky, které jsem kdy viděl.
Milan www.andulky.cz
Děkuji Vám mnohokrát za odpovědi.
Nemám zájem o chov nějakých špičkových výstavních andulek. Pouze řeším situaci, jaký koupit co nejvhodnější protějšek ke svým dvěma samičkám. Andulky jsem si opět pořídil proto, že je ode mne letos někdo chtěl a cena 200Kč za ag. růžohrdlého mu přošla vysoká.
Odchov chryzantém se mi nelíbí z etického hlediska, nikoliže bych se jich snad bál u sebe - moje dvě andulky jsou rec. straky a s výstavními andulkami nemají nic společného.
Zajímalo mne ovšem, co byste doporučoval právě k fialové rec. strakaté samičce. Zda je možno doplnit další rec. strakou či to není vhodné (hlavně, je-li to nevhodné jen z důvodu špičkové výstavní kvality, nebo proto, že takové andulky budou degenerovat). Nejraději bych samce rovněž fialovou rec. straku, prostě jen proto, že je potom naděje na odchov rec. strak fialových (které se mi prostě líbí).
S pozdravem Tomáš Frýba.
mhabrcetl
napsal(a):
Dobrý den,
zřejmě jste do kalkulačky vložil jen faktory, ale ne barvu fenotypu.
Mě po zadání Vámi udaných barev vyšlo toto:
1.0 tmavá(1f) modrá
x 0.1 tmavá(1f) modrá fialová(1f) (dán)rec.straka
% ze všech 1.0
12.5% 1.0 modrá /(dán)rec.straka
12.5% 1.0 modrá fialová(1f) /(dán)rec.straka
12.5% 1.0 tmavá(2f) modrá /(dán)rec.straka
12.5% 1.0 tmavá(2f) modrá fialová(1f) /(dán)rec.straka
25.0% 1.0 tmavá(1f) modrá /(dán)rec.straka
25.0% 1.0 tmavá(1f) modrá fialová(1f) /(dán)rec.straka
% ze všech 0.1
12.5% 0.1 modrá /(dán)rec.straka
12.5% 0.1 modrá fialová(1f) /(dán)rec.straka
12.5% 0.1 tmavá(2f) modrá /(dán)rec.straka
12.5% 0.1 tmavá(2f) modrá fialová(1f) /(dán)rec.straka
25.0% 0.1 tmavá(1f) modrá /(dán)rec.straka
25.0% 0.1 tmavá(1f) modrá fialová(1f) /(dán)rec.straka
Vypočteno 27 Jan 2006 08:25:46 , Praha
Děkuji za opravu.
Je vidět, že neumím zacházet s gen. kalkulačkou.
Chtěl bych ještě znát Váš názor na sestavení páru obou recesivních strak - v čem bude problém?
mhabrcetl
napsal(a):
Vizuelně nelze poznat 1f a 2f fialové mezi sebou. Je problém dokonce poznat sv.modré s 1 filalovým faktorem od tmavě modrých bez fialového faktoru. Fialový faktor totiž způsobuje tmavnutí základní barvy a někdy se dostanete na hranu mezi barvou základní a barvou s tmavým faktorem. Všeobecně u ptáků s tmavým nebo fialovým faktorem je veliká variabilita. Ověření zda máte ptáka s jedním nebo dvěmi fialovými nebo tmavými faktory docílíte jedině kontrolním hnízděním. Např. použijete-li na vaší samičku samečka tmavě modrého a budete mít v hnízdě samé fialové, bude mít Vaše samička s největší pravděpodobností 2 fial. faktory. Pokud ovšem v hnízdě budete mít i mláďata nefialové, pak má jen jeden fialový faktor. Dále musíte vzít v potaz i tmavý faktor. Budou-li mít oba rodiče jen jeden, budou odchovy mít tm. faktor následovně: 25% bez tmavého faktoru (tudíž nemohou pak být ani fialoví), 50% s tmavým faktorem a 25% s dvěmi tmavými faktory.
Milan - www.andulky.cz
Děkuji Vám za opdověď.
Protože jsem plánoval přikoupit tmavě modrého samce, zkusil jsem dát do genetické kalkučky právě toto zadání:
1.0 tmavě modrý(1f) x 0.1 fialová(1f) recesivní straka.
Výsledek byl pro mne přvkapující:
25.0% 1.0 zelená /(dán)rec.straka
25.0% 1.0 zelená fialová(1f) /(dán)rec.straka
25.0% 1.0 tmavá(1f) zelená /(dán)rec.straka
25.0% 1.0 tmavá(1f) zelená fialová(1f) /(dán)rec.straka
25.0% 0.1 zelená /(dán)rec.straka
25.0% 0.1 zelená fialová(1f) /(dán)rec.straka
25.0% 0.1 tmavá(1f) zelená /(dán)rec.straka
25.0% 0.1 tmavá(1f) zelená fialová(1f) /(dán)rec.straka
Zejména mne zaráží, že by všechna mláďata měla být zelená štěpitelná do recesivních strak. To, že se neobjeví recesivní straky jsem předpokládal - ovšem čekal bych, že mláďata budou modrá. Navíc nevím, jaké zbarvení si představit pod zelená fialová, resp. tmavá zelená fialová.
Zkoušel jsem i kombinace se dvěma faktory. Dále jsem též zkoušel zadání obou recesivních strak, přestože neočekávám, že bych někde sehnal samce a navíc se to, tuším, ani nedoporučuje.
Dále je otázkou, zda by nebylo vhodné koupit k samičce spíše výstavního samce (tm. modrého), protože recesivní straky jsou zřejmě vždy slabší, přestože nejsem zrovna příznivcem chovu výstavních andulek (kvůli chryzantémám). Jde o to, že nevím, jestli se odchov od páru dvou rec. strak nedoporučuje kvůli výstavní postavě nebo i kvůli tomu, že jsou tyto andulky příliš slabé pro další život. Původně, když jsem nevěděl ani to, co jsem zatím napsal, koupil jsem druhou samičku též rec. straku (sehnal jsem sv. modou).
S pozdravem Tomáš Frýba.
marta
napsal(a):
mohu se zeptat, jestli je hováte v bytě a kolik máte kusů?
Chovám v bytě agapornise růžohrdlé. Mám 2 páry + třetí možná pár a momentálně navíc 10 mláďat (asi 7 jsem jich už musel prodat). Bohužel je chovám v klecích. Mimoto mám spoustu dalšího ptactva - celkem (vč. agap.) 40 "kusů", zo tohoto počtu je asi 18 mláďat; dále 1 pár rosela psetrá (v samostatné voliéře relativně slušných rozměrů 1,5(d)x2(v)x1(h) metry), dále amadiny Gouldové, motýlky rudouché aj. Letos jsem si znovu pořídil pár andulek. Ptáci mají poměrně prostorné klece, až na agapornise, pro něž je rozměr 70x70x50cm (d x h x v) zřejmě relativně malý. Na druhou stranu agapornisové jsou velmi neposední a tak po cca roce jejich chovu nepozoruji, že by nějak tloustli nebo byli ve špatné kondici. To vše v paneláku v jedné místnosti u jedné stěny.
Dlužno dodat, že agapornisové jsou velmi hluční, zejména pak odrostlejší mláďata, ale když jsem si je pořídil, tak si nemám na co stěžovat. Chovné páry chované samostatně nejsou tolik hlučné. Je možné možné, že jiné druhy agapornisů budou méně hlučné - to nechť potvrdí nebo vyvrátí chovatelé, kteří s tím mají zkušenosti.
mhabrcetl
napsal(a):
Pohlaví u mladých andulek pozná zkušený chovatel již v budce. Částečně pomůže genetika (některé kresby se dědí v závislosti na pohlaví), částečně pomohou zkušenosti, ale hlavně je třeba se dívat na zbarvení nosních dírek. Mladí samečci je mají růžové až fialové, mladé samičky bílé či spíše lehce krémové. U 90% mláďat samičky navíc i pěkně štípou zatímco samečci sice klovnou, ale neštípou tak bolestivě. U samiček je štípavost instinktivní vrozenou záležitostí neboť právě ony sedí později na hnízdě a musí ubránit mladé...
Milan - www.andulky.cz
Děkuji ještě jednou.
Věřte nebo ne, tohoto rozdílu (ozobí do fialova x bílé matné místy namodralé) jsem si všiml sám (u mého nikoli letos, nýbrž loni kupovaného) páru, ale nikdo mi jej nepotvrdil, protože jsem se zatím neptal.
mhabrcetl
napsal(a):
Mladou samičku či andulku všeobecně poznáte na 100% pouze do cca 3 měsíců stáří než mláďě přepeří do dospělého opeření. Nicméně dle zkušeností lze vypozorovat i další malé odlišnosti. Jednou z nich je duhovka oka, která u mláďěte je vždy černá a s postupným dospíváním světlá až je zcela bílá. U zdravých andulek je to ve věku 4-7 měsíců a tak prodloužíte "rozpoznávací dobu", neboť i již přepeřená andulka může mít ještě měsíc či dva tmavší duhovku. Dalším podružným znakem je šupinatost nožiček a ozobí, ale i zde je variabilita a každá andulka je na tom jinak v závislosti na věku a podmínek ze kterých pochází.
U chovatelů výstavních andulek by pak mělo být samozřejmostí vystavení rodokmenu ze kterého jasně vyplývá datum narození. Není-li chovatel výstavních andulek schopen takový rodokmen vystavit, pak si dovoluji pochybovat o koncepčnosti práce takového šlechtitele. Milan www.andulky.cz
Děkuji Vám všem za odpovědi. Otázku jsem formuloval nesrozumitelně - šlo mi skutečně o rozlišení pohlaví mladých andulek. Podle uvedené informace by zřejmě bylo třeba mít pro porovnání více andulek.
mhabrcetl
napsal(a):
Dobrý den, jedná se o samičku. Modré zbarvení okrajů ozobí (stejně jako hnědé skvrny na ozobí samců) signalizují jen hormonální procesy, které v závislosti na období a kondici andulek v každé andulkce probíhají. Ozobí a jeho zbarvení je obrazem hormonálního stavu, proto samičky plně připravené na hnízdění v plné výživné a zdravotní kondici mají ozobí celé světle až tmavě hnědné a co nejvíce lesklé. U samiček dospívajících nebo naopak starších nebo u těch, které dokončili hnízdění se setkáte s ozobím spíše bílo-modrým, nelesklým.
To že má samička ozobí sejně hnědé po celé ploše je stejný mýtus jako že jej samci mají modré. Při pečlivém pozorování totiž lze snadno zjistit, že ozobí má různou probarvenost.
Zdraví Milan www.andulky.cz
Rád bych se připojil k dotazu. Přestože jsem měl cca od roku 1994 pár andulek nikdy jsem tento problém neřešil, až letos, kdy jsem na burze potřeboval koupit samičku. Můžete prosím podrobněji popsat, jak zkušení chovatelé, jako vy a ti, kdo mi dobře radili na burze (neznám je), poznáte, že jde skutečně o (mladou) samičku. Osobně jsem slyšel jen o tom, že samička klove, zatímco sameček nikoli. Pánové na burze však samičku určili jen pozorováním. Děkuji.