Informace o uživateli:
-
Moje zvířata
Registrace od: 13. 3. 2015 18:55:38
Naposledy přihlášen: 16. 7. 2020 22:11:04
- Témata ve kterých diskutuji
- Mnou založená témata
- Moje příspěvky
Moje příspěvky
Pasteurelóza králíků
Je nemoc králíků, která se vyskytuje v chovech velmi často. Je to bakteriální onemocnění vyvolané kokobakterií Pasteurella multocita. S bakteriemi pasteurely se setkáváme i u jiných zvířat, její výskyt byl zaznamenán po celém světě. V organismu zdravého králíka se často nachází v dýchacím aparátu. Samotné bakterie jsou jen málo odolné proti dezinfekci, dezinfekční prostředky je ničí za několik minut. Šíření nákazy napomáhají hlavně nemocní jedinci, kteří nemají viditelné klinické příznaky onemocnění dále hlodavci ( myši, potkani) v neposlední míře krmivem, stelivem, pomůckami apod. Inkubační doba závisí na kmeni bakterií pohybuje se od 24 hodin až po 2 týdny. Onemocnění se vyskytuje ve formě perakutní, akutní a chronické. Perakutní a akutní forma onemocnění se vyskytuje jen ojediněle větší rozšíření zaznamenává forma chronická. Úmrtnost při perakutní formě je téměř 100% u akutní a chronické formy onemocnění záleží na včasném zahájení léčby. Přesná diagnóza se určí za pomoci mikrobiologického vyšetření a při určení nám napomůže pitevní nález. Od ostatních onemocnění podobného charakteru ji odlišíme mikrobiologickým rozborem.
Příznaky nemoci jsou u perakutní formy téměř žádné, králík hyne v křečích během několika minut.Akutní forma onemocnění je provázena vysokými horečkami 41oC. Králíci jsou slabí, neteční, odmítají krmivo, častým příznakem je různě silný výtok z očí a nosu, pofrkávání a kašlání, mohou se vyskytnou i průjmy. Chronická forma na rozdíl od obou předchozích nevykazuje výrazné ztráty úhynem, zvířata mají matnou srst, méně přibývají na váze, jsou špatně krmitelná, spíše hubená. Z nosu a očí vytéká různě hustý sekret.Při vyšetření vzorku krve zjišťujeme chudokrevnost. V průběhu pitvy nacházíme zánětlivá ložiska v podkoží, krvavé záněty na zažívadlech, záněty v dýchacím ústrojí, na osrdečníku a dalších vnitřních orgánech dále můžeme najít zánětlivé změny i na kloubech zvířete. Na vnitřních orgánech jsou zjišťovány rozsáhlé krváceniny. Játra a slezina vykazují zvětšení a překrvení.
Léčba pokud je zahájena včas může být úspěšná. Provádí se přípravky na bázi antibiotik a sulfonamidů. Důležité je zjistit citlivost bakterii na podávaná antibiotika, v halových chovech bývá s úspěchem použito autovakcín. Zárověň s léčbou je vhodné doplnit stravu zvířat o posilující přípravky jako jsou vitamíny, minerály, glukóza apod. Prevence spočívá v důsledném dodržování stájové hygieny, karanténování nově přikoupených zvířat a v poslední době se provádí hromadné ochranné očkování. Pasteurelóza není přenosná na člověka.