Kříženi velké plemeno s středním, jak na to?

Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků
19.10.2019 01:01
Michaltomkrat

XXX.XXX.198.252

Dobrý den, do předu jse omlouvám že špatnou gramatiky. Čeština není můj první jazyk. Chovám králíky už nějakou dobu a chtěl bych skusit kříženi (větší) střední plemeno s velkým. Ale nemůžu najít informace co je lepší, střední plemeno samce a velký plemeno samec, nebo na opak? Chtěl bych z středních plemen vybrat, Meklenburský, novozelandsky bílí, anebo Vas. Z velkých tak buď BO nebo NOS. Radši NOS ale v karlovarsym kraji nemůžu sehnat tetovani ho, ale BO je tady běžné. Má někdo s tím zkušenosti? A jak vypadal růst proti odpadu?

24.10.2019 14:13
xchipsy

XXX.XXX.142.3

Pokud chcete křížit dvě plemena rozdílné velikosti, vždy je logicky lepší, aby tím větším byla samice. Jinak riskujete potíže při porodu.
Ale osobně si myslím, že chcete-li králíky na maso, je lepší užitkové křížení dvou plemen středních králíků, to velké vám tam nic moc zásadního "navíc" nedá. Pokud zvolíte správná plemena a dobře zvolíte do pozic matka - otec, pak budou výsledky dobré (samozřejmě ještě záleží na dalších aspektech, jako jsou podmínky chovu a krmení).

27.10.2019 07:13
korek

XXX.XXX.166.50

Mně se to moc nelíbí, ale větší by měl být samec. Nejlepší výsledky jsem měl, a pán, který to zkoumal celý život také, když máte velkého plemenného samce a obyčejnou venkovskou směsku. Já to zkusil jednou a výsledky byly takto nejlepší, on měl samici Bu a směsku k samci BOA. Ale nepředstavujte si, že bude mít králíče o kilo víc. U mě to dělalo 100-250 g, ale jelikož jsem to měl 1x, tak je to ne úplně průkazné. Záleží na pořadí vrhu daný rok, jaký byl rok (počasí), atd.

27.10.2019 17:36
hokrví

XXX.XXX.105.226

Máte to tu hezky rozepsané, jen nerozumím kdy byl ten rozdíl 100-250 g, jestli na stáří jednoho měsíce, nebo až při porážce. S křížením vesnické směsky je to tak trochu jako v sázce v loterii.

27.10.2019 21:03
korek

XXX.XXX.166.11

Je to samozřejmě jatečná hmotnost v 90 dnech a výkrm granulemi. Tuším, že to byl můj nejlepší výsledek a to 3,35 kg v 90 dnech. Hranici 2,5 kg mívají od nasazení přípravku Ema Fauna všechna králíčata, ale hranice 3 kg zůstane u většiny vrhů nepokořena byť jediným kusem. Nyní mám samce křížence Mm x Vš se samicí Bu a to nebrat. Na svůj apetit jsou strašně malá, zatím mám nejčastěji interval jatečné hmotnosti 2,6-2,8 kg. Před tou Bu jsem měl směsku a to bylo minimálně o 10 dkg více.

Vesnické směsky jsou sice ošemetné, ale při pohledu na stavbu králice to o budoucích potomcích chovateli dost prozradí

mišiko

28.10.2019 11:37
mišiko

XXX.XXX.154.42

Trochu by som pridal aj ja k teme. Tiež som pred rokmi skúšal samca BO a na samice Bu, nebolo to ono, nič moc.. Najlepšie výsledky boli z mojej skusenosti pri krížení BO samec a samička F1 Hyla .. v pohode sa dali po 8týždňoch chovu porážať na váhe 2,4 kg živej váhy.. Kedže som sa však začal venovať len čistým plemenám , mám skúsenosti iné.. Momentálne nie je problém pri výbere kvalitných rodičov, dosahovať dobré výsledky ani u čistokrvných plemien. Bežne dosahujem váhu 2,5=2,6 kg živej váhy v 70 dňoch chovu. Ale nie vždy je všetko len o váhe,u mňa je to hlavne o dobrom pocite a pohode... Osobne by som nešiel do žiadnej smesky, neiste a hlavne nikto nevie čo tam bolo namixované. Jedno pravidlo však mám, čo nedosiahne na 100 dní chovu ˇ=3 kg váhy nema zmysel chovať ďalej..

28.10.2019 11:44
hokrví

XXX.XXX.105.226

Já jsem si původně jel pro čistokrevné samičky Bu, ale pán který je prodával mi nabídl křížence MmxBu, to měl samce a tím připoutěl čistokrevné Bu samice, jejich potomky samice jsem křížil samcem Hyla. Toto fungovalo perfektně, ale ztratil jsem na pána kontakt, letos v březnu jsem se u něho zastavil když jsem jel z výstavy zemědělec v Lysé n/L, jezdím jednou ročně, mám to 120 km. Bidlí v obci Draho u Nymburka.

Přidejte reakci

Přidat smajlík