Obrna jezevčíků – není jen problémem tohoto plemene

Obrna jezevčíků je strašákem nejednoho majitele tohoto plemene. Nejedná se však o onemocnění vyskytující se jen u tohoto plemene. Dispozice k němu...


Obrna jezevčíků je strašákem nejednoho majitele tohoto plemene. Nejedná se však o onemocnění vyskytující se jen u tohoto plemene. Dispozice k němu mají všechna plemena „s dlouhým tělem“ a nejen ti (např. skye terier, Baset). Přesto právě jezevčíci jsou nejrizikovější skupinou. Obrna jezevčíků, tedy problémy s meziobratlovými ploténkami, je velmi časté onemocnění postihující jezevčíky (a další) především ve vyšším věku. Někdy tímto trpí i mladí psi s ještě nevyvinutou kostrou, ale ti jsou spíše výjimkou.
Nutno podotknout, že přestože se jedná o závažné onemocnění, pod jeho názvem si mnozí hned představí nepohyblivého tvora, obrna jezevčíků nemusí končit vždy ochrnutím. Majitelé psů patřících do skupiny možných adeptů na toto onemocnění by své čtyřnohé kamarády měli pečlivě sledovat, aby k případnému zásahu veterinárním lékařem došlo včas.

Pro majitele, respektive pro psa, u kterého se začnou projevovat problémy tohoto druhu, jsou důležité následující body:
• Je bezpodmínečně nutné, aby daný pes přestal chodit po schodech, a to se vztahuje již i na tři schody (jedno jestli nahoru nebo dolů),
• dohlédnout, aby neskákal na vyvýšená místa, jako např. na křeslo, do náruče apod.,
• aby nepřeskakoval překážky, „nepanáčkoval“, neproháněl se zbrkle s jinými psy či za zvěří apod.,
• neabsolvoval dlouhé procházky a už vůbec ne vedle kola apod.,
• dále by takto postižený pes neměl být příliš obézní (pokud je, je nutné zahájit pozvolnou vhodnou dietu),
• potřebuje teplo (doporučuje se prohřívání plotének při začínajících bolestech) a klid (dokonce ho ani zbytečně nenosit),
• pozor na hladný a kluzký povrch – – nutné se mu vyhýbat,
• vhodné jsou i citlivé, jemné masáže v okolí páteře a svaloviny pánevních končetin, které z důvodu málo pohybu ochabuje.
Dá se předpokládat, že pes se sám od sebe šetřit a „hlídat“ nebude. Pokud to jeho momentální stav dovolí, s radostí si vyskočí do křesla, předběhne vás a poběží do schodů, jen aby byl u dveří do bytu první, tryskem po chodbě pokryté linoleem přiběhne k misce, aby zjistil, co dobrého jste mu tam dali... Je tedy jen na vás, aby jste předvídali, přizpůsobili život a prostředí pro psa s těmito problémy, kontrolovali a korigovali každý jeho pohyb. I kdyby vám zrovna dával najevo, jak je fit.
Operací se dá prasklá ploténka odstranit. Pokud je operace provedena včas, následné léčení je daleko jednodušší a je šance, že se pes zcela „vyléčí“. Poškození/výhřez meziobratlové ploténky je vlastně zmiňované prasknutí, nefunkčnost a špatné vlivy prasklé ploténky na míchu a páteř. Je vhodné se poohlédnout i po vhodných homeopatických lécích.
 
text a foto: Eva Nohelová
Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (1x):

1
2
3
4
5

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře