4. Setkání přátel Akita Inu a Velkého japonského psa

Jako již tradičně i letos byl první srpnový víkend vyhrazen setkání všech milovníků největších japonských plemen Akita-inu a Velkého japonského psa v malebném podhůří Beskyd.Jako již tradičně i letos byl první srpnový víkend vyhrazen setkání všech milovníků největších japonských plemen Akita-inu a Velkého japonského psa v malebném podhůří Beskyd.

V sobotu dne 5.8. 2000 se v autokempu v Rožnově pod Radhoštěm sešlo opětovně mnoho chovatelů a majitelů AI a VJP od nás i ze zahraničí k přátelskému setkání. S potěšením jsme přivítali i početnou skupinu účastníků z Polska, kteří přijeli "okouknout" naši akci s cílem připravit podobná setkání pro jejich chovatele těchto japonských plemen.


- VJP-Coco Chanel Jakobín
- foto: Jiřina Kružíková

Program sobotního odpoledne byl v tomto roce obohacen o právě probíhající akci - přerozdělení AI. Této akce se zúčastnil dosud rekordní počet jedinců. Celkově bylo přerozděleno 51 AI, z čehož bylo 18 jedinců rozhodnutím tříčlenné komise mezinárodních rozhodčích uznáno za VJP. Komise ohodnotí exteriér každého jednotlivce, posoudí průkaz původu a určí jeho zařazení. V případě tzv. míšenců, tj. psů, kteří mají ve svých PP přibližně stejné procento japonské a americké krve, může být toto rozhodnutí poměrně složité. Nejinak tomu je v případě, že např. předvedený pes by svým exteriérem jednoznačně patřil mezi VJP, ale v PP má převahu krve AI a naopak. Ve zcela ojedinělých případech pak může dojít i k pochopitelnému rozhořčení majitelů psů, zejména pokud díky probíhajícímu dělení přišli o svůj chovný pár. Jednoznačně spokojeni jsou pak majitelé tzv. amerického typu AI, tj. jedinců s tmavou maskou či velmi atraktivního a líbivého zbarvení PINTO - barevné plotny na bílém podkladě, kteří se tak konečně po dlouhých letech dočkali uznání a mohou se plnohodnotně a oficiálně zapojit do kynologického dění. Dá se říci, že se tak stalo opravdu za pět minut dvanáct, jelikož nejtypičtější jedinci jsou již většinou starší šesti let a o pár let později by je již nebylo možno využít k regeneraci chovu. Pro možnost porovnání přikládáme fotografie typických představitelů obou plemen. Jsme rádi, že se k přerozdělení dostavil námi předpokládaný vysoký počet zájemců a uspořádání přerozdělení AI právě při příležitosti konání setkání tak splnilo svůj účel.

Po ukončení přerozdělení proběhla v místní klubovně, kam jsme se uchýlili před nadcházejícím deštěm, další část oficiálního programu a to členské schůze KCHMPP - sekce AI a JVP a členská schůze nově vznikajícího klubu - Klubu chovatelů VJP. Kromě provedení nezbytných formalit, jako je prezentace a seznámení poradkyně chovu s organizačními a chovatelskými záměry obou klubů, jsme zde měli možnost vyslechnout vystoupení p. Hamlové z Akita inu klubu, která nás seznámila s činností jejich klubu a záměrech v dovozu nových AI z Japonska. Seznámila nás rovněž s praktikami chovu v zemi původu, zejména pak ve vztahu k výběru barevně vhodných partnerů tak, aby v populaci nedocházelo k úbytku sytě červené barvy, což můžeme pozorovat i na našich odchovech


- VJP-Ch. Hikaris War Lord
- foto: zapůjčila paní Sara

S napětím jsme pak sledovali příchod dne následujícího, kdy se také již tradičně měla v blízkém městečku Frenštátě pod Radhoštěm konat výstava obou plemen. Meteorologové předpovídali vytrvalé deště a bohužel jim tato předpověď vyšla nadmíru přesně. Byli jsme však připraveni i na mokrou variantu a po počátečním půlhodinovém zpoždění, způsobeném přesunem všeho potřebného do kryté jízdárny, mohla být výstava zahájena. Pravda je, že povrch jízdárny - piliny s pískem nebyl tím pravým ořechovým pro vykoupané psí kožíšky, ale tato skutečnost se díky pochopení rozhodčích na výsledcích posuzování neprojevila. Nejprve proběhlo letos poprvé na naší výstavě oficiální posuzování VJP. Soutěž posuzoval rozhodčí Karel Hořák a ten ze 14 posouzených vyhlásil nejkrásnějším VJP výstavy 6,5letou fenu COCO CHANEL JAKOBÍN, maj. J. Kružíkové. Vyzdvihl jistě zaslouženě nejen její vynikající exteriérové vlastnosti, což dokazují i výsledky z již dosud absolvovaných výstav, ale zdůraznil i profesionální kvalitu jejího předvedení. Pohled na bezchybný pohyb feny vedené pouze na tenoučkém předváděcím vodítku byl skutečně fascinující. Právem potom získala i titul "Sympaťák publika", který pomocí hlasovacích lístků zadávali přihlížející diváci. Soutěž AI pak posuzovala pí. Pavlíková. Ta v tvrdé konkurenci 56 AI vybrala pro mnohé přihlížející možná překvapivě jako nejhezčího jedince plemene fenku PIRIXA KEN AMANA, maj. Ing. M. Juzové. Tato fenka má složeny i zkoušky z výkonu, čímž dokazuje, že AI je nejen populárním společenským plemenem, ale může najít uplatnění i jako pes služební.


- AI-Ch. Auroras Kumamoto Go
- foto: Hana Blatoňová

Zároveň s výstavou AI pak ve vedlejším kruhu probíhala pod vedením p. Hořáka bonitace obou plemen. Všech 18 posouzených jedinců získalo bonitační kódy, které je řadí mezi chovné psy a feny a můžeme tedy odpovědně říci, že kvalita populace se neustále zvyšuje a to je jistě dobře. Věřím, že se nám v následujících letech podaří tento trend udržet. Tomu by mělo nápomoci i právě probíhající dělení AI, které přispěje k tomu, že se průkazy původů psů obou plemen budou postupně "čistit" až na PP se 100% obsazením AI či VJP.


- VJP-Coco Chanel Jakobín
- foto: Jiřina Kružíková

V průběhu celé výstavy pak probíhala sbírka na podporu programu zachování a regenerace našeho národního plemene Český strakatý pes, který vyhlásil KCHMPP. Děkujeme všem, kteří na tuto akci přispěli, byť jen malou finanční částkou a dokázali tak, že jim není lhostejný ani osud jiného, dosud neuznaného plemene a práce jeho chovatelů.


- VJP-Jester Ben Kei
- foto: zapůjčila paní Sara Gersbach z USA

Věřím však, že i přes nepřízeň počasí si většina účastníků odnesla i příjemné vzpomínky na naše setkání a že se spolu sejdeme na již plánovaném a jubilejním 5. ročníku, konaném ve dnech 4.-5.8. 2001 na dobře známých místech.


- AI
- foto: Hana Blatoňová

P.S. POZOR! Důležitá informace! Majitelům dosud nerozřazených AI oznamujeme, že příští termín této akce je 14.10. 2000 v Českých Budějovicích (sobota) a poslední možnost bude dne 9.12. 2000 v kynologickém areálu ve Zbraslavi u Brna. Tamtéž proběhnou i bonitace obou plemen AI i VJP. Bližší informace ohledně rozdělení získáte u Libuše Pečené, PK č.1, U Pergamenky 3, 170 00 Praha 7 - Holešovice, tel.: 02-8722231, 8722205 nebo u poradkyně chovu Hany Blatoňové, Nová 1735, 735 32 Rychvald, tel.: 069-6546048.

Upozorňujeme, že posledním termínem končí možnost rozřazení do jednotlivých plemen a tím i účast nerozřazených AI a VJP v chovu a na výstavách!

Ohodnotťe tento článek:
1
2
3
4
5

Celkové hodnocení (0x):

1
2
3
4
5

Autor textu Hana Blatoňová

Diskuse k článku

Komentáře mohou přidávat pouze přihlášení uživatelé

K tomuto článku zatím nebyly přidány žádné komentáře