Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.

Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod).

iFauna.cz » Diskuze » Psi »

Chování venku - příčina?

Fuchsiova
Autor
Prosím pomozte mi najít příčinu chování mého psa a zároveň radu, co s tím.
Můj 2 a půl lety pes byl před 3 týdny na kastraci (zdravotní důvody). Poslední týden se změnilo jeho chování venku. Přijde mi to ještě moc brzy na to, aby za to mohla kastrace (všude píšou několik měsíců, než budou vidět nějaké změny?), ale zároveň mi to přijde jako moc velká náhoda, aby se to dělo zrovna teď.
K jádru problémů - prostě vidím, že psa najednou přestalo bavit chodit na prochazky. Táhne se jak šnek, občas jen stojí a pozoruje, po napomenutí se teda znovu rozejde, ale prostě nebeha, neužívá si to, chodí 'z povinnosti'. Zároveň přestal znackovat (za celou vycházku půl hodinovou se vycura třeba jen 3x, dříve klidně 15x na každém rohu) a necmucha už ke každé chcance na zemi (což je asi jedině pozitivní). Proto mám pocit, jako kdyby "ztratil motivaci" chodit ven. Jakmile ale potkáme cizího psa, ožije, běhá a chce si hrát, ale když jde sám, tak je to hrůza prostě a místo psa mám fakt sneka s otravenym výrazem. Ještě házet klacek a aportovat ho baví, ale to taky nemůžu dělat celou cestu a vycházku.
Nemyslím si, že by byl nemocny, doma si normálně chce hrát, dělat aktivity, otravuje mě (je nevybity z venku) a tak. Možná trochu víc spi, ale ne nijak markantne.
Jinak ještě dodám, že přesně tento problém jsme řešili, když byl pes štěně. Cca do 5 měsíců odmítal chodit ven, procházky byly vždy boj, ale přesto to tak nějak samo s věkem (možná právě s tou pubertou?), tak mě teď docela mrzí, že se ten problém znovu vrátil.
Myslíte, že za to může kastrace? Po 3 týdnech taková velká změna v chování? A rady, co s tím? Vadí mi to a je mi i líto psa, že ho to venku najednou nebaví.

Ps: bez vodítka i na vodítku to vypadá naprosto stejně, buď se za mnou vleče nebo ho za sebou táhnu.
Já měla vykastrovaného ohaře v 10 letech kvůli cystě na prostatě. To co se z hrdého, sebevědomého a velice temperamentního psa stalo, nikomu nepřeji. Ze psa se stala ukňouraná bázlivka, doma začal vyhledávat pískací hračky a choval se jako fena při falešné březosti. Nejhorší na tom bylo, že venku začal vonět psům, neustále ho nějací psi pronásledovali a snažili ho nakrývat. Byl tím velmi frustrován, nechtěl chodit ven na procházky, které předtím tak miloval. Naštěstí jsme se shodou okolností do roka odstěhovali na venkov, kde ožil a 4 roky ještě prožil v relativní pohodě. Nikdy to už ale nebyl ten pes jako předtím, sice ho kastrace zřejmě zachránila před zhoubným bujením prostaty, ale duševně z něj udělala mrzáka. Nechápu fanatismus "ochranářek" psů, které kastrují vše, co se v jejich okolí pohne, aniž by si uvědomovaly následky těchto zákroků. Není to váš případ, omlouvám se, nechala jsem se trochu unést. Zkuste vašemu pejskovi procházky zpříjemnit, my třeba začali chodit v hodiny nebo v počasí, kdy byla pravděpodobnost potkání co nejmenšího počtu psů. Takhle minimálně poznáte, jestli mu vadí pohyb jako takový, nebo zda je nejistý a bojí se ostatních psů. Nedovolte nikomu, aby ho případně nakrýval či obtěžoval. Buďte mu oporou. Přeji vám, ať se vše srovná a pejsek se vám dostane do normálu.
Myslím si, že pes má hormonální zmatek v hlavě, tedy spíš tam už ty hormony nemá a zatím neví, co si s tím počít. Tipla bych, že se to časem srovná. To, že nečichá a neznačkuje je jasné...nemá totiž proč. Pes čichá a značkuje jen z jednoho jediného důvodu, aby dal fenám a ostatním samcům vědět, že tam je, je tam připravený nakrývat a bojovat o fenky. Ani jedno už se konat nebude. Zjišťovat, kde je jaková háravka už nebude, protože už ho to nezajímá. Myslím si, že si na tento nový stav prostě musí jen zvyknout. Jako štěndo ho měl taky a nevadilo mu to. Tím neobhajuju zbytečné kastrace, jen nechci, aby jste na něj pohlížela jako na chudinku. Sama jsem se také ze zdravotních důvodů rozhodovala na kastraci psa a tak dlouho jsem váhala(bála jsem se stavu, co popisujete) až pes umřel. Mohlo(ale i nemuselo) mu to prodloužit život...
Fuchsiova
Autor
Díky za odpovědi, snad je tedy ještě brzy a ustali se to časem samo.. :) jinak se psy problém nemá, naopak to je jedna z mála motivaci, co ho teď donutí behat/mít radost venku - když vidí psa, snaží se k němu vždycky dostat, takže těmi psy to není. Ale holt ne vždy nějakého potkáme a v tu chvíli ho ta procházka samotného nebaví...
Ešte mi napadlo že to možno s tou kastráciou ani nemá súvis, ide jar, oteplilo sa, napríklad aj naša fena sa chová podobne. Von sa teší, ale počas vychádzky je otrávená, po hodine sa tvári ako keby sme odbehli 20km. Minulý týždeň som ju dokonca zobrala na vyšetrenie srdca lebo som sa začala báť či nemá nejaký zdravotný problém, ale všetko je OK. A keď si spomínam tuším aj minulý rok mala takéto obdobie. A inak aj na mňa nejak lezie jarná únava len by som spala
katkaa1 napsal(a):
Ešte mi napadlo že to možno s tou kastráciou ani nemá súvis, ide jar, oteplilo sa, napríklad aj naša fena sa chová podobne. Von sa teší, ale počas vychádzky je otrávená, po hodine sa tvári ako keby sme odbehli 20km. Minulý týždeň som ju dokonca zobrala na vyšetrenie srdca lebo som sa začala báť či nemá nejaký zdravotný problém, ale všetko je OK. A keď si spomínam tuším aj minulý rok mala takéto obdobie. A inak aj na mňa nejak lezie jarná únava len by som spala
Mám přesně stejnou zkušenost. Mojí bývalé (a i současné) feně ubyla venku energie vždy při prvním výraznějším oteplení po zimě. Vlekla se s vyplazeným jazykem jako by jí rychlejší pohyb mohl zabít, jediné, co ji zajímalo, byly pachy v trávě. Jak jaro postupovalo, vracelo se to zas do normálu.
No a u současné, která je černá a má kratší čenich, jsem v letních vedrech byla přesvědčená o srdeční vadě
Fuchsiova napsal(a):
Prosím pomozte mi najít příčinu chování mého psa a zároveň radu, co s tím.
Můj 2 a půl lety pes byl před 3 týdny na kastraci (zdravotní důvody). Poslední týden se změnilo jeho chování venku. Přijde mi to ještě moc brzy na to, aby za to mohla kastrace (všude píšou několik měsíců, než budou vidět nějaké změny?), ale zároveň mi to přijde jako moc velká náhoda, aby se to dělo zrovna teď.
K jádru problémů - prostě vidím, že psa najednou přestalo bavit chodit na prochazky. Táhne se jak šnek, občas jen stojí a pozoruje, po napomenutí se teda znovu rozejde, ale prostě nebeha, neužívá si to, chodí 'z povinnosti'. Zároveň přestal znackovat (za celou vycházku půl hodinovou se vycura třeba jen 3x, dříve klidně 15x na každém rohu) a necmucha už ke každé chcance na zemi (což je asi jedině pozitivní). Proto mám pocit, jako kdyby "ztratil motivaci" chodit ven. Jakmile ale potkáme cizího psa, ožije, běhá a chce si hrát, ale když jde sám, tak je to hrůza prostě a místo psa mám fakt sneka s otravenym výrazem. Ještě házet klacek a aportovat ho baví, ale to taky nemůžu dělat celou cestu a vycházku.
Nemyslím si, že by byl nemocny, doma si normálně chce hrát, dělat aktivity, otravuje mě (je nevybity z venku) a tak. Možná trochu víc spi, ale ne nijak markantne.
Jinak ještě dodám, že přesně tento problém jsme řešili, když byl pes štěně. Cca do 5 měsíců odmítal chodit ven, procházky byly vždy boj, ale přesto to tak nějak samo s věkem (možná právě s tou pubertou?), tak mě teď docela mrzí, že se ten problém znovu vrátil.
Myslíte, že za to může kastrace? Po 3 týdnech taková velká změna v chování? A rady, co s tím? Vadí mi to a je mi i líto psa, že ho to venku najednou nebaví.

Ps: bez vodítka i na vodítku to vypadá naprosto stejně, buď se za mnou vleče nebo ho za sebou táhnu.
Značkování a menší zájem o značky od fen je jasné, vyplavují se mu hormony.

Nicméně doma jsme měli a máme za ty roky několik kastrovaných psům ( velký knírač, jezevčík, samojed, voříšek, NO, atd. ) a od loňska i 2 feny ( briard a voříšek) a nikdo se z akčního psa nezměnil po kastraci ve šneka. Pravda, máme vždy psů víc, ale jakmile se vezme vodítko, že se jde ven, všichni stojí nadšeně frontu. A to mají velikou zahradu, kdy několik hodin denně venku blbnou sami ( jednou jsem je, jakožto nemocná, pozorovala z okna a fakt aspoň ty 3-4 hodiny hráli na honěnou a lítali jak praštění). Pravdou je, že my měli teda vždy psy, které feny venku nezajímaly, měli vždy doma ve smečce 2-3 čuby, takže ani před kastracemi to venku nebylo o tom, že by slintali nad loužičkou od feny, apod. Takže u nás byly vždy procházky o tom jít do lesa, na louky, apod. kde si počuchali, kam jaké zvířátko šlo a domů šli tzv. "vyčmuchaní" i tak.

Zkuste psa víc zaměstnat, vzít ho na neznáma místa, atd. Ono pokud bylo jeho náplní procházek jen čmuchani, kde je jaka čuba, vážně může byt otrávený, že už ho to nebere...
Fuchsiova
Autor
Mám molosse, takže žádná velká aktivita venku nebyla ani předtím :D ale upřímně jsem si myslela, že taky chodí ven i kvůli něčemu jinému, než jen znackovat a cuchat fenky :)
Jinak musím zaklepat, ale dnešní ranní i poledni procházka byly téměř 'po staru' a šel hezky.. Tak snad to opravdu je nějaká přechodná záležitost, kdy neví, co si bez hormonů najednou pocit a nebo to teplo na jaře, to mě vůbec nenapadlo, ale může to být kombinace obojího... :).
Máte molose, takže je ve věku kdy teprve dospívá a mohu říci, že naši molosové byli jako mladí taky pěkná éra, ale okolo toho třetího roku se najednou uklidnili. Ale, pokud ho baví si hrát s pejsky, proč nedat procházky s kamarády, aby se vyřádil. Naše madam, když jdeme spolu samy, tak se táhne a prudí.
Fuchsiova
Autor
inusanka napsal(a):
Máte molose, takže je ve věku kdy teprve dospívá a mohu říci, že naši molosové byli jako mladí taky pěkná éra, ale okolo toho třetího roku se najednou uklidnili. Ale, pokud ho baví si hrát s pejsky, proč nedat procházky s kamarády, aby se vyřádil. Naše madam, když jdeme spolu samy, tak se táhne a prudí.
No já bydlím v bytě a 3-4x denně hledat někoho na společné procházky je asi nereálné :D na takové to delší odpoledni venčení jasně, půjdeme do psího parku, ale ráno a před spaním to obehnuti bloku... To je problém :D.
Fuchsiova napsal(a):
Mám molosse, takže žádná velká aktivita venku nebyla ani předtím :D ale upřímně jsem si myslela, že taky chodí ven i kvůli něčemu jinému, než jen znackovat a cuchat fenky :)
Jinak musím zaklepat, ale dnešní ranní i poledni procházka byly téměř 'po staru' a šel hezky.. Tak snad to opravdu je nějaká přechodná záležitost, kdy neví, co si bez hormonů najednou pocit a nebo to teplo na jaře, to mě vůbec nenapadlo, ale může to být kombinace obojího... :).
No jo, rozvazny mollos. Tak to je jaaaasnyyy. :D taky jsme měli, k větší akci jen s jinými psy. Jinak klídek, lážo plážo, žádný stres. :D

To bych byla v klidu. ;).
Neregistrovaný uživatel
Autor
lesnížínka napsal(a):
Myslím si, že pes má hormonální zmatek v hlavě, tedy spíš tam už ty hormony nemá a zatím neví, co si s tím počít. Tipla bych, že se to časem srovná. To, že nečichá a neznačkuje je jasné...nemá totiž proč. Pes čichá a značkuje jen z jednoho jediného důvodu, aby dal fenám a ostatním samcům vědět, že tam je, je tam připravený nakrývat a bojovat o fenky. Ani jedno už se konat nebude. Zjišťovat, kde je jaková háravka už nebude, protože už ho to nezajímá. Myslím si, že si na tento nový stav prostě musí jen zvyknout. Jako štěndo ho měl taky a nevadilo mu to. Tím neobhajuju zbytečné kastrace, jen nechci, aby jste na něj pohlížela jako na chudinku. Sama jsem se také ze zdravotních důvodů rozhodovala na kastraci psa a tak dlouho jsem váhala(bála jsem se stavu, co popisujete) až pes umřel. Mohlo(ale i nemuselo) mu to prodloužit život...
No já nevím, můj kastrovanec čmuchá stále stejně, a obchcává a osrává a hrabe vše proklatě vysoko.

Přidat reakci

! Doporučujeme se před přidáním prvního příspěvku zaregistrovat nebo se přihlásit na již vytvořený profil.

Text tučně Kurzíva Potržený text

Souhlasím s pravidly diskuze.
Zrušit sledování diskuze « Zpět na výpis diskuzních vláken
ZPĚT NAHORU
Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
Immuneregen (Immunovet)
Přípravky pro výrazné posílení imunity. Nyní za výhodné ceny.
Granule pro psy za nejlepší ceny
Ušetřete za krmivo pro psy. Nabízím Vám výhodná multibalení granulí pro psy za nejlepší ceny a s dopravou zdarma.
DNA analýzy
DNA testy psov od 30 € (od cca 630 Kč). Pohlavie vtáctva od 7 € (od cca 189 Kč) alebo Poukazy na 20/50/80/100 vzoriek.
AnimalShop
Nabízíme široký sortiment chovatelských potřeb pro psy, kočky, hlodavce a také pro akvaristiku, teraristiku.Doprava 56Kč