Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.

Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod).

iFauna.cz » Diskuze » Psi »

Dědičnost torze žaludku

Dobrý den, je torze žaludku respektive predispozice k tomuto onemocnění dědičné? Plánuji vrh štěňat u plemene, kde torze není úplně ojedinělou záležitostí. Děd mé feny na torzi umřel a teď jsem zjistila, že pejsek, kterého jsem si předvybrala ke krytí, torzi prodělal. Tak přemýšlím, jestli není rizikové spojovat takové pejsky.. Bohužel mnoho jiných nepříbuzných psů na výběr není...
Říká se, že je z části geneticky podmíněna. Volnější vazy můžou být podle mě nějakým způsobem dědičné stejně jako vazivová tkáň u kýly. S vet jsem se bavila o kýle a ta striktně nesouhlasí s chovem na psech s kýlou, protože se to prý může projevit kdekoliv jinde v těle, kde je přítomna vazivová tkáň. Ale netuším, jestli to má souvislost s vazy žaludku nebo sleziny, jsem laik, co se jen čas od času o něco zajímá. A po tomhle jsem podrobně nepátrala, moje plemeno na torzi netrpí.
Ja som zase o torzii dosť študovala keď sme si išli kupovať prvého vlkodava a žiadnu štúdiu, ktorá by preukázala dedičnosť som nenašla.
Ak viete po anglicky celkom dobrý bol tento článok: http://www.irishwolfhounds.org/GDV.htm#top
Kebyže pri vlkodavoch chcem nájsť na krytie psa ktorý by v rodokmeni nemal nikoho kto umrel na torziu tak asi vôbec šancu nemám.
Souhlasím s Ollie, také mám od chovatelů berňáků poznatek, že se bohužel dispozice k torzi dědí.. Může se samozřejmě objevit torze u psa, v jehož rodokmenu nic takového není, třeba skákáním s plným žaludkem jídla či vody, ale pokud měl předek psa torzi, určitě bych ho mnohem víc hlídala.
Ano dispozice je dědičně podmíněna.
Měla jsem dva dobrmany, jeden z nich z útulku.
Oba zemřeli na torzi. Jeden v 11 letech, byl po jídle, ovšem v klidu a ten druhý v 5ti letech v neděli dopoledne úplně na lačno.
Tak tam možná nějaké dispozice budou, i když vet říkal, že nejsou studie, které by to vyloženě potvrzovaly.

Přidat reakci

! Doporučujeme se před přidáním prvního příspěvku zaregistrovat nebo se přihlásit na již vytvořený profil.

Text tučně Kurzíva Potržený text

Souhlasím s pravidly diskuze.
Zrušit sledování diskuze « Zpět na výpis diskuzních vláken
ZPĚT NAHORU
Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
Western i Anglie
Pro aktivní jezdecký sport i hobby.
Hlídání psích mazlíčků v hotelu u Brna.
A když říkáme hotel, myslíme tím hotel ...
Picobanda - Originální věci pro pejskaře!
Trička, hrnečky, polštáře a mnohem víc! Originální a moderní design více než 60 plemen! Najdi si to své!
Krásná trička se zvířátky
Máš rád zvířátka? U nás si můžeš nějaké pěkné pořídit na tričku. Designy si sami tvoříme i tiskneme.