Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

Zuzka87

16.11.2019 20:05
Zuzka87

XXX.XXX.73.119

Zdravím, byl by někdo tady schopný “přeložit” mi výsledky histologie, abych tomu jako laik porozuměla?

Jeana12

16.11.2019 20:49
Jeana12

XXX.XXX.239.143

No úplně zjednodušeně se to dá přeložit tak, že jaterní tkáň odumřela, je nahrazena nefunkčním vazivem a tělo se pokouší udržet při životě tím, že si v prostoru mezi jaterními laloky vytváří nové cévní zásobení a žlučovody.

Zuzka87

16.11.2019 20:57
Zuzka87

XXX.XXX.73.119

Aha, moc děkuji.

Myslíte si, že tedy při těchto výsledcích má cenu dělat CT, pro potvrzení či vyloučení jaterního zkratu? Já jsem teda do teď byla pro, ale jestli výsledky histologie znamenají tohle, dá se vůbec ještě něco zachránit? S vetama jsem se samozřejmě radila, ale každý mi řekl, že by CT udělali. Ale nevím, jak moc v tom roli hrajou pro ně peníze.

16.11.2019 22:34
fikovnice

XXX.XXX.135.227

Zuzka87 napsal(a):
Aha, moc děkuji.

Myslíte si, že tedy při těchto výsledcích má cenu dělat CT, pro potvrzení či vyloučení jaterního zkratu? Já jsem teda do teď byla pro, ale jestli výsledky histologie znamenají tohle, dá se vůbec ještě něco zachránit? S vetama jsem se samozřejmě radila, ale každý mi řekl, že by CT udělali. Ale nevím, jak moc v tom roli hrajou pro ně peníze.

Shunt = zkrat je tam popsanej (i když "jen" jako suspektní), nevím, zda má CT smysl...

16.11.2019 22:42
bodlinka

XXX.XXX.237.163

no, histologie nabízí shunt jako možnou příčinu toho stavu

ale není úplně jasné, jestli případné operativní řešení shuntu ještě taková játra zachrání, jsou to pokročilé změny, kde jaterní tkáně zůstává jen velmi málo

Jeana12

16.11.2019 22:44
Jeana12

XXX.XXX.239.143

Jestli se dá něco zachránit těžko říct. I v té zprávě máte uvedeno, že se jedná o pokročilé stádium a jaterní buňky jsou celkem vzácností. Těžko odhadnout do jaké míry by ještě byla možná regenerace. Máte kromě biopsie nějaké další výsledky vyšetření (krev, moč....)?

Zuzka87

16.11.2019 23:01
Zuzka87

XXX.XXX.73.119

Děkuju za názory. Je to hodně těžké rozhodování. Kort když nevím, jestli se to dá vůbec ještě zachránit, ještě když by musela po druhý v měsíci pod narkózu. Vůbec nevim, jestli jí mám takhle zatěžovat. Ani nemám tu jistotu, že se probudí. I když je to velká bojovnice, občas je na ní smutnej pohled, a já jí nemůžu pomoct. Někdy zase lítá jakoby jí nic nebylo.

Testy máme, viz. obrázky

Jeana12

17.11.2019 09:42
Jeana12

XXX.XXX.239.143

Zuzka87 napsal(a):
Děkuju za názory. Je to hodně těžké rozhodování. Kort když nevím, jestli se to dá vůbec ještě zachránit, ještě když by musela po druhý v měsíci pod narkózu. Vůbec nevim, jestli jí mám takhle zatěžovat. Ani nemám tu jistotu, že se probudí. I když je to velká bojovnice, občas je na ní smutnej pohled, a já jí nemůžu pomoct. Někdy zase lítá jakoby jí nic nebylo.

Testy máme, viz. obrázky

Biochem. vyšetření ukazuje na těžké poškození jater + žl. cest - tam se vzhledem k výsledkům biopsie, nic jiného očekávat nedalo.

Co je další velký problém - zvýšené Tli canine + tukové kapénky v moči - to by mohlo ukazovat na to, že už selhávají i ledviny.

Doufám, že se Vám k tomu vyjádří ještě někdo povolanější. A nevím, co Vám k tomu řekli ošetřující veti, ale podle těch výsledků si myslím, že CT je jen tahání peněz a že případná operace PSS by už nic moc nezměnila. Je to ale pouze můj názor, můžu se mýlit. Vyčkejte na další názory, popř. bych smysl další léčby zkonzultovala na jiný klinice.

17.11.2019 10:37
fikovnice

XXX.XXX.135.203

Ta fenka je moc nemocná!
Blbě se mi to čte, ale v KO je poměrně výrazná leukopenie a trombocytopenie (málo bílých krvinek, málo destiček; v diferenciálu pak málo neutrofilů - zvíře tím pádem bude těžko bojovat s nějakou event. infekcí).
Bilirubin kolem 30, JT (ALT, AST) kolem 13. Špatné...
Jak se vůbec dostala do toho stavu?
Nevím, pokusím se Vám vlít trošičku naděje, asi před dvěma měsící mi doslova umíral kocour na panleukopenii. Jestli si dobře vzpomínám, tak bili měl kolem 20, JT kolem 10. To vše, protože 12 dní nejedl a kočkám při hladovění začnou selhávat játra. Pak se stal Zázrak, stav se začal v dobré obracet, kocour se rozjedl a kontrolní testy se vrátily do normálu, zůstaly jen úplně hraničně zvýšené JT.
Takže zázraky se (občas) dějí... Pokud je ale zvířeti špatně (navíc nevím, z čeho má ten útlum krvetvorby), asi bych reálně uvažovala o eutanázii.
Dg. jsem tam vlastně někde četla - intersticiální hepatitis, neboli zánět jater....ale jak se to vůbec stalo? Příznaky, průběh...???

17.11.2019 10:39
fikovnice

XXX.XXX.135.203

Zuzka87 napsal(a):

Testy máme, viz. obrázky

Jo a žlučové kyseliny zvýšené v řádu stovek, to je opravdu zlé...

17.11.2019 10:43
fikovnice

XXX.XXX.135.203

Zuzka87 napsal(a):

Testy máme, viz. obrázky

A na moč jsem se předtím nedívala. V moči je bílkovina, bilirubin...ráda bych Vám napsala něco příznivějšího.

Snad jen to, že játra jsou známa jako orgán s největší regenerační schopností. Ale tady nevím, zda je vůbec co regenerovat.

P.S. Narkózy v jejím stavu bych se též obávala.

17.11.2019 10:51
bodlinka

XXX.XXX.237.163

já si myslím, že tohle NEZREGENERUJE.

játra můžou regenerovat,když je zachovalá jejich struktura, takové to buněčné lešení. jenže ta histolka začíná hned popisem stavu, že tak to není.

pokud je to reprezentativní vzorek a celá játra vypadají takhle, tak je to end-stage. člověka by dali na čekací listinu k transplantaci.

17.11.2019 11:58
fikovnice

XXX.XXX.135.203

bodlinka napsal(a):

játra můžou regenerovat,když je zachovalá jejich struktura, takové to buněčné lešení. jenže ta histolka začíná hned popisem stavu, že tak to není.

pokud je to reprezentativní vzorek a celá játra vypadají takhle, tak je to end-stage. člověka by dali na čekací listinu k transplantaci.

Myslím si v podstatě totéž... Proto jsem psala, aby vůbec mělo CO regenerovat...

17.11.2019 12:01
fikovnice

XXX.XXX.135.203

bodlinka napsal(a):

"člověka by dali na čekací listinu k transplantaci"

Pokud by splňoval kritéria, a spíš se bojím, že by se nových jater nedožil.

Tak, jak byla vymyšlena dialýza, chtělo by to něco, co aspoň na čas nahradí játra v jejich detoxikačních (a mnoha dalších) schopnostech.

18.11.2019 00:37
b.k

XXX.XXX.210.73

Trošku mimo téma,ale zažito z praxe.
Ještě stále máme fenu ,která byla ne jedním veterinářem označena de facto za mrtvou a moc se všichni divili,že žije. Krevní obraz byl jedna velká katastrofa,dělal se x krát neb nikdo nechápal jak to,že není mrtvá..Doma jsme si ji přejmenovali na zombičku..
A nedali jsme tehdy na rady veterinářů zvíře uspat,neb fenka se netvářila,že by chtěla umírat..
Žije a je v pohodě,zdravá,veselá,štastná..
Nicméně jednomu z těch vetů to vrtalo hlavou a začal se zajímat ,profesně.. Dle jeho slov oslovil vet. které znal nejen z ČR. Odpověd dostal. A to zhruba takovou ,že už velmi málo takových případů zaregistrovali a mají za to,že se fenám může stát,že před nebo po hárání jim vyletí brutálně hormony a rozhodí celý "systém"..

Nevím zda máte psa či fenu- to je celkem jedno. A vím je to úplně něco jiného..

Ale ani moderní medicína není neomylná

Já bych na to CT šla. "Zabalit" to můžete až pak...
.

Apropo - koluje po síti případ,kdy pes v "posledním" tažení ,protože rakovina..začal dostávat do jídla koloidní stříbro ,protože páneček si řekl,že prostě zkusí všechno.. a ..pes žije.. Podotýkám,že osobně neznám tak pravost nepotvrdím.

Co potvrdit můžu z vlastní zkušenosti,že koloidní stříbro ve spreji je výborná věc na opravdu snad všechno. Nejen u psů,ale i u lidí..ale neužíváme vnitřně.

Pak mohu doporučit užívání tablet CBD ,.. pro psa i pro člověka..
Dokonce i .kapek s THC (marihuana) v malém množství pro psa. . I tady už jsem slyšela,že to vícero postiženým psům o dost prodloužilo život..

Ted jen doufám,že mě zítra neodvede komando v poutech.
Takže nepropaguji a nedoporučuji a nepěstuji marihuanu.
Doma to nezkoušejte.A nepěstujte .
Zda užijete - není můj problém.
Vše výše uvedeno je pravda.

Přidejte reakci

Přidat smajlík