Dieta po akutní pankreatitidě + chronické selhávání ledvin

Přidejte téma
Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků
27.11.2021 18:42
plaka

XXX.XXX.226.243

Prosím moudré hlavy o názory a rady.
Pes prodělal před 7 měsíci akutní zánět slinivky. Před víc než měsícem se náhodou zjistilo, že se tato akutka odrazila ve stavu ledvin, má je "načnuté", jde o chronické selhávání. Nebýt této náhody, na psovi není nic poznat, žádné klinické projevy.
Cílenými atb byla přeléčena bakteriální infekce v ledvinách a močových cestách, jaterní testy, které měl zvýšené, jsou v normálu. Při prvním odběru měl v moči červené krvinky, to je nyní také v pořádku. Stoupl mu ale kreatinin na 120. Dostává Pronefru, doporučení od veta zní, že je třeba snížit proteiny na minimum (nyní je na granulích Marp Senior Light - bílkoviny 20 %, tuky 7 %).
Na veterinární renal dietu to prý zatím není. Stejně tak ale ani na vařenou stravu, protože těžko sloučit slinivkovou a ledvinovou dietu. Přemýšlím, co mu objednat za granule.
Prosím, máte nějaké nápady?
Už jsem něco hledala, ale ráda si nechám poradit. Granule vhodné pro slinivkáře a zároveň ledvináře.
Vím, že ledviny vyléčit nejdou, ale snad se povede proces selhávání zpomalit.
Díky.

27.11.2021 19:45
hmn_

XXX.XXX.49.107

u kocoura se selháním ledvin mám výbornou zkušenost s amin avastem (sice nepotvrzeno krevním rozborem, ale změna klinického stavu dramatická)

27.11.2021 19:48
megi-the-dog

XXX.XXX.211.143

Hlásím zmatek. Akutní přece není chronický, tak proč drsnou slin. dietu, když se stačí šetřit (prostě nesmí propít víkend, no) a kvůli ledvinám sundat trochu všeho.
Je mi divné co říká vet,
protože běžně se na ledviny extrémně bílk. nesundávají, leda by to bylo už fakt selhání,
a esi to je podle něj na extra sražení bílk., tak dám fakt vet dietu, ne?
Jinak nejde ani tolik o 25 nebo 18 % bílk., ale o to, kolik práce bude mít pacient se zpracováním (odpadní látky, co ten protein u toho dělá, klasicky kytkové granule, mladé maso červené,...)

27.11.2021 19:54
plaka

XXX.XXX.226.243

To je doplněk, díky, něco jako Pronefra. Já se nyní snažím pořešit nějak krmení, kterým granulovým směrem se hnout.

27.11.2021 20:10
megi-the-dog

XXX.XXX.211.143

Hledala bych jinde než u Marpu, protože sice Bílá ryba má ok fosfor, tuk atd., ale o sodíku neříká nic. Takže klasickou dietu - obecně Farmina gastrointestinal, ale tukově a sodíkem je na tom lépe renal verze a Wolfsblut VetLine renal.

27.11.2021 20:16
hmn_

XXX.XXX.49.107

plaka napsal(a):
To je doplněk, díky, něco jako Pronefra. Já se nyní snažím pořešit nějak krmení, kterým granulovým směrem se hnout.

není to totéž
pronefru měl kocour také (je to obdoba ipakitine)
ten exra obrat stavu nastal až s tím amin avastem

27.11.2021 20:21
megi-the-dog

XXX.XXX.211.143

Ano. Pronefra, Ipakitine - kvůli fosforu.
Aminavast - přírodní aminokyseliny, které pomáhají s trávením např.
Oboje dost chrání ledviny, jen každý jinak, ale Amin. má recenze ve smyslu "má chuť k jídlu, přibral,... funguje".

27.11.2021 20:30
plaka

XXX.XXX.226.243

megi-the-dog napsal(a):
Hlásím zmatek. Akutní přece není chronický, tak proč drsnou slin. dietu, když se stačí šetřit (prostě nesmí propít víkend, no) a kvůli ledvinám sundat trochu všeho.
Je mi divné co říká vet,
protože běžně se na ledviny extrémně bílk. nesundávají, leda by to bylo už fakt selhání,
a esi to je podle něj na extra sražení bílk., tak dám fakt vet dietu, ne?
Jinak nejde ani tolik o 25 nebo 18 % bílk., ale o to, kolik práce bude mít pacient se zpracováním (odpadní látky, co ten protein u toho dělá, klasicky kytkové granule, mladé maso červené,...)

Milý zmatku, akutní byla slinivka, po půl roce hodnoty srovnány do jakéhosi normálu, nicméně trávení psíčka zůstává stále velmi citlivé. Nejde mu šoupnout něco s větším obsahem tuku.
Ano, pes má selhávání ledvin zachycené vlastně náhodou na úplném počátku. Kreatinin byl před měsícem 115, nyní 120. Čiliže poškození ledvin v důsledku akutního zánětu slinivky, na sonu zatím na ledvinách nejsou žádné změny.
Takže jak pacientovi ulevit se zpracováním stravy, jaké granule vybrat? Vet (kterému věřím, jde o odborníka) to myslel tak, že hodnoty jsou "relativně" dobré, že na specifickou renální dietu je ještě čas. Pes dostával kromě granulí 1x denně vařenou večeři ve formě libového masa a dvě třetiny příloh (dýně, batáty, brambory, mrkev atd). Tu mám nyní vynechat a nechat psa jen na granulích, těch Marpech, které mi ale dochází a dumám, co dalšího koupit.
Další kontrola je za měsíc, pak se budeme rozhodovat, co uděláme dále.
Nemám problém psovi koupit rovnou renální dietu, jestli to bude to nejlepší pro něj, jdu do toho.
A ono mi hodně pomáhá se sem vypsat, víc o tom přemýšlím a vlastně si říkám, proč nenasadit rovnou nějakou tu special dietu.
Případně, když dá někdo jiný tip, prozkoumám.

27.11.2021 20:34
plaka

XXX.XXX.226.243

Já než něco sesmolím, jsou tu další příspěvky. Moc díky, jdu sondovat. Jinak pes je zatím extra žravý, chová se jak zdravé zvíře, nikdo by neřekl, že se v jeho těle něco odehrává.

27.11.2021 22:40
Ollie

XXX.XXX.163.25

Jak píše Megi, nej výběr v podobných hodnotách má Wolfsblut.

Přidejte reakci

Přidat smajlík