Jde starého psa převychovat?

Přidejte téma
Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

KikkaLam

18.12.2021 11:00
KikkaLam

XXX.XXX.208.172

Ahoj,
přibližně před třemi měsíci jsme s manželem převzali staršího psa od prarodičů, kteří se o něj už nezvládali postarat. Psovi je deset a je původně z útulku. Pravděpodobně kříženec malamuta a kavkazáka, takže obřík. Celý život byl venkovní, takže potřebu vykonává kde ho napadne. Rodiče se s jeho výchovou moc nenamáhali, stačily jim jen základní povely (sedni, lehni, pocem…).
Teď už ale k věci. Hafan odmítá chodit do boudy (asi špatná zkušenost z dřívějška), a tak se bojím aby si teď v zimě neuhnal něco s ledvinama apod. Doma být dlouhodobě nemůže, mám malé děti co jsou alergické plus to kadění všude. Šťastná z toho nejsem, ale při nejhorším ho domů prostě vždycky vezmeme.
Měl by někdo nějaké rady a nápady jak psa naučit, chodit do boudy? Na pamlsky, misku s jídlem i hračky naprosto kašle. Když už tam občas strčí čumák za nějakou dobrotou, tak se ve chvíli uvědomění rozklepe a zdrhne.
No a v případě že se nám to nepovede, jde takhle starého psa naučit aby nekadil doma?
Zatím ho při velkých mrazech bereme domů na chodbu vystlanou podložkama, ale to je prostě jen dočasné řešení. Na hafanovi je vidět, že by radši byl venku, jenže tam se akorát klepe zimou.
Předem děkuji za všechny rady.

Uživatel s deaktivovaným účtem

18.12.2021 12:11
Uživatel s deaktivovaným účtem

kolikrát denně ten pes kadí, jaké množství trusu a konzistence?

18.12.2021 12:21
Terapeutka

XXX.XXX.69.29

A v původním domově spal venku kde? v boudě? nebo v nějakém přístřešku/chlévě/kotelně...?
Bouda, kterou má nyní je jeho původní převezená nebo po jiném psovi (to by mu možná mohlo vadit) nebo nová?

Zkuste ji přemístit na zahradě, většina psů má ráda přehled i z boudy - chtějí vidět na vchod/na dveře, na branku, na ulici. Pokud má boudu někde vzadu za domem, tak se mu tam asi nelíbí.

Případně mu místo boudy na zahradě vymyslet nějaký krytý suchý přístřešek (velkou bednu, starý stůl ze tří stran zakrýt deskami nebo kobercem a vystlat...)

Doma bych mu nechala asi přístup jen do chodby, pokud se sám nemá zájem družit a chce být venku, tak mu raději vytvořit podmínky na zahradě.

Uživatel s deaktivovaným účtem

18.12.2021 12:22
Uživatel s deaktivovaným účtem

Myslím si, že to spaní v boudě je hodně individuální. Vzali jsme si dva psy z bytu, kříženku labradora a psa goldena. Fena se v boudě naučila spát bez problémů. Ráno v zimě se jí ven sice moc nechce, ale když jsem v práci, nemůžu nechat doma všechny a v poledne, jak dříve vždycky jezdíval venčit manžel, se nedostanu. Samozřejmě pokud by bylo víc jak -3, tak doma zůstane i s tím, že to nevydrží s čůráním, už jí bude na jaře 12 let.
Naopak pes, kterýmu teď jsou 4 roky, do boudy nikdy nepůjde. Nemá problém tam vlézt pro něco, ale spát tam nebude. Má prostě zažitý, že v noci se spí v baráku s lidma.

Uživatel s deaktivovaným účtem

18.12.2021 12:32
Uživatel s deaktivovaným účtem

Je to sice starý pes, ale pravděpodobně kříženec plemen, která extrémní počasí snáší dobře a lze je nechat celoročně venku. Do boudy nešla nikdy ani jedna z našich kavkazanek, ani choďačka. Ale měly možnost být na částečně kryté verandě. Jak už radili přede mnou, vytvořte psovi nějaké závětrné místo kryté ze tří stran a z vrchu, jako podlážku něco, co nebude studit - ne beton nebo dlažba, ale třeba prkna a na to slámu nebo piliny, nebo něco, v čem se bude moci zahřát. A to pravidelně měňte. Domů ho neberte, stejně tam být nechce.

18.12.2021 18:52
lesnížínka

XXX.XXX.132.8

Uživatel s deaktivovaným účtem napsal(a):
Je to sice starý pes, ale pravděpodobně kříženec plemen, která extrémní počasí snáší dobře a lze je nechat celoročně venku. Do boudy nešla nikdy ani jedna z našich kavkazanek, ani choďačka. Ale měly možnost být na částečně kryté verandě. Jak už radili přede mnou, vytvořte psovi nějaké závětrné místo kryté ze tří stran a z vrchu, jako podlážku něco, co nebude studit - ne beton nebo dlažba, ale třeba prkna a na to slámu nebo piliny, nebo něco, v čem se bude moci zahřát. A to pravidelně měňte. Domů ho neberte, stejně tam být nechce.

Přesně tak, kámošky berňucha tak spával celý život. Nutit ho do boudy nemá smysl, můj pes tam taky vleze ležet jen, když uzná on za vhodné, nezáleží na tom, co si o tom myslím já.
Zadavatelko, psa, který je zvyklý venku domů neberte, ono by mu to zdravotně spíš uškodilo.

KikkaLam

18.12.2021 23:03
KikkaLam

XXX.XXX.43.149

Boudu má původní co měl u prarodičů, ale myslím že do ní taky moc nechodil. Je to vlastně ze tří stran krytý kotec ve kterém je vystlaná bouda. Máme ji přímo vedle zahradních dveří, takže z boudy by na nás v pohodě viděl, ale on radši spí na rohožce přede dveřmi. Nikdy předtím jsem takové plemeno neměla, takže si opravdu nejsem jistá jestli zimu dá tak v pohodě jako když byl mladší. K nám domů se občas snaží natlačit, ale když už ho sem vezmu, tak se stejně tlačí za chvilku ven. Děkuju všem za rady a vlastně i uklidnění, asi má prostě jen svůj rozum a s tím nic neudělám. :)

Přidejte reakci

Přidat smajlík