Informace o malých kníračech

Přidejte téma
Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

Neregistrovaný uživatel

20.5.2003 20:13
Neregistrovaný uživatel

Mám tříměsíční štěně knírače malého, ale zatím nemám žádné zkušenosti s jeho chovem.Např. kdy ho lze poprvé ostříhat, kdy poprvé upravit drápky,kdy začít snižovat počet dávek stravy za den,...Můžete mi poradit ?

Neregistrovaný uživatel

21.5.2003 09:11
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Mám tříměsíční štěně knírače malého, ale zatím nemám žádné zkušenosti s jeho chovem.Např. kdy ho lze poprvé ostříhat, kdy poprvé upravit drápky,kdy začít snižovat počet dávek stravy za den,...Můžete mi poradit ?

Vždy, než si pořídíme nového člena rodiny (a u prvního psa to platí dvojnásob), je nutné se dostatečně informovat o potřebné péči a chovatelství. Začít vše zjišťovat až když máme pejska doma je POZDĚ!
Co se týče stříhání, je nutné štěně navykat na česání a "klid", tzn. učit ho nechat si zvedat nohy, stát klidně, nechat si osahat tlamu, uši apod. Jinak stříhat se dá kdykoli, máte-li pocit, že pejsek působí dojmem "rozcuchané koule". Je lepší v zimě nachat pejska zarůst, v příp. ubytování v bytě to není nutné.
Co se týče stříhání drápků, při dostatečném pohybu venku po různém typu terénu většinou není třeba drápy upravovat, neboť pes si je pohybem obrousí sám. V příp. že drápy přerůstají, zkrátíme je speciálními nůžkami (kleštičkami) na drápky,které zakoupíte v každém obchodě chovatelských potřeb. Je výhodné drápy poprvé nachat ostříhat u veterináře nebo u zkušenějšího chovatele, který Vás naučí, jak na to. Je nezbytné dávat při stříhání pozor, abyste nezasáhla citlivé lůžko drápu (u světlých drápů prominuje růžovým zbarvením, u černých není vidět!) Při zasažení lůžka totiž dochází k bolestivosti a nezřídka i slabšímu krvácení.
Krmení štěňat je kapitola na dlouhé povídání. V případě že krmíte granulovanou stravou a Váš pejsek není příliš velký jedlík, můžete mu granule nachat v misce celý den. Většinou však takový ideáln není a pejsek by snědl vše, nač přijde. Pak krmíme podle věku (to platí i o doma připravené stravě), u 3měsíčního pejska malého knírače bych doporučovala krmit cca 4x denně menšími dávkami, ve věku 4-6 měsíců 3x denně, do 12-15ti měsíců 2x denně, u dospělého psa stačí jednou denně (i když z vlastní praxe zastávám spíš názor krmit 2x denně, zejm. u větších plemen, plemen fyzicky aktivních a sportovně využívaných, starých psů apod.)
MVC.Kovářová

Neregistrovaný uživatel

22.5.2003 09:18
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Mám tříměsíční štěně knírače malého, ale zatím nemám žádné zkušenosti s jeho chovem.Např. kdy ho lze poprvé ostříhat, kdy poprvé upravit drápky,kdy začít snižovat počet dávek stravy za den,...Můžete mi poradit ?


Srst má být drsná, ale černě zbarvení jedinci častěji mívají srst měkčí. Drsnost srsti je možné podpořit trimováním. Tedy trimováním se srst pozvolna stává drsnější. Ovšem najdou se jedinci i s tak měkkou srstí, že krycí srst se nedá rozlišit od podsady. V těchto případech se nedá trimovat a musí se stříhat. O srsti by se dalo napsat daleko více, a tímto směrem se dotaz neubíral. Tedy k tomu „kdy“. Střih sám o sobě je možné začít vytvářet a posléze udržovat kdykoliv, ovšem je velmi důležité psa co nejdříve začít na manipulaci s jeho tělíčkem a srsti zvykat (i kdyby jste se do samotné úpravy ještě nepouštěla.) Musí si zvyknout jak klidně stát, třeba i jen na třech, v klidu ležet na boku. Musí si zvykat na kartáčování a česání, zvykejte ho i na zvuk strojku (nemáte-li jej, postačí jen těsná přítomnost strojku na vlasy nebo alespoň el.holícího strojku). Na chvilku ho stavte na stůl, pak odměňte a dejte dolů. Nesmí se na stole bát. S manipulací se srstí a samotným kníračem začínejte na klíně a opravdu na malou chvilku (zpočátku 1-2 min.). Kartáčujte ho, obracejte, ale nemusíte být nějak systematická, cílem zpočátku je psa na to zvyknout, nikoliv ho vykartáčovat. Čas postupně prodlužujte a posléze ho zvykejte na to stejné, ale při pobytu na stole. Toto krátké cvičení (a vlastně pomalu i opravdové česání, kartáčování, příp.trimování) provádějte pokud možno denně a na konci jej za to dobré chování (i kdyby bylo mírně problematické) odměňte! To stejné dělejte, i kdyby jste si nechtěla knírače upravovat sama, ale budete ho chtít nechávat upravit v salonu! I tam by se měl chovat správně! Tak. Snad jsem na nic důležitého nezapomněla. Jen dodám: čím později se zvykáním na manipulaci začnete, tím to bude horší.
Co se týč drápků, vše potřebné tu již zaznělo, jen doporučuji opravdu nejdříve (nebo vždy) nechat je ostříhat u veterináře, nebo někoho zkušeného. Předpokládám, že Váš kníraček má drápky černé, tedy při stříhání jde o odhad. Je možné je i „pilníkovat“, ale to je psovi zpravidla více nepříjemné a dlouho to trvá.
Přesně na den, kdy začít snižovat početnost krmení, je nesmyslné určit. Co se týče krmení všeobecně, pes by se měl krmit ve „štěněčím věku“ 3x až 4x, v pubertě-mládí 2x a v dospělosti 1x. (u velkých plemen přidat ještě jedno krmení navíc – 4x-5x; 3x; 2x - zcela souhlasím, že je nejlepší v dospělosti velká plemena krmit 2x denně). Ale jestli budete v dospělosti malého knírače krmit 2x (i 3x:-)), to je opravdu jedno (někdo si zakládá na tom, aby jejich pejsek měl snídani, oběd a večeři celý život :-)). Záleží na Vás. Naopak krmit štěně jen jednou denně je velmi chybné. U štěněte můžete nechat misku se žrádlem přístupnou po celý den, ale obávám se (zrovna u knírače), že by se stal vybíravým a v jídle by se začal nimrat. Tedy bych se spíš přikláněla k podávání stravy 3x nebo 4x denně – jak je ve Vašich časových možnostech (a pak, po 10 min. misku dát pryč – ať už dojí či nikoliv).
No snad jsem na nic nezapomněla. Jen ještě připomenu, nezapomeňte na dobrou výchovu a socializaci. Malí knírači jsou bezva, ale je třeba je dobře vychovat! Spolehlivé přivolání, dobrá chůze na vodítku a správné chování ke psům a lidem by mělo být samozřejmostí!
Přeji hodně štěstí při vychování ideálního rodinného psa.

Přidejte reakci

Přidat smajlík