Příbuzenská plemenitba

Přidejte téma Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

Neregistrovaný uživatel

10.10.2011 12:50
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.38.7

Dobrý den, mám takový dotaz. Chtěla jsem se zeptat, co si myslíte o příbuzenské plemenitbě, kde je příbuznost v 2. a 3. generaci.
Genetiku jsme měli ve škole a vím, že u hospodářských zvířat je běžná, že se šlechtí liniově do koeficientu příbuznosti tuším 13,5 %.
Viděla jsem i psí rodokmeny, kde se jeden pes vyskytoval třeba 3x.
Vím, že se zvýrazní jak žádoucí znaky, tak nežádoucí, například recesivní choroby, tak bych chtěla znát odbornější názor někoho, kdo se psí genetice věnuje a zná tento problém v praxi.

Děkuji za odpovědi.

Neregistrovaný uživatel

10.10.2011 13:04
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.216.60

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Dobrý den, mám takový dotaz. Chtěla jsem se zeptat, co si myslíte o příbuzenské plemenitbě, kde je příbuznost v 2. a 3. generaci.
Genetiku jsme měli ve škole a vím, že u hospodářských zvířat je běžná, že se šlechtí liniově do koeficientu příbuznosti tuším 13,5 %.
Viděla jsem i psí rodokmeny, kde se jeden pes vyskytoval třeba 3x.
Vím, že se zvýrazní jak žádoucí znaky, tak nežádoucí, například recesivní choroby, tak bych chtěla znát odbornější názor někoho, kdo se psí genetice věnuje a zná tento problém v praxi.

Děkuji za odpovědi.

Tady se nic nedozvíte, jen to, že někdo je pro, někdo proti. Já jsem proti, protože ještě nikdo mi nepodal informace z první ruky, jako že by si sám vzal např.. vlastní sestřenici a pak poreferoval. Jinak u těch hodspodářských zvířat já zase vím, že se kvůli zachování užitkovosti chová na 5 nepříbuzných generací a nebo se i kříží plemena. U psa užitkovost nikoho nezajímá, tedy hodnotit prospěšnost příbuzenské se dá až jen podle extra velkých průserů, na ty menší většina kašle. Psí genetika s tím až tak nesouvisí, spíš genetika všeobecně, on pes fakt není z jiný planety.

Neregistrovaný uživatel

10.10.2011 13:18
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.38.7

No to já vím, že genetika platí pro všechny stejně, DNA je univerzální..
Šlo my spíše o to, že právě u hospodářských zvířat se řeší užitkovost u psů exteriér... U hospodářských zvířat se dělá liniová plemitba po jednom plemeníkovi úplně běžně, u koní též... Oživení krve a vznik jiných plemen je věc jiná, prasata to mají taky trochu jinak, tam se šlechtí finální hybridi, kteří se dál již nerozmnožují.
Tak jsem se chtěla zeptat, jestli s příbuzenskou plemenitbou má někdo zkušenost, jestli byla spíše pozitivní nebo negativní.

Neregistrovaný uživatel

10.10.2011 14:04
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.216.68

na to vážně nejde nejde dát jednoznačná odpověď.
Příbuzenská plemenitba není jistě špatná, když se dělá s rozmyslem a hlavně, když chovatel víc proč to vlastně dělá.
Chce to mít předky co nejvíce prověřené (hlavně co do zdraví a povahy).

Neregistrovaný uživatel

10.10.2011 14:13
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.181.87

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
No to já vím, že genetika platí pro všechny stejně, DNA je univerzální..
Šlo my spíše o to, že právě u hospodářských zvířat se řeší užitkovost u psů exteriér... U hospodářských zvířat se dělá liniová plemitba po jednom plemeníkovi úplně běžně, u koní též... Oživení krve a vznik jiných plemen je věc jiná, prasata to mají taky trochu jinak, tam se šlechtí finální hybridi, kteří se dál již nerozmnožují.
Tak jsem se chtěla zeptat, jestli s příbuzenskou plemenitbou má někdo zkušenost, jestli byla spíše pozitivní nebo negativní.

Každý vám může napsat jen svou zkušenost s jedním, nebo několika málo jedinci. U psů se také dělá liniová plemenitba naprosto běžně a není to problém, pokud někde nevylítne zdravotní, nebo i exteriérová vada. Zase se pak o ní rychle ví. Velká výhoda. A důvodem není jen exteriér, liniová p. se používá i u pracovních jedinců. Stačí si u většiny plemen projet rodokmeny ve významných chovatelských stanicích. Naprostá většina jede liniovku.
Pro odpůrce a zastánce všeho "přírodního"- přísně vzato, taková smečka vlků bude liniovka jako vyšitá - rozmnožuje se jen vedoucí pár, samozřejmě jen po omezenou dobu, ale pak ho nahradí zase potomci tohoto páru... Samozřejmě funguje přirozený výběr a průměrný věk, kterého se dožívají vlci v Yellowstonském NP je údajně 6 let.

Neregistrovaný uživatel

10.10.2011 14:16
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.216.60

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
na to vážně nejde nejde dát jednoznačná odpověď.
Příbuzenská plemenitba není jistě špatná, když se dělá s rozmyslem a hlavně, když chovatel víc proč to vlastně dělá.
Chce to mít předky co nejvíce prověřené (hlavně co do zdraví a povahy).

Nikdy nemáte ty předky prověřené stoprocentě, tedy tvrzení, že na zdravé předky to lze v pohodě je jen alibismus.
Prostě co si budeme povídat, při příbuzenské sem tam vyskočí fakt super špičkový exteriér, proto to chovatelé dělají a že na jednoho takového připadá 10 mrzáčků je už nezajímá.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 08:57
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.19.125

ak vas zujima inbreeding,skuste kontaktovat niektoreho kvalitneho chovatela pitbulov.u tohto plemena sa inbred robi bezne.robi sa to hlavne koli povahe psov.-pitmani budu vediet,ako to myslim.zalezi na tom ,ako moc su dane zvierata v pribuzenskom vztahu,pretoze vy ich geny vlastne zdvojujete.ci uz dobre,alebo zle.nevyhoda je,ze do psov nevidite .je to vzdy loteria.su linie,ktore inbred znasaju velmi dobre,ine zas menej.zistite to ale az ked sa narodia steniatka a zacnu rast.ak spoite vela nechcenych-zlych genov rodia sa stence s roznymi vadami.ak ale spoite dobre geny,tak stence su super a nie je na nich nic videtdrzim palce.jano.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 09:04
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.186.114

jestli vam to pomuze zkuste zkouknout http://www.pedigreedatabase.com u kazdeho psa jde videt deail breeding ..

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 10:12
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.176.138

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
ak vas zujima inbreeding,skuste kontaktovat niektoreho kvalitneho chovatela pitbulov.u tohto plemena sa inbred robi bezne.robi sa to hlavne koli povahe psov.-pitmani budu vediet,ako to myslim.zalezi na tom ,ako moc su dane zvierata v pribuzenskom vztahu,pretoze vy ich geny vlastne zdvojujete.ci uz dobre,alebo zle.nevyhoda je,ze do psov nevidite .je to vzdy loteria.su linie,ktore inbred znasaju velmi dobre,ine zas menej.zistite to ale az ked sa narodia steniatka a zacnu rast.ak spoite vela nechcenych-zlych genov rodia sa stence s roznymi vadami.ak ale spoite dobre geny,tak stence su super a nie je na nich nic videtdrzim palce.jano.

tak už chápu, proč šli po zdravotní stránce piťáci tak do kytek - zdravýho piťáka už jsem neviděla ani nepamatuju. Všichni, co znám, mají problémy s imunitou, se špatnou funkcí slnivky, trávící a kožní problémy, a taky pár kardiaků.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 10:21
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.4.123

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
tak už chápu, proč šli po zdravotní stránce piťáci tak do kytek - zdravýho piťáka už jsem neviděla ani nepamatuju. Všichni, co znám, mají problémy s imunitou, se špatnou funkcí slnivky, trávící a kožní problémy, a taky pár kardiaků.

A jako bonus šílené prošlapy, kravské postoje, kapří hřbety a podkusy s předkusy. Ale co, hlavně, že to má game a umí se to prát. Ha ha.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 10:26
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.19.125

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
tak už chápu, proč šli po zdravotní stránce piťáci tak do kytek - zdravýho piťáka už jsem neviděla ani nepamatuju. Všichni, co znám, mají problémy s imunitou, se špatnou funkcí slnivky, trávící a kožní problémy, a taky pár kardiaků.

a kolko ich poznate?viete mi to povedat,kolko ich ma problemy,percentualne?ak zoberete do uvahy ine plemeno,napr nem.ovciak,tak zdegenerovanejsie plemeno asi neexistuje.myslim tym plemeno,ako celok,nie konkretneho jedinca.a to sa u nich absolutne nejedna o prib.plemenitbu.ak by sa u NO zacala robit pribuzenska,tak do 5 rokov ako plemeno vyhynu.myslim,ze prave koli zdraviu zacali do NO miesat vlka,tak vzniklo CV,alebo sarloosov vlciak.inbred nie je zla,ale je to zalezitost pre skusenych chovatelov,ktory ovladaju rodokmene svojich zvierat dokonale.ziaal vecsinou pride laik a bez akych kolvek vedomosti spoji 2 zvierata dohromady.osobne sa venujem pitom asi 15 rokov,zdravsie plemeno naozaj nepoznam.videl som linie,ktorym inbred nerobil absolutne ziadne problemy,ale zazil som aj linku,kde to dopadlo katastrofalne.ale ked ich berem ako plemeno-z kazdej stranky-zdravie,povaha.tak nepoznam ine plemeno,ktore by sa mu vyrovnalo.jano

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 10:29
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.181.87

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
ak vas zujima inbreeding,skuste kontaktovat niektoreho kvalitneho chovatela pitbulov.u tohto plemena sa inbred robi bezne.robi sa to hlavne koli povahe psov.-pitmani budu vediet,ako to myslim.zalezi na tom ,ako moc su dane zvierata v pribuzenskom vztahu,pretoze vy ich geny vlastne zdvojujete.ci uz dobre,alebo zle.nevyhoda je,ze do psov nevidite .je to vzdy loteria.su linie,ktore inbred znasaju velmi dobre,ine zas menej.zistite to ale az ked sa narodia steniatka a zacnu rast.ak spoite vela nechcenych-zlych genov rodia sa stence s roznymi vadami.ak ale spoite dobre geny,tak stence su super a nie je na nich nic videtdrzim palce.jano.

Ano, tady ovšem chybí zdravý rozum a tudíž i výběr. Tento extrém jsem neměla na mysli a u žádného jiného plemene se v takové míře nevyskytuje. Chov pitbulů je "jiné" pojetí liniové plemenitby. Z toho už jde mráz po zádech.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 10:44
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.176.138

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
a kolko ich poznate?viete mi to povedat,kolko ich ma problemy,percentualne?ak zoberete do uvahy ine plemeno,napr nem.ovciak,tak zdegenerovanejsie plemeno asi neexistuje.myslim tym plemeno,ako celok,nie konkretneho jedinca.a to sa u nich absolutne nejedna o prib.plemenitbu.ak by sa u NO zacala robit pribuzenska,tak do 5 rokov ako plemeno vyhynu.myslim,ze prave koli zdraviu zacali do NO miesat vlka,tak vzniklo CV,alebo sarloosov vlciak.inbred nie je zla,ale je to zalezitost pre skusenych chovatelov,ktory ovladaju rodokmene svojich zvierat dokonale.ziaal vecsinou pride laik a bez akych kolvek vedomosti spoji 2 zvierata dohromady.osobne sa venujem pitom asi 15 rokov,zdravsie plemeno naozaj nepoznam.videl som linie,ktorym inbred nerobil absolutne ziadne problemy,ale zazil som aj linku,kde to dopadlo katastrofalne.ale ked ich berem ako plemeno-z kazdej stranky-zdravie,povaha.tak nepoznam ine plemeno,ktore by sa mu vyrovnalo.jano

procentuálně vám to nepovím, protože netuším, kolik jich je různě po sklepech a na řetězech všemožných "kennelů" (to asi neví nikdo), ale znám/znala jsem jich osobně asi 20, a kromě 2 důchodců (10 a 12 let) všechno pomřelo v relativně mladém věku na různý nemoci, a nebo mají zdravotní problémy.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 10:48
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.97.56

a jak lze zjistujit tu povahu a zdravi onoho konretniho predka, kdyz se vetsinou jedna o zahranicni a davno mrtvy psy?

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 10:55
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.216.68

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Nikdy nemáte ty předky prověřené stoprocentě, tedy tvrzení, že na zdravé předky to lze v pohodě je jen alibismus.
Prostě co si budeme povídat, při příbuzenské sem tam vyskočí fakt super špičkový exteriér, proto to chovatelé dělají a že na jednoho takového připadá 10 mrzáčků je už nezajímá.

Trošku - spíš dost - přehnané - že na jednoho "dobrého" vyskočí deset mrzáčků... Příbuzenská se nedělá jen na exteriér, ale i na povahu, drive... Pravda nikdy nemáte předky prověřené na 100% - ale to ať se to týká nepříbuzenské, nebo příbuzenské (či "jen" liniovky chcete-li).
jak jsem už napsala jednou - příbuzenská je dobrá věc, pokud se dělá s rozmyslem...
Ten příklad s vlky je také dobrý a vemte si třeba jak žijí psí hyenovití. Myslíte že se vyhnou příbuzenské dva na tři :)

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 11:01
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.176.138

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Trošku - spíš dost - přehnané - že na jednoho "dobrého" vyskočí deset mrzáčků... Příbuzenská se nedělá jen na exteriér, ale i na povahu, drive... Pravda nikdy nemáte předky prověřené na 100% - ale to ať se to týká nepříbuzenské, nebo příbuzenské (či "jen" liniovky chcete-li).
jak jsem už napsala jednou - příbuzenská je dobrá věc, pokud se dělá s rozmyslem...
Ten příklad s vlky je také dobrý a vemte si třeba jak žijí psí hyenovití. Myslíte že se vyhnou příbuzenské dva na tři :)

inbreedingu 2-3 se asi nevyhnou, ale zase je tam velice tvrdá přírodní selekce, takže to co není opravdu tvrdý a zdravý chcípne (nebo se vůbec nenarodí), takže slabší kusy vůbec nezasáhnou do další reprodukce. V chovu psů sedělá jen ten inbreeding, ale ta selekce už hodně silně pokulhává

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 11:01
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.43.52

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Trošku - spíš dost - přehnané - že na jednoho "dobrého" vyskočí deset mrzáčků... Příbuzenská se nedělá jen na exteriér, ale i na povahu, drive... Pravda nikdy nemáte předky prověřené na 100% - ale to ať se to týká nepříbuzenské, nebo příbuzenské (či "jen" liniovky chcete-li).
jak jsem už napsala jednou - příbuzenská je dobrá věc, pokud se dělá s rozmyslem...
Ten příklad s vlky je také dobrý a vemte si třeba jak žijí psí hyenovití. Myslíte že se vyhnou příbuzenské dva na tři :)

V přírodě to funguje kvůli brutální selekci na zdraví - jenže na to mají lidé tendenci kašlat, co že ten pes má v hajzlu klouby, srdce...výsledky vyšetření se nezveřejní když nejsou takové jako by si majitel představoval, hlavně že ve výstavním kruhu boduje, no a potom se na takového "vynikajícího" předka udělá ještě příbuzenská a je vymalováno...

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 11:01
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.80.82

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Trošku - spíš dost - přehnané - že na jednoho "dobrého" vyskočí deset mrzáčků... Příbuzenská se nedělá jen na exteriér, ale i na povahu, drive... Pravda nikdy nemáte předky prověřené na 100% - ale to ať se to týká nepříbuzenské, nebo příbuzenské (či "jen" liniovky chcete-li).
jak jsem už napsala jednou - příbuzenská je dobrá věc, pokud se dělá s rozmyslem...
Ten příklad s vlky je také dobrý a vemte si třeba jak žijí psí hyenovití. Myslíte že se vyhnou příbuzenské dva na tři :)

Zrovna u vlků to funguje tak, že základ smečky je rodičovský pár plus jeho potomci a ti v dospělosti ocházejí si najít partnera jinam a s ním zakládají novou smečku, pokud najdou teritorium, které je uživí. Takže žádná příbuzenská ani úzká ani vzdálená (liniovka) :)

A u jakékoliv příbuzenské je problém hlavně to, že dochází ke ztrátě alel, zvířata jsou čím dál homozygotnější, to může vyhodit hezký (podle člověka) exteriér, ale například imunitiní systém je složitá záležitost z genetického hlediska a zjednodušeně řečeno, čím víc různorodých alel, tím je imunitní systém schopnější reagovat adekvátně na problémy.

A do NO se vlci přikřižovali ve snaze vyšlechtit ostřejšího strážního psa na základě pomýlené doměnky o tom, jak se vlci chovají. Tak vznikl ČSV.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 11:03
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.181.87

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Nikdy nemáte ty předky prověřené stoprocentě, tedy tvrzení, že na zdravé předky to lze v pohodě je jen alibismus.
Prostě co si budeme povídat, při příbuzenské sem tam vyskočí fakt super špičkový exteriér, proto to chovatelé dělají a že na jednoho takového připadá 10 mrzáčků je už nezajímá.

Toto je spíš úsměvný příspěvek.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 11:05
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.176.138

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Zrovna u vlků to funguje tak, že základ smečky je rodičovský pár plus jeho potomci a ti v dospělosti ocházejí si najít partnera jinam a s ním zakládají novou smečku, pokud najdou teritorium, které je uživí. Takže žádná příbuzenská ani úzká ani vzdálená (liniovka) :)

A u jakékoliv příbuzenské je problém hlavně to, že dochází ke ztrátě alel, zvířata jsou čím dál homozygotnější, to může vyhodit hezký (podle člověka) exteriér, ale například imunitiní systém je složitá záležitost z genetického hlediska a zjednodušeně řečeno, čím víc různorodých alel, tím je imunitní systém schopnější reagovat adekvátně na problémy.

A do NO se vlci přikřižovali ve snaze vyšlechtit ostřejšího strážního psa na základě pomýlené doměnky o tom, jak se vlci chovají. Tak vznikl ČSV.

a to že bylo ČSV šlápnutím do h.... otevřeně přiznávají i jeho tvůrci, a mimochodem už je čsv stejně prolezlej nemocema, jako jiná kulturnější plemena - že by taky inbreeding bez selekce ...?

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 11:08
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.19.125

ak budete dlho zhanat informacie,urcite sa dozviete v akom veku uhynul pradedo,alebo dedo vasho psa.da sa zistit,akeho veku sa dozivali jeho potomkovia,ake mali problemy,suky ako rodili,ake boli matky,ake povahy sa dedili,atd.je to mravencia e nie lahka robota.urcite je to narocne na cas,ale ak niekto naozaj chce pouzit do svojho chovu inbred,mal by tieto nformacie mat,mozno sa tak vyhne zbytocnemu sklamaniu.preto som vravel,ze inbred je pre skusenych chovatelov.treba dlho a poctivo uvazovat a zvazovat.ak uz nakryjete,uz to nejde zobrat spet.kazdopadne inbred je vzdy risk,ak sa to nepodari,tak vysledky mozu byt katastrofalne,ale ak to vyjde vysledok stoji za to.je to na kazdom chovatelovi,co spravi a na vas ako na buducom maitelovi steniatka,ci to akceptujete,ak zistite,ze vase stena je zo spojenia-napr.vnucka x dedo.jano

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 11:12
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.216.60

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Toto je spíš úsměvný příspěvek.

Až budete mít jednoho toho mrzáčka doma, tak bude psát příspěvky ještě lepší.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 12:18
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.181.87

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Až budete mít jednoho toho mrzáčka doma, tak bude psát příspěvky ještě lepší.

Úsměvné (?) je vaše přesvědčení, že v liniové plemenitbě vzniká jeden kvalitní jedinec a "deset mrzáčků". Tak to prostě nefunguje, ani když zrovna vy máte nemocného jedince. To je černobílé vidění světa. Pokud by se všechny nemoci daly svést na společné předky, byli by lidé tou nejzdravější populací.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 12:24
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.80.82

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Úsměvné (?) je vaše přesvědčení, že v liniové plemenitbě vzniká jeden kvalitní jedinec a "deset mrzáčků". Tak to prostě nefunguje, ani když zrovna vy máte nemocného jedince. To je černobílé vidění světa. Pokud by se všechny nemoci daly svést na společné předky, byli by lidé tou nejzdravější populací.

"Úsměvné" nebo spíš k pláči je vaše přesvědčení prezentované výše, že liniová plemenitba je přece něco naprosto normálního a funkčního a ideálního pro rozmnožování psů.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 12:26
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.216.60

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Úsměvné (?) je vaše přesvědčení, že v liniové plemenitbě vzniká jeden kvalitní jedinec a "deset mrzáčků". Tak to prostě nefunguje, ani když zrovna vy máte nemocného jedince. To je černobílé vidění světa. Pokud by se všechny nemoci daly svést na společné předky, byli by lidé tou nejzdravější populací.

To není černobílé vidění světa, to je zkušenost, u našeho plemene se příbuzenská dělá často a občas i ta nejužší, takže moc dobře vím, co se rodí z ní a co z nepříbuzných spojení. A o všech nemocech nebyla řeč, úplně stačí ti kterými trpí produkty příbuzenské a věřte, že pokud se v plemeni vyznáte, tak nakonec vždycky zjistíte odkud je vítr přivál a jen díky příbuzenské. Prostě v dnešní době, kdy je všude psů jak much, není nutné vůbec příbuzenskou dělat, protože u ní je zvýšené riziko nemocí vždycky, pro mě má příbuzenská opostatnění jedině tam, kde opravdu není nic jiného kde brát a to u psů nenastává. Naštěstí některé státy už to pochopily a zakázaly alespoň úzkou příbuzenskou a třeba se přidají i další. Navíc EU chystá Dog Welfare pravidla a doufám, že si tam na příbuzenskou vzpomenou taky.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 12:41
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.91.80

Mám psa který je z příbuzenské. Četla jsem chov psů po roce 2000 a poměrně jsem se s ní ztotožnila, tak že jsem hledala pro svou fenu co nepříbuzného psa. Mé dvě kamarádky zvolily stejnou cestu. Jak dopadly vrhy, no potěš koště, jsem z toho docela rozčarovaná, ne vzhledově ale bylo tam poměrně dost vad. Je fakt začínáme a i když se člověk snaží vybrat jak nejlépe to jde ještě nemá tu zkušenost a nezná jednotlivé linie ani to co nesou.

Začala jsem se poohlížet po štěňátku na výstavy. Našla jsem stanici, skoukla štěňata, uvedeni byli jen rodiče psů. Domluvila jsem se na návštěvě, pak jsem se zahloubala do rodokmenů více a nestačila se divit. No ale návštěva už byla domluvená. Následně jsem se několik měsíců chodila na štěňata dívat s tím že kdyby se mi něco nezdálo vycouvám. Nevycouvala jsem psa mám doma. Udělala jsem to vědomě, doufám že vše bude v pořádku. Čas ukáže.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 12:43
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.181.87

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
"Úsměvné" nebo spíš k pláči je vaše přesvědčení prezentované výše, že liniová plemenitba je přece něco naprosto normálního a funkčního a ideálního pro rozmnožování psů.

Pozor - vkládáte mi něco, co jsem nikdy nenapsala!

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 12:44
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.43.142

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
a kolko ich poznate?viete mi to povedat,kolko ich ma problemy,percentualne?ak zoberete do uvahy ine plemeno,napr nem.ovciak,tak zdegenerovanejsie plemeno asi neexistuje.myslim tym plemeno,ako celok,nie konkretneho jedinca.a to sa u nich absolutne nejedna o prib.plemenitbu.ak by sa u NO zacala robit pribuzenska,tak do 5 rokov ako plemeno vyhynu.myslim,ze prave koli zdraviu zacali do NO miesat vlka,tak vzniklo CV,alebo sarloosov vlciak.inbred nie je zla,ale je to zalezitost pre skusenych chovatelov,ktory ovladaju rodokmene svojich zvierat dokonale.ziaal vecsinou pride laik a bez akych kolvek vedomosti spoji 2 zvierata dohromady.osobne sa venujem pitom asi 15 rokov,zdravsie plemeno naozaj nepoznam.videl som linie,ktorym inbred nerobil absolutne ziadne problemy,ale zazil som aj linku,kde to dopadlo katastrofalne.ale ked ich berem ako plemeno-z kazdej stranky-zdravie,povaha.tak nepoznam ine plemeno,ktore by sa mu vyrovnalo.jano

Tady je vidět že dnes opravdu chová kde kdo a vlastně ani neví co dělá a hlavně popužívá spoustu výrazu o kterých opravdu neví nic jen to že to dělala někdo jinej ...u NO se dělá příbuzenská podstatně déle než existují piti a plemeno nejde do kytek ale jsou určitíá pravidla která se dodržují což jak vidím u pitu vubec .

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 12:54
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.152.227

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Tady je vidět že dnes opravdu chová kde kdo a vlastně ani neví co dělá a hlavně popužívá spoustu výrazu o kterých opravdu neví nic jen to že to dělala někdo jinej ...u NO se dělá příbuzenská podstatně déle než existují piti a plemeno nejde do kytek ale jsou určitíá pravidla která se dodržují což jak vidím u pitu vubec .

O vzniku plemen a časové přímce asi nemáte moc rozsáhlé znalosti...

naštěstí piti nepotřebují FCI a jejích chytré řády, které do hroby dovedly AST.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 12:56
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.181.87

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
To není černobílé vidění světa, to je zkušenost, u našeho plemene se příbuzenská dělá často a občas i ta nejužší, takže moc dobře vím, co se rodí z ní a co z nepříbuzných spojení. A o všech nemocech nebyla řeč, úplně stačí ti kterými trpí produkty příbuzenské a věřte, že pokud se v plemeni vyznáte, tak nakonec vždycky zjistíte odkud je vítr přivál a jen díky příbuzenské. Prostě v dnešní době, kdy je všude psů jak much, není nutné vůbec příbuzenskou dělat, protože u ní je zvýšené riziko nemocí vždycky, pro mě má příbuzenská opostatnění jedině tam, kde opravdu není nic jiného kde brát a to u psů nenastává. Naštěstí některé státy už to pochopily a zakázaly alespoň úzkou příbuzenskou a třeba se přidají i další. Navíc EU chystá Dog Welfare pravidla a doufám, že si tam na příbuzenskou vzpomenou taky.

Zkušenost s vaším plemenem ještě není obecná pravda (a co to je, že?). Pokud máte plemeno, kde se příbuzenská plemenitba dělá často, je to průšvih. Ale blízká příbuzenská plemenitba je jinde, než liniová plemenitba. A i ta má samozřejmě svá rizika, zvlášť u plemen, která jsou zatížena nemocemi. Ale tam je to sázka do loterie i u nepříbuzných jedinců. Asi tady působím jako zarputilý zastánce liniové plemenitby, ale tak to není (a mám výhodu, že mám v Evropě celkem rozšířené plemeno a mám z čeho vybírat). Jen nemám ráda černobílé vidění světa typu - liniová plemenitba = 10 mrzáčků a 1 šampion.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 13:36
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.147.98

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Mám psa který je z příbuzenské. Četla jsem chov psů po roce 2000 a poměrně jsem se s ní ztotožnila, tak že jsem hledala pro svou fenu co nepříbuzného psa. Mé dvě kamarádky zvolily stejnou cestu. Jak dopadly vrhy, no potěš koště, jsem z toho docela rozčarovaná, ne vzhledově ale bylo tam poměrně dost vad. Je fakt začínáme a i když se člověk snaží vybrat jak nejlépe to jde ještě nemá tu zkušenost a nezná jednotlivé linie ani to co nesou.

Začala jsem se poohlížet po štěňátku na výstavy. Našla jsem stanici, skoukla štěňata, uvedeni byli jen rodiče psů. Domluvila jsem se na návštěvě, pak jsem se zahloubala do rodokmenů více a nestačila se divit. No ale návštěva už byla domluvená. Následně jsem se několik měsíců chodila na štěňata dívat s tím že kdyby se mi něco nezdálo vycouvám. Nevycouvala jsem psa mám doma. Udělala jsem to vědomě, doufám že vše bude v pořádku. Čas ukáže.

Je to zajímavé, já mám podobnou zkušenost.

Jinak z hlediska genetické variability plemene je nepříbuzné spojení to nejlepší, ale slabá liniová plemenitba dává u našeho plemene dá se říci lepší výsledky a to jak ve vzhledu, tak zdraví..... Nic není bílé ani černé a nic by se nemělo přehánět.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 14:43
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.216.60

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Zkušenost s vaším plemenem ještě není obecná pravda (a co to je, že?). Pokud máte plemeno, kde se příbuzenská plemenitba dělá často, je to průšvih. Ale blízká příbuzenská plemenitba je jinde, než liniová plemenitba. A i ta má samozřejmě svá rizika, zvlášť u plemen, která jsou zatížena nemocemi. Ale tam je to sázka do loterie i u nepříbuzných jedinců. Asi tady působím jako zarputilý zastánce liniové plemenitby, ale tak to není (a mám výhodu, že mám v Evropě celkem rozšířené plemeno a mám z čeho vybírat). Jen nemám ráda černobílé vidění světa typu - liniová plemenitba = 10 mrzáčků a 1 šampion.

To máte pravdu, že úzká příbuzenská je jinde, ale liniovka je taky příbuzenská. A není jen v mém plemeni, mám slušný přehled i o pár dalších a liniovka se používá běžně všude. Pro mě je oboje, jak úzká tak liniovka špatnost, která v dnešním chovu nemá co dělat. A jesttli jste to nepochopila, tak 10 mrzáčků a 1 šampion byl příměr jak to často dopadá a ono je to fakt jedno, i kdyby to bylo jeden na jednoho, tak ani ten jeden mrzáček za to nestojí, když tomu jde tak lehce předejít.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 16:39
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.181.87

Myslíte, že křížencům se vyhýbají nemoci (slovo mrzáček mi je proti srsti, ale to je samozřejmě můj problém)? Lidem se taky nevyhýbají. Ono je to všechno trochu složitější a říct - můj pes je nemocný, protože má ve 2. a 3. generaci stejného předka - třeba jo, ale třeba taky ne. Ať se nám to líbí nebo ne, nebýt liniové plemenitby, nevznikla by plemena. V přírodě je liniová plemenitba (a často úzká příbuzenská) běžná, samozřejmě selekce funguje v přírodě a měla by fungovat i v čistokrevném chovu. A jsme zase u toho, že jsou zodpovědní chovatelé, kteří se nebojí vyřadit nevhodné psy z chovu a pak jsou čuňata, kterým je vše fuk. Osobně znám plemena, kde bych měla hrůzu si vybrat štěně bez ohledu na příbuznost.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 16:39
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.158.218

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
To máte pravdu, že úzká příbuzenská je jinde, ale liniovka je taky příbuzenská. A není jen v mém plemeni, mám slušný přehled i o pár dalších a liniovka se používá běžně všude. Pro mě je oboje, jak úzká tak liniovka špatnost, která v dnešním chovu nemá co dělat. A jesttli jste to nepochopila, tak 10 mrzáčků a 1 šampion byl příměr jak to často dopadá a ono je to fakt jedno, i kdyby to bylo jeden na jednoho, tak ani ten jeden mrzáček za to nestojí, když tomu jde tak lehce předejít.

Lehce předejít - fakt úsměvné. Příklad - pes kryl příbuznou fenu. Všechna štěňata velmi kvalitní, zdravá, dlouhověká. Tentýž pes kryl fenu zcela nepříbuznou - s vyjímkou jediného, všechna štěňata těžké vrozené zdravotní vady, nedožila se dospělosti.
Takže - nepříbuzenská plemenitba rozhodně neznamená, že budou štěňata všechna zdravá a fit.

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 16:54
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.16.118

MOC zalezi kdo jakou plemenitbu provadi.. Z naseho plemene je velice znama svetova chovka, kde uzka pribuzenska byla Ok tak po dobu 3 generaci. 4 generace prinesla vyrazny problem, od te doby se tahnou pramizerne povahy /vrozena bazlivost/, vady skusu, luxace. Chovatel pomalu ale jiste od danych linii upousti /take ho prinutila doba, trh je znacne narocnejsi nez byl/ ale zrovna ona chovka je prikladem katastrofy. Ovsem - ani se nedivim, kdyz majitel jel jedine a pouze na typ, nezajimalo ho nic vic. A bazlivy pes ? Profi handler to prece spravi ne ? Nejvetsim problemem je, ze dany chovatel jde od svych puvodnich linii pryc, ale stale dokola omila, ze uzka pribuzenska na zviratech xxx byla vzdy to NEJ, a majitele jeho odchovu tomu veri a sami provadeji to co provadel on - se stejnymi vysledky... Jen mlci a nemluvi jake obrovske mnozstvi petu vyprodukovali. Jede se na kvantitu - ono z "toho" neco vypadne...Rozumni chovatele pribuzenskou nezavrhuji, ale staci jim pohled na onu chovku a tak nejak leccos ze svych planu uberete /a vite ktere linie opravdu NE/..
Bez informaci lze delat vsechno, jen ty vysledky...

Neregistrovaný uživatel

11.10.2011 20:04
Neregistrovaný uživatel

XXX.XXX.181.87

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
MOC zalezi kdo jakou plemenitbu provadi.. Z naseho plemene je velice znama svetova chovka, kde uzka pribuzenska byla Ok tak po dobu 3 generaci. 4 generace prinesla vyrazny problem, od te doby se tahnou pramizerne povahy /vrozena bazlivost/, vady skusu, luxace. Chovatel pomalu ale jiste od danych linii upousti /take ho prinutila doba, trh je znacne narocnejsi nez byl/ ale zrovna ona chovka je prikladem katastrofy. Ovsem - ani se nedivim, kdyz majitel jel jedine a pouze na typ, nezajimalo ho nic vic. A bazlivy pes ? Profi handler to prece spravi ne ? Nejvetsim problemem je, ze dany chovatel jde od svych puvodnich linii pryc, ale stale dokola omila, ze uzka pribuzenska na zviratech xxx byla vzdy to NEJ, a majitele jeho odchovu tomu veri a sami provadeji to co provadel on - se stejnymi vysledky... Jen mlci a nemluvi jake obrovske mnozstvi petu vyprodukovali. Jede se na kvantitu - ono z "toho" neco vypadne...Rozumni chovatele pribuzenskou nezavrhuji, ale staci jim pohled na onu chovku a tak nejak leccos ze svych planu uberete /a vite ktere linie opravdu NE/..
Bez informaci lze delat vsechno, jen ty vysledky...

Naprostý souhlas. Zdravý rozum a vědomosti jsou (nejen) v chovu důležité.

Přidejte reakci

Přidat smajlík