No není lepší vařit?

Přidejte téma
Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

Neregistrovaný uživatel

21.6.2005 20:47
Neregistrovaný uživatel

Týrání bez milosti

Pět nadnárodních koncernů vyrábějících známé značky konzerv a suchého krmiva pro psy a kočky čelí obvinění z neslýchaného týrání bezbranných zvířat, jen aby šlo lépe na odbyt předražené krmivo pro jejich šťastnější druhy. Spotřebitelé musí začít bojkotovat obrovský trh!

Vyrábějí krmivo pro zvířata a týrají zvířata: je to jen otázka maretingu. Jejich motivace je finanční: výrobky musí jít lépe na odbyt... Podle anglických novin "Sunday Express" (27. 5. 2001) prováděla společnost IAMS vyrábějící krmivo pro domácí zvířata (IAMS spadá pod Procter & Gamble) mezi rokem 1991-2000 kruté pokusy na psech. Jeden příklad za všechny: 24 mladým psům (mezi nimi i březí feny) byla odňata pravá ledvina a levá částečně poškozena: toto během dvou chirurgických zásahů do břišní krajiny. Tímto způsobem se uměle vyvolaly těžké nemoci (otrava krve a další). Každá skupina takto "ošetřených" psů musela přežít dobu mezi 14 a 28 měsíci.

Co chtěla společnost IAMS vlastně dokázat? Je těžké najít smysl takových příšerností a je ještě těžší pochopit, že zadavatelem pokusů byla společnost vyrábějící krmivo pro domácí zvířata. IAMS však není jedinou černou ovcí! Hill´s Pet Nutrition, patřící pod společnost Colgate-Palmolive, financoval další pokusy na psech a kočkách, které zde krátce shrnujeme: k výzkumu potřeby sodíku u dospělých koček se 35 zvířat rozdělilo do různých skupin. Kočky dostávaly stravu obsahující rozdílné poměry sodíku a v pravidelných odstupech jim výzkumníci odebírali krev, až několik zvířat vykazovalo ztrátu chuti k jídlu spolu s úbytkem hmotnosti. Kočky byly uvězněny během čtyř týdnů samostatně v malých klecích - pak začaly vykazovat poruchy v chování z nedostatku pohybu a chybějící možnosti brousit si drápky.

Další experiment, částečně financovaný Hill´s Pet Nutrition, spočíval v tom, že se do malých železných klecích o rozměrech 60x60x60 cm zavřelo na 26 dnů 18 koťat ve věku mezi 11 a 15 týdny. Účel pokusu: stanovit potřebu sodíku u nově narozených koťat. Na konci pokusů byla zvířata poškozena nejen fyzicky kvůli dietě, ale především i psychicky, protože jejich vězení je dohánělo k šílenství, agresivitě nebo totálnímu útlumu. Hill´s Pet Nutrition financoval rovněž experiment ve Spojených státech (Topeka), kdy 42 štěňatům po dobu 12 dnů podávali výzkumníci dietu chudou na zinek. Z nedostatku zinku se u štěňat vytvořily vřídky, praskliny v tlamách a na tlapkách, stejně jako symptomy letargie a anorexie. Následně se štěňata rozdělila do různých skupin a celkem 3 týdny jim bylo podáváno experimentální krmivo tvořené organickým a anorganickým zinkem. Skupina šesti zvířat dostávala dalších 35 dnů dietu chudou na zinek. Na konci pokusů štěňatům odstranily drápky na tlapkách, špičáky a varlata, které sloužily ke stanovení množství zinku.

Společnost Alpo patřící pod skupinu NESTLÉ vyvolala u 15 koček nadváhu. Sedmi zvířatům se zavedla do žaludku trubička k aplikaci chloridu amonného. Kočky byly následně uzavřeny po dobu 7 týdnů do malých klecí. Během tohoto času byla nebohá zvířata ponechána o hladu, zatímco se jim nabízela nepoživatelná strava. Výsledkem bylo, že kočky odmítaly stravu - což "výzkumníci", kteří vymysleli takové pokusy, nazvali "dobrovolnou abstinencí" - a ztratily 26-40 % své váhy. Kočky byly postiženy těžkým poškozením svalů, letargií, krevními abnormalitami a jejich zvětšená, nemocná játra nepracovala. Když zvířatům po sedmi týdnech trápení nabídli normální stravu, 11 koček nebylo schopno žrát a museli je krmit sondou.

Firma Ralston Purina financovala experiment mající za cíl zjistit, zda umělá strava zaváděná sondou do žaludku způsobuje větší gastrointestinální poruchy než normální strava. Na pokus se použilo 10 míšených psů. Každému z nich byla chirurgicky zavedena sonda do žaludku. Psům podávali sondou deset dnů normální lidskou stravu a dále krmivo. Následně se provedly analýzy krve a moči.

Firma Mars Pedigree prováděla experimenty v anglickém centru Waltham. Zde se dokonce vyrábí krmivo pro zvířata, centrum spolupracuje s univerzitami v mnoha zemích na celém světě. Během roku 1996 Waltham spolupracoval na 70 výzkumných projektech prováděných na 30 univerzitách v pěti zemích. Mezi experimenty objednanými firmou Mars Pedigree jsou i zvláštnosti, například údajná potřeba přidávat taurin do krmiva pro kočky. Taurin je látka používaná k výrobě barviv. Název látky pochází z latinského "taurus" (Býk), protože byla objevena poprvé ve žluči býků. Taurin je dnes syntetizován uměle. K výzkumu účinků taurinu se zavíraly skupiny koček do klecí na dobu 11 měsíců! Některé kočky utrpěly nevratné poškození zraku, jiné osleply - vedle dalších fyzických a psychických poruch způsobených dlouhodobým uvězněním.

Ve Walthamském centru nechával Mars Pedigree provádět mimo jiné také tyto experimenty: izolaci psů a koček, odpírání stravy psům a invazivní zubní vyšetření vyžadující normálně umrtvení. Během jednoho experimentu psi dostávali dietu vyvolávající průjem a následně jim výzkumníci podávali klystýr zavedený řitním otvoem. Centrum Waltham rovněž financovalo výzkumníka na univerzitě v Bristolu (GB), který izoloval kočky v 30x45x30 cm velkém plastikovém kontejneru na dobu maximálně šest hodin. Žádná kočka nevydržela zacházení - všechny se udusily.

Je jasné, že žádný experiment na zvířatech v této oblasti není nutný. Ještě méně nutné jsou výše uvedené experimenty, nad kterými zůstává rozum stát. Jde pouze o to, aby se nedostatek vědeckosti nahradil vivisekcí: v předložených příkladech však můžeme jasně vidět její směšnost a nesmyslnost. Odjakživa lidé ví, co je pro psy a kočky dobré a co ne; příroda sama určila způsob jejich stravování. Provádění výše popsaných pokusů pod záminkou "vyrábět dobrou stravu pro psy a kočky" je čistým šílenstvím. Šílenstvím již v tom, že v klecích uzavření a různými způsoby týraní psi a kočky, se sondou zavedenou do žaludku, nereagují stejně jako jejich šťastnější druzi žijící respektováni v lidských rodinách. Metabolismus a reakce každého zvířete jsou různé, stejně jako reakce na jakýkoliv test a látku. Je to starý příběh potvrzený během let experty z oblasti veterinární medicíny a zoologie. Kdo však chce provádět vivisekci, ignoruje tyto závěry.

Výrobci krmiv sledují výhradě zájmy komerčního charakteru. Zisky mezinárodního trhu zabývajícího se prodejem krmiva pro domácí zvířata (na špici prodejnosti stojí krmivo pro kočky a psy) odhadují ekonomové na 875 miliard Kč ročně. Konkurence a soutěž na tomto trhu je enormní. Pokud firma předloží zprávy prokazující, že její produkty prošly pokusy na zvířatech, odehrává se to stejné jako při schvalování produktů určených pro člověka: nejposlednější výrobci obdrží povolení k prodeji, zejména pokud prováděli pokusy na zvířatech! Tak krmivo dostane nádech "vědeckosti" a "vážnosti". Samozřejmě je to podvod, vedle eticky nepřijatelné skutečnosti, že dnešní svět žije ve vědecké ignoraci - legalizované pro komerční účely. Jsou to chemicko-farmaceutické nadnárodní koncerny ovlivňující schvalování zákonů v různých zemích, které mají za cíl učinit vivisekci nezbytnou. Tuto módu pak následují nadnárodní koncerny vyrábějící krmivo pro zvířata.

Jaké jsou následky takových pokusů na zvířatech? Již v minulosti se různé nezávislé zprávy a studie zabývaly kvalitou předraženého krmiva pro kočky a psy. Pro výrobu krmiva je dovoleno používat moučky z krve a peří drůbeže, jateční odpady, odpady z výroby alkoholu, ze zpracovávání ovoce a zeleniny, průmyslové odpady a další - vše pod označením "proteiny"! I když se zpřísnilo zpracování a výběr surovin určených na výrobu krmiva, je to záruka pro zdravé a neškodné produkty? Lze to zpochybnit, zejména když složení krmiva výrobci odvozují na základě výsledků pokusů na zvířatech, jejichž data jsou nespolehlivá a často uškodí než pomohou. Navíc je známo, že se v průběhu 90. let objevily v různých evropských státech stovky oficiálních případů kočičího i psího "šílenství". Podle neověřených údajů UNICEL (Unione Casalinghe e Lavoratrici Europee) bylo v Evropě zaznamenáno až sto tisíc případů psů a koček postižených BSE. Samozřejmě se příliš nepřipouštělo, že by zvířata mohla onemocnět vinou krmiva vyráběného nadnárodními koncerny. Jak jinak by ale zvířata mohla onemocnět, když je BSE přenositelná skrze potravu?

Před několika roky zveřejnil německý časopis "Arche 2000" reportáž, kde bylo ukázáno, jak mnoho domácích zvířat, psů a koček, kterým byla podáváno obvyklé krmivo kupované v obchodech, trpí na různé nemoci. Především na alergie, sníženou funkčnost ledvin a svědění. Mnoho zvířat se škrábalo tak silně, že ztratila srst a přivodila si boláky přecházející v ekzémy. Různí veterináři připouštějí, že především suché krmivo je škodlivé pro ledviny. "Arche 2000" také zmiňuje firmy zpracovávající největší odpady na draze prodávané produkty. Hlavním důvodem, proč tolik psů a koček doslova miluje tento druh stravy, je přidávání různých aromat a substancí vyvolávajících u zvířat pozvolně závislost na tomto zvláštním druhu chuti.

V 80. letech společnost NESTLÉ skoupila americkou skupinu CARNATION a zřídila okamžitě výzkumné centrum pro zvířecí krmivo v Los Angeles. Centrum nazývané "CALRECO" dovezlo 500 koček a 400 psů k testování nových receptur. 160 ze 250 zaměstnanců byli výzkumníci a každý rok se investovalo odhadem 270 miliónů Kč na výzkum v oblasti krmiva pro zvířata. Tato čísla nám zprostředkovávají obraz o tom, jaké peníze se točí ve výrobě krmiva pro kočky a psy. Čísla ignorující etické aspekty - stejně jako respekt nadnárodních koncernů vůči zvířatům; předstírajících naoko jejich ochranu a péči...

Vyzýváme všechny majitele domácích mazlíčků, aby nekupovali produkty uvedené v tabulce níže a oznámili toto rozhodnutí výrobcům. Zvířatům podávejte přirozenější stravu, zkuste různé kombinace krmiva do- hromady s obilovinami a zeleninou.

Zajímavé informace o alternativní výživě koček a psů lze nalzenout také na adrese http://ohz.cz/Vegetarianstvi/vegkocpes.html



Černá listina:

Neregistrovaný uživatel

21.6.2005 21:13
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Týrání bez milosti

Pět nadnárodních koncernů vyrábějících známé značky konzerv a suchého krmiva pro psy a kočky čelí obvinění z neslýchaného týrání bezbranných zvířat, jen aby šlo lépe na odbyt předražené krmivo pro jejich šťastnější druhy. Spotřebitelé musí začít bojkotovat obrovský trh!

Vyrábějí krmivo pro zvířata a týrají zvířata: je to jen otázka maretingu. Jejich motivace je finanční: výrobky musí jít lépe na odbyt... Podle anglických novin "Sunday Express" (27. 5. 2001) prováděla společnost IAMS vyrábějící krmivo pro domácí zvířata (IAMS spadá pod Procter & Gamble) mezi rokem 1991-2000 kruté pokusy na psech. Jeden příklad za všechny: 24 mladým psům (mezi nimi i březí feny) byla odňata pravá ledvina a levá částečně poškozena: toto během dvou chirurgických zásahů do břišní krajiny. Tímto způsobem se uměle vyvolaly těžké nemoci (otrava krve a další). Každá skupina takto "ošetřených" psů musela přežít dobu mezi 14 a 28 měsíci.

Co chtěla společnost IAMS vlastně dokázat? Je těžké najít smysl takových příšerností a je ještě těžší pochopit, že zadavatelem pokusů byla společnost vyrábějící krmivo pro domácí zvířata. IAMS však není jedinou černou ovcí! Hill´s Pet Nutrition, patřící pod společnost Colgate-Palmolive, financoval další pokusy na psech a kočkách, které zde krátce shrnujeme: k výzkumu potřeby sodíku u dospělých koček se 35 zvířat rozdělilo do různých skupin. Kočky dostávaly stravu obsahující rozdílné poměry sodíku a v pravidelných odstupech jim výzkumníci odebírali krev, až několik zvířat vykazovalo ztrátu chuti k jídlu spolu s úbytkem hmotnosti. Kočky byly uvězněny během čtyř týdnů samostatně v malých klecích - pak začaly vykazovat poruchy v chování z nedostatku pohybu a chybějící možnosti brousit si drápky.

Další experiment, částečně financovaný Hill´s Pet Nutrition, spočíval v tom, že se do malých železných klecích o rozměrech 60x60x60 cm zavřelo na 26 dnů 18 koťat ve věku mezi 11 a 15 týdny. Účel pokusu: stanovit potřebu sodíku u nově narozených koťat. Na konci pokusů byla zvířata poškozena nejen fyzicky kvůli dietě, ale především i psychicky, protože jejich vězení je dohánělo k šílenství, agresivitě nebo totálnímu útlumu. Hill´s Pet Nutrition financoval rovněž experiment ve Spojených státech (Topeka), kdy 42 štěňatům po dobu 12 dnů podávali výzkumníci dietu chudou na zinek. Z nedostatku zinku se u štěňat vytvořily vřídky, praskliny v tlamách a na tlapkách, stejně jako symptomy letargie a anorexie. Následně se štěňata rozdělila do různých skupin a celkem 3 týdny jim bylo podáváno experimentální krmivo tvořené organickým a anorganickým zinkem. Skupina šesti zvířat dostávala dalších 35 dnů dietu chudou na zinek. Na konci pokusů štěňatům odstranily drápky na tlapkách, špičáky a varlata, které sloužily ke stanovení množství zinku.

Společnost Alpo patřící pod skupinu NESTLÉ vyvolala u 15 koček nadváhu. Sedmi zvířatům se zavedla do žaludku trubička k aplikaci chloridu amonného. Kočky byly následně uzavřeny po dobu 7 týdnů do malých klecí. Během tohoto času byla nebohá zvířata ponechána o hladu, zatímco se jim nabízela nepoživatelná strava. Výsledkem bylo, že kočky odmítaly stravu - což "výzkumníci", kteří vymysleli takové pokusy, nazvali "dobrovolnou abstinencí" - a ztratily 26-40 % své váhy. Kočky byly postiženy těžkým poškozením svalů, letargií, krevními abnormalitami a jejich zvětšená, nemocná játra nepracovala. Když zvířatům po sedmi týdnech trápení nabídli normální stravu, 11 koček nebylo schopno žrát a museli je krmit sondou.

Firma Ralston Purina financovala experiment mající za cíl zjistit, zda umělá strava zaváděná sondou do žaludku způsobuje větší gastrointestinální poruchy než normální strava. Na pokus se použilo 10 míšených psů. Každému z nich byla chirurgicky zavedena sonda do žaludku. Psům podávali sondou deset dnů normální lidskou stravu a dále krmivo. Následně se provedly analýzy krve a moči.

Firma Mars Pedigree prováděla experimenty v anglickém centru Waltham. Zde se dokonce vyrábí krmivo pro zvířata, centrum spolupracuje s univerzitami v mnoha zemích na celém světě. Během roku 1996 Waltham spolupracoval na 70 výzkumných projektech prováděných na 30 univerzitách v pěti zemích. Mezi experimenty objednanými firmou Mars Pedigree jsou i zvláštnosti, například údajná potřeba přidávat taurin do krmiva pro kočky. Taurin je látka používaná k výrobě barviv. Název látky pochází z latinského "taurus" (Býk), protože byla objevena poprvé ve žluči býků. Taurin je dnes syntetizován uměle. K výzkumu účinků taurinu se zavíraly skupiny koček do klecí na dobu 11 měsíců! Některé kočky utrpěly nevratné poškození zraku, jiné osleply - vedle dalších fyzických a psychických poruch způsobených dlouhodobým uvězněním.

Ve Walthamském centru nechával Mars Pedigree provádět mimo jiné také tyto experimenty: izolaci psů a koček, odpírání stravy psům a invazivní zubní vyšetření vyžadující normálně umrtvení. Během jednoho experimentu psi dostávali dietu vyvolávající průjem a následně jim výzkumníci podávali klystýr zavedený řitním otvoem. Centrum Waltham rovněž financovalo výzkumníka na univerzitě v Bristolu (GB), který izoloval kočky v 30x45x30 cm velkém plastikovém kontejneru na dobu maximálně šest hodin. Žádná kočka nevydržela zacházení - všechny se udusily.

Je jasné, že žádný experiment na zvířatech v této oblasti není nutný. Ještě méně nutné jsou výše uvedené experimenty, nad kterými zůstává rozum stát. Jde pouze o to, aby se nedostatek vědeckosti nahradil vivisekcí: v předložených příkladech však můžeme jasně vidět její směšnost a nesmyslnost. Odjakživa lidé ví, co je pro psy a kočky dobré a co ne; příroda sama určila způsob jejich stravování. Provádění výše popsaných pokusů pod záminkou "vyrábět dobrou stravu pro psy a kočky" je čistým šílenstvím. Šílenstvím již v tom, že v klecích uzavření a různými způsoby týraní psi a kočky, se sondou zavedenou do žaludku, nereagují stejně jako jejich šťastnější druzi žijící respektováni v lidských rodinách. Metabolismus a reakce každého zvířete jsou různé, stejně jako reakce na jakýkoliv test a látku. Je to starý příběh potvrzený během let experty z oblasti veterinární medicíny a zoologie. Kdo však chce provádět vivisekci, ignoruje tyto závěry.

Výrobci krmiv sledují výhradě zájmy komerčního charakteru. Zisky mezinárodního trhu zabývajícího se prodejem krmiva pro domácí zvířata (na špici prodejnosti stojí krmivo pro kočky a psy) odhadují ekonomové na 875 miliard Kč ročně. Konkurence a soutěž na tomto trhu je enormní. Pokud firma předloží zprávy prokazující, že její produkty prošly pokusy na zvířatech, odehrává se to stejné jako při schvalování produktů určených pro člověka: nejposlednější výrobci obdrží povolení k prodeji, zejména pokud prováděli pokusy na zvířatech! Tak krmivo dostane nádech "vědeckosti" a "vážnosti". Samozřejmě je to podvod, vedle eticky nepřijatelné skutečnosti, že dnešní svět žije ve vědecké ignoraci - legalizované pro komerční účely. Jsou to chemicko-farmaceutické nadnárodní koncerny ovlivňující schvalování zákonů v různých zemích, které mají za cíl učinit vivisekci nezbytnou. Tuto módu pak následují nadnárodní koncerny vyrábějící krmivo pro zvířata.

Jaké jsou následky takových pokusů na zvířatech? Již v minulosti se různé nezávislé zprávy a studie zabývaly kvalitou předraženého krmiva pro kočky a psy. Pro výrobu krmiva je dovoleno používat moučky z krve a peří drůbeže, jateční odpady, odpady z výroby alkoholu, ze zpracovávání ovoce a zeleniny, průmyslové odpady a další - vše pod označením "proteiny"! I když se zpřísnilo zpracování a výběr surovin určených na výrobu krmiva, je to záruka pro zdravé a neškodné produkty? Lze to zpochybnit, zejména když složení krmiva výrobci odvozují na základě výsledků pokusů na zvířatech, jejichž data jsou nespolehlivá a často uškodí než pomohou. Navíc je známo, že se v průběhu 90. let objevily v různých evropských státech stovky oficiálních případů kočičího i psího "šílenství". Podle neověřených údajů UNICEL (Unione Casalinghe e Lavoratrici Europee) bylo v Evropě zaznamenáno až sto tisíc případů psů a koček postižených BSE. Samozřejmě se příliš nepřipouštělo, že by zvířata mohla onemocnět vinou krmiva vyráběného nadnárodními koncerny. Jak jinak by ale zvířata mohla onemocnět, když je BSE přenositelná skrze potravu?

Před několika roky zveřejnil německý časopis "Arche 2000" reportáž, kde bylo ukázáno, jak mnoho domácích zvířat, psů a koček, kterým byla podáváno obvyklé krmivo kupované v obchodech, trpí na různé nemoci. Především na alergie, sníženou funkčnost ledvin a svědění. Mnoho zvířat se škrábalo tak silně, že ztratila srst a přivodila si boláky přecházející v ekzémy. Různí veterináři připouštějí, že především suché krmivo je škodlivé pro ledviny. "Arche 2000" také zmiňuje firmy zpracovávající největší odpady na draze prodávané produkty. Hlavním důvodem, proč tolik psů a koček doslova miluje tento druh stravy, je přidávání různých aromat a substancí vyvolávajících u zvířat pozvolně závislost na tomto zvláštním druhu chuti.

V 80. letech společnost NESTLÉ skoupila americkou skupinu CARNATION a zřídila okamžitě výzkumné centrum pro zvířecí krmivo v Los Angeles. Centrum nazývané "CALRECO" dovezlo 500 koček a 400 psů k testování nových receptur. 160 ze 250 zaměstnanců byli výzkumníci a každý rok se investovalo odhadem 270 miliónů Kč na výzkum v oblasti krmiva pro zvířata. Tato čísla nám zprostředkovávají obraz o tom, jaké peníze se točí ve výrobě krmiva pro kočky a psy. Čísla ignorující etické aspekty - stejně jako respekt nadnárodních koncernů vůči zvířatům; předstírajících naoko jejich ochranu a péči...

Vyzýváme všechny majitele domácích mazlíčků, aby nekupovali produkty uvedené v tabulce níže a oznámili toto rozhodnutí výrobcům. Zvířatům podávejte přirozenější stravu, zkuste různé kombinace krmiva do- hromady s obilovinami a zeleninou.

Zajímavé informace o alternativní výživě koček a psů lze nalzenout také na adrese http://ohz.cz/Vegetarianstvi/vegkocpes.html



Černá listina:


Černá listina:

PROCTER & GAMBLE: IAMS, EUKANUBA,
MARS: Pedigree, Cesar, Whiskas, Sheba, Kitekat, Pal, Chappie, Bounce
NESTLÉ: Friskes, Friskies Petcare, Bonio, Wunalot, Soilers, Felix, Arthur´s, Choosy, Alpo, Mighty Dog
COLGATE-PALMOLIVE: Hill´s Science Diet, Prescription Diet
RALSTON-PURINA: Purina, Edward Baker



Neregistrovaný uživatel

21.6.2005 21:43
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):

Černá listina:

PROCTER & GAMBLE: IAMS, EUKANUBA,
MARS: Pedigree, Cesar, Whiskas, Sheba, Kitekat, Pal, Chappie, Bounce
NESTLÉ: Friskes, Friskies Petcare, Bonio, Wunalot, Soilers, Felix, Arthur´s, Choosy, Alpo, Mighty Dog
COLGATE-PALMOLIVE: Hill´s Science Diet, Prescription Diet
RALSTON-PURINA: Purina, Edward Baker



Je mi z toho na zvracení. Jsou to prasata a hovada

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 08:30
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Je mi z toho na zvracení. Jsou to prasata a hovada

Je lepší vařit jak pro pejska vašeho tak i pro ty chudáky pokusný.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 08:49
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Týrání bez milosti

Pět nadnárodních koncernů vyrábějících známé značky konzerv a suchého krmiva pro psy a kočky čelí obvinění z neslýchaného týrání bezbranných zvířat, jen aby šlo lépe na odbyt předražené krmivo pro jejich šťastnější druhy. Spotřebitelé musí začít bojkotovat obrovský trh!

Vyrábějí krmivo pro zvířata a týrají zvířata: je to jen otázka maretingu. Jejich motivace je finanční: výrobky musí jít lépe na odbyt... Podle anglických novin "Sunday Express" (27. 5. 2001) prováděla společnost IAMS vyrábějící krmivo pro domácí zvířata (IAMS spadá pod Procter & Gamble) mezi rokem 1991-2000 kruté pokusy na psech. Jeden příklad za všechny: 24 mladým psům (mezi nimi i březí feny) byla odňata pravá ledvina a levá částečně poškozena: toto během dvou chirurgických zásahů do břišní krajiny. Tímto způsobem se uměle vyvolaly těžké nemoci (otrava krve a další). Každá skupina takto "ošetřených" psů musela přežít dobu mezi 14 a 28 měsíci.

Co chtěla společnost IAMS vlastně dokázat? Je těžké najít smysl takových příšerností a je ještě těžší pochopit, že zadavatelem pokusů byla společnost vyrábějící krmivo pro domácí zvířata. IAMS však není jedinou černou ovcí! Hill´s Pet Nutrition, patřící pod společnost Colgate-Palmolive, financoval další pokusy na psech a kočkách, které zde krátce shrnujeme: k výzkumu potřeby sodíku u dospělých koček se 35 zvířat rozdělilo do různých skupin. Kočky dostávaly stravu obsahující rozdílné poměry sodíku a v pravidelných odstupech jim výzkumníci odebírali krev, až několik zvířat vykazovalo ztrátu chuti k jídlu spolu s úbytkem hmotnosti. Kočky byly uvězněny během čtyř týdnů samostatně v malých klecích - pak začaly vykazovat poruchy v chování z nedostatku pohybu a chybějící možnosti brousit si drápky.

Další experiment, částečně financovaný Hill´s Pet Nutrition, spočíval v tom, že se do malých železných klecích o rozměrech 60x60x60 cm zavřelo na 26 dnů 18 koťat ve věku mezi 11 a 15 týdny. Účel pokusu: stanovit potřebu sodíku u nově narozených koťat. Na konci pokusů byla zvířata poškozena nejen fyzicky kvůli dietě, ale především i psychicky, protože jejich vězení je dohánělo k šílenství, agresivitě nebo totálnímu útlumu. Hill´s Pet Nutrition financoval rovněž experiment ve Spojených státech (Topeka), kdy 42 štěňatům po dobu 12 dnů podávali výzkumníci dietu chudou na zinek. Z nedostatku zinku se u štěňat vytvořily vřídky, praskliny v tlamách a na tlapkách, stejně jako symptomy letargie a anorexie. Následně se štěňata rozdělila do různých skupin a celkem 3 týdny jim bylo podáváno experimentální krmivo tvořené organickým a anorganickým zinkem. Skupina šesti zvířat dostávala dalších 35 dnů dietu chudou na zinek. Na konci pokusů štěňatům odstranily drápky na tlapkách, špičáky a varlata, které sloužily ke stanovení množství zinku.

Společnost Alpo patřící pod skupinu NESTLÉ vyvolala u 15 koček nadváhu. Sedmi zvířatům se zavedla do žaludku trubička k aplikaci chloridu amonného. Kočky byly následně uzavřeny po dobu 7 týdnů do malých klecí. Během tohoto času byla nebohá zvířata ponechána o hladu, zatímco se jim nabízela nepoživatelná strava. Výsledkem bylo, že kočky odmítaly stravu - což "výzkumníci", kteří vymysleli takové pokusy, nazvali "dobrovolnou abstinencí" - a ztratily 26-40 % své váhy. Kočky byly postiženy těžkým poškozením svalů, letargií, krevními abnormalitami a jejich zvětšená, nemocná játra nepracovala. Když zvířatům po sedmi týdnech trápení nabídli normální stravu, 11 koček nebylo schopno žrát a museli je krmit sondou.

Firma Ralston Purina financovala experiment mající za cíl zjistit, zda umělá strava zaváděná sondou do žaludku způsobuje větší gastrointestinální poruchy než normální strava. Na pokus se použilo 10 míšených psů. Každému z nich byla chirurgicky zavedena sonda do žaludku. Psům podávali sondou deset dnů normální lidskou stravu a dále krmivo. Následně se provedly analýzy krve a moči.

Firma Mars Pedigree prováděla experimenty v anglickém centru Waltham. Zde se dokonce vyrábí krmivo pro zvířata, centrum spolupracuje s univerzitami v mnoha zemích na celém světě. Během roku 1996 Waltham spolupracoval na 70 výzkumných projektech prováděných na 30 univerzitách v pěti zemích. Mezi experimenty objednanými firmou Mars Pedigree jsou i zvláštnosti, například údajná potřeba přidávat taurin do krmiva pro kočky. Taurin je látka používaná k výrobě barviv. Název látky pochází z latinského "taurus" (Býk), protože byla objevena poprvé ve žluči býků. Taurin je dnes syntetizován uměle. K výzkumu účinků taurinu se zavíraly skupiny koček do klecí na dobu 11 měsíců! Některé kočky utrpěly nevratné poškození zraku, jiné osleply - vedle dalších fyzických a psychických poruch způsobených dlouhodobým uvězněním.

Ve Walthamském centru nechával Mars Pedigree provádět mimo jiné také tyto experimenty: izolaci psů a koček, odpírání stravy psům a invazivní zubní vyšetření vyžadující normálně umrtvení. Během jednoho experimentu psi dostávali dietu vyvolávající průjem a následně jim výzkumníci podávali klystýr zavedený řitním otvoem. Centrum Waltham rovněž financovalo výzkumníka na univerzitě v Bristolu (GB), který izoloval kočky v 30x45x30 cm velkém plastikovém kontejneru na dobu maximálně šest hodin. Žádná kočka nevydržela zacházení - všechny se udusily.

Je jasné, že žádný experiment na zvířatech v této oblasti není nutný. Ještě méně nutné jsou výše uvedené experimenty, nad kterými zůstává rozum stát. Jde pouze o to, aby se nedostatek vědeckosti nahradil vivisekcí: v předložených příkladech však můžeme jasně vidět její směšnost a nesmyslnost. Odjakživa lidé ví, co je pro psy a kočky dobré a co ne; příroda sama určila způsob jejich stravování. Provádění výše popsaných pokusů pod záminkou "vyrábět dobrou stravu pro psy a kočky" je čistým šílenstvím. Šílenstvím již v tom, že v klecích uzavření a různými způsoby týraní psi a kočky, se sondou zavedenou do žaludku, nereagují stejně jako jejich šťastnější druzi žijící respektováni v lidských rodinách. Metabolismus a reakce každého zvířete jsou různé, stejně jako reakce na jakýkoliv test a látku. Je to starý příběh potvrzený během let experty z oblasti veterinární medicíny a zoologie. Kdo však chce provádět vivisekci, ignoruje tyto závěry.

Výrobci krmiv sledují výhradě zájmy komerčního charakteru. Zisky mezinárodního trhu zabývajícího se prodejem krmiva pro domácí zvířata (na špici prodejnosti stojí krmivo pro kočky a psy) odhadují ekonomové na 875 miliard Kč ročně. Konkurence a soutěž na tomto trhu je enormní. Pokud firma předloží zprávy prokazující, že její produkty prošly pokusy na zvířatech, odehrává se to stejné jako při schvalování produktů určených pro člověka: nejposlednější výrobci obdrží povolení k prodeji, zejména pokud prováděli pokusy na zvířatech! Tak krmivo dostane nádech "vědeckosti" a "vážnosti". Samozřejmě je to podvod, vedle eticky nepřijatelné skutečnosti, že dnešní svět žije ve vědecké ignoraci - legalizované pro komerční účely. Jsou to chemicko-farmaceutické nadnárodní koncerny ovlivňující schvalování zákonů v různých zemích, které mají za cíl učinit vivisekci nezbytnou. Tuto módu pak následují nadnárodní koncerny vyrábějící krmivo pro zvířata.

Jaké jsou následky takových pokusů na zvířatech? Již v minulosti se různé nezávislé zprávy a studie zabývaly kvalitou předraženého krmiva pro kočky a psy. Pro výrobu krmiva je dovoleno používat moučky z krve a peří drůbeže, jateční odpady, odpady z výroby alkoholu, ze zpracovávání ovoce a zeleniny, průmyslové odpady a další - vše pod označením "proteiny"! I když se zpřísnilo zpracování a výběr surovin určených na výrobu krmiva, je to záruka pro zdravé a neškodné produkty? Lze to zpochybnit, zejména když složení krmiva výrobci odvozují na základě výsledků pokusů na zvířatech, jejichž data jsou nespolehlivá a často uškodí než pomohou. Navíc je známo, že se v průběhu 90. let objevily v různých evropských státech stovky oficiálních případů kočičího i psího "šílenství". Podle neověřených údajů UNICEL (Unione Casalinghe e Lavoratrici Europee) bylo v Evropě zaznamenáno až sto tisíc případů psů a koček postižených BSE. Samozřejmě se příliš nepřipouštělo, že by zvířata mohla onemocnět vinou krmiva vyráběného nadnárodními koncerny. Jak jinak by ale zvířata mohla onemocnět, když je BSE přenositelná skrze potravu?

Před několika roky zveřejnil německý časopis "Arche 2000" reportáž, kde bylo ukázáno, jak mnoho domácích zvířat, psů a koček, kterým byla podáváno obvyklé krmivo kupované v obchodech, trpí na různé nemoci. Především na alergie, sníženou funkčnost ledvin a svědění. Mnoho zvířat se škrábalo tak silně, že ztratila srst a přivodila si boláky přecházející v ekzémy. Různí veterináři připouštějí, že především suché krmivo je škodlivé pro ledviny. "Arche 2000" také zmiňuje firmy zpracovávající největší odpady na draze prodávané produkty. Hlavním důvodem, proč tolik psů a koček doslova miluje tento druh stravy, je přidávání různých aromat a substancí vyvolávajících u zvířat pozvolně závislost na tomto zvláštním druhu chuti.

V 80. letech společnost NESTLÉ skoupila americkou skupinu CARNATION a zřídila okamžitě výzkumné centrum pro zvířecí krmivo v Los Angeles. Centrum nazývané "CALRECO" dovezlo 500 koček a 400 psů k testování nových receptur. 160 ze 250 zaměstnanců byli výzkumníci a každý rok se investovalo odhadem 270 miliónů Kč na výzkum v oblasti krmiva pro zvířata. Tato čísla nám zprostředkovávají obraz o tom, jaké peníze se točí ve výrobě krmiva pro kočky a psy. Čísla ignorující etické aspekty - stejně jako respekt nadnárodních koncernů vůči zvířatům; předstírajících naoko jejich ochranu a péči...

Vyzýváme všechny majitele domácích mazlíčků, aby nekupovali produkty uvedené v tabulce níže a oznámili toto rozhodnutí výrobcům. Zvířatům podávejte přirozenější stravu, zkuste různé kombinace krmiva do- hromady s obilovinami a zeleninou.

Zajímavé informace o alternativní výživě koček a psů lze nalzenout také na adrese http://ohz.cz/Vegetarianstvi/vegkocpes.html



Černá listina:

Proto kupuji Royal Canin a pes je spokojený. Není lepší vařit, když kupujete granule netestované. Vaření vs. granule? -nastejno. Ale já věřím granulím a jsem spkojená. Vy si věřte třeba Mikuláši. Ale není potřeba kupovat granule testované na psech.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 09:04
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Proto kupuji Royal Canin a pes je spokojený. Není lepší vařit, když kupujete granule netestované. Vaření vs. granule? -nastejno. Ale já věřím granulím a jsem spkojená. Vy si věřte třeba Mikuláši. Ale není potřeba kupovat granule testované na psech.

na Mikuláše nevěřím, ale při představě, že každý den jím "amarouny" , raději vařím sobě, svým dětem i psovi

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 09:06
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Proto kupuji Royal Canin a pes je spokojený. Není lepší vařit, když kupujete granule netestované. Vaření vs. granule? -nastejno. Ale já věřím granulím a jsem spkojená. Vy si věřte třeba Mikuláši. Ale není potřeba kupovat granule testované na psech.

Nechci být nepříjemná, ale podívejte se na složení Royal Caninu. Myslíte si že dobré když pes jí každý den ty stejné konzervanty či lepek. Royal je velice předražené krmivo vzhledem ke kvalitě, nehledě na to že krmiva jsou,ať si myslíte co chcete, vyráběná z odpadů. Likvidace odpadů potravinářské výroby je velice finančně nákladná a na krmivu jde úžasně vydělat, nedávno jsem četla že nějaký velkochovatel drůbeže si založil krokodýlí farmu aby se mu snížili náklady na likvidaci odpadů. Uvědomte si že za tvrzením jak jedině perfektně vyvážená strava je dobrá stojí miliardy korun či dolarů výrobců krmiv. Je blbost krmit psa vegetariánsky, ale stojí za zamyšlení jsetli nepřemoci lenost a psu vařit. Moje vlastní poznatky u vetšího počtu psů jsou takové že dobře udělaná vařená strava se nedá srovnat s granulema, menší bobky, lepší srst, výkonost, žádné alergie atd.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 09:21
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Týrání bez milosti

Pět nadnárodních koncernů vyrábějících známé značky konzerv a suchého krmiva pro psy a kočky čelí obvinění z neslýchaného týrání bezbranných zvířat, jen aby šlo lépe na odbyt předražené krmivo pro jejich šťastnější druhy. Spotřebitelé musí začít bojkotovat obrovský trh!

Vyrábějí krmivo pro zvířata a týrají zvířata: je to jen otázka maretingu. Jejich motivace je finanční: výrobky musí jít lépe na odbyt... Podle anglických novin "Sunday Express" (27. 5. 2001) prováděla společnost IAMS vyrábějící krmivo pro domácí zvířata (IAMS spadá pod Procter & Gamble) mezi rokem 1991-2000 kruté pokusy na psech. Jeden příklad za všechny: 24 mladým psům (mezi nimi i březí feny) byla odňata pravá ledvina a levá částečně poškozena: toto během dvou chirurgických zásahů do břišní krajiny. Tímto způsobem se uměle vyvolaly těžké nemoci (otrava krve a další). Každá skupina takto "ošetřených" psů musela přežít dobu mezi 14 a 28 měsíci.

Co chtěla společnost IAMS vlastně dokázat? Je těžké najít smysl takových příšerností a je ještě těžší pochopit, že zadavatelem pokusů byla společnost vyrábějící krmivo pro domácí zvířata. IAMS však není jedinou černou ovcí! Hill´s Pet Nutrition, patřící pod společnost Colgate-Palmolive, financoval další pokusy na psech a kočkách, které zde krátce shrnujeme: k výzkumu potřeby sodíku u dospělých koček se 35 zvířat rozdělilo do různých skupin. Kočky dostávaly stravu obsahující rozdílné poměry sodíku a v pravidelných odstupech jim výzkumníci odebírali krev, až několik zvířat vykazovalo ztrátu chuti k jídlu spolu s úbytkem hmotnosti. Kočky byly uvězněny během čtyř týdnů samostatně v malých klecích - pak začaly vykazovat poruchy v chování z nedostatku pohybu a chybějící možnosti brousit si drápky.

Další experiment, částečně financovaný Hill´s Pet Nutrition, spočíval v tom, že se do malých železných klecích o rozměrech 60x60x60 cm zavřelo na 26 dnů 18 koťat ve věku mezi 11 a 15 týdny. Účel pokusu: stanovit potřebu sodíku u nově narozených koťat. Na konci pokusů byla zvířata poškozena nejen fyzicky kvůli dietě, ale především i psychicky, protože jejich vězení je dohánělo k šílenství, agresivitě nebo totálnímu útlumu. Hill´s Pet Nutrition financoval rovněž experiment ve Spojených státech (Topeka), kdy 42 štěňatům po dobu 12 dnů podávali výzkumníci dietu chudou na zinek. Z nedostatku zinku se u štěňat vytvořily vřídky, praskliny v tlamách a na tlapkách, stejně jako symptomy letargie a anorexie. Následně se štěňata rozdělila do různých skupin a celkem 3 týdny jim bylo podáváno experimentální krmivo tvořené organickým a anorganickým zinkem. Skupina šesti zvířat dostávala dalších 35 dnů dietu chudou na zinek. Na konci pokusů štěňatům odstranily drápky na tlapkách, špičáky a varlata, které sloužily ke stanovení množství zinku.

Společnost Alpo patřící pod skupinu NESTLÉ vyvolala u 15 koček nadváhu. Sedmi zvířatům se zavedla do žaludku trubička k aplikaci chloridu amonného. Kočky byly následně uzavřeny po dobu 7 týdnů do malých klecí. Během tohoto času byla nebohá zvířata ponechána o hladu, zatímco se jim nabízela nepoživatelná strava. Výsledkem bylo, že kočky odmítaly stravu - což "výzkumníci", kteří vymysleli takové pokusy, nazvali "dobrovolnou abstinencí" - a ztratily 26-40 % své váhy. Kočky byly postiženy těžkým poškozením svalů, letargií, krevními abnormalitami a jejich zvětšená, nemocná játra nepracovala. Když zvířatům po sedmi týdnech trápení nabídli normální stravu, 11 koček nebylo schopno žrát a museli je krmit sondou.

Firma Ralston Purina financovala experiment mající za cíl zjistit, zda umělá strava zaváděná sondou do žaludku způsobuje větší gastrointestinální poruchy než normální strava. Na pokus se použilo 10 míšených psů. Každému z nich byla chirurgicky zavedena sonda do žaludku. Psům podávali sondou deset dnů normální lidskou stravu a dále krmivo. Následně se provedly analýzy krve a moči.

Firma Mars Pedigree prováděla experimenty v anglickém centru Waltham. Zde se dokonce vyrábí krmivo pro zvířata, centrum spolupracuje s univerzitami v mnoha zemích na celém světě. Během roku 1996 Waltham spolupracoval na 70 výzkumných projektech prováděných na 30 univerzitách v pěti zemích. Mezi experimenty objednanými firmou Mars Pedigree jsou i zvláštnosti, například údajná potřeba přidávat taurin do krmiva pro kočky. Taurin je látka používaná k výrobě barviv. Název látky pochází z latinského "taurus" (Býk), protože byla objevena poprvé ve žluči býků. Taurin je dnes syntetizován uměle. K výzkumu účinků taurinu se zavíraly skupiny koček do klecí na dobu 11 měsíců! Některé kočky utrpěly nevratné poškození zraku, jiné osleply - vedle dalších fyzických a psychických poruch způsobených dlouhodobým uvězněním.

Ve Walthamském centru nechával Mars Pedigree provádět mimo jiné také tyto experimenty: izolaci psů a koček, odpírání stravy psům a invazivní zubní vyšetření vyžadující normálně umrtvení. Během jednoho experimentu psi dostávali dietu vyvolávající průjem a následně jim výzkumníci podávali klystýr zavedený řitním otvoem. Centrum Waltham rovněž financovalo výzkumníka na univerzitě v Bristolu (GB), který izoloval kočky v 30x45x30 cm velkém plastikovém kontejneru na dobu maximálně šest hodin. Žádná kočka nevydržela zacházení - všechny se udusily.

Je jasné, že žádný experiment na zvířatech v této oblasti není nutný. Ještě méně nutné jsou výše uvedené experimenty, nad kterými zůstává rozum stát. Jde pouze o to, aby se nedostatek vědeckosti nahradil vivisekcí: v předložených příkladech však můžeme jasně vidět její směšnost a nesmyslnost. Odjakživa lidé ví, co je pro psy a kočky dobré a co ne; příroda sama určila způsob jejich stravování. Provádění výše popsaných pokusů pod záminkou "vyrábět dobrou stravu pro psy a kočky" je čistým šílenstvím. Šílenstvím již v tom, že v klecích uzavření a různými způsoby týraní psi a kočky, se sondou zavedenou do žaludku, nereagují stejně jako jejich šťastnější druzi žijící respektováni v lidských rodinách. Metabolismus a reakce každého zvířete jsou různé, stejně jako reakce na jakýkoliv test a látku. Je to starý příběh potvrzený během let experty z oblasti veterinární medicíny a zoologie. Kdo však chce provádět vivisekci, ignoruje tyto závěry.

Výrobci krmiv sledují výhradě zájmy komerčního charakteru. Zisky mezinárodního trhu zabývajícího se prodejem krmiva pro domácí zvířata (na špici prodejnosti stojí krmivo pro kočky a psy) odhadují ekonomové na 875 miliard Kč ročně. Konkurence a soutěž na tomto trhu je enormní. Pokud firma předloží zprávy prokazující, že její produkty prošly pokusy na zvířatech, odehrává se to stejné jako při schvalování produktů určených pro člověka: nejposlednější výrobci obdrží povolení k prodeji, zejména pokud prováděli pokusy na zvířatech! Tak krmivo dostane nádech "vědeckosti" a "vážnosti". Samozřejmě je to podvod, vedle eticky nepřijatelné skutečnosti, že dnešní svět žije ve vědecké ignoraci - legalizované pro komerční účely. Jsou to chemicko-farmaceutické nadnárodní koncerny ovlivňující schvalování zákonů v různých zemích, které mají za cíl učinit vivisekci nezbytnou. Tuto módu pak následují nadnárodní koncerny vyrábějící krmivo pro zvířata.

Jaké jsou následky takových pokusů na zvířatech? Již v minulosti se různé nezávislé zprávy a studie zabývaly kvalitou předraženého krmiva pro kočky a psy. Pro výrobu krmiva je dovoleno používat moučky z krve a peří drůbeže, jateční odpady, odpady z výroby alkoholu, ze zpracovávání ovoce a zeleniny, průmyslové odpady a další - vše pod označením "proteiny"! I když se zpřísnilo zpracování a výběr surovin určených na výrobu krmiva, je to záruka pro zdravé a neškodné produkty? Lze to zpochybnit, zejména když složení krmiva výrobci odvozují na základě výsledků pokusů na zvířatech, jejichž data jsou nespolehlivá a často uškodí než pomohou. Navíc je známo, že se v průběhu 90. let objevily v různých evropských státech stovky oficiálních případů kočičího i psího "šílenství". Podle neověřených údajů UNICEL (Unione Casalinghe e Lavoratrici Europee) bylo v Evropě zaznamenáno až sto tisíc případů psů a koček postižených BSE. Samozřejmě se příliš nepřipouštělo, že by zvířata mohla onemocnět vinou krmiva vyráběného nadnárodními koncerny. Jak jinak by ale zvířata mohla onemocnět, když je BSE přenositelná skrze potravu?

Před několika roky zveřejnil německý časopis "Arche 2000" reportáž, kde bylo ukázáno, jak mnoho domácích zvířat, psů a koček, kterým byla podáváno obvyklé krmivo kupované v obchodech, trpí na různé nemoci. Především na alergie, sníženou funkčnost ledvin a svědění. Mnoho zvířat se škrábalo tak silně, že ztratila srst a přivodila si boláky přecházející v ekzémy. Různí veterináři připouštějí, že především suché krmivo je škodlivé pro ledviny. "Arche 2000" také zmiňuje firmy zpracovávající největší odpady na draze prodávané produkty. Hlavním důvodem, proč tolik psů a koček doslova miluje tento druh stravy, je přidávání různých aromat a substancí vyvolávajících u zvířat pozvolně závislost na tomto zvláštním druhu chuti.

V 80. letech společnost NESTLÉ skoupila americkou skupinu CARNATION a zřídila okamžitě výzkumné centrum pro zvířecí krmivo v Los Angeles. Centrum nazývané "CALRECO" dovezlo 500 koček a 400 psů k testování nových receptur. 160 ze 250 zaměstnanců byli výzkumníci a každý rok se investovalo odhadem 270 miliónů Kč na výzkum v oblasti krmiva pro zvířata. Tato čísla nám zprostředkovávají obraz o tom, jaké peníze se točí ve výrobě krmiva pro kočky a psy. Čísla ignorující etické aspekty - stejně jako respekt nadnárodních koncernů vůči zvířatům; předstírajících naoko jejich ochranu a péči...

Vyzýváme všechny majitele domácích mazlíčků, aby nekupovali produkty uvedené v tabulce níže a oznámili toto rozhodnutí výrobcům. Zvířatům podávejte přirozenější stravu, zkuste různé kombinace krmiva do- hromady s obilovinami a zeleninou.

Zajímavé informace o alternativní výživě koček a psů lze nalzenout také na adrese http://ohz.cz/Vegetarianstvi/vegkocpes.html



Černá listina:

Ten článek jsem sem vložila já. Vůbec jsem nemínila rozpoutat diskuzi granule vs. vařené, jen si myslím, že je dobré podívat se občas na věc z druhé stránky a nenahlížet na svět černo-bíle ....

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 09:39
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Týrání bez milosti

Pět nadnárodních koncernů vyrábějících známé značky konzerv a suchého krmiva pro psy a kočky čelí obvinění z neslýchaného týrání bezbranných zvířat, jen aby šlo lépe na odbyt předražené krmivo pro jejich šťastnější druhy. Spotřebitelé musí začít bojkotovat obrovský trh!

Vyrábějí krmivo pro zvířata a týrají zvířata: je to jen otázka maretingu. Jejich motivace je finanční: výrobky musí jít lépe na odbyt... Podle anglických novin "Sunday Express" (27. 5. 2001) prováděla společnost IAMS vyrábějící krmivo pro domácí zvířata (IAMS spadá pod Procter & Gamble) mezi rokem 1991-2000 kruté pokusy na psech. Jeden příklad za všechny: 24 mladým psům (mezi nimi i březí feny) byla odňata pravá ledvina a levá částečně poškozena: toto během dvou chirurgických zásahů do břišní krajiny. Tímto způsobem se uměle vyvolaly těžké nemoci (otrava krve a další). Každá skupina takto "ošetřených" psů musela přežít dobu mezi 14 a 28 měsíci.

Co chtěla společnost IAMS vlastně dokázat? Je těžké najít smysl takových příšerností a je ještě těžší pochopit, že zadavatelem pokusů byla společnost vyrábějící krmivo pro domácí zvířata. IAMS však není jedinou černou ovcí! Hill´s Pet Nutrition, patřící pod společnost Colgate-Palmolive, financoval další pokusy na psech a kočkách, které zde krátce shrnujeme: k výzkumu potřeby sodíku u dospělých koček se 35 zvířat rozdělilo do různých skupin. Kočky dostávaly stravu obsahující rozdílné poměry sodíku a v pravidelných odstupech jim výzkumníci odebírali krev, až několik zvířat vykazovalo ztrátu chuti k jídlu spolu s úbytkem hmotnosti. Kočky byly uvězněny během čtyř týdnů samostatně v malých klecích - pak začaly vykazovat poruchy v chování z nedostatku pohybu a chybějící možnosti brousit si drápky.

Další experiment, částečně financovaný Hill´s Pet Nutrition, spočíval v tom, že se do malých železných klecích o rozměrech 60x60x60 cm zavřelo na 26 dnů 18 koťat ve věku mezi 11 a 15 týdny. Účel pokusu: stanovit potřebu sodíku u nově narozených koťat. Na konci pokusů byla zvířata poškozena nejen fyzicky kvůli dietě, ale především i psychicky, protože jejich vězení je dohánělo k šílenství, agresivitě nebo totálnímu útlumu. Hill´s Pet Nutrition financoval rovněž experiment ve Spojených státech (Topeka), kdy 42 štěňatům po dobu 12 dnů podávali výzkumníci dietu chudou na zinek. Z nedostatku zinku se u štěňat vytvořily vřídky, praskliny v tlamách a na tlapkách, stejně jako symptomy letargie a anorexie. Následně se štěňata rozdělila do různých skupin a celkem 3 týdny jim bylo podáváno experimentální krmivo tvořené organickým a anorganickým zinkem. Skupina šesti zvířat dostávala dalších 35 dnů dietu chudou na zinek. Na konci pokusů štěňatům odstranily drápky na tlapkách, špičáky a varlata, které sloužily ke stanovení množství zinku.

Společnost Alpo patřící pod skupinu NESTLÉ vyvolala u 15 koček nadváhu. Sedmi zvířatům se zavedla do žaludku trubička k aplikaci chloridu amonného. Kočky byly následně uzavřeny po dobu 7 týdnů do malých klecí. Během tohoto času byla nebohá zvířata ponechána o hladu, zatímco se jim nabízela nepoživatelná strava. Výsledkem bylo, že kočky odmítaly stravu - což "výzkumníci", kteří vymysleli takové pokusy, nazvali "dobrovolnou abstinencí" - a ztratily 26-40 % své váhy. Kočky byly postiženy těžkým poškozením svalů, letargií, krevními abnormalitami a jejich zvětšená, nemocná játra nepracovala. Když zvířatům po sedmi týdnech trápení nabídli normální stravu, 11 koček nebylo schopno žrát a museli je krmit sondou.

Firma Ralston Purina financovala experiment mající za cíl zjistit, zda umělá strava zaváděná sondou do žaludku způsobuje větší gastrointestinální poruchy než normální strava. Na pokus se použilo 10 míšených psů. Každému z nich byla chirurgicky zavedena sonda do žaludku. Psům podávali sondou deset dnů normální lidskou stravu a dále krmivo. Následně se provedly analýzy krve a moči.

Firma Mars Pedigree prováděla experimenty v anglickém centru Waltham. Zde se dokonce vyrábí krmivo pro zvířata, centrum spolupracuje s univerzitami v mnoha zemích na celém světě. Během roku 1996 Waltham spolupracoval na 70 výzkumných projektech prováděných na 30 univerzitách v pěti zemích. Mezi experimenty objednanými firmou Mars Pedigree jsou i zvláštnosti, například údajná potřeba přidávat taurin do krmiva pro kočky. Taurin je látka používaná k výrobě barviv. Název látky pochází z latinského "taurus" (Býk), protože byla objevena poprvé ve žluči býků. Taurin je dnes syntetizován uměle. K výzkumu účinků taurinu se zavíraly skupiny koček do klecí na dobu 11 měsíců! Některé kočky utrpěly nevratné poškození zraku, jiné osleply - vedle dalších fyzických a psychických poruch způsobených dlouhodobým uvězněním.

Ve Walthamském centru nechával Mars Pedigree provádět mimo jiné také tyto experimenty: izolaci psů a koček, odpírání stravy psům a invazivní zubní vyšetření vyžadující normálně umrtvení. Během jednoho experimentu psi dostávali dietu vyvolávající průjem a následně jim výzkumníci podávali klystýr zavedený řitním otvoem. Centrum Waltham rovněž financovalo výzkumníka na univerzitě v Bristolu (GB), který izoloval kočky v 30x45x30 cm velkém plastikovém kontejneru na dobu maximálně šest hodin. Žádná kočka nevydržela zacházení - všechny se udusily.

Je jasné, že žádný experiment na zvířatech v této oblasti není nutný. Ještě méně nutné jsou výše uvedené experimenty, nad kterými zůstává rozum stát. Jde pouze o to, aby se nedostatek vědeckosti nahradil vivisekcí: v předložených příkladech však můžeme jasně vidět její směšnost a nesmyslnost. Odjakživa lidé ví, co je pro psy a kočky dobré a co ne; příroda sama určila způsob jejich stravování. Provádění výše popsaných pokusů pod záminkou "vyrábět dobrou stravu pro psy a kočky" je čistým šílenstvím. Šílenstvím již v tom, že v klecích uzavření a různými způsoby týraní psi a kočky, se sondou zavedenou do žaludku, nereagují stejně jako jejich šťastnější druzi žijící respektováni v lidských rodinách. Metabolismus a reakce každého zvířete jsou různé, stejně jako reakce na jakýkoliv test a látku. Je to starý příběh potvrzený během let experty z oblasti veterinární medicíny a zoologie. Kdo však chce provádět vivisekci, ignoruje tyto závěry.

Výrobci krmiv sledují výhradě zájmy komerčního charakteru. Zisky mezinárodního trhu zabývajícího se prodejem krmiva pro domácí zvířata (na špici prodejnosti stojí krmivo pro kočky a psy) odhadují ekonomové na 875 miliard Kč ročně. Konkurence a soutěž na tomto trhu je enormní. Pokud firma předloží zprávy prokazující, že její produkty prošly pokusy na zvířatech, odehrává se to stejné jako při schvalování produktů určených pro člověka: nejposlednější výrobci obdrží povolení k prodeji, zejména pokud prováděli pokusy na zvířatech! Tak krmivo dostane nádech "vědeckosti" a "vážnosti". Samozřejmě je to podvod, vedle eticky nepřijatelné skutečnosti, že dnešní svět žije ve vědecké ignoraci - legalizované pro komerční účely. Jsou to chemicko-farmaceutické nadnárodní koncerny ovlivňující schvalování zákonů v různých zemích, které mají za cíl učinit vivisekci nezbytnou. Tuto módu pak následují nadnárodní koncerny vyrábějící krmivo pro zvířata.

Jaké jsou následky takových pokusů na zvířatech? Již v minulosti se různé nezávislé zprávy a studie zabývaly kvalitou předraženého krmiva pro kočky a psy. Pro výrobu krmiva je dovoleno používat moučky z krve a peří drůbeže, jateční odpady, odpady z výroby alkoholu, ze zpracovávání ovoce a zeleniny, průmyslové odpady a další - vše pod označením "proteiny"! I když se zpřísnilo zpracování a výběr surovin určených na výrobu krmiva, je to záruka pro zdravé a neškodné produkty? Lze to zpochybnit, zejména když složení krmiva výrobci odvozují na základě výsledků pokusů na zvířatech, jejichž data jsou nespolehlivá a často uškodí než pomohou. Navíc je známo, že se v průběhu 90. let objevily v různých evropských státech stovky oficiálních případů kočičího i psího "šílenství". Podle neověřených údajů UNICEL (Unione Casalinghe e Lavoratrici Europee) bylo v Evropě zaznamenáno až sto tisíc případů psů a koček postižených BSE. Samozřejmě se příliš nepřipouštělo, že by zvířata mohla onemocnět vinou krmiva vyráběného nadnárodními koncerny. Jak jinak by ale zvířata mohla onemocnět, když je BSE přenositelná skrze potravu?

Před několika roky zveřejnil německý časopis "Arche 2000" reportáž, kde bylo ukázáno, jak mnoho domácích zvířat, psů a koček, kterým byla podáváno obvyklé krmivo kupované v obchodech, trpí na různé nemoci. Především na alergie, sníženou funkčnost ledvin a svědění. Mnoho zvířat se škrábalo tak silně, že ztratila srst a přivodila si boláky přecházející v ekzémy. Různí veterináři připouštějí, že především suché krmivo je škodlivé pro ledviny. "Arche 2000" také zmiňuje firmy zpracovávající největší odpady na draze prodávané produkty. Hlavním důvodem, proč tolik psů a koček doslova miluje tento druh stravy, je přidávání různých aromat a substancí vyvolávajících u zvířat pozvolně závislost na tomto zvláštním druhu chuti.

V 80. letech společnost NESTLÉ skoupila americkou skupinu CARNATION a zřídila okamžitě výzkumné centrum pro zvířecí krmivo v Los Angeles. Centrum nazývané "CALRECO" dovezlo 500 koček a 400 psů k testování nových receptur. 160 ze 250 zaměstnanců byli výzkumníci a každý rok se investovalo odhadem 270 miliónů Kč na výzkum v oblasti krmiva pro zvířata. Tato čísla nám zprostředkovávají obraz o tom, jaké peníze se točí ve výrobě krmiva pro kočky a psy. Čísla ignorující etické aspekty - stejně jako respekt nadnárodních koncernů vůči zvířatům; předstírajících naoko jejich ochranu a péči...

Vyzýváme všechny majitele domácích mazlíčků, aby nekupovali produkty uvedené v tabulce níže a oznámili toto rozhodnutí výrobcům. Zvířatům podávejte přirozenější stravu, zkuste různé kombinace krmiva do- hromady s obilovinami a zeleninou.

Zajímavé informace o alternativní výživě koček a psů lze nalzenout také na adrese http://ohz.cz/Vegetarianstvi/vegkocpes.html



Černá listina:

Když budu chtít vyrábět krmivo, vezmu vzorek úspěšné značky (otestované u výrobce na zvířatech), zanalyzuji ho a podle výsledku analýzy stanovím recepturu pro svůj výrobek. Na jeho obal pak napíšu: Nebylo testováno na zvířatech.
Svět opravdu není černo-bílý.
Adar

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 09:43
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Nechci být nepříjemná, ale podívejte se na složení Royal Caninu. Myslíte si že dobré když pes jí každý den ty stejné konzervanty či lepek. Royal je velice předražené krmivo vzhledem ke kvalitě, nehledě na to že krmiva jsou,ať si myslíte co chcete, vyráběná z odpadů. Likvidace odpadů potravinářské výroby je velice finančně nákladná a na krmivu jde úžasně vydělat, nedávno jsem četla že nějaký velkochovatel drůbeže si založil krokodýlí farmu aby se mu snížili náklady na likvidaci odpadů. Uvědomte si že za tvrzením jak jedině perfektně vyvážená strava je dobrá stojí miliardy korun či dolarů výrobců krmiv. Je blbost krmit psa vegetariánsky, ale stojí za zamyšlení jsetli nepřemoci lenost a psu vařit. Moje vlastní poznatky u vetšího počtu psů jsou takové že dobře udělaná vařená strava se nedá srovnat s granulema, menší bobky, lepší srst, výkonost, žádné alergie atd.

Kdyby byli tak špatné, tak kolem sebe nevydím tolik skvěle vitálních a krásných psů ve věku třeba i 15 let, kteří jsou krmeni jen granulemi. Kvalitu stravy poznáte dle srsti, kondice, zdraví, kostech a také dle nálady psa. A můj pes (velké plemeno) má v 7 letech DKK 0/0, srst překrásnou, je v kondici a je neustále dobře naladěn. Naopak znám boxera, který po vařeném míval alergie a teď je na granulích OK. Samozřejmě že vařené je také dobré, ale granule taktéž. Psi krmeni odpadem by vypadali o dost jinak, než psi krmeni granulemi. Pamatuji si na oříška krmeného zbytky lidského jídla. To byl pes špatně živený-měl cukrovku, kulhal a zažívací potíže. Psi krmeni granulemi tedy rozhodně netrpí špatnou výživou. Kvalitní vařené=kvalitní granule a pak už je to jen na individualitě psa.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 10:26
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Kdyby byli tak špatné, tak kolem sebe nevydím tolik skvěle vitálních a krásných psů ve věku třeba i 15 let, kteří jsou krmeni jen granulemi. Kvalitu stravy poznáte dle srsti, kondice, zdraví, kostech a také dle nálady psa. A můj pes (velké plemeno) má v 7 letech DKK 0/0, srst překrásnou, je v kondici a je neustále dobře naladěn. Naopak znám boxera, který po vařeném míval alergie a teď je na granulích OK. Samozřejmě že vařené je také dobré, ale granule taktéž. Psi krmeni odpadem by vypadali o dost jinak, než psi krmeni granulemi. Pamatuji si na oříška krmeného zbytky lidského jídla. To byl pes špatně živený-měl cukrovku, kulhal a zažívací potíže. Psi krmeni granulemi tedy rozhodně netrpí špatnou výživou. Kvalitní vařené=kvalitní granule a pak už je to jen na individualitě psa.

Já neříkám že jsou granule špatné, tedy ty kvalitní, ale prostě dobré vařené je lepší. Nedělejte si iluze o kvalitě vstupních surovin,které výrobci i těch superprémiových granulí používají. Jde o to že každý pes snese něco jiného. Vždycky dost nechápavě hledím na to jak lidé hodnotí granule - srst, výkaly atd. no a když je toto O.K: tak řeknou že psu krmivo sedlo a jsou rádi, zvláště pokud jde o krmivo levné. Pokud jim někdo řekne že je to krmivo nekvalitní tak odporují že psu sedlo a spousta lidí přizvukuje. Opět jde o to jaký má konkrétní pes metabolismus a co případně snese, já nepochybuji o tom že mí psi by i po Bonu vypadali dobře, ale je jasné že po delší době se to může projevit. Znám psy co se na Bonu dožili 15 let, ale otázkou je jak by vypadali a kolika by se dožili jist něco lepšího. Znala jsem ovčáka kterého jeho majitelé krmili téměř jen kolínkama, masa minimum a vitamíny či zelenina žádná, když nebyl ani ten kousíček masa tak psu jen kolínka ochutili masoxem nebo párkem. Pes byl do svých 9 let krásný a zdravý no a když mu bylo 9 tak jak pravila jeho inteligetní pančika "von najednou dostal všechny nemoce" pes nemohl chodit, selhávali mu orgány, srst žádná, stálé tráví potíže a pak zemřel, ale on byl opravdu dlouho krásný pes, sousedi mu říkali Pan pes. Je to extrém, ale za zamyšlení to stojí.
Jen bych na závěr dodala že opravdu neodsuzuji granule, dlouho jsem s nimi krmila i nyní částečně, samozřejmě to musí být granule kvalitní, ale prostě si myslím že když psu dobře uvařím je to lepší než ty nejlepší granule a já chci pro své psy to nejlepší.
P.S. Ten Royal je ale opravdu nic moc za moc peňez. Kupte radši třeba Eagle nebo First či ANF jen tak namátkou. Vím že se dělali rozbory a v Royalu jsou ochucovadla, proto psů tak jede.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 10:46
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Když budu chtít vyrábět krmivo, vezmu vzorek úspěšné značky (otestované u výrobce na zvířatech), zanalyzuji ho a podle výsledku analýzy stanovím recepturu pro svůj výrobek. Na jeho obal pak napíšu: Nebylo testováno na zvířatech.
Svět opravdu není černo-bílý.
Adar

Testování na zvířatech je kruté,ale na druhou stranu musím přiznat,že když budu mít nemocného psa s vážnými zdravotními problémy(např,odcházející ledviny),budu těmto výrobcům vděčná,že u nich mohu zakoupit veterinární dietu.A právě kvůli ní(a tím i kvůli mému miláčkovi)trpělo několik pokusných psů a já jsem jim za to vděčná.
O kočkách ani nemluvě,ty trpí na různé zdravotní problémy a vet vám může naordinovat tu správnou dietu díky těmto firmám.
To vám firmy netestující svá krmiva nenabídnou a stejně při výrobě vychází z poznatků testujících firem.Oni se výzkumy dají taky zpeněžit.
Testování na zvířatech bude,jenom ty podmínky pro ty chudáky by mohly být snesitelnější.Ale to by zase stálo další náklady a je to všechno o penězích.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 11:03
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Testování na zvířatech je kruté,ale na druhou stranu musím přiznat,že když budu mít nemocného psa s vážnými zdravotními problémy(např,odcházející ledviny),budu těmto výrobcům vděčná,že u nich mohu zakoupit veterinární dietu.A právě kvůli ní(a tím i kvůli mému miláčkovi)trpělo několik pokusných psů a já jsem jim za to vděčná.
O kočkách ani nemluvě,ty trpí na různé zdravotní problémy a vet vám může naordinovat tu správnou dietu díky těmto firmám.
To vám firmy netestující svá krmiva nenabídnou a stejně při výrobě vychází z poznatků testujících firem.Oni se výzkumy dají taky zpeněžit.
Testování na zvířatech bude,jenom ty podmínky pro ty chudáky by mohly být snesitelnější.Ale to by zase stálo další náklady a je to všechno o penězích.

Musím se přidat. Nejde o to zda testy na zvířatech prováďet nebo ne, ale o to jak a za jakých podmínek se dělají a zda je to nezbytné či zda se vůbec výsledek dá aplikovat v praxi. Já nemám moc v lásce ty trochu praštěný ochránce, kteří jsou schopni krmit vegetariánskou dietou. Jak bylo psáno výše on pes může dlouho přežívat, ale co potom. Nemám ráda takové to miláčkování ve stylu Chcete mě, to zvířatům nepomůže.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 11:34
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Testování na zvířatech je kruté,ale na druhou stranu musím přiznat,že když budu mít nemocného psa s vážnými zdravotními problémy(např,odcházející ledviny),budu těmto výrobcům vděčná,že u nich mohu zakoupit veterinární dietu.A právě kvůli ní(a tím i kvůli mému miláčkovi)trpělo několik pokusných psů a já jsem jim za to vděčná.
O kočkách ani nemluvě,ty trpí na různé zdravotní problémy a vet vám může naordinovat tu správnou dietu díky těmto firmám.
To vám firmy netestující svá krmiva nenabídnou a stejně při výrobě vychází z poznatků testujících firem.Oni se výzkumy dají taky zpeněžit.
Testování na zvířatech bude,jenom ty podmínky pro ty chudáky by mohly být snesitelnější.Ale to by zase stálo další náklady a je to všechno o penězích.

jenze to je prave ten nejvetsi blud. Oni to ani omylem netestuji pro zdravi zvirat, to delaji mozna farmaceuticky firmy s leky. U krmiv se testuji vetsinou chute, co jeste pes prezije a podobne. Nezkoumaji nejvyssi kvalitu, ale kam az mohou zajit ve spodni hranici kvality, aby to na zviratech nebylo tak moc poznat. Jaky barviva a konzervanty a dochucovadla, to je hlavni zajem. Tyto "vyzkumy" se delaji ciste pro to poteseni hrat si na vedce a tyrat zvirata a pak pro zisk. Vi se o tom uz davno, bohuzel pres vsecku byrokracii se tomu neda zabranit, protoze urednik vi houby, co je vedecka prace a co je jen sadismus. Stejny pokusy, kdy zvirata evidentne trpi se provadi stale dokola, protoze je to pokazdy pod jinym nazvem, jinou firmou.
Zvirata jsou pri tehle pokusech casto (vetsi savci prakticky vzdy) v silne stresujicim prostredi, takze jejich reakce (dusevni i fyziologicke) jsou zcela irelevantni a nelze z nich vyvodit jine zavery, nez ze zvire ve stresove situaci reaguje tak ci onak. Jak reaguje zvire v klidu, o tom se stejne muzeme jen dal dohadovat a vysledky pokusu nam o tom reknou minimum.
Kdyz si vezmete v uvahu, ze nekolik tisic let jsou psi v podstate odpadkozravi, krmeni prevazne odpadem z lidskych obydli, lze predpokladat, ze stejne stravi celkem cokoli.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 11:40
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
jenze to je prave ten nejvetsi blud. Oni to ani omylem netestuji pro zdravi zvirat, to delaji mozna farmaceuticky firmy s leky. U krmiv se testuji vetsinou chute, co jeste pes prezije a podobne. Nezkoumaji nejvyssi kvalitu, ale kam az mohou zajit ve spodni hranici kvality, aby to na zviratech nebylo tak moc poznat. Jaky barviva a konzervanty a dochucovadla, to je hlavni zajem. Tyto "vyzkumy" se delaji ciste pro to poteseni hrat si na vedce a tyrat zvirata a pak pro zisk. Vi se o tom uz davno, bohuzel pres vsecku byrokracii se tomu neda zabranit, protoze urednik vi houby, co je vedecka prace a co je jen sadismus. Stejny pokusy, kdy zvirata evidentne trpi se provadi stale dokola, protoze je to pokazdy pod jinym nazvem, jinou firmou.
Zvirata jsou pri tehle pokusech casto (vetsi savci prakticky vzdy) v silne stresujicim prostredi, takze jejich reakce (dusevni i fyziologicke) jsou zcela irelevantni a nelze z nich vyvodit jine zavery, nez ze zvire ve stresove situaci reaguje tak ci onak. Jak reaguje zvire v klidu, o tom se stejne muzeme jen dal dohadovat a vysledky pokusu nam o tom reknou minimum.
Kdyz si vezmete v uvahu, ze nekolik tisic let jsou psi v podstate odpadkozravi, krmeni prevazne odpadem z lidskych obydli, lze predpokladat, ze stejne stravi celkem cokoli.

No jako blud mi přijde spíš toto. Nezlobte se, ale váš příspěvek je jak pohádka-hodní majitelé s vařeným a ti hrozní zlí, co testují pro vlastní úchylné potěšení. Na tohle předpokládám důkazy nemáte.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 11:43
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Musím se přidat. Nejde o to zda testy na zvířatech prováďet nebo ne, ale o to jak a za jakých podmínek se dělají a zda je to nezbytné či zda se vůbec výsledek dá aplikovat v praxi. Já nemám moc v lásce ty trochu praštěný ochránce, kteří jsou schopni krmit vegetariánskou dietou. Jak bylo psáno výše on pes může dlouho přežívat, ale co potom. Nemám ráda takové to miláčkování ve stylu Chcete mě, to zvířatům nepomůže.

Souhlasím s posledními příspěvky o větší humánnosti výzkumu, ale z druhé strany jak asi se dají udělat kvalitní receptury bez vyzkoušení??? A ta poznámka: dělá se to z odpadů - léta jsem dělal v potravinářské firmě a tak vím, že se zpracovalo všechno a bylo to pro lidi. Vezměte si třeba dnešní uzeniny, to je humus, co výroba předkládá těm, co je konzumují.
A zpátky ke psům - přece třeba vlci a pod. sežerou ulovené zvíře celé, vnitřnosti, střeva, kůži a to je z lidského pohledu odpad. Takže co vlastně?????????
jm.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 12:15
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
No jako blud mi přijde spíš toto. Nezlobte se, ale váš příspěvek je jak pohádka-hodní majitelé s vařeným a ti hrozní zlí, co testují pro vlastní úchylné potěšení. Na tohle předpokládám důkazy nemáte.

Ty testy se provadi ciste za ucelem zisku, tj. testuje se, jak nejlevneji vyrobit dane krmivo tak, aby bylo jeste v danych mezich stravitelnosti a kvality. To, ze se ty testy delaji, aby bylo krmivo spickove kvality, je pohadka, ne realita trzniho hospodarstvi. Co by z toho ty vyrobci meli? Ze se jejich krmivo neprodava, protoze je drahy, nebo naopak ze prodavaji sice kvalitni krmivo, ale maji z toho minimum zisku, protoze vic penez majitele psu nejsou ochotni platit? Takhle obchod bohuzel v 99% pripadu nefunguje. Malokdo se vzda vetsiho zisku jen proto, aby jen pro svuj dobry pocit produkoval vysokou kvalitu. Radsi se spokoji s mensi ale stale vicemene dostacujici kvalitou a o to vetsimi zisky, protoze to stejne proda za maximalni cenu, kterou jsou lide ochodni platit.
Ty poznamky ohledne relevantnosti vyzkumu a opakovani ruznych sadistickych pokusu kvuli udajnemu overeni vysledku, to uz se nevztahuje na ty vyzkumy v souvislosti s krmivy, ale obecne ke vsem biologickejm pokusum. I tam, kde existuji vysledkove duveryhodnejsi alternativni metody se stale provadeji pokusy na zivych zviratech jen ze setrvacnosti, a u nekterych individui se obavam ze je to opravdu je ve velke mire o tom sadismu a hrani si na boha. Samozrejme ze je to jen male procento z celkove provadenych pokusu, ale i tak je to porad dost velke cislo. A pokusy, kdy ke stejnym, prukaznym vysledkum dosly pokusy na mysich, kreckach, kralikach i potkanech, ale ja to chci znova vyzkouset jestli to vyjde i u morcat stejne. To si myslim ze je proste zbytecnost, zvlast kdyz jde o pokusy kdy zvirata evidentne trpi a na nasledky pokusu vzdy umiraji nebo je nutne je zabit. Jeste horsi jsou pokusy od zacatku spatne vymyslene, ve kterych utrapim k smrti nekolik desitek zvirat a na zaver konstatuji, ze kvuli metodicke chybe pri projektovani pokusu jsou vysledky vlastne k nicemu, to by se v civilizovany zemi proste stavat nemelo. Bohuzel, stale se tak deje, protoze zvire je podle vetsiny lidi jen velmi levna hracka, kdykoli nahraditelna ci odstranitelna.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 12:15
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
No jako blud mi přijde spíš toto. Nezlobte se, ale váš příspěvek je jak pohádka-hodní majitelé s vařeným a ti hrozní zlí, co testují pro vlastní úchylné potěšení. Na tohle předpokládám důkazy nemáte.

A nejsme vlastně taky zlí i tím vařením? Abychom mohli uvařit psovi maso, musíme přece zabít nějaké další zvíře ne???
Takže nakonec budeme asi fakt pěstovat jen zeleninu, abychom naše miláčky nakrmili bezbolestně...pro jiná zvířátka.
Tím neříkám, že výzkumy na zvířatek jsou v pořádku, ale demagogie se dá udělat z absolutně všeho.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 12:31
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Musím se přidat. Nejde o to zda testy na zvířatech prováďet nebo ne, ale o to jak a za jakých podmínek se dělají a zda je to nezbytné či zda se vůbec výsledek dá aplikovat v praxi. Já nemám moc v lásce ty trochu praštěný ochránce, kteří jsou schopni krmit vegetariánskou dietou. Jak bylo psáno výše on pes může dlouho přežívat, ale co potom. Nemám ráda takové to miláčkování ve stylu Chcete mě, to zvířatům nepomůže.

ona ta vegetarianska strava nemusi byt uplne nepozivatelna, pokud psa zivite napriklad sojovymi boby ci jinymi na bilkoviny bohatymi castmi. Bilkoviny v soje maji obsah aminokyselin velice podobny masu, u ostatnich je pak potreba kombinovat nekolik zdroju, aby byly zastoupeny vsechny AK v dostatecnem mnozstvi. Takze i krmit vegetariansky jde, ale je to pracnejsi a podle me docela blbost, pokud vas k tomu nenuti financni situace. (vhodna rostlinna dieta bude pravdepodobne psovi vyhovovat vic nez ty nejlevnejsi granule - "supermarketovky")
Ale jinak tihle aktivisti "radobyprirodovedci" me taky lezou krkem. Veselovsky nam jednou vypravel dobrej for. Jednou za nim prisli svedkove jehovovi (ci nejaka podobna sekta) a hrozne mu vycitali, ze my biologove jsme stejne neschopni, protoze jsme jeste nenaucili lvy jist travu a oni tak museji stale hresit zabijenim antilop a zeber a urcite z toho maji vycitky svedomi...

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 12:33
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
A nejsme vlastně taky zlí i tím vařením? Abychom mohli uvařit psovi maso, musíme přece zabít nějaké další zvíře ne???
Takže nakonec budeme asi fakt pěstovat jen zeleninu, abychom naše miláčky nakrmili bezbolestně...pro jiná zvířátka.
Tím neříkám, že výzkumy na zvířatek jsou v pořádku, ale demagogie se dá udělat z absolutně všeho.

Lidi,už sem píšete bludy.Pokud se testy dělají proto,jak nejlevněji vyrobit krmivo,tak proč je takový rozdíl mezi Bonem a Eukanubou?Na psovi to určitě poznáte a na složení taky.Když se tedy testuje,kam až se může zajít,tak já jsem ráda že se to netestuje na mém psovi.A co jíte vy?Konzervu ani uzeninu jste nikdy nevzali do pusy?Nikdy jste neměli polévku z masoxu a nekoupili dětem gumové medvídky?My do té vysoké politiky vůbec nevidíme a jenom si tu plácáme hubu.Jako vždycky to k ničemu nevede.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 12:44
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Testování na zvířatech je kruté,ale na druhou stranu musím přiznat,že když budu mít nemocného psa s vážnými zdravotními problémy(např,odcházející ledviny),budu těmto výrobcům vděčná,že u nich mohu zakoupit veterinární dietu.A právě kvůli ní(a tím i kvůli mému miláčkovi)trpělo několik pokusných psů a já jsem jim za to vděčná.
O kočkách ani nemluvě,ty trpí na různé zdravotní problémy a vet vám může naordinovat tu správnou dietu díky těmto firmám.
To vám firmy netestující svá krmiva nenabídnou a stejně při výrobě vychází z poznatků testujících firem.Oni se výzkumy dají taky zpeněžit.
Testování na zvířatech bude,jenom ty podmínky pro ty chudáky by mohly být snesitelnější.Ale to by zase stálo další náklady a je to všechno o penězích.

souhlasím, velice rozumný a racionální názor

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 13:11
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Lidi,už sem píšete bludy.Pokud se testy dělají proto,jak nejlevněji vyrobit krmivo,tak proč je takový rozdíl mezi Bonem a Eukanubou?Na psovi to určitě poznáte a na složení taky.Když se tedy testuje,kam až se může zajít,tak já jsem ráda že se to netestuje na mém psovi.A co jíte vy?Konzervu ani uzeninu jste nikdy nevzali do pusy?Nikdy jste neměli polévku z masoxu a nekoupili dětem gumové medvídky?My do té vysoké politiky vůbec nevidíme a jenom si tu plácáme hubu.Jako vždycky to k ničemu nevede.

rozdil je v tom, kde nastavite tu dolni hranici, pod kterou nepujdete. A v ramci ni se pak snazite dostat na nejnizsi naklady. Pokud udelate granule kvality supermarketovek ale prodavat je budete za cenu superpremiovek, tak to nikdo nekoupi, to je jasny. Neefektivni je ale i druhy extrem. Pokud ale udelate vysoce kvalitni granule, ale kvuli vysokym nakladum na vyrobu je budete muset prodavat dvakrat draz, nez ty nejdrazsi superpremiovky, tak vam to nikdo nekoupi, protoze i na tech mene kvalitnich, ale dostatecne kvalitnich superpremiovkach bude pes na pohled prosperovat stejne, mozna se dozije o rok min, zacne mit zdravotni problemy o dva roky drive, ale proste ten rozdil neni nijak markantni a nezjistite to.
Rozdil poznate na psovi kdyz porovnate krmeni temi nejmene kvalitnimi, ale od urcite hranice je proste neefektivni snazit se vyrabet kvalitnejsi krmivo, protoze ten rozdil uz neni tak velky.
Testuji se spis ta chemie, jestli jsou ty pouzite konzervany nebo dochucovadla opravdu pouzitelne.

Uzeniny a gumove medvidky jime, krmime s nima nase deti, ale kupodivu to nikomu tak nevadi, ze zereme takovej odpad. Pred nekolika lety u me nastesti propukla silna alergie na uzeniny, takze mam od nich pokoj, ale priznejme si, ze to, co ted kupujeme je vazne zkouska nasi tolerance vuci vyrobcum, kteri zkousi, jak hluboko v kvalite a vysoko v cene muzou jit, nez zacnou ztracet zakazniky. Ale dokud mi ten humus budem kupovat, tak oni ho proste vyrabet budou, byli by blbi kdyby ne, protoze je to levnejsi nez zabyvat se nejakou kvalitou.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 13:13
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Testování na zvířatech je kruté,ale na druhou stranu musím přiznat,že když budu mít nemocného psa s vážnými zdravotními problémy(např,odcházející ledviny),budu těmto výrobcům vděčná,že u nich mohu zakoupit veterinární dietu.A právě kvůli ní(a tím i kvůli mému miláčkovi)trpělo několik pokusných psů a já jsem jim za to vděčná.
O kočkách ani nemluvě,ty trpí na různé zdravotní problémy a vet vám může naordinovat tu správnou dietu díky těmto firmám.
To vám firmy netestující svá krmiva nenabídnou a stejně při výrobě vychází z poznatků testujících firem.Oni se výzkumy dají taky zpeněžit.
Testování na zvířatech bude,jenom ty podmínky pro ty chudáky by mohly být snesitelnější.Ale to by zase stálo další náklady a je to všechno o penězích.

Testujme na lidech!!!!!
Jsme přemnožení, nebezpeční celé přírodě a ještě zdegenerovaní...vyberme ty více odpadovité z nás a testujme na nich!!!!
chvd

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 13:24
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Testujme na lidech!!!!!
Jsme přemnožení, nebezpeční celé přírodě a ještě zdegenerovaní...vyberme ty více odpadovité z nás a testujme na nich!!!!
chvd

neboj se, ono se to taky dela ( i kdyz Mengeleho uz asi nikdy nedozenem), ale vetsihou ne s tak fatalnimi nasledky a ti pokusny kralici si dost vydelaji. Taky uz me to napadlo, jit si prividelat, ale bohuzel tu funguje diskriminace, takze berou jen pokusne kraliky muzskeho pohlavi. (za 5 tisic na tri dny, mrchy jedny )

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 14:01
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
neboj se, ono se to taky dela ( i kdyz Mengeleho uz asi nikdy nedozenem), ale vetsihou ne s tak fatalnimi nasledky a ti pokusny kralici si dost vydelaji. Taky uz me to napadlo, jit si prividelat, ale bohuzel tu funguje diskriminace, takze berou jen pokusne kraliky muzskeho pohlavi. (za 5 tisic na tri dny, mrchy jedny )

No jo, Josef.....
Testujme více na lidech a méně na zvířatech.....bude to mít několik kladů

-dostatek testovacího materiálu
-neničení kvalitního genetického materiálu--může se testovat na zmrdech
-nezabíjení zvířat, která by určitě volila život
-lepší možnost získávání informací od pokusných jedinců-umí mluvit
-zjištění konkrétních účinků na konkrétním druhu neboli malá chybovost pokusů


a určitě by se našlo více pozitiv, která mě zrovna nenapadla
:-))
chvd

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 14:23
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
No jo, Josef.....
Testujme více na lidech a méně na zvířatech.....bude to mít několik kladů

-dostatek testovacího materiálu
-neničení kvalitního genetického materiálu--může se testovat na zmrdech
-nezabíjení zvířat, která by určitě volila život
-lepší možnost získávání informací od pokusných jedinců-umí mluvit
-zjištění konkrétních účinků na konkrétním druhu neboli malá chybovost pokusů


a určitě by se našlo více pozitiv, která mě zrovna nenapadla
:-))
chvd

Ja nevim, me prijde chvd ze to vidis jako utopii, ale v konecny fazi se to stejne testuje na lidech. Leky nekdy rovnou v praxi, ale i kosmeticky prumysl tohle dela. Ono spousta tech testu neni nijak skodliva, nebo nejak stresujici ani pro ty zvirata. Jaky ochucovadlo chutna nejvic taky vyzkousej tim, ze jim nasypou vic misek a koukaj, co psi basti nejcastejc... Kdyz me na ulici odchyti kvuli ochutnavce tatranek a pak me tam tyraji otazkama typu, ktera z tech dvou je vic cokoladovejsi, lahodnejsi, krupavejsi, oriskovejsi, je to to samy, jen jinou metodou. (a pak mi jako odmenu daji tu kokosovou, prestoze jsem jim ve vsech odpovedich rekla, ze nejneoblibenejsi prichut je kokosova a oriskova, blbci..)


jen tak pro zajimavost, par perlicek z vyzkumu a naslednem pouziti v praxi.
vite treba, ze je botulotoxin neskodna stava? na to se taky prislo zcela serioznim vyzkumem, bohuzel na nevhodne zvolenem pokusnem zvireti.
V padesatych letech lekari prisli na to, jak uspesne operovat ocni zakal, nekolik desitek lidi tak pripravili o zrak. Proc? Mlok, na kterem to testovali regeneruje cocku z jinak nez clovek.
Prvnimi transplantacemi take lekari usmrtili nekolik desitek lidi, prestoze technicky byly tyto transplantace provedene dobre. Jen nevedeli, ze testovana zvirata nevladnou tak jako clovek ctyrmi ruznymi krevnimi skupinami...
Holt bez konecneho vyzkouseni v praxi, se vsemi dusledky pokusu, si stejne nemuzeme byt jisti, jestli jsme udelali prevratny objev, nebo se tu nekolik hodne let pachtime za nesmyslem.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 14:52
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Kdyby byli tak špatné, tak kolem sebe nevydím tolik skvěle vitálních a krásných psů ve věku třeba i 15 let, kteří jsou krmeni jen granulemi. Kvalitu stravy poznáte dle srsti, kondice, zdraví, kostech a také dle nálady psa. A můj pes (velké plemeno) má v 7 letech DKK 0/0, srst překrásnou, je v kondici a je neustále dobře naladěn. Naopak znám boxera, který po vařeném míval alergie a teď je na granulích OK. Samozřejmě že vařené je také dobré, ale granule taktéž. Psi krmeni odpadem by vypadali o dost jinak, než psi krmeni granulemi. Pamatuji si na oříška krmeného zbytky lidského jídla. To byl pes špatně živený-měl cukrovku, kulhal a zažívací potíže. Psi krmeni granulemi tedy rozhodně netrpí špatnou výživou. Kvalitní vařené=kvalitní granule a pak už je to jen na individualitě psa.

Vaše omezenost je bezbřehá.... Takovým lidem nepatří pes ani jiné zvíře do ruky!!!

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 14:55
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Vaše omezenost je bezbřehá.... Takovým lidem nepatří pes ani jiné zvíře do ruky!!!

To patřilo příspěvku nad váma. Sory.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 14:58
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Týrání bez milosti

Pět nadnárodních koncernů vyrábějících známé značky konzerv a suchého krmiva pro psy a kočky čelí obvinění z neslýchaného týrání bezbranných zvířat, jen aby šlo lépe na odbyt předražené krmivo pro jejich šťastnější druhy. Spotřebitelé musí začít bojkotovat obrovský trh!

Vyrábějí krmivo pro zvířata a týrají zvířata: je to jen otázka maretingu. Jejich motivace je finanční: výrobky musí jít lépe na odbyt... Podle anglických novin "Sunday Express" (27. 5. 2001) prováděla společnost IAMS vyrábějící krmivo pro domácí zvířata (IAMS spadá pod Procter & Gamble) mezi rokem 1991-2000 kruté pokusy na psech. Jeden příklad za všechny: 24 mladým psům (mezi nimi i březí feny) byla odňata pravá ledvina a levá částečně poškozena: toto během dvou chirurgických zásahů do břišní krajiny. Tímto způsobem se uměle vyvolaly těžké nemoci (otrava krve a další). Každá skupina takto "ošetřených" psů musela přežít dobu mezi 14 a 28 měsíci.

Co chtěla společnost IAMS vlastně dokázat? Je těžké najít smysl takových příšerností a je ještě těžší pochopit, že zadavatelem pokusů byla společnost vyrábějící krmivo pro domácí zvířata. IAMS však není jedinou černou ovcí! Hill´s Pet Nutrition, patřící pod společnost Colgate-Palmolive, financoval další pokusy na psech a kočkách, které zde krátce shrnujeme: k výzkumu potřeby sodíku u dospělých koček se 35 zvířat rozdělilo do různých skupin. Kočky dostávaly stravu obsahující rozdílné poměry sodíku a v pravidelných odstupech jim výzkumníci odebírali krev, až několik zvířat vykazovalo ztrátu chuti k jídlu spolu s úbytkem hmotnosti. Kočky byly uvězněny během čtyř týdnů samostatně v malých klecích - pak začaly vykazovat poruchy v chování z nedostatku pohybu a chybějící možnosti brousit si drápky.

Další experiment, částečně financovaný Hill´s Pet Nutrition, spočíval v tom, že se do malých železných klecích o rozměrech 60x60x60 cm zavřelo na 26 dnů 18 koťat ve věku mezi 11 a 15 týdny. Účel pokusu: stanovit potřebu sodíku u nově narozených koťat. Na konci pokusů byla zvířata poškozena nejen fyzicky kvůli dietě, ale především i psychicky, protože jejich vězení je dohánělo k šílenství, agresivitě nebo totálnímu útlumu. Hill´s Pet Nutrition financoval rovněž experiment ve Spojených státech (Topeka), kdy 42 štěňatům po dobu 12 dnů podávali výzkumníci dietu chudou na zinek. Z nedostatku zinku se u štěňat vytvořily vřídky, praskliny v tlamách a na tlapkách, stejně jako symptomy letargie a anorexie. Následně se štěňata rozdělila do různých skupin a celkem 3 týdny jim bylo podáváno experimentální krmivo tvořené organickým a anorganickým zinkem. Skupina šesti zvířat dostávala dalších 35 dnů dietu chudou na zinek. Na konci pokusů štěňatům odstranily drápky na tlapkách, špičáky a varlata, které sloužily ke stanovení množství zinku.

Společnost Alpo patřící pod skupinu NESTLÉ vyvolala u 15 koček nadváhu. Sedmi zvířatům se zavedla do žaludku trubička k aplikaci chloridu amonného. Kočky byly následně uzavřeny po dobu 7 týdnů do malých klecí. Během tohoto času byla nebohá zvířata ponechána o hladu, zatímco se jim nabízela nepoživatelná strava. Výsledkem bylo, že kočky odmítaly stravu - což "výzkumníci", kteří vymysleli takové pokusy, nazvali "dobrovolnou abstinencí" - a ztratily 26-40 % své váhy. Kočky byly postiženy těžkým poškozením svalů, letargií, krevními abnormalitami a jejich zvětšená, nemocná játra nepracovala. Když zvířatům po sedmi týdnech trápení nabídli normální stravu, 11 koček nebylo schopno žrát a museli je krmit sondou.

Firma Ralston Purina financovala experiment mající za cíl zjistit, zda umělá strava zaváděná sondou do žaludku způsobuje větší gastrointestinální poruchy než normální strava. Na pokus se použilo 10 míšených psů. Každému z nich byla chirurgicky zavedena sonda do žaludku. Psům podávali sondou deset dnů normální lidskou stravu a dále krmivo. Následně se provedly analýzy krve a moči.

Firma Mars Pedigree prováděla experimenty v anglickém centru Waltham. Zde se dokonce vyrábí krmivo pro zvířata, centrum spolupracuje s univerzitami v mnoha zemích na celém světě. Během roku 1996 Waltham spolupracoval na 70 výzkumných projektech prováděných na 30 univerzitách v pěti zemích. Mezi experimenty objednanými firmou Mars Pedigree jsou i zvláštnosti, například údajná potřeba přidávat taurin do krmiva pro kočky. Taurin je látka používaná k výrobě barviv. Název látky pochází z latinského "taurus" (Býk), protože byla objevena poprvé ve žluči býků. Taurin je dnes syntetizován uměle. K výzkumu účinků taurinu se zavíraly skupiny koček do klecí na dobu 11 měsíců! Některé kočky utrpěly nevratné poškození zraku, jiné osleply - vedle dalších fyzických a psychických poruch způsobených dlouhodobým uvězněním.

Ve Walthamském centru nechával Mars Pedigree provádět mimo jiné také tyto experimenty: izolaci psů a koček, odpírání stravy psům a invazivní zubní vyšetření vyžadující normálně umrtvení. Během jednoho experimentu psi dostávali dietu vyvolávající průjem a následně jim výzkumníci podávali klystýr zavedený řitním otvoem. Centrum Waltham rovněž financovalo výzkumníka na univerzitě v Bristolu (GB), který izoloval kočky v 30x45x30 cm velkém plastikovém kontejneru na dobu maximálně šest hodin. Žádná kočka nevydržela zacházení - všechny se udusily.

Je jasné, že žádný experiment na zvířatech v této oblasti není nutný. Ještě méně nutné jsou výše uvedené experimenty, nad kterými zůstává rozum stát. Jde pouze o to, aby se nedostatek vědeckosti nahradil vivisekcí: v předložených příkladech však můžeme jasně vidět její směšnost a nesmyslnost. Odjakživa lidé ví, co je pro psy a kočky dobré a co ne; příroda sama určila způsob jejich stravování. Provádění výše popsaných pokusů pod záminkou "vyrábět dobrou stravu pro psy a kočky" je čistým šílenstvím. Šílenstvím již v tom, že v klecích uzavření a různými způsoby týraní psi a kočky, se sondou zavedenou do žaludku, nereagují stejně jako jejich šťastnější druzi žijící respektováni v lidských rodinách. Metabolismus a reakce každého zvířete jsou různé, stejně jako reakce na jakýkoliv test a látku. Je to starý příběh potvrzený během let experty z oblasti veterinární medicíny a zoologie. Kdo však chce provádět vivisekci, ignoruje tyto závěry.

Výrobci krmiv sledují výhradě zájmy komerčního charakteru. Zisky mezinárodního trhu zabývajícího se prodejem krmiva pro domácí zvířata (na špici prodejnosti stojí krmivo pro kočky a psy) odhadují ekonomové na 875 miliard Kč ročně. Konkurence a soutěž na tomto trhu je enormní. Pokud firma předloží zprávy prokazující, že její produkty prošly pokusy na zvířatech, odehrává se to stejné jako při schvalování produktů určených pro člověka: nejposlednější výrobci obdrží povolení k prodeji, zejména pokud prováděli pokusy na zvířatech! Tak krmivo dostane nádech "vědeckosti" a "vážnosti". Samozřejmě je to podvod, vedle eticky nepřijatelné skutečnosti, že dnešní svět žije ve vědecké ignoraci - legalizované pro komerční účely. Jsou to chemicko-farmaceutické nadnárodní koncerny ovlivňující schvalování zákonů v různých zemích, které mají za cíl učinit vivisekci nezbytnou. Tuto módu pak následují nadnárodní koncerny vyrábějící krmivo pro zvířata.

Jaké jsou následky takových pokusů na zvířatech? Již v minulosti se různé nezávislé zprávy a studie zabývaly kvalitou předraženého krmiva pro kočky a psy. Pro výrobu krmiva je dovoleno používat moučky z krve a peří drůbeže, jateční odpady, odpady z výroby alkoholu, ze zpracovávání ovoce a zeleniny, průmyslové odpady a další - vše pod označením "proteiny"! I když se zpřísnilo zpracování a výběr surovin určených na výrobu krmiva, je to záruka pro zdravé a neškodné produkty? Lze to zpochybnit, zejména když složení krmiva výrobci odvozují na základě výsledků pokusů na zvířatech, jejichž data jsou nespolehlivá a často uškodí než pomohou. Navíc je známo, že se v průběhu 90. let objevily v různých evropských státech stovky oficiálních případů kočičího i psího "šílenství". Podle neověřených údajů UNICEL (Unione Casalinghe e Lavoratrici Europee) bylo v Evropě zaznamenáno až sto tisíc případů psů a koček postižených BSE. Samozřejmě se příliš nepřipouštělo, že by zvířata mohla onemocnět vinou krmiva vyráběného nadnárodními koncerny. Jak jinak by ale zvířata mohla onemocnět, když je BSE přenositelná skrze potravu?

Před několika roky zveřejnil německý časopis "Arche 2000" reportáž, kde bylo ukázáno, jak mnoho domácích zvířat, psů a koček, kterým byla podáváno obvyklé krmivo kupované v obchodech, trpí na různé nemoci. Především na alergie, sníženou funkčnost ledvin a svědění. Mnoho zvířat se škrábalo tak silně, že ztratila srst a přivodila si boláky přecházející v ekzémy. Různí veterináři připouštějí, že především suché krmivo je škodlivé pro ledviny. "Arche 2000" také zmiňuje firmy zpracovávající největší odpady na draze prodávané produkty. Hlavním důvodem, proč tolik psů a koček doslova miluje tento druh stravy, je přidávání různých aromat a substancí vyvolávajících u zvířat pozvolně závislost na tomto zvláštním druhu chuti.

V 80. letech společnost NESTLÉ skoupila americkou skupinu CARNATION a zřídila okamžitě výzkumné centrum pro zvířecí krmivo v Los Angeles. Centrum nazývané "CALRECO" dovezlo 500 koček a 400 psů k testování nových receptur. 160 ze 250 zaměstnanců byli výzkumníci a každý rok se investovalo odhadem 270 miliónů Kč na výzkum v oblasti krmiva pro zvířata. Tato čísla nám zprostředkovávají obraz o tom, jaké peníze se točí ve výrobě krmiva pro kočky a psy. Čísla ignorující etické aspekty - stejně jako respekt nadnárodních koncernů vůči zvířatům; předstírajících naoko jejich ochranu a péči...

Vyzýváme všechny majitele domácích mazlíčků, aby nekupovali produkty uvedené v tabulce níže a oznámili toto rozhodnutí výrobcům. Zvířatům podávejte přirozenější stravu, zkuste různé kombinace krmiva do- hromady s obilovinami a zeleninou.

Zajímavé informace o alternativní výživě koček a psů lze nalzenout také na adrese http://ohz.cz/Vegetarianstvi/vegkocpes.html



Černá listina:

Mě by spíš zajímalo, kdyby se ty granule na psech netestovaly, tak jak by vlastně mohly být vyrobeny ? Protože pochybuji, že byste svým pejskům dali něco, o čem nic nevíte.Když se vyvine nějaký lék, tak se také zkouší i na lidech, aby se vědělo, zda je to ono nebo ne.Mimochodem.Když jsme třeba u granulí.Byla jsem na exkurzi ve Walthamu a rozhodně to není testování jako něco, že by zvíře šouply do klece a píchali do něj bůhvíco.Je to velké středisko, kde má každý pes svůj kotec, misku, boudu, zaměstnanci, kteří jsou zaměstnaní "v kynologickém odělení" psi venčí, běhají s nimi agility .......

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 14:58
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Lidi,už sem píšete bludy.Pokud se testy dělají proto,jak nejlevněji vyrobit krmivo,tak proč je takový rozdíl mezi Bonem a Eukanubou?Na psovi to určitě poznáte a na složení taky.Když se tedy testuje,kam až se může zajít,tak já jsem ráda že se to netestuje na mém psovi.A co jíte vy?Konzervu ani uzeninu jste nikdy nevzali do pusy?Nikdy jste neměli polévku z masoxu a nekoupili dětem gumové medvídky?My do té vysoké politiky vůbec nevidíme a jenom si tu plácáme hubu.Jako vždycky to k ničemu nevede.

Jo, ale neprožili jsme na tom většinu života!Poznali jsme i něco jiného, asi na rozdíl od vás!

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 15:00
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Mě by spíš zajímalo, kdyby se ty granule na psech netestovaly, tak jak by vlastně mohly být vyrobeny ? Protože pochybuji, že byste svým pejskům dali něco, o čem nic nevíte.Když se vyvine nějaký lék, tak se také zkouší i na lidech, aby se vědělo, zda je to ono nebo ne.Mimochodem.Když jsme třeba u granulí.Byla jsem na exkurzi ve Walthamu a rozhodně to není testování jako něco, že by zvíře šouply do klece a píchali do něj bůhvíco.Je to velké středisko, kde má každý pes svůj kotec, misku, boudu, zaměstnanci, kteří jsou zaměstnaní "v kynologickém odělení" psi venčí, běhají s nimi agility .......

Nojo, oni vám to hned celí žhaví všechno ukážou!

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 15:06
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Nojo, oni vám to hned celí žhaví všechno ukážou!

Lidská naivita je nekonečná jako vesmír! Proto se daří prodat každý šmejd. Jen se to musí umět "vědecky a chovatelsky" zdůvodnit. Za vším jsou jen prachy a vědomí lidské hlouposti a lenosti. Až začnou propagovat granulované krmení jako jediné správné a možné i pro děti, dám krk za to, že matky budou jásat a hlásat jak je to výborné a vyvážené a jedině správné. Budou se divit, jak mohli být lidi takoví zpátečníci a vařit a strouhat dětem jabka s mrkví.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 15:09
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Nojo, oni vám to hned celí žhaví všechno ukážou!

Nic proti, ale typická česká reakce.Jak není po našem, je zle, že ? Klidně si do mě bombartujte, mě je to jedno, jen říkám, že testování krmiva pro psy není jako testování kosmetiky na hlodavci, to je velký rozdíl.A pochybuji, že byste dal/a psovi něco, o čem nic nevíte.Takže já bych se spíše bála krmení, o kterém nevím, co může se psem udělat.Nebo, že by ty granule měli sakra zkoušet na sobě ????

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 15:12
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Nic proti, ale typická česká reakce.Jak není po našem, je zle, že ? Klidně si do mě bombartujte, mě je to jedno, jen říkám, že testování krmiva pro psy není jako testování kosmetiky na hlodavci, to je velký rozdíl.A pochybuji, že byste dal/a psovi něco, o čem nic nevíte.Takže já bych se spíše bála krmení, o kterém nevím, co může se psem udělat.Nebo, že by ty granule měli sakra zkoušet na sobě ????

Ještě pro pořádek.Já "testovanými" granulemi nekrmím, krmím Happy Dogem, vařeným.To pro pořádek, aby jste mě neosočil že se "zastávám".

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 15:27
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Ještě pro pořádek.Já "testovanými" granulemi nekrmím, krmím Happy Dogem, vařeným.To pro pořádek, aby jste mě neosočil že se "zastávám".

Tady nejde o žádný spor mezi lidma! Tady jde o zdraví psů. Když je nemáte rádi, tak je nechte na pokoji a žádného si nepořizujte!Krmení granulema by mělo být považováno jako týrání!!!!!

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 15:31
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Mě by spíš zajímalo, kdyby se ty granule na psech netestovaly, tak jak by vlastně mohly být vyrobeny ? Protože pochybuji, že byste svým pejskům dali něco, o čem nic nevíte.Když se vyvine nějaký lék, tak se také zkouší i na lidech, aby se vědělo, zda je to ono nebo ne.Mimochodem.Když jsme třeba u granulí.Byla jsem na exkurzi ve Walthamu a rozhodně to není testování jako něco, že by zvíře šouply do klece a píchali do něj bůhvíco.Je to velké středisko, kde má každý pes svůj kotec, misku, boudu, zaměstnanci, kteří jsou zaměstnaní "v kynologickém odělení" psi venčí, běhají s nimi agility .......

sterpi ono je velky rozdil jak se ty testy delaji a jake testy to jsou. Testovat konecny vyrobek na psech jak jste popisovala, to je zcela normalni vec, je spousta testu, ktery nijak neskodi, ale testy typu ze se krem na ruce se natira kralikum do oci, aby se zjistila alergicka reakce, nebo kdyz psy krmi umele nedostacujicim krmivem a zkoumaji vysledky, to jsou proste zbytecnosti. V kazdy stredoskolsky ucebnici biologie je napsany, co kterej vitamin v tele dela, jak funguje a jaky jsou symptomy nedostatku, takze umele ochuzovat potravu o dulezity latky abysme znovu "obevili ameriku", to proste kvalitu granuli nijak nezvysi.
Pokud se testuje vyrobek, nebo jeho slozky rozumne a ucelne, tak v tom neni zadnej problem.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 15:33
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Tady nejde o žádný spor mezi lidma! Tady jde o zdraví psů. Když je nemáte rádi, tak je nechte na pokoji a žádného si nepořizujte!Krmení granulema by mělo být považováno jako týrání!!!!!

A že není považováno za týraní lidí krmení se polívkami ze sáčku, konzervami.To máte to samé.Panebože, to je zase jednou debata.Místo toho navaření, který bych musela dělat pro celý kennel a počítat všechno, co tam má být ve správným množství, tak nedělám nic jiného a raději jdu se psama ven.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 15:46
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
A že není považováno za týraní lidí krmení se polívkami ze sáčku, konzervami.To máte to samé.Panebože, to je zase jednou debata.Místo toho navaření, který bych musela dělat pro celý kennel a počítat všechno, co tam má být ve správným množství, tak nedělám nic jiného a raději jdu se psama ven.

To je fakt lepší, vzduchu se najedí!Od toho je člověk člověkem, že mu to myslí a proto nikdo soudný se neživí polívkama v sáčku. To že jsou v obchodech k dostání, přece neznamená, že je musíte jíst! Probíjející zásuvku na tržnici taky nemáte povinnou!Kdyby lidi nečučeli u počítače celé hodiny, zbyla by jim jistě půlhodina na uvaření.Proč si pořizujete tolika psů, když nejste schopna se o ně postarat a to krmení k tomu prvořadě patří!

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 15:58
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
A že není považováno za týraní lidí krmení se polívkami ze sáčku, konzervami.To máte to samé.Panebože, to je zase jednou debata.Místo toho navaření, který bych musela dělat pro celý kennel a počítat všechno, co tam má být ve správným množství, tak nedělám nic jiného a raději jdu se psama ven.

vis, tak jako nemam rada ty radoby ekology, tak tohle demagogicky tvrzeni, ze pri varene strave porad musite neco pocitat, a hrozne kontrolovat, jestli tam mate vsechno a lehce muzete udelat fatalni chybu, to mi leze na nervy zrovna tak. Jak to, kdyz je vareni tak slozita a nebezpecna (kvuli nasledkum chyb) cinnost, ze se pro lidi taky nevyrabi jen vyvazene granule?
Vareni je cinnost na pul hodiny, maximalne hodinu a kdyz mate vic psu tak jen vezmete vetsi hrnec na uvareni ryze, ne ze 5psu = 5x pul hodiny vareni.
Navic oproti lidskemu jidlu tam akorat pro psa musi byt trochu vic tuku a bilkovin a min sacharidu (=obili), takze kdo tohle nezvladne uvarit musi byt ignorant nebo totalni blbec.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 16:14
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
sterpi ono je velky rozdil jak se ty testy delaji a jake testy to jsou. Testovat konecny vyrobek na psech jak jste popisovala, to je zcela normalni vec, je spousta testu, ktery nijak neskodi, ale testy typu ze se krem na ruce se natira kralikum do oci, aby se zjistila alergicka reakce, nebo kdyz psy krmi umele nedostacujicim krmivem a zkoumaji vysledky, to jsou proste zbytecnosti. V kazdy stredoskolsky ucebnici biologie je napsany, co kterej vitamin v tele dela, jak funguje a jaky jsou symptomy nedostatku, takze umele ochuzovat potravu o dulezity latky abysme znovu "obevili ameriku", to proste kvalitu granuli nijak nezvysi.
Pokud se testuje vyrobek, nebo jeho slozky rozumne a ucelne, tak v tom neni zadnej problem.

My obyčejní lidé víme houby,co za test je zbytečné a co ne.A výsledky těchto testů používáme všichni,ať chceme nebo ne.Sice víme,jak který vitamín v tělě funguje,ale k tomu,co se v těle děje když tam chybí jsme se museli dopátrat formou pokusů.Zadaný příspěvek měl nabádat lidi,aby nepodporovali velké koncerny a přestali kupovat jejich výrobky.Na základě této diskuze se to stejně nestane.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 16:37
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
My obyčejní lidé víme houby,co za test je zbytečné a co ne.A výsledky těchto testů používáme všichni,ať chceme nebo ne.Sice víme,jak který vitamín v tělě funguje,ale k tomu,co se v těle děje když tam chybí jsme se museli dopátrat formou pokusů.Zadaný příspěvek měl nabádat lidi,aby nepodporovali velké koncerny a přestali kupovat jejich výrobky.Na základě této diskuze se to stejně nestane.

ano, ale formou pokusu obevovat ze pri nedostatku vitaminu C maji namornici kurdeje, kdyz to se uci mali deti ve skole? Je spousta pokusu, ktery jsou nadbytecny, zkoumaji uz davno vyzkoumane, jen proto, aby meli svoje vlastni vysledky. Na tohle do ty problematiky vyroby granuli nemusim videt tolik, abych vedela, ze se to deje. Deje se to vicemene ve vsech komercnich sferach vyzkumu. Je tomu tak i proto, ze jednotlive koncerny si mezi sebou zadne poznatky nevymeni, je to preci konkurenci boj. Proto misto kupovani informaci rada tehle podniku sahne k vlastnimu vyzkumu a nekdy taky "vyzkumu" v hooodne velkejch uvozovkach.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 17:52
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
vis, tak jako nemam rada ty radoby ekology, tak tohle demagogicky tvrzeni, ze pri varene strave porad musite neco pocitat, a hrozne kontrolovat, jestli tam mate vsechno a lehce muzete udelat fatalni chybu, to mi leze na nervy zrovna tak. Jak to, kdyz je vareni tak slozita a nebezpecna (kvuli nasledkum chyb) cinnost, ze se pro lidi taky nevyrabi jen vyvazene granule?
Vareni je cinnost na pul hodiny, maximalne hodinu a kdyz mate vic psu tak jen vezmete vetsi hrnec na uvareni ryze, ne ze 5psu = 5x pul hodiny vareni.
Navic oproti lidskemu jidlu tam akorat pro psa musi byt trochu vic tuku a bilkovin a min sacharidu (=obili), takze kdo tohle nezvladne uvarit musi byt ignorant nebo totalni blbec.

Máš pravdu!

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 18:09
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
ano, ale formou pokusu obevovat ze pri nedostatku vitaminu C maji namornici kurdeje, kdyz to se uci mali deti ve skole? Je spousta pokusu, ktery jsou nadbytecny, zkoumaji uz davno vyzkoumane, jen proto, aby meli svoje vlastni vysledky. Na tohle do ty problematiky vyroby granuli nemusim videt tolik, abych vedela, ze se to deje. Deje se to vicemene ve vsech komercnich sferach vyzkumu. Je tomu tak i proto, ze jednotlive koncerny si mezi sebou zadne poznatky nevymeni, je to preci konkurenci boj. Proto misto kupovani informaci rada tehle podniku sahne k vlastnimu vyzkumu a nekdy taky "vyzkumu" v hooodne velkejch uvozovkach.

Je to o penězích. Výrobci granulí parádně využijí všemožných zbytků a nám nakecají bludy.My jak pitomci jim na to skáčem platíme za ty granule nekřesťanské peníze, následně za veterináře,nakonec se ještě přiživí i zvířecí hřbitov. Nacpou tam blokátory čerstvé stravy a psi nemůžou bez zažívacích problémů nic jiného než ty suché granule. Jste pěkně hloupí, chudáci vaši psi!

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 18:19
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Máš pravdu!

Já si nedovedu představit, jak by měli velké kennely o 20 - 30 psech vařit, to by proboha nedělali nic jiného, než stály i plotny ! A taky si nedovedu představit, kolik by je to stálo ! Vy jste všichni strašně chytří se svým jedním- dvěma psy, kde dáte pár korun za nějaký nucený maso, ale nekrmíte jich 20, nemusíte denně česat 20 psů, učit je chodit na výstavních vodítkách a ještě do toho se starat o několik vrhů štěňat.Takže si každý krmte čím chcete, je to jen každého věc a nerozvádějte blbý diskuze.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 18:23
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Je to o penězích. Výrobci granulí parádně využijí všemožných zbytků a nám nakecají bludy.My jak pitomci jim na to skáčem platíme za ty granule nekřesťanské peníze, následně za veterináře,nakonec se ještě přiživí i zvířecí hřbitov. Nacpou tam blokátory čerstvé stravy a psi nemůžou bez zažívacích problémů nic jiného než ty suché granule. Jste pěkně hloupí, chudáci vaši psi!

o blokátorech se tady už jednou psalo, ale nějak jsem se pořád nedozvěděla co to vlastně je. Můžeš být konkrétnější? Liba

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 18:51
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Je to o penězích. Výrobci granulí parádně využijí všemožných zbytků a nám nakecají bludy.My jak pitomci jim na to skáčem platíme za ty granule nekřesťanské peníze, následně za veterináře,nakonec se ještě přiživí i zvířecí hřbitov. Nacpou tam blokátory čerstvé stravy a psi nemůžou bez zažívacích problémů nic jiného než ty suché granule. Jste pěkně hloupí, chudáci vaši psi!

Lidi, až vás bude bolet hlava a budete nemocní, tak né, abyste si vzali do huby lék, když chcete být tak strašně morální. Ten totiž taky vznikl na pokusech, taky přestaňte používat kosmetiku a mastičky na ekzémy. Nekupujte nic instantního ani žádný polotovar...A chraň vás před nákupem zeleniny, víte kolik jí museli zničit, než přišli na správné hnojivo, abysme si pak mohli v zimě koupit pár rajčat? A rostliny přeci taky dýchaj...
Jedna věc je, že se vám nelíbí pokusy na zvířatech a druhá, že všechno má své meze...
Takže, pokud chcete být tak strašně čestní a lidky nelidský, tak vařte a jeste, ale jen ze surovin vlastní výroby...
Psovi nevařím a ani vařit nebudu...až se sama zřeknu toho, že si neuvařím špagety s instantní omáčkou a proti bolení hlavy se nevesmu Ibalgin či jinou sračku při chřipce, nedej bože antibiotika (jak je asi vynalezli???), tak pak začnu přemýšlet o tom, že i pes by měl být na 100% ekologické stravě...
Pokusy byly, jsou a budou, ale jen díky nim jsme se dostali tak, kde jsme dneska...o tom je vývoj a i ty pokusy jdou vpřed jak všechno ostatní...

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 18:52
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
o blokátorech se tady už jednou psalo, ale nějak jsem se pořád nedozvěděla co to vlastně je. Můžeš být konkrétnější? Liba

Libo, to chce klid, nemůžeš v tomhle světě zohledňovat všechno, není to jen o potravě, je to o ekologii celkově a to bychom se zbláznili.......pes by v přírodě sežral opravdu ledacos....tak si myslím, že superpremiová krmiva jsou slušná strava....dlouhodobější krmení(ve smyslu generace psů krmených granulemi) nejspíš bude mít na psy velice devastující následky, ale to nezměníme....
chvd

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 19:24
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
o blokátorech se tady už jednou psalo, ale nějak jsem se pořád nedozvěděla co to vlastně je. Můžeš být konkrétnější? Liba

Máte pravdu Líbo. O blokátorech se tady opravdu již psalo a já jsem se ptal, na jakém principu tyto údajné blokátory fungují. Nikdo mi však nedokázal odpovědět. Studoval jsem biologii, ale o tomto jsem skutečně nikdy neslyšel. Žádný "blokátor čerstvé stravy" neexistuje. Je to úplný nesmysl. Také se tady debatuje o ochucovadlech. Nevidím na nich nic špatného. Zkuste nesladit, nesolit. Chutnalo by Vám to? Mě tedy ne. Zbyněk

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 19:27
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Já si nedovedu představit, jak by měli velké kennely o 20 - 30 psech vařit, to by proboha nedělali nic jiného, než stály i plotny ! A taky si nedovedu představit, kolik by je to stálo ! Vy jste všichni strašně chytří se svým jedním- dvěma psy, kde dáte pár korun za nějaký nucený maso, ale nekrmíte jich 20, nemusíte denně česat 20 psů, učit je chodit na výstavních vodítkách a ještě do toho se starat o několik vrhů štěňat.Takže si každý krmte čím chcete, je to jen každého věc a nerozvádějte blbý diskuze.

Doma už mám psů fakt jen "několik", ale ani když jsem sloužil na vojně jako psovod, nebylo vaření pro tři desítky psů žádný problém.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 19:27
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Já si nedovedu představit, jak by měli velké kennely o 20 - 30 psech vařit, to by proboha nedělali nic jiného, než stály i plotny ! A taky si nedovedu představit, kolik by je to stálo ! Vy jste všichni strašně chytří se svým jedním- dvěma psy, kde dáte pár korun za nějaký nucený maso, ale nekrmíte jich 20, nemusíte denně česat 20 psů, učit je chodit na výstavních vodítkách a ještě do toho se starat o několik vrhů štěňat.Takže si každý krmte čím chcete, je to jen každého věc a nerozvádějte blbý diskuze.

Doma už mám psů fakt jen "několik", ale ani když jsem sloužil na vojně jako psovod, nebylo vaření pro tři desítky psů žádný problém.

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 19:33
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Já si nedovedu představit, jak by měli velké kennely o 20 - 30 psech vařit, to by proboha nedělali nic jiného, než stály i plotny ! A taky si nedovedu představit, kolik by je to stálo ! Vy jste všichni strašně chytří se svým jedním- dvěma psy, kde dáte pár korun za nějaký nucený maso, ale nekrmíte jich 20, nemusíte denně česat 20 psů, učit je chodit na výstavních vodítkách a ještě do toho se starat o několik vrhů štěňat.Takže si každý krmte čím chcete, je to jen každého věc a nerozvádějte blbý diskuze.

A kdo Vás proboha nutí mít 20 psů? Já bych je nechtěla ani náhodou. Nevěřím, že Vašim 20ti se věnujete tak jako já dvěma.
Ale byznys je byznys....

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 19:41
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Týrání bez milosti

Pět nadnárodních koncernů vyrábějících známé značky konzerv a suchého krmiva pro psy a kočky čelí obvinění z neslýchaného týrání bezbranných zvířat, jen aby šlo lépe na odbyt předražené krmivo pro jejich šťastnější druhy. Spotřebitelé musí začít bojkotovat obrovský trh!

Vyrábějí krmivo pro zvířata a týrají zvířata: je to jen otázka maretingu. Jejich motivace je finanční: výrobky musí jít lépe na odbyt... Podle anglických novin "Sunday Express" (27. 5. 2001) prováděla společnost IAMS vyrábějící krmivo pro domácí zvířata (IAMS spadá pod Procter & Gamble) mezi rokem 1991-2000 kruté pokusy na psech. Jeden příklad za všechny: 24 mladým psům (mezi nimi i březí feny) byla odňata pravá ledvina a levá částečně poškozena: toto během dvou chirurgických zásahů do břišní krajiny. Tímto způsobem se uměle vyvolaly těžké nemoci (otrava krve a další). Každá skupina takto "ošetřených" psů musela přežít dobu mezi 14 a 28 měsíci.

Co chtěla společnost IAMS vlastně dokázat? Je těžké najít smysl takových příšerností a je ještě těžší pochopit, že zadavatelem pokusů byla společnost vyrábějící krmivo pro domácí zvířata. IAMS však není jedinou černou ovcí! Hill´s Pet Nutrition, patřící pod společnost Colgate-Palmolive, financoval další pokusy na psech a kočkách, které zde krátce shrnujeme: k výzkumu potřeby sodíku u dospělých koček se 35 zvířat rozdělilo do různých skupin. Kočky dostávaly stravu obsahující rozdílné poměry sodíku a v pravidelných odstupech jim výzkumníci odebírali krev, až několik zvířat vykazovalo ztrátu chuti k jídlu spolu s úbytkem hmotnosti. Kočky byly uvězněny během čtyř týdnů samostatně v malých klecích - pak začaly vykazovat poruchy v chování z nedostatku pohybu a chybějící možnosti brousit si drápky.

Další experiment, částečně financovaný Hill´s Pet Nutrition, spočíval v tom, že se do malých železných klecích o rozměrech 60x60x60 cm zavřelo na 26 dnů 18 koťat ve věku mezi 11 a 15 týdny. Účel pokusu: stanovit potřebu sodíku u nově narozených koťat. Na konci pokusů byla zvířata poškozena nejen fyzicky kvůli dietě, ale především i psychicky, protože jejich vězení je dohánělo k šílenství, agresivitě nebo totálnímu útlumu. Hill´s Pet Nutrition financoval rovněž experiment ve Spojených státech (Topeka), kdy 42 štěňatům po dobu 12 dnů podávali výzkumníci dietu chudou na zinek. Z nedostatku zinku se u štěňat vytvořily vřídky, praskliny v tlamách a na tlapkách, stejně jako symptomy letargie a anorexie. Následně se štěňata rozdělila do různých skupin a celkem 3 týdny jim bylo podáváno experimentální krmivo tvořené organickým a anorganickým zinkem. Skupina šesti zvířat dostávala dalších 35 dnů dietu chudou na zinek. Na konci pokusů štěňatům odstranily drápky na tlapkách, špičáky a varlata, které sloužily ke stanovení množství zinku.

Společnost Alpo patřící pod skupinu NESTLÉ vyvolala u 15 koček nadváhu. Sedmi zvířatům se zavedla do žaludku trubička k aplikaci chloridu amonného. Kočky byly následně uzavřeny po dobu 7 týdnů do malých klecí. Během tohoto času byla nebohá zvířata ponechána o hladu, zatímco se jim nabízela nepoživatelná strava. Výsledkem bylo, že kočky odmítaly stravu - což "výzkumníci", kteří vymysleli takové pokusy, nazvali "dobrovolnou abstinencí" - a ztratily 26-40 % své váhy. Kočky byly postiženy těžkým poškozením svalů, letargií, krevními abnormalitami a jejich zvětšená, nemocná játra nepracovala. Když zvířatům po sedmi týdnech trápení nabídli normální stravu, 11 koček nebylo schopno žrát a museli je krmit sondou.

Firma Ralston Purina financovala experiment mající za cíl zjistit, zda umělá strava zaváděná sondou do žaludku způsobuje větší gastrointestinální poruchy než normální strava. Na pokus se použilo 10 míšených psů. Každému z nich byla chirurgicky zavedena sonda do žaludku. Psům podávali sondou deset dnů normální lidskou stravu a dále krmivo. Následně se provedly analýzy krve a moči.

Firma Mars Pedigree prováděla experimenty v anglickém centru Waltham. Zde se dokonce vyrábí krmivo pro zvířata, centrum spolupracuje s univerzitami v mnoha zemích na celém světě. Během roku 1996 Waltham spolupracoval na 70 výzkumných projektech prováděných na 30 univerzitách v pěti zemích. Mezi experimenty objednanými firmou Mars Pedigree jsou i zvláštnosti, například údajná potřeba přidávat taurin do krmiva pro kočky. Taurin je látka používaná k výrobě barviv. Název látky pochází z latinského "taurus" (Býk), protože byla objevena poprvé ve žluči býků. Taurin je dnes syntetizován uměle. K výzkumu účinků taurinu se zavíraly skupiny koček do klecí na dobu 11 měsíců! Některé kočky utrpěly nevratné poškození zraku, jiné osleply - vedle dalších fyzických a psychických poruch způsobených dlouhodobým uvězněním.

Ve Walthamském centru nechával Mars Pedigree provádět mimo jiné také tyto experimenty: izolaci psů a koček, odpírání stravy psům a invazivní zubní vyšetření vyžadující normálně umrtvení. Během jednoho experimentu psi dostávali dietu vyvolávající průjem a následně jim výzkumníci podávali klystýr zavedený řitním otvoem. Centrum Waltham rovněž financovalo výzkumníka na univerzitě v Bristolu (GB), který izoloval kočky v 30x45x30 cm velkém plastikovém kontejneru na dobu maximálně šest hodin. Žádná kočka nevydržela zacházení - všechny se udusily.

Je jasné, že žádný experiment na zvířatech v této oblasti není nutný. Ještě méně nutné jsou výše uvedené experimenty, nad kterými zůstává rozum stát. Jde pouze o to, aby se nedostatek vědeckosti nahradil vivisekcí: v předložených příkladech však můžeme jasně vidět její směšnost a nesmyslnost. Odjakživa lidé ví, co je pro psy a kočky dobré a co ne; příroda sama určila způsob jejich stravování. Provádění výše popsaných pokusů pod záminkou "vyrábět dobrou stravu pro psy a kočky" je čistým šílenstvím. Šílenstvím již v tom, že v klecích uzavření a různými způsoby týraní psi a kočky, se sondou zavedenou do žaludku, nereagují stejně jako jejich šťastnější druzi žijící respektováni v lidských rodinách. Metabolismus a reakce každého zvířete jsou různé, stejně jako reakce na jakýkoliv test a látku. Je to starý příběh potvrzený během let experty z oblasti veterinární medicíny a zoologie. Kdo však chce provádět vivisekci, ignoruje tyto závěry.

Výrobci krmiv sledují výhradě zájmy komerčního charakteru. Zisky mezinárodního trhu zabývajícího se prodejem krmiva pro domácí zvířata (na špici prodejnosti stojí krmivo pro kočky a psy) odhadují ekonomové na 875 miliard Kč ročně. Konkurence a soutěž na tomto trhu je enormní. Pokud firma předloží zprávy prokazující, že její produkty prošly pokusy na zvířatech, odehrává se to stejné jako při schvalování produktů určených pro člověka: nejposlednější výrobci obdrží povolení k prodeji, zejména pokud prováděli pokusy na zvířatech! Tak krmivo dostane nádech "vědeckosti" a "vážnosti". Samozřejmě je to podvod, vedle eticky nepřijatelné skutečnosti, že dnešní svět žije ve vědecké ignoraci - legalizované pro komerční účely. Jsou to chemicko-farmaceutické nadnárodní koncerny ovlivňující schvalování zákonů v různých zemích, které mají za cíl učinit vivisekci nezbytnou. Tuto módu pak následují nadnárodní koncerny vyrábějící krmivo pro zvířata.

Jaké jsou následky takových pokusů na zvířatech? Již v minulosti se různé nezávislé zprávy a studie zabývaly kvalitou předraženého krmiva pro kočky a psy. Pro výrobu krmiva je dovoleno používat moučky z krve a peří drůbeže, jateční odpady, odpady z výroby alkoholu, ze zpracovávání ovoce a zeleniny, průmyslové odpady a další - vše pod označením "proteiny"! I když se zpřísnilo zpracování a výběr surovin určených na výrobu krmiva, je to záruka pro zdravé a neškodné produkty? Lze to zpochybnit, zejména když složení krmiva výrobci odvozují na základě výsledků pokusů na zvířatech, jejichž data jsou nespolehlivá a často uškodí než pomohou. Navíc je známo, že se v průběhu 90. let objevily v různých evropských státech stovky oficiálních případů kočičího i psího "šílenství". Podle neověřených údajů UNICEL (Unione Casalinghe e Lavoratrici Europee) bylo v Evropě zaznamenáno až sto tisíc případů psů a koček postižených BSE. Samozřejmě se příliš nepřipouštělo, že by zvířata mohla onemocnět vinou krmiva vyráběného nadnárodními koncerny. Jak jinak by ale zvířata mohla onemocnět, když je BSE přenositelná skrze potravu?

Před několika roky zveřejnil německý časopis "Arche 2000" reportáž, kde bylo ukázáno, jak mnoho domácích zvířat, psů a koček, kterým byla podáváno obvyklé krmivo kupované v obchodech, trpí na různé nemoci. Především na alergie, sníženou funkčnost ledvin a svědění. Mnoho zvířat se škrábalo tak silně, že ztratila srst a přivodila si boláky přecházející v ekzémy. Různí veterináři připouštějí, že především suché krmivo je škodlivé pro ledviny. "Arche 2000" také zmiňuje firmy zpracovávající největší odpady na draze prodávané produkty. Hlavním důvodem, proč tolik psů a koček doslova miluje tento druh stravy, je přidávání různých aromat a substancí vyvolávajících u zvířat pozvolně závislost na tomto zvláštním druhu chuti.

V 80. letech společnost NESTLÉ skoupila americkou skupinu CARNATION a zřídila okamžitě výzkumné centrum pro zvířecí krmivo v Los Angeles. Centrum nazývané "CALRECO" dovezlo 500 koček a 400 psů k testování nových receptur. 160 ze 250 zaměstnanců byli výzkumníci a každý rok se investovalo odhadem 270 miliónů Kč na výzkum v oblasti krmiva pro zvířata. Tato čísla nám zprostředkovávají obraz o tom, jaké peníze se točí ve výrobě krmiva pro kočky a psy. Čísla ignorující etické aspekty - stejně jako respekt nadnárodních koncernů vůči zvířatům; předstírajících naoko jejich ochranu a péči...

Vyzýváme všechny majitele domácích mazlíčků, aby nekupovali produkty uvedené v tabulce níže a oznámili toto rozhodnutí výrobcům. Zvířatům podávejte přirozenější stravu, zkuste různé kombinace krmiva do- hromady s obilovinami a zeleninou.

Zajímavé informace o alternativní výživě koček a psů lze nalzenout také na adrese http://ohz.cz/Vegetarianstvi/vegkocpes.html



Černá listina:

Mám chovatelskou stanici, "zděděnou" po otci. Chováme a odchováváme psy (pracovní plemeno) přes 30 let.
Před dvaceti lety se psi dožívali běžně 16 a více let. Byli krásní, vyhrávali na výstavách u nás i v cizině. Granule nebyly, krmili jsme jen vařeným.
Po roce 89 jsme přešli na granule, ale po 10 letech opět začali vařit.

Dnes je většina psů na granulích. Netvrdím, že je to důvod, proč se jejich věk zkrátil skoro na polovinu, ale pokouší se o mě mrákoty vždy, když slyším, že krásní psi jsou krásní díky granulím.

Lidi, copak žijete jen posledních 10-15 let? A předtím jsme neměli psy?
Libor

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 19:48
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Mám chovatelskou stanici, "zděděnou" po otci. Chováme a odchováváme psy (pracovní plemeno) přes 30 let.
Před dvaceti lety se psi dožívali běžně 16 a více let. Byli krásní, vyhrávali na výstavách u nás i v cizině. Granule nebyly, krmili jsme jen vařeným.
Po roce 89 jsme přešli na granule, ale po 10 letech opět začali vařit.

Dnes je většina psů na granulích. Netvrdím, že je to důvod, proč se jejich věk zkrátil skoro na polovinu, ale pokouší se o mě mrákoty vždy, když slyším, že krásní psi jsou krásní díky granulím.

Lidi, copak žijete jen posledních 10-15 let? A předtím jsme neměli psy?
Libor

Když budeš krmit jakkoliv, ALE KVALITNĚ!!!, tak pes bude vypadat vždy dobře...Chodím do práce, ven se psem, starám se o koně, mám toho porstě hodně, vařit každý den bych už nezvládla, ale zároveň bych psovy nedala kdejaký sajrajt...Je to o názorech a o tom, kdo má jaké zkušenosti...Raději udělám svému psovi šťastný život i když možná kratší, ale je to lepší, než život dlouhý a nešťastný...

Neregistrovaný uživatel

22.6.2005 21:06
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Když budeš krmit jakkoliv, ALE KVALITNĚ!!!, tak pes bude vypadat vždy dobře...Chodím do práce, ven se psem, starám se o koně, mám toho porstě hodně, vařit každý den bych už nezvládla, ale zároveň bych psovy nedala kdejaký sajrajt...Je to o názorech a o tom, kdo má jaké zkušenosti...Raději udělám svému psovi šťastný život i když možná kratší, ale je to lepší, než život dlouhý a nešťastný...

malému psovi vařím,protože na granule nebyl zvyklý,ale ovčákovi dávám granule.Z jednoho prostého důvodu,pokud koupím maso ve zveráku,je to ještě větší šunt,než to co se dává do granulí a abych pro ovčouna kupovala maso v potravinářský kvalitě,tak na to bohužel nemám.jedna z možností,by byla kupovat vyřazený slepice ze slepičárny,jenže když si vezmu čím se krměj,tak nevím jestli bych si pomohla.Ono je to těžký,docela dost vím,co se dáva kravám,slepicím,prasatům.A co z toho přejde do jejich masa a věřte,že je toho celkem dost.zlobíte se kuli granulím,ale to co jíme my lidé,není občas o nic lepší.teda vyjímkou budou jedinci,kteří si všechno odchovají a vypěstují doma.
samozřejmě,že každý výrobce granulí,bude svůj výrobek určitým způsobem testovat,aby věděl,co to se zvířetem udělá.jenže to co se píše v úvodním příspěvku je extrém a navíc zbytečný.v dnešní době není problém nasimulovat trávení a vše co s tím souvisí,ale je to dražší,než přímé testy na zvířatech.A jsme zase u financí.Arsiela

Neregistrovaný uživatel

23.6.2005 07:38
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
sterpi ono je velky rozdil jak se ty testy delaji a jake testy to jsou. Testovat konecny vyrobek na psech jak jste popisovala, to je zcela normalni vec, je spousta testu, ktery nijak neskodi, ale testy typu ze se krem na ruce se natira kralikum do oci, aby se zjistila alergicka reakce, nebo kdyz psy krmi umele nedostacujicim krmivem a zkoumaji vysledky, to jsou proste zbytecnosti. V kazdy stredoskolsky ucebnici biologie je napsany, co kterej vitamin v tele dela, jak funguje a jaky jsou symptomy nedostatku, takze umele ochuzovat potravu o dulezity latky abysme znovu "obevili ameriku", to proste kvalitu granuli nijak nezvysi.
Pokud se testuje vyrobek, nebo jeho slozky rozumne a ucelne, tak v tom neni zadnej problem.

To je sice hezké, ale před Pasteurem bylo v každé učebnici popsáno, že mikroorganismy vznikají samoplozením a bylo to bráno jako známá věc. Pokusy L. Pasteura byly také označovány jako něco naprosto zbytečného, možná až nepřístojného (dovolil si nesouhlasit s předními vědci své doby).
S názorem který je v příspěvku nade mnou bychom prostě stupeň poznání zakonzervovali na současném stavu. O tom co je zbytečné a co ne se dozvíte až po ukončení experimentu. Něco jako naplánování objevu je nemožné.

Neregistrovaný uživatel

23.6.2005 08:13
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
malému psovi vařím,protože na granule nebyl zvyklý,ale ovčákovi dávám granule.Z jednoho prostého důvodu,pokud koupím maso ve zveráku,je to ještě větší šunt,než to co se dává do granulí a abych pro ovčouna kupovala maso v potravinářský kvalitě,tak na to bohužel nemám.jedna z možností,by byla kupovat vyřazený slepice ze slepičárny,jenže když si vezmu čím se krměj,tak nevím jestli bych si pomohla.Ono je to těžký,docela dost vím,co se dáva kravám,slepicím,prasatům.A co z toho přejde do jejich masa a věřte,že je toho celkem dost.zlobíte se kuli granulím,ale to co jíme my lidé,není občas o nic lepší.teda vyjímkou budou jedinci,kteří si všechno odchovají a vypěstují doma.
samozřejmě,že každý výrobce granulí,bude svůj výrobek určitým způsobem testovat,aby věděl,co to se zvířetem udělá.jenže to co se píše v úvodním příspěvku je extrém a navíc zbytečný.v dnešní době není problém nasimulovat trávení a vše co s tím souvisí,ale je to dražší,než přímé testy na zvířatech.A jsme zase u financí.Arsiela

To těch granulí dají ještě mnohem horší maso než se koupí ve zveráku, protože když by toto maso prodávali mražené tak by po té co ho začnete vařit tak strašně smrdělo že by to nikdo nekoupil, nehledě na to že to maso vidíte a vidl by jste že je zelené nebo plesnivé. Samozřejmě že jsou zvířata krmena sajrajty, ale já nebudu své psy zatěžovat tím že jim s těch zvířat dám ještě to nejhorší a nahnilé.
Je to vše o pohodlnosti, lidé jsou líní vařit a tak si vždy něco vymyslí, proč je to vlastně jedno.

Neregistrovaný uživatel

23.6.2005 08:44
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Týrání bez milosti

Pět nadnárodních koncernů vyrábějících známé značky konzerv a suchého krmiva pro psy a kočky čelí obvinění z neslýchaného týrání bezbranných zvířat, jen aby šlo lépe na odbyt předražené krmivo pro jejich šťastnější druhy. Spotřebitelé musí začít bojkotovat obrovský trh!

Vyrábějí krmivo pro zvířata a týrají zvířata: je to jen otázka maretingu. Jejich motivace je finanční: výrobky musí jít lépe na odbyt... Podle anglických novin "Sunday Express" (27. 5. 2001) prováděla společnost IAMS vyrábějící krmivo pro domácí zvířata (IAMS spadá pod Procter & Gamble) mezi rokem 1991-2000 kruté pokusy na psech. Jeden příklad za všechny: 24 mladým psům (mezi nimi i březí feny) byla odňata pravá ledvina a levá částečně poškozena: toto během dvou chirurgických zásahů do břišní krajiny. Tímto způsobem se uměle vyvolaly těžké nemoci (otrava krve a další). Každá skupina takto "ošetřených" psů musela přežít dobu mezi 14 a 28 měsíci.

Co chtěla společnost IAMS vlastně dokázat? Je těžké najít smysl takových příšerností a je ještě těžší pochopit, že zadavatelem pokusů byla společnost vyrábějící krmivo pro domácí zvířata. IAMS však není jedinou černou ovcí! Hill´s Pet Nutrition, patřící pod společnost Colgate-Palmolive, financoval další pokusy na psech a kočkách, které zde krátce shrnujeme: k výzkumu potřeby sodíku u dospělých koček se 35 zvířat rozdělilo do různých skupin. Kočky dostávaly stravu obsahující rozdílné poměry sodíku a v pravidelných odstupech jim výzkumníci odebírali krev, až několik zvířat vykazovalo ztrátu chuti k jídlu spolu s úbytkem hmotnosti. Kočky byly uvězněny během čtyř týdnů samostatně v malých klecích - pak začaly vykazovat poruchy v chování z nedostatku pohybu a chybějící možnosti brousit si drápky.

Další experiment, částečně financovaný Hill´s Pet Nutrition, spočíval v tom, že se do malých železných klecích o rozměrech 60x60x60 cm zavřelo na 26 dnů 18 koťat ve věku mezi 11 a 15 týdny. Účel pokusu: stanovit potřebu sodíku u nově narozených koťat. Na konci pokusů byla zvířata poškozena nejen fyzicky kvůli dietě, ale především i psychicky, protože jejich vězení je dohánělo k šílenství, agresivitě nebo totálnímu útlumu. Hill´s Pet Nutrition financoval rovněž experiment ve Spojených státech (Topeka), kdy 42 štěňatům po dobu 12 dnů podávali výzkumníci dietu chudou na zinek. Z nedostatku zinku se u štěňat vytvořily vřídky, praskliny v tlamách a na tlapkách, stejně jako symptomy letargie a anorexie. Následně se štěňata rozdělila do různých skupin a celkem 3 týdny jim bylo podáváno experimentální krmivo tvořené organickým a anorganickým zinkem. Skupina šesti zvířat dostávala dalších 35 dnů dietu chudou na zinek. Na konci pokusů štěňatům odstranily drápky na tlapkách, špičáky a varlata, které sloužily ke stanovení množství zinku.

Společnost Alpo patřící pod skupinu NESTLÉ vyvolala u 15 koček nadváhu. Sedmi zvířatům se zavedla do žaludku trubička k aplikaci chloridu amonného. Kočky byly následně uzavřeny po dobu 7 týdnů do malých klecí. Během tohoto času byla nebohá zvířata ponechána o hladu, zatímco se jim nabízela nepoživatelná strava. Výsledkem bylo, že kočky odmítaly stravu - což "výzkumníci", kteří vymysleli takové pokusy, nazvali "dobrovolnou abstinencí" - a ztratily 26-40 % své váhy. Kočky byly postiženy těžkým poškozením svalů, letargií, krevními abnormalitami a jejich zvětšená, nemocná játra nepracovala. Když zvířatům po sedmi týdnech trápení nabídli normální stravu, 11 koček nebylo schopno žrát a museli je krmit sondou.

Firma Ralston Purina financovala experiment mající za cíl zjistit, zda umělá strava zaváděná sondou do žaludku způsobuje větší gastrointestinální poruchy než normální strava. Na pokus se použilo 10 míšených psů. Každému z nich byla chirurgicky zavedena sonda do žaludku. Psům podávali sondou deset dnů normální lidskou stravu a dále krmivo. Následně se provedly analýzy krve a moči.

Firma Mars Pedigree prováděla experimenty v anglickém centru Waltham. Zde se dokonce vyrábí krmivo pro zvířata, centrum spolupracuje s univerzitami v mnoha zemích na celém světě. Během roku 1996 Waltham spolupracoval na 70 výzkumných projektech prováděných na 30 univerzitách v pěti zemích. Mezi experimenty objednanými firmou Mars Pedigree jsou i zvláštnosti, například údajná potřeba přidávat taurin do krmiva pro kočky. Taurin je látka používaná k výrobě barviv. Název látky pochází z latinského "taurus" (Býk), protože byla objevena poprvé ve žluči býků. Taurin je dnes syntetizován uměle. K výzkumu účinků taurinu se zavíraly skupiny koček do klecí na dobu 11 měsíců! Některé kočky utrpěly nevratné poškození zraku, jiné osleply - vedle dalších fyzických a psychických poruch způsobených dlouhodobým uvězněním.

Ve Walthamském centru nechával Mars Pedigree provádět mimo jiné také tyto experimenty: izolaci psů a koček, odpírání stravy psům a invazivní zubní vyšetření vyžadující normálně umrtvení. Během jednoho experimentu psi dostávali dietu vyvolávající průjem a následně jim výzkumníci podávali klystýr zavedený řitním otvoem. Centrum Waltham rovněž financovalo výzkumníka na univerzitě v Bristolu (GB), který izoloval kočky v 30x45x30 cm velkém plastikovém kontejneru na dobu maximálně šest hodin. Žádná kočka nevydržela zacházení - všechny se udusily.

Je jasné, že žádný experiment na zvířatech v této oblasti není nutný. Ještě méně nutné jsou výše uvedené experimenty, nad kterými zůstává rozum stát. Jde pouze o to, aby se nedostatek vědeckosti nahradil vivisekcí: v předložených příkladech však můžeme jasně vidět její směšnost a nesmyslnost. Odjakživa lidé ví, co je pro psy a kočky dobré a co ne; příroda sama určila způsob jejich stravování. Provádění výše popsaných pokusů pod záminkou "vyrábět dobrou stravu pro psy a kočky" je čistým šílenstvím. Šílenstvím již v tom, že v klecích uzavření a různými způsoby týraní psi a kočky, se sondou zavedenou do žaludku, nereagují stejně jako jejich šťastnější druzi žijící respektováni v lidských rodinách. Metabolismus a reakce každého zvířete jsou různé, stejně jako reakce na jakýkoliv test a látku. Je to starý příběh potvrzený během let experty z oblasti veterinární medicíny a zoologie. Kdo však chce provádět vivisekci, ignoruje tyto závěry.

Výrobci krmiv sledují výhradě zájmy komerčního charakteru. Zisky mezinárodního trhu zabývajícího se prodejem krmiva pro domácí zvířata (na špici prodejnosti stojí krmivo pro kočky a psy) odhadují ekonomové na 875 miliard Kč ročně. Konkurence a soutěž na tomto trhu je enormní. Pokud firma předloží zprávy prokazující, že její produkty prošly pokusy na zvířatech, odehrává se to stejné jako při schvalování produktů určených pro člověka: nejposlednější výrobci obdrží povolení k prodeji, zejména pokud prováděli pokusy na zvířatech! Tak krmivo dostane nádech "vědeckosti" a "vážnosti". Samozřejmě je to podvod, vedle eticky nepřijatelné skutečnosti, že dnešní svět žije ve vědecké ignoraci - legalizované pro komerční účely. Jsou to chemicko-farmaceutické nadnárodní koncerny ovlivňující schvalování zákonů v různých zemích, které mají za cíl učinit vivisekci nezbytnou. Tuto módu pak následují nadnárodní koncerny vyrábějící krmivo pro zvířata.

Jaké jsou následky takových pokusů na zvířatech? Již v minulosti se různé nezávislé zprávy a studie zabývaly kvalitou předraženého krmiva pro kočky a psy. Pro výrobu krmiva je dovoleno používat moučky z krve a peří drůbeže, jateční odpady, odpady z výroby alkoholu, ze zpracovávání ovoce a zeleniny, průmyslové odpady a další - vše pod označením "proteiny"! I když se zpřísnilo zpracování a výběr surovin určených na výrobu krmiva, je to záruka pro zdravé a neškodné produkty? Lze to zpochybnit, zejména když složení krmiva výrobci odvozují na základě výsledků pokusů na zvířatech, jejichž data jsou nespolehlivá a často uškodí než pomohou. Navíc je známo, že se v průběhu 90. let objevily v různých evropských státech stovky oficiálních případů kočičího i psího "šílenství". Podle neověřených údajů UNICEL (Unione Casalinghe e Lavoratrici Europee) bylo v Evropě zaznamenáno až sto tisíc případů psů a koček postižených BSE. Samozřejmě se příliš nepřipouštělo, že by zvířata mohla onemocnět vinou krmiva vyráběného nadnárodními koncerny. Jak jinak by ale zvířata mohla onemocnět, když je BSE přenositelná skrze potravu?

Před několika roky zveřejnil německý časopis "Arche 2000" reportáž, kde bylo ukázáno, jak mnoho domácích zvířat, psů a koček, kterým byla podáváno obvyklé krmivo kupované v obchodech, trpí na různé nemoci. Především na alergie, sníženou funkčnost ledvin a svědění. Mnoho zvířat se škrábalo tak silně, že ztratila srst a přivodila si boláky přecházející v ekzémy. Různí veterináři připouštějí, že především suché krmivo je škodlivé pro ledviny. "Arche 2000" také zmiňuje firmy zpracovávající největší odpady na draze prodávané produkty. Hlavním důvodem, proč tolik psů a koček doslova miluje tento druh stravy, je přidávání různých aromat a substancí vyvolávajících u zvířat pozvolně závislost na tomto zvláštním druhu chuti.

V 80. letech společnost NESTLÉ skoupila americkou skupinu CARNATION a zřídila okamžitě výzkumné centrum pro zvířecí krmivo v Los Angeles. Centrum nazývané "CALRECO" dovezlo 500 koček a 400 psů k testování nových receptur. 160 ze 250 zaměstnanců byli výzkumníci a každý rok se investovalo odhadem 270 miliónů Kč na výzkum v oblasti krmiva pro zvířata. Tato čísla nám zprostředkovávají obraz o tom, jaké peníze se točí ve výrobě krmiva pro kočky a psy. Čísla ignorující etické aspekty - stejně jako respekt nadnárodních koncernů vůči zvířatům; předstírajících naoko jejich ochranu a péči...

Vyzýváme všechny majitele domácích mazlíčků, aby nekupovali produkty uvedené v tabulce níže a oznámili toto rozhodnutí výrobcům. Zvířatům podávejte přirozenější stravu, zkuste různé kombinace krmiva do- hromady s obilovinami a zeleninou.

Zajímavé informace o alternativní výživě koček a psů lze nalzenout také na adrese http://ohz.cz/Vegetarianstvi/vegkocpes.html



Černá listina:

Pes stejně přežije uplně na všem... Na chalupě lítá voříšek, kterýmu už takových 17 bude, nikdy nedostal jedinou granuli, nikdy pro něj nikdo nevařil. Dostane, co zbyte od oběda, žere šrot s prasatama a chodí lovit myši. Má uplně suprovou srst a celkově je to pěknej pes...

Jinak pro ty, co tady říkají, žeby psovi nedali nahnilý maso atd... čím myslíte, že se psi v minulosti živili? Když na takovým žrádle přežilo tolik generací před nima, tak ty současný to taky nezabije...

Neregistrovaný uživatel

23.6.2005 15:05
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Pes stejně přežije uplně na všem... Na chalupě lítá voříšek, kterýmu už takových 17 bude, nikdy nedostal jedinou granuli, nikdy pro něj nikdo nevařil. Dostane, co zbyte od oběda, žere šrot s prasatama a chodí lovit myši. Má uplně suprovou srst a celkově je to pěknej pes...

Jinak pro ty, co tady říkají, žeby psovi nedali nahnilý maso atd... čím myslíte, že se psi v minulosti živili? Když na takovým žrádle přežilo tolik generací před nima, tak ty současný to taky nezabije...

ten vorisek na chlaupe je jako dukaz toho vaseho tvrzeni, ze pes prezije na vsem???? Taky dobry...to nahnily maso...ty bys ho jedla? Asi ne, vid? a pritom se tim zivili lide v Evrope az do minulyho stoleti a to nemluivm o soucasnosti a jinych kontinentech. Prumerny vek byl kdysi 35 let....nevim, kolila se dozivali psi minulosti, mozna panovala dlouhovekkost, tedy pokud se vubec dozili prirozene smrti. ela

Neregistrovaný uživatel

23.6.2005 15:12
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
ten vorisek na chlaupe je jako dukaz toho vaseho tvrzeni, ze pes prezije na vsem???? Taky dobry...to nahnily maso...ty bys ho jedla? Asi ne, vid? a pritom se tim zivili lide v Evrope az do minulyho stoleti a to nemluivm o soucasnosti a jinych kontinentech. Prumerny vek byl kdysi 35 let....nevim, kolila se dozivali psi minulosti, mozna panovala dlouhovekkost, tedy pokud se vubec dozili prirozene smrti. ela

A myslíš, že to důkaz není? Takových psů je tam plná vesnice, nelíbí se mi to, ale je to tak. Jinak myslim, že pes má do jisté míry trávení tomu nahnilýmu masu přizpůsobený. Ty bys krmila dítě tak, že bys něco snědla a pak bys to vyzvracela? Asi ne že? Ale fena to tak u štěňat dělá... Jinak je docela rozdíl srovnávat psy a lidi, protože lidi jdou v pokroku mnohem rychlejc než lidi, psi se vpodstatě moc dál nevyvíjí, jen se přizpůsobujou lidem....

Neregistrovaný uživatel

23.6.2005 19:32
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
To těch granulí dají ještě mnohem horší maso než se koupí ve zveráku, protože když by toto maso prodávali mražené tak by po té co ho začnete vařit tak strašně smrdělo že by to nikdo nekoupil, nehledě na to že to maso vidíte a vidl by jste že je zelené nebo plesnivé. Samozřejmě že jsou zvířata krmena sajrajty, ale já nebudu své psy zatěžovat tím že jim s těch zvířat dám ještě to nejhorší a nahnilé.
Je to vše o pohodlnosti, lidé jsou líní vařit a tak si vždy něco vymyslí, proč je to vlastně jedno.

Já rozhodně nejsem pohodlná,ani líná,je to všechno kapku složitější.ne každý má možnost mít zvlášť mrazák pro psa a třeba moje rodina by nesnesla,abych měla v mrazáku maso pro psy a pro nás.A co se týče toho masa ze zveráku,možná není plesnivé a zelené jak píšete ,je jen vhodně zbavené těch nejhorších sajrajtů.Jak by se jinak dostali na 13 Kč za kg mletého drůbežího masa-jedině tím,že se namelou zobáky,běháky,prostě všechno.Jednou jsem to koupila a poté co na mě vyplavalo oko,a já se docela lekla,tak už nikdy více.A zmražená hovězí svalovina za 40 Kč je taky "super"Jinak ,když se vrátím o pár let zpět a vzpomenu si,co se dodávalo k nám na cvičák,tak naši psi museli mít dost dobré zažívání a my hodně dobrý žaludek.Samozřejmě,že jsem psovi ovčounovi vařila,dokonce jsem měla i zavařené maso pro psa na dovolenou,když ještě nebyli granule.Nejde opravdu o lenost,ale při dnešních cenách na vaření nemám.Takže krmím ovčouna granulema,samozřejmě,pokud je možnost,tak vařím.Vzhledem k tomu,že se budu stěhovat na vesnici,přemýšlím,že si budu maso "odchovávat "sama,pak už to bude zas o něčem jiném.Navíc krmím granulema,které na zdejším seznamu uvedené nejsou,ale jestli nějaké testy provádějí nemám ponětí.Ale dost o tom pochybuju.Arsiela

Neregistrovaný uživatel

23.6.2005 20:03
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
A myslíš, že to důkaz není? Takových psů je tam plná vesnice, nelíbí se mi to, ale je to tak. Jinak myslim, že pes má do jisté míry trávení tomu nahnilýmu masu přizpůsobený. Ty bys krmila dítě tak, že bys něco snědla a pak bys to vyzvracela? Asi ne že? Ale fena to tak u štěňat dělá... Jinak je docela rozdíl srovnávat psy a lidi, protože lidi jdou v pokroku mnohem rychlejc než lidi, psi se vpodstatě moc dál nevyvíjí, jen se přizpůsobujou lidem....

Mně by moc zajímal názor opravdu nestranného odborníka, veterináře jak to vlastně je. Ty granule, to dá rozum, musejí něčím konzervovat, jinak by nemohlo byť sušené, nebo extrudované maso, vydržet 18měsíců záruky. No a toho se bojím, že k té chemii, co už obsahují prvotní suroviny ještě několikrát potuplují další chemií, barvivama(nevím na co, psům to je fuk) umělýma vitamínama ( ve výrobě se ty přírodní údajně úplně zdevastují). A to je mi proti srsti a myslím si, že to psům určitě škodí. Když dáte jakékoliv maso, odřezky, vnitřnosti, zeleninu, ovesné vločky, tvaroh, vejce, tak to přece logicky musí být zdravější, stravitelnější. Je to samozřejmě pracnější, ale když k sobě připoutám zvíře....?

Neregistrovaný uživatel

23.6.2005 20:25
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
A myslíš, že to důkaz není? Takových psů je tam plná vesnice, nelíbí se mi to, ale je to tak. Jinak myslim, že pes má do jisté míry trávení tomu nahnilýmu masu přizpůsobený. Ty bys krmila dítě tak, že bys něco snědla a pak bys to vyzvracela? Asi ne že? Ale fena to tak u štěňat dělá... Jinak je docela rozdíl srovnávat psy a lidi, protože lidi jdou v pokroku mnohem rychlejc než lidi, psi se vpodstatě moc dál nevyvíjí, jen se přizpůsobujou lidem....

predne, nepsala jsi nic o plne vesnici 17 ti letych vorisku, zivicich se srotem a zbytkama...psala jsi o jednom A to jako dukaz neni hodnotne, to se na me nezlob. Ja jsem rozhodne nesrovnavala zaludek psa a cloveka. Pouzila jsem jen stejny argument jako ty, ale v jine situaci. Pokud jsi ty napsala, ze se drive psi zivili nahnilym masem, je to stejne, jako rict, ze driv zili lide ve splascich a taky prezili....ne vsechno, co bylo driv, bylo dobre, taky nevis absolutne nic a zdravotnim stavu tech psu, nebo o jejich umrtnosti. Asi urcite tusisi, ze pokud maso nahnije do urcite miry, stava se jedovatym, v podstate a pak hrozy otrava.
Samozrejme bych dite nekrmila zvratkama, ale taky netvrdim, ze kdyz se to driv delalo, bylo to ok a muze se to delat dnes taky. To bysme z tech jeskyn asi nevylezli. Jelikoz existuji plemena psu starych par desitek let, ci jen par let, tak bych rekla, ze se psi vyvijeji a utvareji, slechti pomerne rychle...kazdopadne jejich organismus se prizpusobuje situaci. ela

Přidejte reakci

Přidat smajlík