Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

Neregistrovaný uživatel

6.10.2003 22:23
Neregistrovaný uživatel

Evo, diky za odpoved, ty az 6ti hodinove prochazky me trochu vydesily, ale myslim, ze tomu rozumim. Jeste bych se zeptal na umisteni psa - na zahrade, nebo v dome. Je mi jasne, ze stene bude doma. Ale kdyz ho pak budu chtit mit venku - jak si zvykne? A kdy ho tedy muzeme dat ven? Je lepsi mit psa stale doma, nebo to nebude problem - v lete venku, v zime v dome. A co kotec, je lepsi psa vubec nezavirat, i kdyz doma nikdo neni? Omlouvam se za mozna hloupe dotazy, ale tohle jsem v knizkach nenasel.
Dik za odpoved. Jirka

Neregistrovaný uživatel

7.10.2003 18:17
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel napsal(a):
Evo, diky za odpoved, ty az 6ti hodinove prochazky me trochu vydesily, ale myslim, ze tomu rozumim. Jeste bych se zeptal na umisteni psa - na zahrade, nebo v dome. Je mi jasne, ze stene bude doma. Ale kdyz ho pak budu chtit mit venku - jak si zvykne? A kdy ho tedy muzeme dat ven? Je lepsi mit psa stale doma, nebo to nebude problem - v lete venku, v zime v dome. A co kotec, je lepsi psa vubec nezavirat, i kdyz doma nikdo neni? Omlouvam se za mozna hloupe dotazy, ale tohle jsem v knizkach nenasel.
Dik za odpoved. Jirka

Ahoj Jirko.
Tvé dotazy nejsou vůbec hloupé. Fakt je, že to opravdu snad v žádné knížce nenajdeš. Mám druhého rotvíka a měla jsem je jak několik let v bytě, tak celoročně venku. Život se mění a tak je třeba se mu přizpůsobit a to platí i pro držení psa. Nikdo nemůže říct, že celý život bude bydlet v domě se zahradou a tak pes celý život bude žít venku nebo naopak v bytě apod., a přeci jen kvůli změně bydlení nedáme psa pryč. Tím chci říct, že ono opravdu příliš nezáleží (většinou), kde pes žije, pokud se člověk pokusí dát vše do toho, aby spokojenost byla na všech stranách a změně se pes bez stresu kdykoliv přizpůsobil. Moji rotvíci (oba) zažili vše možné a téměř nikdy nebyly žádné problémy.
Rotvík může žít venku i v domě, záleží, jak se člověk rozhodne a jaké k tomu má podmínky. Štěně bych Ti opravdu doporučila mít doma – lépe se tak zařadí do smečky a pozná, jaké je jeho místo v pomyslném žebříčku hierarchie. Zároveň se tak naučí chovat v místnosti a v neposlední řadě se nebude tolik nudit jako kdyby byl sám venku. Přesto jako nejlepší se mi jeví to kombinovat (dle momentální situace –sám musíš zhodnotit). Tedy aby byl s vámi coby štěně v domě, sem tam ho „vystrčit“ ven na zahradu samotného a na různou dobu, a za 1/2 hod. až 3 hod. (orientačně, záleží na počasí a venkovní teplotě) ho zase vzít dovnitř. Mezi tím za ním vyjít ven a zase bez něj domů, nebo s ním být venku…. Zkrátka rozmanitost. Pes se tak naučí být sám a vypořádat se s tím = nebudou později žádné výraznější problémy. Doporučuji postavit kotec se zateplenou boudou a ten kotec nechat soustavně otevřený, aby tam štěně mohlo libovolně chodit. Když bych krmila venku, tak zásadně jen v kotci (většinou bez zavření psa, ale někdy jej také na chvíli zavřít). Musí si zvykat na samotu (to by měl každý pes – nikdo nikdy neví, jestli to třeba za 5 let nebude potřebovat). Sem tam na různě dlouhou dobu (začínala bych na 2 min.) bych psa – štěně do kotce zavírala.
Nauč ho reagovat na povel „místo“ – poslání do kotce. Pokud ho budeš mít střídavě doma i venku, tak ho doma nauč chodit do pelíšku třeba na povel „pelíšek“ a venku třeba „kotec“ – je to úplně jedno co si zvolíš, ale aby v tom neměl pes zmatek. Naučit toto psa není až tak těžké a je to velmi, velmi potřebné (příjde-li návštěva, zlobíš-li se na něj, sekáš-li trávu, žebrá-li u stolu, chceš-li jít pryč a nechceš ho nechat na volno…).
Právě tímto procvičování a změnami se pes naučí vyrovnat se s každou situací a bude vědět, že vždy se k němu vrátíš. V některém z minulých příspěvků (asi před měsícem – pomož si třeba vyhledávačem) jsem psala jak zvykat psa být doma – v bytě v klidu sám. To také můžeš praktikovat.
Štěně (snad každé) reaguje zpočátku na samotu kňučením, poštěkáváním, i škrabáním na dveře. Předem tedy zajisti, ať nemáš újmu na majetku (to člověk psa hned pustí domů či se dokáže řádně rozčílit :-) ) a štěkání a kňučení zcela ignoruj. Ať už psa totiž budeš konejšit či mu nadávat, výsledek je vždy stejný = pes ví, že si Tě tímto přivolá a je mu jedno, jestli po něm budeš něco házet, či ho přemlouvat ať je zticha. Je šťastný, že hlavně není sám. Tedy musíš se pár dní překonat a na naříkání psa nedat. Pokud je však zvykán postupně a hned od prvního týdne co ho dovezeš, bývají hlasové projevy minimální. Na samotu o různé délky trvání jej uč nejdříve přes den až později přes noc (kvůli sousedským vztahům). Bude-li zvyklý přes den, noc mu nebude dělat žádné, nebo téměř žádné problémy.
Kdy dát štěně ven… no to je těžké určit. Záleží, který kalendářní měsíc si ho přivezeš. Předpokládám-li, že ještě letos, tak ven bych do dala až tak v dubnu až květnu, kdy už bude teplota pod 10°C vzácností. Je jedno, jestli mu bude 5 nebo 8 měsíců.
Pokud můžeš mít štěně doma, ale jen po nezbytně dlouhou dobu, a jednalo-li by se o jaro (to je většinou nejlepší doba kupování štěněte), tak bych ho “trénovala” jak jsem psala od asi 5 dne, ale na stálo bych ho dala ven až kolem 4-5 měsíce jeho věku. Ale ono opravdu záleží na Tvé situaci. Vždy se to dá udělat dříve i později.
A co s dospělým rotvíkem celoročně? Zase záleží, co by jsi chtěl a mohl by sis dovolit. Může být celoročně venku (svého psa beru do předsíně, kde je teplota kolem 5-10°C jen když je venku víc než přibližně –15°C. Jinak má volný pohyb po zahradě + otevřený kotec se zateplenou boudou a krytým vchodem do ní. (Znám ale rotvíky, kteří jsou v pohodě venku i při –20°C a více, ale mě to nedá :-)). Můžeš ho ale mít venku třeba jen od jara do podzimu, a když jde teplota pod 5 až 10°C, tak ho brát domů a nechat doma. Pak ho ale nemůžeš přes den (od rána do večera) vyšoupnout ven – na zahradu, když bude třeba –10°C a domů do bytu, kde je 20°C ho brát na noc. Zkrátka je důležité, aby výkyvy teploty nebyly výrazné. Velmi by tak trpělo zdraví psa i myslím jeho psychika. Byly také doby, kdy jsem s rozvíkem žila v paneláku. I tam byl zcela v pohodě a vlastně tam žil celoročně tj. i přes zimu i přes vedra. Na zimu mu ale nenarostla podsada a tedy by bylo pro psa trápení, kdybych ho nechala v zimě venku bez pohybu orientačně víc než 3 hodiny (třeba na zahradě u rodičů a já si byla u nich v teplíčku). Něco jiného je, pokud se pes hýbe – třeba dlouhá procházka.
No zkrátka – je třeba jen zapojit zdravý rozum a brát ohled na výkyvy teplot. Stejně jako u lidí. Zmrzli by v krátkém rukávu při 0°C, ale kdyby měli bundu (u psa zimní srst – (šedá) podsada), bylo by jim fajn.
Tedy pokud budete chtít dát psa z domu napořád ven, je třeba to udělat nejpozději na konci léta (a nejdříve na jaře), aby se tělo psa postupně přizpůsobovalo nižším a nižším teplotám, a aby mu narostla zimní srst (v celkem řídké letní by mu byla zima).
A ještě se ptáš, jestli je dobré psa nezavírat do kotce, když nikdo není doma. Rotvík je hlídač v pravém slova smyslu a tak doporučuji, abys toho využil. Já nechávám svého RTW když nejsme doma vždy na volno. Úmyslně. Nebojím se alespoň, že by nás někdo vykradl při pohledu na něj. Samozřejmostí ale musí být dobré opocení a uzamčená branka. RTW nemají sklony k toulání a hledání – kudy ze zahrady. (Pokud se nejedná o vynalézavé štěně, kterému ještě není jasné, kde jsou hranice jeho domova).
Jen ještě upozorňuji, že štěně je ničitel věcí a musíš s tím počítat – když ho necháš bez dozoru jak doma, tak na zahradě. Odstraň z jeho dosahu vše, co by Tě rozladilo, kdyby okousal.
To jsem se zase rozepsala… a ani nevím, jestli je to srozumitelné… :-)
Jen ještě připomenu - rotvík není náročný na pohyb a rád se zcela přizpůsobí režimu a aktivitám i neaktivitám :-) rodiny, ale doporučuji ho nenechat se jen denodenně válet na zahradě bez kontaktu s okolním světem!


Přidejte reakci

Přidat smajlík