Neregistrovaný uživatel

Chtěla bych se zeptat, jestli může Bretaňskému ohaři škodit, pokud bude po tréninku běhat u kola 10-20 km. Předem děkuji za odpověď.
Neregistrovaný uživatel

Neregistrovaný uživatel
napsal(a):
Chtěla bych se zeptat, jestli může Bretaňskému ohaři škodit, pokud bude po tréninku běhat u kola 10-20 km. Předem děkuji za odpověď.
Bretaňský ohař je atletický, dobře stavěný pes. Je vytrvalý a velký sportovec. Tedy po anatomické a duševní stránce není problém, ani po skončení lovu. Ovšem je nutné psa na tento „maraton“ náležitě připravit. Tedy vytvořit dobré svalstvo a výbornou kondičku, a s tím i pravidelnost pohybu. A to ne jinak než postupným!!! prodlužováním vzdálenosti běhu psa u kola.
Také je nutné myslet na to, zda pes celých 10-20 km poběží po silnici nebo po polních cestách. Běh po silnici velmi ničí polštářky tlapek až do tak velkých odřenin, že pes následující dny není schopen žádného pohybu. Léčení takových tlapek je velmi těžké a zdlouhavé. Pokud ale není vyhnutí, aby pes takovou vzdálenost běžel po silnici, musí být na tento povrch velmi pozvolna navykán (postupně prodlužovat vzdálenost, což je spojeno i s vytvořením kondičky) a tlapky je zapotřebí pravidelně ošetřovat (promašťovat).
Také pozor na letní měsíce. Ty přinášejí nejen rozpálený povrch zejména asfaltových cest, ale velmi snadno dojde u psa k úžehu, úpalu či uřícení. Pes musí mít několik přestávek a dostatečný přísun vody (ale ne najednou!).
Samozřejmostí je naučit psa dobře a bezpečně běhat u kola bez vodítka, po pravé straně. Je-li pes veden na vodítku, je to nejen prohřešek proti „silničnímu řádu“, ale je to i nebezpečné pro psa i cyklistu. V neposlední řadě je více ohroženo zdraví psa - není možné tak snadno poznat, zda je již pes unaven a potřebuje tudíž přestávku, a tlapky se sdírají podstatně výrazněji. Tedy breton a 20 km běhu u kola ano, ale při vhodném předcházejícím tréninku a dodržení dalších zásad.