Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.

Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod).

 
iFauna.cz » Diskuze » Skot, prasata »

Rada začátečníkovi

Dobrý den,

V dohledné době bych si rád pořídil chovný pár prasat, s tím že bych si odchovával mladé na maso a nějaká selata prodal. Mám v plánu udělat tři chlívky, kdy jeden by měl cca 150 x 200 cm a ke každému mohu udělat výběh cca 5x5 metrů.

Jako plemeno mě zaujala Mangalice a nevím zda je velikost chlívku pro toto plemeno dostatečně velká.
Dále by mě zajímalo jaké je o toto plemeno zájem ( abych přebytečná selata vůbec udal ) a do kolika Kg se vyplatí selata na porážku vykrmovat.

Děkuji Lukáš.
Zavřít pastevní prase do chlívku 2x1,5m mi nepřijde moc chytrý.
Navíc mangalice už tu není takový, boom" jako před lety.
Jejich selata se už prodávají za cenu jako naše bílé a navíc ve vrhu
jich nebývá tolik...
Přesně jak píše petruk.
Navíc, nepíšete, kolik těch prasat vlastně chcete - "chovný pár", tím myslíte prasničku a kance? Pokud ano, na kance se vyprdněte, to nemá význam, inseminační dávky dnes seženete po celé republice. Navíc, pokud plánujete min.2 prasata, tak vám 3 chlívky nebudou stačit - ikdyž tedy záleží, jak často budete prasnice připouštět. Ale počítejte, že v jednom vám odchová selata, následně ji musíte od nich odstavit - to už máte dva kotce "fuč", pokud budete mít nějaké větší zranění nebo nemoc, je třeba takový kus oddělit - to je další kotec - a ne vždy je ho následně možné vrátit k ostatním... Nějaká selata prodáte, zbytek si necháte na výkrm - a buď vám tedy bude prasnice stát celou dobu jalová, nebo pokud ji znovu připustíte, budete potřebovat další chlívek pro nová selata, protože ta se budou odstavovat dřív, než ta z prvního vrhu vykrmíte...
Ano chovným párem myslím jednu sviňku a kance. selata bych chtěl jednou do roka 2 bych si nechal na maso a zbytek bych rád prodal aby se vrátila alespoň část nákladu zpět.
A v případě že mangalice je pro takovíto chov nevhodná doporučily by jste mi nějaké plemeno který by bylo do mých prostor vhodné ?
Neregistrovaný uživatel
Autor
Lukas.k. napsal(a):
Ano chovným párem myslím jednu sviňku a kance. selata bych chtěl jednou do roka 2 bych si nechal na maso a zbytek bych rád prodal aby se vrátila alespoň část nákladu zpět.
A v případě že mangalice je pro takovíto chov nevhodná doporučily by jste mi nějaké plemeno který by bylo do mých prostor vhodné ?
Koupit si chovný pár prasat a připouštět jen 1x za rok to není vůbec efektivní. To se Vám vyplatí si ta 2 selata na vlastní výkrm koupit a budete mít ušetřeno spousty starostí i peněz.
A i klasická bílá nebo přeštická selata můžete chovat s výběhem jak píšete. Pokud to ovšem dovolí počasí. Nemůžete v zimně vzít 20 kg sele z klimatizované haly a dát ho rovnou na mráz. Chce to postupně otužovat.
Kanec bude agresivní, zkuste si doma skočit jednou za rok a uvidíte co to s vámi udělásmajlík když svini, tak inseminovat, jak už bylo psáno. Ty dvě selata si kupte a máte ušetřeno velké trápení a hlavně velké peníze(krmení-jalový stav 3kg/den, kojící 6 a víc den, veterinář, vakcíny, krmení pro selata atd.) Pokud chcete pouštět svini jednou za rok-nesmysl, svině zatloustne a hotovo, další trápení a stejně z ní pak uděláte tláčismajlík Ale snaha se cenísmajlík

Přidat reakci

! Doporučujeme se před přidáním prvního příspěvku zaregistrovat nebo se přihlásit na již vytvořený profil.

Text tučně Kurzíva Potržený text


Souhlasím s pravidly diskuze.
Zrušit sledování diskuze « Zpět na výpis diskuzních vláken
ZPĚT NAHORU
Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
OBCHOD-RYBARENI.CZ
Rybářské potřeby, prodejna a e-shop se spoustou akčních nabídek pro rybáře. Slevový program, doprava zdarma.
Mikyfarm/Transport EU
Jezdecké a chovatelské potřeby, Přeprava zvířat po EU