Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.

Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod).

 
iFauna.cz » Diskuze » Skot, prasata »

Malopocetny vrh

stenlyn
Autor
Maly dotaz.cim to muze byt, ze svine na tretim vrhu mela jen 4 selata?.predchozi dva vrhy 12 a 14 selat. pripustene kancem na dva skoky. kazdy den jeden.bile uslechtile. kanec chovan doma..diky za odpoved. a jeste dotaz, cim je zpusobeno ze svine odrodi 9 mrtvich selat a 4 zustala ziva? predesle vrhy v poradku. svine kazda zvlast ve svem kotci.diky
Prenatální (tedy před narozením) ztráty selat vznikají při celém období březosti, nejvíce mezi první a třetím týdnem a pak v druhé polovině březosti. Odumřít může vajíčko ihned po oplození, až jako embryo anebo ve formě plodu. Skoro odumřelé plody se vstřebají nebo mumifikují a rodí se spolu s živými selaty. Takové odumřelé plody mohou vyvolat potrat nebo předčasný porod. Příčin je celá řada. Ztráty na začátku březosti bývají způsobeny překrmováním připuštěných prasniček a prasnic. Z původně třeba 15ti oplozených vajíček se tak následně uhnízdí třeba jen ty čtyři.. Další příčiny můžou být genetické předpoklady, technologie chovu, špatná výživa atd atd.
Nepíšete, jak a hlavně čím březí prasnice krmíte, takže těžko soudit, zda krmivo obsahuje dostatek bílkovin a esenciálních aminokyselin.
Z "vnějších" vlivů to pak může být nevhodná teplota v chovu (příliš horko), zdlouhavé prasení, kdy se selata ze zadní části dělohy dostanou ven pozdě a jsou udušená.
U mrtvě narozených selat může být také příčinou např. očkování prasnice ve vyšším stupni březosti proti července atd..
Zkrátka příčin je hodně a těžko odhalíte přesně tu jednu (navíc to většinou bývá spíš kombinace několika). Pokud připouštíte zdravým kancem zdravou prasnici, zvířata jsou chována v optimálním prostředí bez stresu a dalších negativních vlivů a jsou krmena vyváženou potravou, nemělo by k takovým situacím docházet.
stenlyn
Autor
Dekuji za odpoved.

Přidat reakci

! Doporučujeme se před přidáním prvního příspěvku zaregistrovat nebo se přihlásit na již vytvořený profil.

Text tučně Kurzíva Potržený text


Souhlasím s pravidly diskuze.
Zrušit sledování diskuze « Zpět na výpis diskuzních vláken
ZPĚT NAHORU
Komerční sdělení Vytvořit zde reklamu
OBCHOD-RYBARENI.CZ
Rybářské potřeby, prodejna a e-shop se spoustou akčních nabídek pro rybáře. Slevový program, doprava zdarma.
Mikyfarm/Transport EU
Jezdecké a chovatelské potřeby, Přeprava zvířat po EU