Dobrý deň. Prosím Vás neviete mi niekto poradiť ? Máme 2,5 ročnú kravu Jersey, je pol roka po otelení a v septembri sa má zase oteliť. Od jesene sa jej začali na vemene robiť bradavice. Teraz prechádzajú aj na struky a k bruchu. Bol aj vet. pri nej, povedal že to zmizne samé, druhý jej napichal jej krv, aby získala autoimunitu, už je to 2 mesiace a mám pocit , že sa to stále zhoršuje. Natierali sme jej to podľa rád bravčovou masťou, teraz jej to striekam vínom....a zhoršuje sa to, vyzerá to dosť odpudivo. Neviete mi niekto poradiť? Vopred vďaka. K.
dobrej den cetla sem vasi diskuse a vidim ze to tady zije tak ze se zapojim
...
no ja to skousela se starim vinuem a pak zasusela fenom,jo ja vim zni to divne ale urcite to pomuze
alebo skuste je odrezat,pak by to malo znizet ...ak by to nezislo tak mi napiste a ja pridu k vam ..a skusime to nejak spolu znicit pak by sme mohli ist treba ku vam do picerie slysela sem ze u vas je ohromna ..
zatim se mnejte drzim vasi kravke palce a myslim na ni ja svoji matildu moc miluji tak jako vy
peknej den
Možno to niekomu pomože:
Metody léčby bradavic a papilomů u krav
Kravské papilomy jsou zcela běžné. Na bradavkách se tyto benigní formace velmi zkomplikují dojení a někdy to znemožňují. Co je to a co dělat, když kráva na bradavicích vemene zjistíte v tomto článku.
Příčiny
Než začnete léčit onemocnění, je důležité porozumět způsobům infekce, aby zvířata nebyla znovu infikována.
Bradavice (nebo vědecky – papilomy) se vyskytují u vemene zpravidla u mladých krav až do dvou let. Hlavním důvodem jejich výskytu je nevhodná péče o jalovice nebo jejich infekci u již nakažených zvířat. Z dospělého zvířete se mohou i malé telatě infikovat mikrotrhlinkami v kůži. Pravděpodobnost infekce se dramaticky zvyšuje, pokud zarostlá bažina slouží jako zavlažovací otvor pro stádo.
Je důležité poznamenat, že i malé neškodné bradavice jsou závažným onemocněním a patří k virovým onemocněním. Patogen vstoupí do vemene prasklinami, ranami a odřeninami. Napáječky, podavače, kbelíky a další zařízení mohou být také nosiči viru. Stává se, že onemocnění vstupuje do těla pomocí štítků na těle krav nebo špatně dezinfikovaných zdravotnických prostředků.
Bradavice na vemenech krávy mohou mít různé velikosti; jeden nebo skupina. Obvykle jsou ve tvaru houbovitého tvaru se širokou základnou, ve formě kytice nebo jediné na dlouhé noze. Rozměry se pohybují od hrachu po švestky. Příležitostně se bradavice navzájem slučují, vytvářejí záhyby, mohou se rozštěpit a popraskat.
Hlavní nevýhodou těchto formací je bolestivá reakce zvířete během dojení a snížení výtěžku mléka.
Prevence onemocnění je jednoduchá: je nutné umýt víno teplou vodou několikrát denně a sledovat zvířata během chůze.
Léčba bradavic
Občas bradavice na vemene zmizí samy o sobě a žádná léčba není nutná. Jsou případy, kdy projíždí po prvním otelení. Silná imunita zvířat přispívá k samoléčení, zejména na jaře, kdy je ve stravě mnoho vitamínů a stopových prvků. To, bohužel, neznamená, že se infekce nevrátí.
Veterináři radí očkování zvířat. Vyříznuté papilomy jsou jemně rozdrceny, zředěny na 5% glycerolu a fyziologického roztoku ve stejných částech. Uvnitř suspenze virem ztrácí aktivitu po přidání formalinu na koncentraci 0,5%. Je nutné odstranit usazené částice z kapaliny a aplikovat jako vakcínu v dávce 10 ml (několikrát v intervalu dvou týdnů).
Majitelé krav říkají, že pokud formace nezasahuje do dojení, nemůžete bradavice a nedotýkat se. Veterináři si ale myslí jinak – virus proniká do kůže a oslabuje celkovou imunitu krávy. A pak stahování papillomů bude mnohem obtížnější. Proto, pokud malé bradavice nezmizely, je třeba léčbu. Hlavním důvodem je, že těhotenstvím úplně zmizí novotvary.
Nejsnadnější a nejčastější způsob, jak odstranit projevy nemoci (vlastně bradavice) – ligace. Můžete vytáhnout vlasy z ocasu krávy a pevně přitisknout papilom na základně. Po nějaké době vysuší a zmizí sama. Tato metoda je vhodná pouze v případech, kdy je vzdělání na vemene jediné.
Chirurgické odstranění bradavic se považuje za účinnou metodu. Jsou řezané nebo zkroucené, aniž by se snažily dělat velké rány, a pak si dali švu. Rana by měla být rozmazána aerosoly obsahujícími antibiotika.
Pokud je mnoho bradavic, virus musí být zabit jak zvenčí, tak zevnitř. U krávy je nutné dávat 30 gramů magnézie dvakrát denně po dobu 10 dnů. Bradavice samotné je třeba lubrikovat speciální látkou. Jako masti se může používat salicylová kolodium, kyselina octová, kapalný dusík, kyselina dusičná nebo lapis. Papilomy jsou po dojení každý den mazány, dokud úplně nezmizí.
Tuto chorobu můžete také léčit vitamíny B12, injekčně podávat 5 ml intramuskulárně každé dva dny (pouze 4 krát). Předtím musíte pod podložkou bradavice podat injekci dvou procent novokainu (1 ml).
Doporučuje se rovněž injekčně podávat penicilin-novokain intravenózně a kolem bradavice nebo použít prokainovou blokádu – do jugulární žíly se injektuje 1% roztok novokainu (80 ml) každý druhý den. Blokáda vyžaduje přibližně 4 injekce.
Lidové prostředky
Stovky let přicházejí s mnoha lidovými metodami, které přinášejí papilomy z krávy. Nejznámější je cibulový přípravek.
Sklenice rostlinného oleje se nalije do pánve, velká cibule se smaží a smaží až do zlacení. Potom je cibule odstraněna a samotné máslo se zchladí po dobu pěti minut na nízké teplotě. K tomuto roztoku se přidá 25 g vosku a směs se vaří. Poté zůstává směs ochlazovat a nalijte do nádoby. Do 12 dnů od bradavic a trhlin v bradavkách nezůstane stopa.
Některé hospodyně používají k ošetření séra z tvarohu. Vylije se do velké nádoby a ponechá na ulici, pravidelně nalévá tekutinu a pak pravidelně rozmazává vemeno. Po 3-5 týdnech zmizí papilomy.
Existuje metoda brambor. Vývar z naklíčených brambor (procesy nemusí být odříznut) třikrát denně, vyhlazení vemene až do úplného vymizení bradavic.
Metoda česneku se skládá z tření směsí sádla a česneku v poměru 1: 1. Každé den je namazán vemeno.
Navíc k výše uvedeným existují další populární způsoby léčby papilomů. Stručně je seznamte.
Umytí vývaru z bobule (6krát denně).
Pevný olej namazává vemeno po dojení až 3 týdny.
Džus z kyselých jablek se aplikuje na bolest.
Strouhaný křen je vytlačen a výsledná šťáva se rozpouští v poměru 1: 1, po kterém se třese do bradavic.
Který způsob, lékařský nebo lidový, zvolit – každý rozhodne sám za sebe. Je důležité zahájit léčbu pouze včas a neumožnit nemocné krávě infikovat jiná zvířata.