Trnorep africký/skalní - zkušenosti z chovu

Přidejte téma
Otočit řazení příspěvků Otočit řazení příspěvků

alano

9.10.2019 17:23
alano

XXX.XXX.186.2

Dobrý den,

podědila jsem trnorepa (Uromastyx acanthinura). Podmínky ve kterých žije ale moc neodpovídají nárokům druhu, které jsem vyčetla na internetu. Upřímně, teoreticky by měl být dávno mrtvý. On tak ale žije už 10 let, tak nevím co, jak razantně a zda vůbec měnit, abych nespáchala víc škody než užitku.

Sháním tip na důvěryhodného chovatele, který má s tímto ještěrem osobní zkušenosti a měl by chuť a čas to se mnou probrat (raději asi emailem nebo telefonem než na diskusi?).

A co si myslíte o této knize? Autor měl i nějaké odchovy, ale přeci jen, kniha už je deset let stará, není to zastaralé? Nevím jak rychle se mění poznání v tomto oboru
https://knihy.abz.cz/prodej/trnorep-africky-abeceda-teraristy

S chovem plazů žádné zkušenosti nemám, s chovem jiných zvířat ano.

Děkuji

10.10.2019 00:00
Jiří5

XXX.XXX.76.172

Dobrý den,
jen k třetímu odstavci. Není to kniha, jen brožura z edice Abeceda teraristy. Nečetl jsem ji, zato jsem kdysi pročítal podobné dílko "Bydlí s námi suchozemská želva" a ještě dvě tři další.
Pokud se nestal zázrak a nedošlo ke kvalitativní změně považoval bych takové brožurky pouze za informativní a to jen proto, že mě nenapadá jak jinak se vyjádřit přijatelně. Už z názvu edice lze očekávat že bude pravděpodobně tak nějak řečeno A a B, možná se povede i C. Déčkem počínaje však info. budou chybět a to včetně zdůvodnění tam již uvedených poučení a rad. Brožurky mají stejnou užitnou hodnotu jako hrdé prohlášení nad ještěrkou, "je to ještěrka" tečka.Nemyslím že by chyba byla v autorech, bude v něčem jiném, přesto opatrně.
Jinak opravdu oceňuji váš uvážlivý pohled na věc a přeji vám najít někoho kdo bude ochoten se o své zkušenosti podělit. Bohužel mé skromné zkušenosti s tímto druhem mě to nedovolují.

10.10.2019 08:34
tupinambis

XXX.XXX.226.124

Ahoj.
trnorepi-Uromastyx ornata
.
trnorep
.
když si to zadáte zde v diskusi tak tam máte vše potřebné a i to co v " brožurách " nenajdete.
Pokud Vám nebude něco jasné tak napište , přeji hodně úspěchu .

alano

10.10.2019 19:01
alano

XXX.XXX.13.54

Jiří5 napsal(a):
Dobrý den,
jen k třetímu odstavci. Není to kniha, jen brožura z edice Abeceda teraristy. Nečetl jsem ji, zato jsem kdysi pročítal podobné dílko "Bydlí s námi suchozemská želva" a ještě dvě tři další.
Pokud se nestal zázrak a nedošlo ke kvalitativní změně považoval bych takové brožurky pouze za informativní a to jen proto, že mě nenapadá jak jinak se vyjádřit přijatelně. Už z názvu edice lze očekávat že bude pravděpodobně tak nějak řečeno A a B, možná se povede i C. Déčkem počínaje však info. budou chybět a to včetně zdůvodnění tam již uvedených poučení a rad. Brožurky mají stejnou užitnou hodnotu jako hrdé prohlášení nad ještěrkou, "je to ještěrka" tečka.Nemyslím že by chyba byla v autorech, bude v něčem jiném, přesto opatrně.
Jinak opravdu oceňuji váš uvážlivý pohled na věc a přeji vám najít někoho kdo bude ochoten se o své zkušenosti podělit. Bohužel mé skromné zkušenosti s tímto druhem mě to nedovolují.

Děkuji za odpověď. Právě proto že znám kvalitu podobných brožur tak váhám jestli jí shánět. Na druhou stranu autor asi zkušenosti má. Ale jestli máte špatné zkušenosti právě s touhle edicí, zkusím radši získat info jinde.

alano

10.10.2019 19:32
alano

XXX.XXX.13.54

tupinambis napsal(a):
Ahoj.
trnorepi-Uromastyx ornata
.
trnorep
.
když si to zadáte zde v diskusi tak tam máte vše potřebné a i to co v " brožurách " nenajdete.
Pokud Vám nebude něco jasné tak napište , přeji hodně úspěchu .

Děkuji. Zdejší diskusi jsem prolezla, také podle ní má být náš trnorep dávno po smrti :). Psával tu nějaký Honza, radil jak vyrábět umělé nory z betonu, ten má asi hodně zkušeností. Nevíte jak ho kontaktovat? Už se deaktivoval. Také mě napadlo zeptat se na Teraristické společnosti Praha, tam by mohli být odborníci?

Vy sám trnorepa skalního chováte? U. ornata je jiný druh, jestli se nemýlím.

10.10.2019 21:23
tupinambis

XXX.XXX.226.124

Bohužel kontakt nemám.
Ano ještě je mám nějak mě přirostli k srdci .trndíci.
Máte pravdu -ornata je jiná ---ovšem základ je stejný až na drobounké rozdíly .u všech.

10.10.2019 22:43
Jiří5

XXX.XXX.76.216

Zkuste co to udělá https://www.davidmuzicek.cz/trnorepi/
Osobně pána neznám. Mám však neodbytný pocit, že má k problematice chovu trndů co říci. Prezentuje se sice ornaty a geyri, netuším jaké úspěchy v chovu má ale jeho vousatky vypadají excelentně, stejně tak ti trnorepi. Já se na něj také co nevidět chystám, ornati mě totiž neskutečně dráždí.
V kontaktu je tato adresa vitticeps@seznam.cz
Dejte vědět výsledek, děkuji.

Přidejte reakci

Přidat smajlík