Trnorep africký

Základní informace

Latinský název Uromastyx acanthinura
Země původu severní Afrika – Maroko, Alžírsko, Libye, Egypt, Mauritánie, Západní Sahara, Čad, Mali, Niger a severní Súdán
Délka života v zajetí 20 let
Velikost v dospělosti 40-45 cm včetně ocasu
Potrava rostlinná, občas hmyz
Velikost terária minimálně 80 x 60 x 60 cm (délka x šířka x výška) pro jedno dospělé zvíře
Teploty v teráriu přes den 26℃ - 33℃ s možností lokálního výhřevu na 50℃ - 55℃ a nočním poklesem
Pohlavní dospělost 4 roky
Zimování ano
Délka gravidity 40-60 dní
Počet vajec 10-25
Délka inkubace 8-12 týdnů
CITES CITES II, B

O druhu

Trnorep africký je pouštní druh ještěra, který je aktivní přes den. Jsou velice teritoriální, a proto je chováme v páru nebo triu, které tvoří jeden samec a dvě samice. Mají zajímavý trnitý ocas, který používají k obraně. Další zajímavostí je, že mají poblíž nozder solní žlázy, pomocí kterých se zbavují přebytečné soli z potravy. Páření předcházejí námluvy, kdy samec kývá hlavou a otáčí se kolem své osy, aby zaujal samici.

Vybavení terária

Terárium musí být dostatečně prostorné. Vzhledem k tomu, že si v přírodě hrabou hluboké nory (až 3 metry), vrstva substrátu by měla být alespoň 15 -20 cm. Jako substrát je nejlepší bezprašný písek. Dále v teráriu umístíme různé skály, kameny a suché větve. Velice důležitý je zdroj kvalitního UV záření. I když se jedná o pouštní druh, miska s vodou by neměla chybět. 

Krmení

Trnorepy krmíme každý den. Zkrmujeme převážně rostlinnou potravu – květy a listy pampelišky, jitrocel, čínské zelí, jetel, dále různá semena (slunečnice, proso…) a obiloviny. Asi 2x do týdne můžeme nabídnout i hmyz – cvrčky, šváby, občas moučné červy. Nesmí chybět pravidelný přísun vitamínů a minerálů.

Barevné mutace

Nevyskytují se.