Anolis rytířský

Základní informace

Latinský název Anolis equestris
Země původu Kuba (zavlečen na Floridu)
Délka života v zajetí 5-8 let
Velikost v dospělosti 30-45 cm včetně ocasu
Potrava hmyz, drobní ještěři, ovoce
Velikost terária minimálně 80 x 50 x 80 cm (délka x šířka x výška) pro dospělý pár anolisů
Teploty v teráriu přes den 25℃ - 30℃ s možností lokálního výhřevu na 35℃ a s nočním poklesem na 20℃ - 22℃
Délka gravidity 3-4 týdny
Počet vajec 1-2 v jedné snůšce, mívají víc snůšek za sezónu
Délka inkubace 55-90 dní
CITES ne

O druhu

Anolis rytířský je jedním z největších druhů anolisů. V přírodě obývají koruny stromů v lesích, parcích a zahradách. Samci jsou vysoce teritoriální, proto vždy chováme pouze jednoho samce ve skupině. Mají omezenou schopnost barvoměny. Mláďata chováme odděleně od dospělých zvířat, nejlépe jednotlivě, hrozí totiž nebezpečí kanibalismu. 

Vybavení terária

Terárium musí být dostatečně prostorné a orientované na výšku, vzhledem k stromovému způsobu života těchto ještěrů. Vhodné je v teráriu vyrobit i zadní stěnu, která zvířatům poskytne další prostor ke šplhání. Dále v něm umístíme několik pevných větví a umělé nebo živé nejedovaté květy. Ty poskytnou zvířatům pocit bezpečí. Terárium denně rosíme. Jednak kvůli udržení potřebné vlhkosti, dalším důvodem je, že většina zvířat nepije z misky a jsou závislé na vodě, která ulpí na listech. Nutností je zdroj kvalitního UV záření, denního světla a tepla.

Krmení

Mláďata krmíme každý den, dospělá zvířata stačí obden. Zkrmujeme všechny běžné druhy krmného hmyzu, přiměřené velikosti – cvrčky, šváby, sarančata, občas moučné červy, v létě můžeme nabídnout smýkaný hmyz. Někteří jedinci mají rádi i různé druhy ovoce, které rozmačkáme na kaši – banán, mango, meruňky, jahody, švestky atd. Samozřejmostí je pravidelný přísun vitamínů a minerálů. 

Barevné mutace

Nevyskytují se.