Varan skvrnitý

Základní informace

Latinský název Varanus salvator
Země původu Indie, Srí Lanka, Indočína, Malajský poloostrov, Indonésie
Délka života v zajetí 10-20 let
Velikost v dospělosti 2-3 metry včetně ocasu
Potrava masožravec – hlodavci, ptáci, ryby, jiní plazi, hmyz, vejce
Velikost terária minimálně 400 x 200 x 200 cm (délka x šířka x výška) pro jednoho dospělého varana
Teploty v teráriu přes den 25℃ (v chladné části terária) - 32℃ s možností lokální výhřevu na 45℃ - 50℃ a nočním poklesem na 24℃ - 26℃
Pohlavní dospělost 2-3 roky
Zimování ne
Délka gravidity 30-45 dní
Počet vajec 5-40
Délka inkubace 7-9 měsíců
CITES CITES II, B

O druhu

Varan skvrnitý patří k zajímavým chovancům. Vyniká svojí inteligencí a při správném přístupu se dá celkem dobře ochočit. Jeho nevýhodou je velikost v dospělosti - proto je vhodný spíše pro zkušené chovatele, kteří vědí co od takového zvířete očekávat. Varani jsou aktivní přes den. Dokážou výborně plavat a mláďata také šplhat. V přírodě se většinou zdržují v blízkosti vody.

Vybavení terária

Zařízení terária volíme spíše jednoduché. Vzhledem k velikosti a síle varanů, musí být odolné a pevně přichycené. Ideální jsou pevné větve nebo kmen menšího stromu. Dále by v ubikaci měla být vyšší vrstva substrátu, prostorný bazének s vodou a zdroj UV záření. 

Krmení

Co se týče potravy, varani obecně nejsou vybíraví. Jedná se o masožravce, který v přírodě nepohrdne ani mršinou. V zajetí zkrmujeme téměř vše, co je vhodné velikosti – ryby, hmyz, kuřátka, myši, potkany, vejce, kousky různých druhů masa atd. Pozor na překrmování, mají sklony k obezitě. Důležitý je pravidelný přísun vitamínů a minerálů.

Barevné mutace

Ano, ale vyskytují se spíše vzácně – Albino T -, Albino T +, Melanistic.