Pralesnička batiková

Základní informace

Latinský název Dendrobates auratus
Země původu Střední Amerika a severozápad Jižní Ameriky – Nikaragua, Kostarika, Panama a Kolumbie, introdukovány na Havajské ostrovy
Délka života v zajetí 4-6 let
Velikost v dospělosti 2,5-5cm
Potrava drobní bezobratlí
Velikost terária minimálně 50 x 50 x 50 cm (délka x šířka x výška) pro dospělé trio
Teploty v teráriu přes den 25℃ - 27℃ s nočním poklesem na 22℃ - 23℃
Pohlavní dospělost 12-15 měsíců
Zimování ne
Počet vajec 5-12
Délka inkubace 15-18 dní
CITES CITES II, B

O druhu

Pralesničky patří díky svému pestrému zbarvení mezi oblíbené chovance. Další jejich výhodou je nenáročnost na prostor a teploty. V přírodě obývají vlhká místa dešťových pralesů. Žijí na zemi a jsou aktivní přes den. V přírodě jsou poměrně jedovaté, ale vzhledem k tomu, že jed získávají díky potravě, v zajetí tuto jedovatost ztrácí. Metamorfóza pulců na malé žabky trvá zhruba tři měsíce.

Vybavení terária

Substrát by měl být neustále vlhký. Můžeme použít keramzit (částečně ponořený ve vodě), lignocel nebo jihoamerický rašeliník. Dále v teráriu umístíme dostatek úkrytů a květin. Úkryty vytvoříme z kokosových skořápek, květináčů nebo kousků korkové kůry. Nesmí chybět mělká miska s vodou. Terárium minimálně 1x denně rosíme. 

Krmení

Žabky krmíme každý den. Ideální potravou jsou octomilky nebo mikrocvrčci. Pulci jsou masožraví, krmíme je patentkami, hmyzem, larvami komárů atd.

Barevné mutace

Tyto pralesničky se v různých lokalitách vyskytují v různých zbarveních – např. Ancon Hill, El Cope, Costa Rica, Microspot, Banded, Campana, Albino, Blue, Reticulated a mnoho dalších.