Kajmanka dravá

Základní informace

Latinský název Chelydra serpentina
Země původu Střední a Severní Amerika, sever Jižní Ameriky
Délka života v zajetí 20-30 let (v zajetí zdokumentovaný jedinec 47 let)
Velikost v dospělosti 35-50 cm
Potrava ryby, hmyz, drobní savci
Velikost terária minimálně 100 x 60 x 60 cm (délka x šířka x výška) pro jednu dospělou kajmanku
Teploty v teráriu voda 22℃ - 28℃
Pohlavní dospělost 5-7 let
Zimování ano
Délka gravidity 1-2 měsíce
Počet vajec 20-30
Délka inkubace 50-130 dní
CITES ne

O druhu

Kajmanka dravá patří sice k nenáročným chovancům, ale určitě není vhodná pro začátečníky. Je to hlavně kvůli její agresivitě, velikosti v dospělosti a silným čelistem, které dokáží člověku způsobit vážné poranění. Pokud se pro chov rozhodnete, je potřebné chovat každého jedince v samostatném akváriu, kvůli již zmíněné agresivitě. 

Vybavení terária

Základem je prostorné akvárium s dostatkem vody. Pak už stačí jenom ohřev a výkonný filtr, který pomáhá udržovat čistotu vody. Je dobré, aby želvy dosáhly na dno. V létě mohou být ve venkovním jezírku. Jako dekorace můžeme použít různé kořeny nebo vodní rostliny. Pozor, aby nebyly jedovaté, někdy je želvy mohou požírat. 

Krmení

Kajmanky jsou žravé a v potravě si nevybírají. S chutí přijímají všechny druhy živočišné potravy od cvrčků, švábů, larev potemníka, přes patentky, myši, potkany, kuřátka, až po ryby a jiné druhy masa nebo granule pro vodní želvy. Potrava by měla být co nejpestřejší. Množství a velikost potravy musí odpovídat velikosti kajmanky.

Barevné mutace

Nevyskytují se.

Články - Kajmanka dravá

Kajmanka dravá (Chelydra Serpentina)

Kajmanka dravá (Chelydra Serpentina)

Kajmanka dravá (Chelydra Serpentina)

Vyskytuje sa v Severnej, strednej a s časti v Južnej Amerike. Existujú 4 poddruhy: chelydra serpentina serpentina, chelydra serpentina acutiros......