Pralesnička azurová

Základní informace

Latinský název Dendrobates tinctorius f. azureus
Země původu Jižní Amerika – Guyana, Francouzská Guyana, Surinam, Brazílie
Délka života v zajetí 10-12 let
Velikost v dospělosti 3-4,5 cm
Potrava hmyz
Velikost terária minimálně 50 x 50 x 45 cm (délka x šířka x výška) pro pár pralesniček
Teploty v teráriu 24℃ - 25℃
Pohlavní dospělost 2-3 roky
Zimování ne
Počet vajec 2-10
Délka inkubace 14-18 dní
CITES CITES II, B – nemusí se registrovat

O druhu

Pralesničky azurové se těší stále větší oblibě mezi chovateli. Je to jednak díky jejich nádhernému azurovému zbarvení a jednak kvůli relativně nenáročnému chovu a rozmnožování. V přírodě jsou vysoce teritoriální. Samička klade vajíčka do mechového porostu, po vylíhnutí sameček přenáší pulce na hřbetě do vody, kde zůstávají do plného vyvinutí. K metamorfóze dochází za 10 – 12 týdnů. Pulci jsou asi 1 cm velcí. Pralesničky svůj silně toxický jed získávají z jedovatých živočichů, kterými se v přírodě živí. V zajetí proto nejsou jedovaté. Aktivní jsou přes den.

Vybavení terária

Na dno terária je vhodný jihoamerický rašeliník, lignocel nebo jejich směs. Na některá místa můžeme použít mech, kvůli dostatečné vlhkosti. Nezbytnou součástí jsou živé rostliny a úkryty. Ty můžeme zhotovit z kokosových skořápek, případně kamenů. Důležité je UV záření, kterým svítíme minimálně 12 hodin denně. Nesmí chybět miska s vodou, která by však neměla být moc hluboká. Terárium denně rosíme. 

Krmení

Malé žabky krmíme každý den, dospělce pak stačí obden. Zkrmujeme drobný hmyz – mikrocvrčky, octomilky nebo chvostoskoky. Samozřejmostí by měl být pravidelný přísun vitamínů a minerálů.

Barevné mutace

Nevyskytují se.