Leguán fidžijský

Základní informace

Latinský název Brachylophus fasciatus
Země původu ostrov Fidži a přilehlé ostrůvky
Délka života v zajetí 25 let
Velikost v dospělosti 70-80 cm včetně ocasu
Potrava listy, květy a plody
Velikost terária minimálně 200 x 100 x 120 cm (délka x šířka x výška) pro jeden dospělý pár
Teploty v teráriu přes den 28℃ - 30℃ s možností lokálního výhřevu na 32℃ a nočním poklesem na 18℃ - 23℃
Pohlavní dospělost kolem 16 měsíců
Zimování ne
Délka gravidity 5 měsíců
Počet vajec 3-7
Délka inkubace 4-9 měsíců
CITES CITES I, A

O druhu

Leguán fidžijský patří k menším druhům leguánů. Má výrazný pohlavní dimorfizmus, kdy samice jsou menší a mají zelené zbarvení. Naproti tomu samci dosahují větších rozměrů a na podkladovém zeleném zbarvení mají 2-4 světle modré pásy. Jsou aktivní přes den. Samci jsou vysoce teritoriální. Ideální je proto chov v páru. Zajímavostí je, že samice svá vejce zahrabávají do hnízda, které hlídají.

Vybavení terária

Leguáni potřebují hlavně dostatek prostoru. Terárium by mělo být hustě osázené rostlinami a různě tlustými větvemi, aby zvířata měla dost prostoru a zároveň i pocit bezpečí. Jako substrát volíme lignocel, směs lignocelu s pískem nebo piniovou kůrou. Samozřejmostí je prostorný bazének s čerstvou vodou. Nesmí chybět také kvalitní zdroj UV záření, kterým svítíme 12 hodin denně.

Krmení

Mláďata krmíme 2x denně, dospělé jedince 1x denně. Základem jsou listy, které by měly tvořit 70 % krmné dávky, zbytek tvoří zelenina a ovoce. Zkrmujeme květy a listy ibišku, květy a listy pampelišky, listy jitrocele, listy maliníku a ostružiníku, římský salát a jiné. Z ovoce můžeme podávat mango, papáju, kiwi, banány, hroznové víno, či meloun. Samozřejmostí je pravidelný přísun vitamínů a minerálů. V přírodě bylo zaznamenáno, že některá mláďata a březí samice občas požírají i drobné bezobratlé.

Barevné mutace

Nevyskytují se.