Varan smaragdový

Základní informace

Latinský název Varanus prasinus
Země původu Nová Guinea a severní Austrálie
Délka života v zajetí více než 15 let
Velikost v dospělosti 70-100 cm včetně ocasu
Potrava všežravec – hmyz, drobní obratlovci, plody, ptačí vejce
Velikost terária minimálně 200 x 150 x 200 cm (délka x šířka x výška) pro jeden dospělý pár varanů
Teploty v teráriu přes den 27℃ - 32℃ s možností lokálního výhřevu na 45℃, noční teplota by neměla klesnout pod 24℃
Pohlavní dospělost 2 roky
Zimování ne
Délka gravidity kolem jednoho měsíce
Počet vajec 1-5, můžou mít víc snůšek v průběhu roku
Délka inkubace 165-190 dní
CITES CITES II, B – pozastavený dovoz všech exemplářů z volné přírody z Indonésie

O druhu

Varan smaragdový je menší druh varana, který v přírodě obývá hlavně koruny stromů. Žije v malých, rodinných skupinkách, které tvoří dominantní samec a několik samic, případně mláďat. Své jméno dostal podle nádherného světle zeleného zbarvení. 

Jsou aktivní přes den, velmi dobře šplhají a také plavou. Varan smaragdový patří k velice atraktivním chovancům, jeho chov je však náročný na udržení správného mikroklimatu v teráriu, proto je vhodný pro zkušenější teraristy.

Vybavení terária

Terárium musí být prostorné s dostatečným větráním. Jako substrát volíme mulčovací kůru, lignocel, lesní hrabanku nebo jejich směs. Velmi důležitá je správná vlhkost v teráriu, která by se měla pohybovat kolem 70 %. Terárium musí dobře větrat, ale nesmí v něm být průvan. Samozřejmostí je zdroj UVA a UVB záření, kterým svítíme 12 hodin denně. Nesmí chybět prostorný bazének s vodou a dostatek horizontálně i vertikálně umístěných větví. Vhodné jsou i živé rostliny a korková kůra, které zvířatům poskytnou úkryt.

Krmení

Varani mají poměrně rychlý metabolizmus, proto je vhodné krmit denně. Základ by měl tvořit hmyz – cvrčci, sarančata, larvy zavíječe nebo švábi. Občas můžeme zkrmit i kuřátka, holátka nebo různé druhy ovoce. Pozor však na překrmování. Nezbytný je pravidelný přísun vitamínů a minerálů. 

Barevné mutace

Nevyskytují se.