Bazilišek zelený

Základní informace

Latinský název Basiliscus plumifrons
Země původu Střední Amerika, severní část jižní Ameriky
Délka života v zajetí 10-12 let
Velikost v dospělosti 60-80 cm včetně ocasu
Potrava hmyz
Velikost terária minimálně 100 x 80 x 80 cm (délka x šířka x výška) pro jednoho dospělého jedince
Teploty v teráriu přes den 25℃ - 30℃ s možností lokálního výhřevu na 35℃ a nočním poklesem na pokojovou teplotu
Pohlavní dospělost 18-24 měsíců
Zimování ne
Délka gravidity 35-40 dní
Počet vajec 4-17
Délka inkubace 50-75 dní
CITES ne

O druhu

Život baziliška je v přírodě vázány na vodní prostředí, proto s tím musíme počítat i při stavbě terária. Jedná se o plaza s denní aktivitou, který je ozdobou každého terária. Pokud se cítí ohrožený, může vyvinout rychlost až kolem 10 km za hodinu a dokáže tak běhat po vodní hladině. 

Vybavení terária

Jako substrát volíme vyšší vrstvu rašeliny nebo směsi rašeliny s pískem. Důležitý je prostorný bazének, který by měl být vyhřívaný na teplotu vody cca 25℃. Dále do terária umístíme dostatek větví, které ukládáme horizontálně i vertikálně, a živé nebo umělé rostliny, které zvířatům poskytují úkryt a také udržují vyšší vlhkost v teráriu. Nezbytnou součástí je zdroj UV záření, vhodné je denní rosení terária.

Krmení

Baziliškové nejsou v potravě moc vybíraví a většinou přijímají bez problémů všechny druhy krmného hmyzu – cvrčky, šváby, sarančata, na zpestření larvy potemníků. Občas můžeme zkrmovat i žížaly nebo drobné rybky. Někteří mají rádi i ovoce a květy. Samozřejmostí je pravidelný přísun vitamínů a minerálů. 

Barevné mutace

Nevyskytují se.

Články - Bazilišek zelený

Bazilišci rodu Basiliscus
Pavel Janešík

Bazilišci rodu Basiliscus

Bazilišci rodu Basiliscus

Obývají tropické deštné pralesy, kde je můžeme najít na stromech většinou u vodních ploch a toků od Ekvádoru po jižní Mexiko. Dosahují velikosti od 70...