Rosnička včelí

Základní informace

Latinský název Trachycephalus resinifictrix
Země původu Jižní Amerika - Surinam, Venezuela, Ekvádor, Bolívie, Brazílie, Kolumbie, Guyana, Francouzská Guyana a Peru
Délka života v zajetí i více než 20 let
Velikost v dospělosti 7-10 cm
Potrava hmyz
Velikost terária minimálně 70 x 50 x 50 cm (délka x šířka x výška) pro dospělý pár
Teploty v teráriu přes den 22℃ - 25℃ a nočním poklesem na pokojovou teplotu
Pohlavní dospělost 18-24 měsíců
Zimování ne
Počet vajec 1000-2000
Délka inkubace 3 dny
CITES ne

O druhu

Rosnička včelí je atraktivně zbarvená žába, která je vhodná i pro začínající teraristy. V přírodě obývá tropické lesy, kde se zdržuje na stromech, často v blízkosti vody. Pro úspěšné rozmnožování těchto rosniček je důležité napodobovat období dešťů. Jsou aktivní v noci. Samci mají zvukové rezonátory, pomocí kterých lákají samice a vymezují si své teritorium. Pokud se rosničky cítí v ohrožení, vylučují ze žlázek v  kůži mléčně zbarvený jedovatý sekret. Pulci metamorfují na dospělce za 35 – 45 dní.

Vybavení terária

Jako substrát používáme drobný říční štěrk. Bazének by měl být dostatečně prostorný s hloubkou vody 6-10 cm. Dále terárium bohatě osázíme živými nebo umělými rostlinami a umístíme v něm také několik úkrytů z korkové kůry, kamenů nebo květináčů. Nesmí chybět větve na lezení. 

Krmení

Pulce krmíme sušenou potravou pro akvarijní rybičky nebo drobným živým hmyzem. Mladé žabky krmíme každý den, dospělá zvířata stačí obden. Zkrmujeme všechny běžné druhy krmného hmyzu přiměřené velikosti – cvrčky, šváby, sarančata, moučné červy. Pravidelně podáváme vitamíny a minerály. Pozor na překrmování, mají sklony k obezitě.

Barevné mutace

Nevyskytují se.

Články - Rosnička včelí

Chov obojživelníků: Systematika
Vladimír Cerha

Chov obojživelníků: Systematika

Chov obojživelníků: Systematika

V současné době tvoří žijící obojživelníci tři řády, jejichž názvy jsou někdy synonymizovány s dříve používaným označením podtříd. Dříve se tedy třída...