Chameleon obecný

Chameleon obecný, foto: Shuttestock
Latinský název Chamaeleo chamaeleon
Země původu severní Afrika – Egypt, Libye, Alžír, Tunis, Maroko a Západní Sahara, dále Saudská Arábie, Jemen, jižní Španělsko, jižní Portugalsko, Řecko
Délka života v zajetí samice 3-4 roky, samci 5-6 let
Velikost v dospělosti 35-40 cm včetně ocasu
Potrava hmyz
Velikost terária minimálně 50 x 40 x 60 cm (délka x šířka x výška) pro jednoho dospělého chameleona
Teploty v teráriu 23℃ - 25℃ s možností lokálního výhřevu na 30℃ - 35℃ a nočním poklesem na 10℃ - 20℃
Pohlavní dospělost kolem 1 roku
Zimování ano
Délka gravidity 40-60 dnů
Počet vajec 15 - 65
Délka inkubace 160-240 dnů
CITES CITES II, A – nemusí se registrovat

V přírodě chameleoni žijí samotářsky a jsou vysoce teritoriální, proto je dobré i v zajetí chovat každého jedince zvlášť. Ideální je terária umístit dál od sebe, aby jedinci na sebe vůbec neviděli. Chameleony k sobě pouštíme pouze v čase páření. Jsou aktivní přes den.

Krmení

Krmíme všechny druhy běžného, krmného hmyzu – cvrčky, šváby, sarančata, na zpestření občas moučné červy, v létě můžeme krmit i smýkaným hmyzem. Nesmíme zapomínat na pravidelný přísun vitamínů a minerálů. 

Vybavení terária

Terárium by mělo být orientované na výšku. Velice důležité je zabezpečit dobré větrání, bez průvanu. Do terária vložíme horizontálně i vertikálně hodně větví a na dno misku s vodou. Důležitý je zdroj UV záření. V teráriu může umístit i živé rostliny. V teplých měsících můžeme chameleony chovat ve venkovním výběhu (teplota přes den by neměla překročit 30℃ a v noci by neměla klesnout pod 10℃).

Barevné mutace

Nevyskytují se.