Gekon létavý

Základní informace

Latinský název Ptychozoon kuhli
Země původu jihovýchodní Asie – Thajsko, Barma, Indie, Malajsie, Singapur, dále pak Indonésie – Sumatra, Jáva, Borneo
Velikost v dospělosti 18-20 cm včetně ocasu
Potrava hmyz, drobní bezobratlí
Velikost terária minimálně 40 x 40 x 60 cm (délka x šířka x výška) pro jeden dospělý pár
Teploty v teráriu přes den 25℃ - 28℃ s nočním poklesem na 20℃ - 23℃
Pohlavní dospělost 10-24 měsíců
Zimování ne
Počet vajec 1 - 2 v jedné snůšce, samice mají i více snůšek v průběhu roku
Délka inkubace 70-100 dní
CITES ne

O druhu

Gekon létavý je menší druh zajímavého, nenáročného gekona s noční aktivitou. V přírodě obývá zejména tropické deštné lesy, ale nevyhýbá se ani lidským sídlům. Své jméno dostal díky schopnosti padákového letu, který využívá při skákání ze stromu na strom. Dokáže takto překonat vzdálenost až 200 metrů. Další zajímavostí jsou téměř dokonalé mimikry, kdy gekoni přes den odpočívají na kmenech stromů a díky svému zbarvení jsou téměř k nerozeznání od kůry. Při dodržení základních pravidel chovu je tento druh vhodný i pro začínající teraristy.

Vybavení terária

Vzhledem k arborikolnímu způsobu života těchto gekonů je vhodné terárium orientovat na výšku. Umístíme v něm co nejvíce větví a umělých nebo živých rostlin, které zvířatům poskytnou úkryt. Vhodná je také korková kůra, kterou s oblibou využívají. Nesmí chybět miska s vodou a zdroj tepla a světla. 

Krmení

Mláďata krmíme každý den hmyzem přiměřené velikosti. Dospělá zvířata stačí krmit obden. Zkrmujeme všechny běžné druhy krmného hmyzu – cvrčky, šváby, občas moučné červy. V létě můžeme také nabídnout smýkaný hmyz. Někteří jedinci mají také rádi různé druhy ovocných kašiček z přezrálého ovoce nebo dětskou výživu. Nesmíme zapomínat na pravidelný přísun vitamínů a minerálů.

Barevné mutace

Nevyskytují se.