Krajta zelená

Latinský název Morelia viridis
Země původu Nová Guinea a přilehlé ostrovy, také sever Austrálie
Délka života v zajetí 15-20 let
Velikost v dospělosti 150-200 cm
Potrava hlodavci
Velikost terária minimálně 50 x 50 x 70 cm (délka x šířka výška) pro jednu dospělou krajtu
Teploty v teráriu přes den 28℃ - 32℃ s nočním poklesem na 23 - 25℃
Pohlavní dospělost 3-5 let
Zimování ne, ale pokud je chceme rozmnožovat, je vhodné zvířata cyklovat
Délka gravidity 35-45 dnů
Počet vajec 10-30
Délka inkubace 45-68 dnů
CITES CITES II, B – nevyžaduje se písemný záznam o chovu a o obchodu
Krajta zelená patří k náročnějším chovancům. Je to jednak kvůli vyšším nárokům na správné podmínky v teráriu, kde už i menší chyba může mít fatální následky, ale také kvůli temperamentu. Jedná se o poměrně kousavé hady, kteří nejsou vhodní na každodenní manipulaci. Obzvlášť jedinci importovaní z přírody mohou být dosti popudliví. Mláďata se líhnou žlutá nebo červená a přebarvovat se začínají kolem jednoho roku života.

Vybavení terária

Krajta zelená patří mezi stromové hady. To znamená, že tomu musíme přizpůsobit i terárium. Důležitý je dostatek větví, které upevňujeme horizontálně. Větve by měly být v různých výškách, aby si krajta mohla najít teplotní optimum. Jako substrát můžeme použít jihoamerický rašeliník, lignocel, nebo kuchyňské utěrky, které se dají lehce vyměnit. Pro mláďata jsou vhodné plastové boxy, které zařídíme obdobně jako u dospělých zvířat. Musíme jim však přizpůsobit tloušťku větví. Pak už stačí jenom miska s vodou a zdroj tepla.

Krmení

Mláďata krmíme jednou za týden, dospělé krajty pak jednou za 14 až 21 dnů. Důležité je přizpůsobit velikost potravy velikosti hada a hady zbytečně nepřekrmovat.

Barevné mutace

Vyskytují se barevné mutace, které se nazývají „desingers“ – Albino, Mite phase, Calico, Bluish, Mosaic a jiné, nebo pak čisté formy, které se rozdělují na základě lokality výskytu – Aru, Biak, Cyclop, Jaya Pura, Sorong, Merauke, Timike a mnohé jiné. Samozřejmě existují i kříženci lokalit, které označujeme jako „cross“.